Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A opět používám GNOME. Proč? KDE se mi už okoukalo a postupem času se mi začalo sypat pod rukama, tak jsem ho prostě dal pryč a hotovo. A proč GNOME? Protože jsem v něm snad půl roku nebyl a to na něj naučil celou rodinu, tak to tam musím trochu znát.
To je můj subjektivní pocit na notebooku s celeronem 850 a 256 MB RAM. Celkově mi ty programy, které používám, připadají svižnější.
V KDE jsem měl prázdný swap než jsem spustil OOo2. Teď mám standardně ve swapu okolo 100 MB před spuštěním OOo2. Zajímavé je, co jsou největší žrouti:
Většinou jsou super až na pár podstatných vyjímek - "Open" a "Save As" dialogy. Ten "open" není až tak zlý, ale "save as" je velmi neergonomický pro lidi, kteří využívají adresáře. Strom a políčko pro ruční zadání cesty by měly být viditelné hned. S HIG souvisí i možnosti nastavení - např jsem nikde nenašel možnosti ovládat přiřazení programů podle typu souboru (abych byl spravedlivý, tak v KDE od té doby, co tam je "System Settings" místo "Control Panel", taky nemohl najít) nebo jak zmenšit ikony na lištách programů.
Nakonec bych ocenil nějaký klikací nástroj, kterým bych upravil výchozí konfiguraci celého prostředí (např. místa ve VFS, chování při vložení média, zda zobrazovat cesty v dialozích jako tlačítka nebo jako textový input apod.) ale obejdu se i bez toho.
Sem si dovolím ještě napsat kritiku na session-saver, který neumí pracovat s ne-gnome programy - zapamatovat si plochu a velikost okna by teda měl umět.
Celkově mi GNOME v podání Ubuntu přišlo jako vhodné prostředí pro běžné uživatele právě díky jeho střídmosti a celkové ergonomii - až na těch pár připomínek výše.
To je kapitola sama pro sebe. Kazehakase, který mi vyhovuje asi nejvíc, nechce nastartovat:
$ kazehakase ** (kazehakase:12010): CRITICAL **: key_seems_sequential: assertion `key && *key' failed (kazehakase:12010): Gtk-CRITICAL **: gtk_main_quit: assertion `main_loops != NULL' failed (kazehakase:12010): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `(null)' in cast to `KzWindow' (kazehakase:12010): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `(null)' in cast to `GtkWidget' (kazehakase:12010): Gtk-CRITICAL **: gtk_widget_destroy: assertion `GTK_IS_WIDGET (widget)' failedpřičemž ta poslední hláška se vypisuje až do zabití procesu. Firefox ani Mozillu moc nemusím, tak používám Epiphany.
Nevýhoda je, že všechno jede na gecku - má tím pádem "windowsovaté" chování kolečka - posunuje tu oblast, kde se naposledy kliklo místo oblasti pod kurzorem. Také všechny prohlížeče (kromě kazehakase) mají bez hackování about:config
(a případných rozšíření) taby jenom na ozdobu. K čemu mi jsou, když <a target="_blank">odkaz</a>
se otevře do nového okna a ne do nového tabu? Dál mozilla vůbec nezapadá do prostředí, FF na mě furt řve cosi o doinstalování flashe, Epiphany zase po otevření prázdného tabu neumístí kurzor do políčka s adresou. Konqueror s tímto žádné problémy neměl, ale občas byl zase dost pomalý (načítání některých diskusí tady = minuta s procesorem na 100 %). Asi su moc náročnej.
Kritizoval jsem celkem dost, ale to neznamená, že není co chválit. Gnome jako takové je poměrně svižné a většinou i docela přívětivé.
Systém: Ubuntu 5.10, GNOME 2.12.1
Tiskni
Sdílej:
Konqueror s tímto žádné problémy neměl, ale občas byl zase dost pomalý (načítání některých diskusí tady = minuta s procesorem na 100 %). Asi su moc náročnej.To se mi stalo jen u jedný.. a v Konqueroru 3.5 je to snad OK.