Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Jde o to, jak zabalit vlastní jádro pomocí balíčkovacího systému distribuce. Postup je z velké části shodný s postupem v Debianu. Návod není o vlastní konfiguraci a kompilaci jádra, o tom je dost zdrojů jinde. :-P
Otázka zní: proč jádra balit a nedávat je tam ručně? Vidím tyto důvody:/boot/grub/menu.lst
postará samotný balíčkovací systém/boot
. Na začátek je potřeba mít nainstalovány tyto balíčky:
build-essential libncurses5-dev kernel-package fakerootBalím takto vanilla jádra zkonfigurovaná tak, aby nepotřebovala ramdisk, proto také nepoužívám balíčky se zdroji z distribuce.
Postup je jednoduchý:
make menuconfig
make-kpkg
:
make-kpkg \ // automatizuje kompilaci a baleni --rootcmd fakeroot \ // umoznuje balit jako bezny user --revision verze_jadra \ // objevi se v nazvu balicku, // umoznuje k tomuto jadru prikompilovavat // dalsi moduly jako samostatne balicky --append-to-version -n \ // Prida se v jadre // k CONFIG_LOCALVERSION. Hodi se k rozliseni // ruznych jader ze stejnych zdroju kernel-image // chceme vytvorit balicek s jadremPro víc informací odkážu na obligátní
man make-kpkg
kernel-image-verze_jadralocalversion_revision_architecture.deb
dpkg
.
A to je vše. Mám li v blogu nějakou chybu, tak ji prosím opravte v diskusi. Díky.
Tiskni
Sdílej: