Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Inspirován flamebaitem jsem si zkusil sestavit ve stejném obchodě nový počítač tak, aby další 3 - 4 roky bez velkých zásahů do HW zvládal všechny požadavky "běžného domácího" uživatele:
Z toho podle mě vyplývá několik vlastností
Komponenty:
Pokud je to stále moc, kde má člověk šetřit? Jako první se nabízí monitor. Rozlišení 1440x900 a úhlopříčka 19" jsou velmi pohodlné, ale někomu stále může stačit 1024x768. Dál se dá šetřit na grafice (koupit lowend okolo 1k v prvním případě nebo se spokojit s integrovanou i8xx ve druhém) a na disku (pořídit 80GB, které se pohybují nad 1k). Takto se dá srazit zhruba dalších 5k (6k u repasky - tam se takto dostaneme až pod 15k). Otázka ale potom je, jestli je splněno zadání - univerzální domácí stroj, který bude dalších několik let dobře sloužit aniž by potřeboval jakýkoliv upgrade vevnitř.
Odpověď na předchozí blogpost zní: Za 18k se dá sehnat rozumný počítač pro nenáročné použití (web, office, fotky, web, DVD, staré hry) nebo základ hodně slušné mašiny - pokud doma jsou některé komponenty k dispozici a po nějakou dobu se člověk spokojí třeba s celeronem (sempronem) a integrovanou grafikou. Skutečně slušné mašiny ale začínají až okolo 30k.
Pokud právě zvažujete koupi nového počítače, doporučuju prolítnout Průvodce koupí cenově výhodného počítače pro měsíc ... na SHW. Tamní redaktoři mají o aktuálním dění v HW přeci jen větší přehled než většina zdejších diskutujících.
Tiskni
Sdílej:
CPU: jednojádro tohoto typu imho bude tak tak o fous na 1080p x264 video,...Určitě na tom bude líp než jakýkoliv Celeron (dobře míněná rada - neorientuj se podle taktovacích frekvencí)
beztak si tu a tam pockas, seek a zpozdeni disku proste znat bude, leda bys dal dva do raid0RAID 0 ti AFAIK se seekem moc nepomůže, protože stejně musí seekovat oba disky.
Grafika: na te si toho za 3-4 roky uz moc z novych top hernich titulu nezahrajesBylo myšleno aktuální při koupi karty. Samozřejmě, že s rostoucím stářím karty budou klesat detaily nově vydaných her.
Reproduktory: celkem dobra volba, majitel jen necht se pripravi na vrnici trafo,a le to je problem vetsiho mnostvi vyrobcu, ne jen redstaruTo by mi osobně docela vadilo. V klidu to vyřeší vypínač na bedničkách nebo na zásuvce.
Zbytek, tj. DVD mechanika, klávesnice, myš, monitor stejné jako předtím, celkem 7061 Kč ... diky za podporuŠkoda, že se nedělají desktopové LCD s rozlišením 1280 x 800 a 16" - 17" úhlopříčkou. Cena by byla srovnatelná se základními 1024 x 768 a užitná hodnota o dost větší. Kdyby se prodávaly tyto, tak na 19" placku do této sestavy ani nepomyslím.
s HD videem to fakt bude o fous (protoze to 1080p x264 co se ted da sehnat samozrejme kvalitou a nrocnosti neni plne srovnatelne s profi-authorovanymi disky co polezou z hollywoodu (panasonic i sony uz rozjizdeji authoring h264, konecne ta mpeg2 dustojne chcipne))Týká se to i 64b módu s plným využitím SSE* instrukcí? AFAIK jsou dnešní dekodéry optimalizované na 32b CPU se SSE1 a SSE2, 64b režim a SSE3 by měly využití CPU zvednout. A taky kvůli tomu HD videu jsem tam vybral San Diego s 1 MB L2 cache, tady by měl být znatelný rozdíl oproti Venice na stejném taktu.
u HD videa pak samozrejme bude prob s monitorem, preci jen na 1080p to proste chce 24inch 1920x1200 a to dnes kostuje 16k.Během pár let to spadne dolů. Navíc vybraná grafika má 2 DVI-I a HDTV-out, takže by neměl být problém poslat obraz do televize ať už přes DVI, VGA nebo ten tv-out.
zrovna s tim dvoujadrem a dekodovanim h264 mam trosku problem... proste Pentium M na 1.8GHz to v mplayeru zvladne lepe nez muj Core Duo na 2Gz, protoze me se jedno jadro flaka... (oba dva jsou to systemy s Gentoo...)
- CPU: jednojádro tohoto typu imho bude tak tak o fous na 1080p x264 video, radeji bych tam videl dvoujadro, ale neni prob, pokud prislusne potaktujes
Odporujete sam sobe. Pisete ze PC ma vydrzet 3-4 roky bez vetsiho zasahu, ale stavite jej na Socketu 939, ktery uz je zastaralyA to říkal kdo? AM2 přinesl pouze HW virtualizaci, (pro A64 méně vhodné) DDR2 paměti a dražší desky. Co z toho je z toho důvod pro AM2?
a pouziva pameti DDR. Sehnat je za 3 roky nove bude problem.Opravdu? Prvně si vybavte rok, kdy se přestaly běžně montovat SDR moduly do nových počítačů, potom se podívejte na aktuální letopočet a nakonec se podívejte třeba sem, jaký že je problém po takových letech ty moduly sehnat.
...protože kromě vzrůstu počtu tranzistorů roste i frekvencePoslední dobou právě frekvence příliš neroste - u normálních strojů to už nejde dost dobře uchladit.
Pokud právě zvažujete koupi nového počítače, doporučuju prolítnout Průvodce koupí cenově výhodného počítače pro měsíc ... na SHW. Tamní redaktoři mají o aktuálním dění v HW přeci jen větší přehled než většina zdejších diskutujících.
Tamní redaktoři ovšem zcela nepokrytě předpokládají, že používáte-li počítač na něco jiného než na hry, je to patrně jen proto, že si od nich potřebujete na chvíli odpočinout… :-)
RAM (512MB DDR400 A-data); 20350 KčTak takou RAM by koupil fakt jenom vul.
Proto tam chci udelat nekolik variant, pro priznivce intelu a amd, nvidia i ati.Tady momentálně (v tomto flame) ani nejde o Intel vs. AMD, ale spíš o klasifikaci té sestavy (výkonný počítač, herní počítač, lowend...) a jestli má cenu ten hardware kupovat teď. Nicméně to se určitě nechá nějak překonat (v nejhorším případě konečně uspořádáte sraz ábíčka a tam se uplatní Gentlemanská dohoda
I ramku jsem pocital, ze zdvojnasobim a proste fakt NE. Zbytecnost a to pouzivam denne pametovou bombu jako je kombinace Eclipse + Azureus + Firefox.Já jsem zažil v posledních pár letech několik komplů, kterým citelně chyběla RAM, protože další 3 - 4 roky před tím měl někdo podobný postoj jako ty
openssl speed rsa4096
' ukazuje 36.6 podpisů za sekundu a 2583.7 ověření za sekundu. Co konkrétně znamená to vaše úplně někde jinde, kolik udělá to Core 2 Duo? (Ano, ten test zatíží jen jedno jádro, ale vzhledem k tomu, že oba procesory jsou dvoujádrové, nehraje to roli.)
Samozřejmě je otázka, jak máte přeloženou OpenSSL a samozřejmě, ale pokud váš - asi o 500 Kč dražší - procesor dosáhne v tomto testu dvou třetin výkonu toho mého, vzbuzuje to určité pochybnosti, zda je skutečně výkonově "úplně někde jinde", nebo zda je to jen zbožné přání těch, kdo si potřebují racionalizovat svou volbu. Co jsem testy sledoval já, je současný stav spíše takový, že ve state-of-the-art špičce momentálně vede Intel, ale to jsou procesory, které jsou pro normálního člověka naprosto nezajímavé, protože jejich cena je drasticky nadsazená. Porovnáváme-li normální kategorii procesorů, o nichž má smysl uvažovat (jako jsou třeba ty dva, které jsem zmínil), vychází poměr výkon/cena stále mírně pro AMD. V žádném případě jsem ale neviděl testy, ze kterých by vycházelo, že je jeden výrobce "úplně někde jinde" než druhý.
a kdyz se k tomu pricetla jeste jeho schopnost se nechat velice slusne pretaktovat
Tak tím bych se vůbec nezabýval. Obětovat stabilitu a spolehlivost systému a nejspíš i životnost procesoru za trochu výkonu rozhodně nehodlám.
a jakou ma spotrebu
Jakou? Oba zmiňované modely mají TDP 65 W, X2 má pro opravdové fajnšmekry dokonce i model s 35 W… Samozřejmě by se musel udělat test, kde by se měřila skutečná spotřeba procesoru při stejné zátěži, ale ani tady nevím o tom, že by nějaké testy vycházely výrazně ve prospěch jedné platformy.
