Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Koupil jsem si nový mobil (SonyEricsson K300i) s vestavěným "foťáčkem". Abych si mohl to, co z něj leze, prohlídnout v plném rozlišení, tak to chce dostat fotky z mobilu do počítače.
Koupil jsem si sériový kabel (350 Kč; na počítači nemám IRDA a funkčnost periferií na "sérii" je pravděpodobnější než USB), nainstaloval balíček obexftp
a začal jsem zkoušet:
$ obexftp -t /dev/ttyS0 -l Custom transport set to 'Siemens/Ericsson' Connecting...done Receiving (null)... <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <!DOCTYPE folder-listing SYSTEM "obex-folder-listing.dtd"> <!-- XML Coder, May 24 2005, 21:06:32, (C) 2001 Sony Ericsson Mobile Communications AB --> <folder-listing version="1.0"><folder name="ObrĂĄzky"/> <folder name="Zvuky"/> <folder name="SchĂŠmata"/> <folder name="Videosoubory"/> <folder name="JinĂŠ"/> </folder-listing> done Disconnecting...done(Telefon posílá data v utf-8 a já mám prosté cs_CZ. Přesto příkazy fungují)
Pro stažení souboru lze použít příkaz:
obexftp -t /dev/ttyS0 -c cesta/k/souboru -g souborrespektive pro stažení a vymazání souboru:
obexftp -t /dev/ttyS0 -c cesta/k/souboru -G soubor
Telefon neumí žádné wildcards, takže to chce stahovat po jednom. Na to jsem si napsal skriptík. "Fotky" jsou v adresáři Obrázky/camera_semc
a jmenují se Obrázek(číslo).jpg
, skript si vytvoří v daném umístění adresář pojmenovaný podle aktuálního data a tam obrázky stáhne. Dlužno podotknout, že se dost často vyskytují chyby, proto přenos trvá dlouho. Stažení 40 obrázků (Většina v 640x480) bylo asi na hodinu přestože vlastní stažení jednoho snímku trvá do 10 vteřin. Skript proto (velmi primitivně ) kontroluje úspěšnost přenosu - pokud se z jakéhokoliv důvodu fotka, tak nepřeskočí na další.
Skriptík je tady:
#!/bin/bash # Simple scipt for downloading pictures from cell-phone TODAY=`date +%Y%m%d` PWD=`pwd` PHOTO_DIR=~/data/fotky/mobil COUNT=$(($1+1)) cd $PHOTO_DIR if [ ! -d $TODAY ]; then mkdir $TODAY fi cd $TODAY # If not told # of pics, do nothing if [ "$1" == "" ]; then echo "Usage: $0 nr_of_pics" cd $PWD exit 2 fi I=1 while [ $I -lt $COUNT ]; do PIC="Obrázek($I).jpg" obexftp -t /dev/ttyS0 -c Obrázky/camera_semc -g $PIC [ $? == "0" ] && I=$(($I+1)) done cd $PWD exit 0Nedostatky jsou tyto:
Tiskni
Sdílej:
#!/bin/bash USAGE=$( basename $(which $0)) DESTINATION_DIR [-delete] DEST="${1:?$USAGE}" DEV= ADRESAR= DELETE=${2:-} [[ -d "$DEST" ]] || mkdir "$DEST" || { echo KO; exit 1; } cd "$DEST" || { echo KO; exit 1; } obexftp -d $DEV -l "$ADRESAR" | sed -ne 's/^.*name="\([^"]*jpg\)".*/\1/p' | while read foto do printf "stahuju foto $foto..." obexftp -d $DEV -g "$ADRESAR/$foto" &>/dev/null || { echo KO; exit 1; } echo OK if [[ -n "$DELETE" ]]; then printf "mazu foto $foto..." obexftp -d $DEV -k "$ADRESAR/$foto" &>/dev/null || { echo KO; exit 1; } echo OK fi done exit 0uplne za to nerucim - vetsinu jsem napsal ted bez vyzkouseni, ale jadro je vzaty z myho skriptu na stahovani fotek z S55ky a to fungovalo...
if [[ -f "$foto" ]]; then echo "Soubor $foto uz existuje..." exit 1 fina zacatek toho cyklu (za radek "do")