Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Koupil jsem si nový mobil (SonyEricsson K300i) s vestavěným "foťáčkem". Abych si mohl to, co z něj leze, prohlídnout v plném rozlišení, tak to chce dostat fotky z mobilu do počítače.
Koupil jsem si sériový kabel (350 Kč; na počítači nemám IRDA a funkčnost periferií na "sérii" je pravděpodobnější než USB), nainstaloval balíček obexftp
a začal jsem zkoušet:
$ obexftp -t /dev/ttyS0 -l Custom transport set to 'Siemens/Ericsson' Connecting...done Receiving (null)... <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <!DOCTYPE folder-listing SYSTEM "obex-folder-listing.dtd"> <!-- XML Coder, May 24 2005, 21:06:32, (C) 2001 Sony Ericsson Mobile Communications AB --> <folder-listing version="1.0"><folder name="ObrĂĄzky"/> <folder name="Zvuky"/> <folder name="SchĂŠmata"/> <folder name="Videosoubory"/> <folder name="JinĂŠ"/> </folder-listing> done Disconnecting...done(Telefon posílá data v utf-8 a já mám prosté cs_CZ. Přesto příkazy fungují)
Pro stažení souboru lze použít příkaz:
obexftp -t /dev/ttyS0 -c cesta/k/souboru -g souborrespektive pro stažení a vymazání souboru:
obexftp -t /dev/ttyS0 -c cesta/k/souboru -G soubor
Telefon neumí žádné wildcards, takže to chce stahovat po jednom. Na to jsem si napsal skriptík. "Fotky" jsou v adresáři Obrázky/camera_semc
a jmenují se Obrázek(číslo).jpg
, skript si vytvoří v daném umístění adresář pojmenovaný podle aktuálního data a tam obrázky stáhne. Dlužno podotknout, že se dost často vyskytují chyby, proto přenos trvá dlouho. Stažení 40 obrázků (Většina v 640x480) bylo asi na hodinu přestože vlastní stažení jednoho snímku trvá do 10 vteřin. Skript proto (velmi primitivně ) kontroluje úspěšnost přenosu - pokud se z jakéhokoliv důvodu fotka, tak nepřeskočí na další.
Skriptík je tady:
#!/bin/bash # Simple scipt for downloading pictures from cell-phone TODAY=`date +%Y%m%d` PWD=`pwd` PHOTO_DIR=~/data/fotky/mobil COUNT=$(($1+1)) cd $PHOTO_DIR if [ ! -d $TODAY ]; then mkdir $TODAY fi cd $TODAY # If not told # of pics, do nothing if [ "$1" == "" ]; then echo "Usage: $0 nr_of_pics" cd $PWD exit 2 fi I=1 while [ $I -lt $COUNT ]; do PIC="Obrázek($I).jpg" obexftp -t /dev/ttyS0 -c Obrázky/camera_semc -g $PIC [ $? == "0" ] && I=$(($I+1)) done cd $PWD exit 0Nedostatky jsou tyto:
Tiskni
Sdílej:
#!/bin/bash USAGE=$( basename $(which $0)) DESTINATION_DIR [-delete] DEST="${1:?$USAGE}" DEV= ADRESAR= DELETE=${2:-} [[ -d "$DEST" ]] || mkdir "$DEST" || { echo KO; exit 1; } cd "$DEST" || { echo KO; exit 1; } obexftp -d $DEV -l "$ADRESAR" | sed -ne 's/^.*name="\([^"]*jpg\)".*/\1/p' | while read foto do printf "stahuju foto $foto..." obexftp -d $DEV -g "$ADRESAR/$foto" &>/dev/null || { echo KO; exit 1; } echo OK if [[ -n "$DELETE" ]]; then printf "mazu foto $foto..." obexftp -d $DEV -k "$ADRESAR/$foto" &>/dev/null || { echo KO; exit 1; } echo OK fi done exit 0uplne za to nerucim - vetsinu jsem napsal ted bez vyzkouseni, ale jadro je vzaty z myho skriptu na stahovani fotek z S55ky a to fungovalo...
if [[ -f "$foto" ]]; then echo "Soubor $foto uz existuje..." exit 1 fina zacatek toho cyklu (za radek "do")