Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ještě před rokem jsme doma měli tři počítače. Síť nehrozila, bránily tomu neznalosti a předsudky. Nejdéle v té době sloužilo Pentium 133, následoval celeron 433 a PII 450. Na všech byly W98 SE, ale schylovalo se ke změně. Na PII 450 byl ještě pozůstatek po RedHatu 8.0 ve formě rozděleného disku, na který jsem koncem dubna nainstaloval Fedoru 1.
Toto bylo krátké intermezzo, po kterém jsem si byl jist, že Windows do internetu připojeny nebudou a další distribuce Linuxu nebude postavena kolem RPM, a pro kořenový adresář desktopu mohou být 4 GiB málo. Pak jsem byl přes dva měsíce pryč a po návratu jsem koncem srpna nainstaloval Slackware. Až na něm jsem se naučil základy používání i správy jednoho počítače s unix-like systémem. To jsem už ale chtěl síť a sháněl informace, jak na to.
Pak odešel monitor u PII 450 a máma se vyjádřila, že by se do rodiny hodil notebook. Byl tedy pořízen notebook jako náhrada za celeron. Ten zaujal místo P133. Tam byl upgrade velmi znát, provoz OpenOffice.org na Pentiu 133 s 96 MiB RAM není to pravé ořechové.
Tentýž týden jsem natáhl kabeláž. Síť vypadala takto:
Win 98 SE | | Big | Bad --- Slack -- přepínač Internet | | | Notebook (Win XP Home)Linux ale taky nebyl ideální - zřejmě po mých prvních pokusech (nejen) s kompilací jádra byl tak rozhozený, že vůbec nejely
iptables(8)
ani Sambu se mi nepovedlo přizpůsobit podle mých představ. Na
notebooku už byl sice dualboot s Ubuntu, ale za daných okolností
(Windows musí spolehlivě jet za všech okolností Potom jsem představil myšlenku routeru a Samba serveru postaveném
na Pentiu, který umožní bezpečný přístup na Internet ze všech
počítačů (až bude na všech Linux ). Síť tedy vypadá takto:
Win 98 SE | | Big | Bad ---- NetBSD -- přepínač -- Slack Internet ipf,ipnat | | | Notebook (WXPH/Ubuntu)Na serveru jsem po jistých komplikacích nainstaloval NetBSD a zkonfiguroval firewall a NAT nad ipf
O tom, jak se instaluje BSD a jak vypadá základní konfigurace ipf napíšu příště.
Tiskni
Sdílej: