Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Na podnět diskuse jsem si uvědomil, že je disk v mém desktopu (20GB WD Caviar) čím dál tišší.
Když na něm byly widle s vfat, byl disk poměrně hlučný, potom přišla Fedora na ext3, která možná byla o něco tišší. Výrazně ubylo hluku s přechodem na ReiserFS (Slack) a když po půl roce nahradilo Slacka Kubuntu na XFS, tak už není rozdíl mezi hrabajícím a klidným diskem slyšitelný.
Tento jev mě ale vyloženě dostal už o něco dřív u druhého Caviaru, co máme doma. Na tom běžely několik let Widle no vfat, potom šel do routeru s NetBSD na FFS. Ve widlích byl disk poměrně hlučný, ale ať jsem se v BSD snažil jak jsem chtěl, tak se mi ho donutit slyšitelně hrábnout prostě nepodařilo, ať už pomocí dd
do nějakého většího souboru nebo při kompilaci.
Abych ty závěry neměl tak jednoznačné, tak mi to kazí 2,5" exempláře. Na jednom notebooku je 10GB disk od IBM, kterému by se dalo přezdívat "sbíječka" nezávisle na použitém fs, a na druhém je 30GB (tuším, že od Hitachi), který je v linuxu (ReiserFS) poměrně tichý a ve WXP na NTFS asi tak středně hlučný.
Otázka do placu zní: Jak jste na tom vy? Pozorujete něco podobného?
Tiskni
Sdílej: