Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
A opět používám GNOME. Proč? KDE se mi už okoukalo a postupem času se mi začalo sypat pod rukama, tak jsem ho prostě dal pryč a hotovo. A proč GNOME? Protože jsem v něm snad půl roku nebyl a to na něj naučil celou rodinu, tak to tam musím trochu znát.
To je můj subjektivní pocit na notebooku s celeronem 850 a 256 MB RAM. Celkově mi ty programy, které používám, připadají svižnější.
V KDE jsem měl prázdný swap než jsem spustil OOo2. Teď mám standardně ve swapu okolo 100 MB před spuštěním OOo2. Zajímavé je, co jsou největší žrouti:
Většinou jsou super až na pár podstatných vyjímek - "Open" a "Save As" dialogy. Ten "open" není až tak zlý, ale "save as" je velmi neergonomický pro lidi, kteří využívají adresáře. Strom a políčko pro ruční zadání cesty by měly být viditelné hned. S HIG souvisí i možnosti nastavení - např jsem nikde nenašel možnosti ovládat přiřazení programů podle typu souboru (abych byl spravedlivý, tak v KDE od té doby, co tam je "System Settings" místo "Control Panel", taky nemohl najít) nebo jak zmenšit ikony na lištách programů.
Nakonec bych ocenil nějaký klikací nástroj, kterým bych upravil výchozí konfiguraci celého prostředí (např. místa ve VFS, chování při vložení média, zda zobrazovat cesty v dialozích jako tlačítka nebo jako textový input apod.) ale obejdu se i bez toho.
Sem si dovolím ještě napsat kritiku na session-saver, který neumí pracovat s ne-gnome programy - zapamatovat si plochu a velikost okna by teda měl umět.
Celkově mi GNOME v podání Ubuntu přišlo jako vhodné prostředí pro běžné uživatele právě díky jeho střídmosti a celkové ergonomii - až na těch pár připomínek výše.
To je kapitola sama pro sebe. Kazehakase, který mi vyhovuje asi nejvíc, nechce nastartovat:
$ kazehakase ** (kazehakase:12010): CRITICAL **: key_seems_sequential: assertion `key && *key' failed (kazehakase:12010): Gtk-CRITICAL **: gtk_main_quit: assertion `main_loops != NULL' failed (kazehakase:12010): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `(null)' in cast to `KzWindow' (kazehakase:12010): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `(null)' in cast to `GtkWidget' (kazehakase:12010): Gtk-CRITICAL **: gtk_widget_destroy: assertion `GTK_IS_WIDGET (widget)' failedpřičemž ta poslední hláška se vypisuje až do zabití procesu. Firefox ani Mozillu moc nemusím, tak používám Epiphany.
Nevýhoda je, že všechno jede na gecku - má tím pádem "windowsovaté" chování kolečka - posunuje tu oblast, kde se naposledy kliklo místo oblasti pod kurzorem. Také všechny prohlížeče (kromě kazehakase) mají bez hackování about:config
(a případných rozšíření) taby jenom na ozdobu. K čemu mi jsou, když <a target="_blank">odkaz</a>
se otevře do nového okna a ne do nového tabu? Dál mozilla vůbec nezapadá do prostředí, FF na mě furt řve cosi o doinstalování flashe, Epiphany zase po otevření prázdného tabu neumístí kurzor do políčka s adresou. Konqueror s tímto žádné problémy neměl, ale občas byl zase dost pomalý (načítání některých diskusí tady = minuta s procesorem na 100 %). Asi su moc náročnej.
Kritizoval jsem celkem dost, ale to neznamená, že není co chválit. Gnome jako takové je poměrně svižné a většinou i docela přívětivé.
Systém: Ubuntu 5.10, GNOME 2.12.1
Tiskni
Sdílej:
Konqueror s tímto žádné problémy neměl, ale občas byl zase dost pomalý (načítání některých diskusí tady = minuta s procesorem na 100 %). Asi su moc náročnej.To se mi stalo jen u jedný.. a v Konqueroru 3.5 je to snad OK.