Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Tiskni
Sdílej:
pokud používá issue tracker, tak Trac, Bugzillu, případně SourceForgeAnebo třeba Mantis. Bugzilla je uživatelsky nepřívětivá a SourceForge zase šíleně pomalý (aneb "nesnáším AJAXové chrlení!").
zase při psaní nevidím možnost formátování textu (tučný, nadpis apod.)Možná to opravdu neumí (verze 1.1.x v tomto ohledu neznám, používám stále ještě 1.0.x).
nevím, jestli lze propojit se systémem pro verzování kódu (VCS, např. SVN).Umí CVS a SVN. A obecně to není žádné ořezávátko (features).
A vůbec, Dejve, když tu ze čtenářů taháš jejich znalosti, napiš sám své zkušenosti s SCM a RT systémy, byť jen z pohledu uživateleBT systémy mi přijdou tak nějak všechny stejné - všechno to má nějaké políčko pro nadpis, popis a stav, možnost přiložit soubor a označit jako duplikát a při změně mi to pošle email. Zbytek mi nějak splývá a rád bych, aby přestal.
Z bzr jsem se vše potřebné o tvorbě, větvení a merge kódu naučil za odpoledneJá právě uvažuju, že bych se měl nějaký podobný systém naučit používat. Zrovna Bazaar se mi líbí. Nemůžu ho samozřejmě posoudit podle technické kvality, když těmto systémům nerozumím, ale třeba dokumentace vypadá dost přívětivě, takže by opravdu nemuselo být těžké naučit se s podobným systémem pracovat... Mimochodem, používáte takové systémy i pro osobní potřebu (kód, na kterém děláte jen vy)?
(zatím používám darcs)V duchu nadpisu se zeptám: proč darcs a proč zatím?
GIT to rozhodně nebude, to je typický Linusův rychlokvašákPodobně jako Linux, že?
Takže přemýšlím, GIT to rozhodně nebude, to je typický Linusův rychlokvašákTo se pozná jak?
Já bych to řekl takhle - co Linus dělá dobře dělá, kritika se nepřipouští.
GIT to rozhodně nebude, to je typický Linusův rychlokvašákTohle ale není kritika, to je plácnutí do větru. Teď už jste se pokusil alespoň něco napsat, ale je to poněkud zmatené – pod slovním spojením „je to typický Linusův rychlokvašák“ si rozhodně nepředstavím, že to není multiplatformní. Pak píšete, že na VCS je důležitá koncepce, ale dál kritizujete jenom nemultiplatformnost, což s koncepcí VCS nijak nesouvisí. Nikdo netvrdí, že co LInus dělá dělá automaticky dobře, ale když vy si myslíte, že co Linus dělá, dělá automaticky špatně, je dobré to do komentáře jako důvod proč odmítáte GIT napsat, aby si ostatní zbytečně nemysleli, že máte nějaké technické argumenty, a snažili se o tom s vámi diskutovat.
Mel bych dotaz k tomu Mantisu:
Jak je na tom z podporou cestiny?
Je jednodussi ci prehlednejsi nez Bugzilla? Jde mi o to, ze bych potreboval neco, ehm, pro lidi, kteri se PC spise boji :)
Kdyz jsem zkousel Bugzillu, prijde mi dobra, az na to, ze je silene neprehledna. Vzdy mi trva nekolik minut, nez najdu pozadovanou vlastnost. Nevim, jak by se na to tvarili lide, od kterych potrebuji reportovat bugy, nove featury, atd.
Jak je na tom z podporou cestiny?Docela dobře. Překlad není kdovíjak dokonalý, ale ujde to.
Je jednodussi ci prehlednejsi nez Bugzilla?Jednodušší asi ne, má více funkcí. Ale přehlednější určitě a ovladatelnější bez diskuse. Kdyžtak tady je demo aktuální verze.
Nevim, jak by se na to tvarili lide, od kterych potrebuji reportovat bugy, nove featury, atd.Já při každém pokusu použít Bugzillu přemýšlím, jestli patřím do Bohnic já nebo tvůrce Bugzilly.
Já při každém pokusu použít Bugzillu přemýšlím, jestli patřím do Bohnic já nebo tvůrce Bugzilly.To je jednoduché. Na začátku práce z Bugzillou mám vždycky pocit, že tam patří tvůrce Bugzilly. A když už začínám vážně pochybovat, jestli bych se tam neměl vydat sám, radši práci s Bugzillou ukončím…