Tak tím bych se vůbec nezabýval. Obětovat stabilitu a spolehlivost systému a nejspíš i životnost procesoru za trochu výkonu rozhodně nehodlám.Pokud je zajištěno lepší chlazení, vliv přetaktování na životnost bude pravděpodobně minimální až žádný.
...kdo si potřebují racionalizovat svou volbu.Ja tohle nemam zapotrebi ... Ja si ten procesor vybral az PO studovani testu, ne pred...
Obětovat stabilitu a spolehlivost systému a nejspíš i životnost procesoru za trochu výkonu rozhodně nehodlám.A jeste jednou k tomuhle ... Udelat z E6300 (1.83GHz) procesor E6700 (2.67GHz) (samozrejme bez te L2 cache) mam pocit, ze je vice nez jen trochu vykonu navic.. A co jsem cetl a i slysel z osobnich zkusenosti jinych, tak tenhle procesor s tim nema zadny problem at se jedna o jakykoli kousek...
Jasne jsem dal (nebo se aspon snazil dat) v dalsich prispevcich najevo, ze jsem tim chtel rici, ze je proste vykonnejsi.Když je prostě výkonější (to zní, jak reklama na prací prášek), tak bys mohl vymyslet nějaký další test, který to prokáže. Jeden tady byl a C2D se ukázalo jako pomalejší.
A co jsem cetl a i slysel z osobnich zkusenosti jinych, tak tenhle procesor s tim nema zadny problem at se jedna o jakykoli kousek...To obdobné procesory od AMD taky ne - podle mě obě firmy podhodnocují nominální takt procesorů, aby se zákazníci mohli chlubit, jak moc to přetaktovali a dělali tak reklamu zdarma.
Udelat z E6300 (1.83GHz) procesor E6700 (2.67GHz) (samozrejme bez te L2 cache) mam pocit, ze je vice nez jen trochu vykonu navic.. A co jsem cetl a i slysel z osobnich zkusenosti jinych, tak tenhle procesor s tim nema zadny problem at se jedna o jakykoli kousek...
Ano, změna frekvence hodin z 1.83GHz na 2.67GHz je víc, než jen trochu výkonu navíc, a to totiž podstatný zásah do časových modelů chipu. Je možné, že se to na stabilitě CPU nijak neprojeví, protože výrobce jistě má v návrhu rezervy, ale při takovémto drastickém navýšení už můžete tuhle hranici překročit. A za chyby které tímto mohou vzniknout ten výkon navíc rozhodně nestojí...
Udelat z E6300 (1.83GHz) procesor E6700 (2.67GHz) (samozrejme bez te L2 cache) mam pocit, ze je vice nez jen trochu vykonu navic.. A co jsem cetl a i slysel z osobnich zkusenosti jinych, tak tenhle procesor s tim nema zadny problem at se jedna o jakykoli kousek...Ale to nedělá problémy ani stařičkému Athlonu 3000+
Jinak v zivote bych asi o AMD X2 nenapsal srovnatelne s C2D. Maximalne bych to dal asi jeste do uvozovekPokud se nebude přetaktovávat, tak ty procesory srovnatelné jsou až na TDP (u Intelu je nižší a je to jakýsi kvantil, u AMD je vyšší a je to horní mez). Spotřeba v klidu bude obdobná (díky IES nebo c'n'q) a výkon obdobný (intelí náskok technologií vyrovná 4OO MHz navrch u AMD). Já nejsu ani intelář, ani AMDčkář, ale vybírám to, co je aktuálně výhodnější. Původně jsem si myslel, že to bude C2D, ale pohled do ceníku mě odkázal jinam.. Videl jsem mnoho a mnoho testu a proste AMD je oproti Intelu v tomhle uplne nekde jinde. A ta cena je fakt srandovni, kdyz za tu samou mas oboje. Driv jsem byl zatvrzelej AMDckar, ale C2D to zmenilo
.
20 kKč pro mne znamená cca 200 hodin mého mladého života stráveného prací - a to mne ani nenapadne utratit za hezčí/silnější počítač :)Tys už měl periferie, disk, bednu, zdroj a (předpokládám) nějakou RAM z dřívějška. To na té ukázkové repasce dělá z 20k celkem 12k.