V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Zkoušel jsem si pohrát v Gnumericu s pár grafy, které OOo neuměl rozumně udělat a Gnumeric to zvládl pěkně. Rozhodl jsem se tedy zkusit Gnumeric na poměrně jednoduchém úkolu, kteý se skládal z "pár" výpočtů. Nic složitého, tak jsem si říkal, že to bude v klidu. Nebylo:
Gnumeric neumí a zatím nechce umět Open Document Format. Celkem to chápu, když k tomu mají tyto důvody. Nicméně pro mě to znamená nekompatibilitu (všechno mám v .sx* nebo .od*).
Překousnul jsem to a šel jsem dál. Během zadávání dat jsem se těšil z vychytaných drobnůstek oproti OOo(2) Calc, než jsem potřeboval - vložit řecké písmeno.
Nebyl jsem nikde schopen najít, jak tam dostat řecká písmena bez použití řeckého layoutu klávesnice nebo schránky.
Docela otrava. Alfabéta se dá sice najít na netu a odtam kopírovat přes schránku, ale co když jsem offline? Řecká abeceda je celkem nezbytnost - už při prvním výpočtu ve fyzice na ZŠ (hustota tuším, už je to skoro 10 let.
) se používalo ρ.
Písmeno jsem zkopíroval přes schránku a došel jsem na problém třetí, neřešitelný. Potřeboval jsem k těm řeckým písmenům doplnit (dolní) inde. Hotovo, konec. Po 10 minutách jsem to vzdal a nastartoval OOo Calc, ve kterém to jde...
Jinak Gnumeric na mě působí velmi dobře - má pohodlné ovládání, poměrně dobře vyřešenou práci s grafy, zabírá necelých 25 MB přičemž OOo se srovnatelným dokumentem si vezmou 165 MB. Ach jo...
PS: pokud mi někdo ukáže, že to je pouhý PEBKAC, tak budu jedině rád.
Tiskni
Sdílej:
:dig
, což vypíše snad všechny možné znaky, a u těch řeckých si dokonce pamatuju klíče - stačí pak zadat v insert modu CTRL+K klíč
a znak je tam. Pak stačí copy-paste. Dobré pro offline situace a rychlejší, pokud už znám klíč.