Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Zkoušel jsem si pohrát v Gnumericu s pár grafy, které OOo neuměl rozumně udělat a Gnumeric to zvládl pěkně. Rozhodl jsem se tedy zkusit Gnumeric na poměrně jednoduchém úkolu, kteý se skládal z "pár" výpočtů. Nic složitého, tak jsem si říkal, že to bude v klidu. Nebylo:
Gnumeric neumí a zatím nechce umět Open Document Format. Celkem to chápu, když k tomu mají tyto důvody. Nicméně pro mě to znamená nekompatibilitu (všechno mám v .sx* nebo .od*).
Překousnul jsem to a šel jsem dál. Během zadávání dat jsem se těšil z vychytaných drobnůstek oproti OOo(2) Calc, než jsem potřeboval - vložit řecké písmeno.
Nebyl jsem nikde schopen najít, jak tam dostat řecká písmena bez použití řeckého layoutu klávesnice nebo schránky.
Docela otrava. Alfabéta se dá sice najít na netu a odtam kopírovat přes schránku, ale co když jsem offline? Řecká abeceda je celkem nezbytnost - už při prvním výpočtu ve fyzice na ZŠ (hustota tuším, už je to skoro 10 let.
) se používalo ρ.
Písmeno jsem zkopíroval přes schránku a došel jsem na problém třetí, neřešitelný. Potřeboval jsem k těm řeckým písmenům doplnit (dolní) inde. Hotovo, konec. Po 10 minutách jsem to vzdal a nastartoval OOo Calc, ve kterém to jde...
Jinak Gnumeric na mě působí velmi dobře - má pohodlné ovládání, poměrně dobře vyřešenou práci s grafy, zabírá necelých 25 MB přičemž OOo se srovnatelným dokumentem si vezmou 165 MB. Ach jo...
PS: pokud mi někdo ukáže, že to je pouhý PEBKAC, tak budu jedině rád.
Tiskni
Sdílej:
:dig
, což vypíše snad všechny možné znaky, a u těch řeckých si dokonce pamatuju klíče - stačí pak zadat v insert modu CTRL+K klíč
a znak je tam. Pak stačí copy-paste. Dobré pro offline situace a rychlejší, pokud už znám klíč.