Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Jsou dvě hlavní cesty: použít univerzální instalátor přímo ze stránek výrobce nebo instalovat přes balíčkovací systém. Tyto dvě cesty nejsou spolu moc kompatibilní. Budu psát především o té druhé cestě.
Je to poměrně přímočaré:
/etc/init.d/gdm stop pro gdm)
sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-verze-pkg1.run -a
/etc/X11/xorg.conf
tak, aby X používala driver nvidia
/etc/init.d/gdm start
)Má svoje samozřejmé výhody - balíčkovací systém má o všem přehled, můžete mít akceleraci na více jádrech apod. Na začátek je potřeba si do zdrojů přidat repozitáře restricted
a universe
(Ubuntu) nebo non-free
(Debian)
Používáte-li distribuční jádra, tak je to docela snadné - stačí nainstalovat balíčky:
nvidia-glx linux-restricted-modules-verze_jadra (Ubuntu) nvidia-kernel-verze_jadra (Debian)Pak upravit xorg.conf tak, aby X používala akcelerovaný driver, a je to.
Pokud ale používáte vlastní jádra, je to složitější o překompilování vlastního modulu do jádra. Postup je následující:
nvidia-kernel-source
/usr/src
rozbalit tarball nvidia-kernel-source.tar.gz
make-kpkg modules_imageŘve-li
make-kpkg
, že nesedí verze, doplnit --append-to-version
tak, aby verze seděly../nvidia-kernel-verze_jádra_verze_ovladače-0ubuntu2+verze_jádra_i386.deb
/etc/X11/xorg.conf
a restartovat XNevím, jestli to je 100% správný návod, případné připomínky pište do diskuse
Tiskni
Sdílej:
agpart
, a v x.conf je potřeba zakomentovat v sekci GLcore
a dri
.