Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dnes jsem měl konečně čas se podívat na zoubek konfiguraci vstupních zařízení u nových X. Ta nabízejí dvě základní možnosti: buď klasickou "statickou" v xorg.conf
, nebo dynamickou pomocí HAL. Mě už dlouho zajímala dynamická konfigurace, především protože právě díky ní lze mít na notebooku opravdu dobře (TM) fungující hlodavce
Dřívější X servery totiž s možností mobilních zařízení vůbec nepočítaly. V době sériových a PS/2 myší to totiž ani nebylo potřeba. Všechny myši uměly to stejné (tři tlačítka a později kolečko) a připojovaly se přes stejné rozhraní, takže se na koncepci X serveru "načti zařízení při svém startu" nemuselo nic měnit. S nástupem USB myší, event rozhraní a udevu se toto vše ale zbortilo. Myši se začaly chovat každá jinak a připojovat se pokaždé přes jiné zařízení. "Vyřešilo" se to hackem v podobě zařízení /dev/input/mice
, do kterého se slévaly události ze všech myší, o kterých jádro vědělo. Ani to ale nebylo ideální. Jednak se u všech USB myší připojovaných za běhu daly využít jen základní vlastnosti, ale to nebylo to nejhorší. Opravdu nepříjemná byla duplikace signálů od Touchpadu (která se dala dalším hackem potlačit) a nemožnost nastavit Option "EmulateWheel" "true"
pouze pro trackpoint (to už nijak obejít nešlo).
X.org 1.5 umí všechny tyto neduhy řešit pomocí dynamické konfigurace zařízení přes HAL. To s sebou ale bohužel nese opuštění staré dobré přehledné syntaxe xorg.conf
, na druhou stranu ovšem stačí konfigurovat nezbytné minimum. Na svém počítači používám 4 vstupní zařízení: klávesnici, trackpoint, touchpad a USB myš Logitech RX300. Z toho mi ubuntí HAL s X rozpoznávají USB myš a touchpad, ale trackpoint a klávesnice ještě potřebují "nakopnout", aby odpovídaly mé oblíbené konfiguraci:
# klávesnice Section "InputDevice" ... Option "XkbLayout" "us,cz" Option "XkbOptions" "grp:shift_toggle,grp:switch,lv3:ralt_switch" EndSection # trackpoint Section "InputDevice" ... Option "EmulateWheel" "true" Option "EmulateWheelTimeout" "200" Option "EmulateWheelButton" "2" ... EndSectionTedy ne, že by je nerozpoznaly vůbec, pouze u klávesnice nastaví natvrdo českou klávesovou mapu a u trackpointu se snaží emulovat kolečko při stisku neexistujícího tlačítka "4". Takže je vlastně potřeba přepsat výše zmíněný konfigurák tak, aby mu porozuměl HAL:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <deviceinfo version="0.2"> <device> <match key="info.product" string="TPPS/2 IBM TrackPoint"> <merge key="input.x11_options.EmulateWheel" type="string">true</merge> <merge key="input.x11_options.EmulateWheelButton" type="string">2</merge> <merge key="input.x11_options.ZAxsisMapping" type="string">4 5</merge> <merge key="input.x11_options.Emulate3Buttons" type="string">true</merge> </match> <match key="info.capabilities" contains="input.keys"> <merge key="input.x11_options.XkbLayout" type="string">us,cz</merge> <merge key="input.x11_options.XkbOptions" type="string">grp:shift_toggle,grp:switch,lv3:ralt_switch</merge> </match> </device> </deviceinfo>Toto XML je pak potřeba pojmenovat a dát do míst, kde HAL hledá svou konfiguraci - v mém případě je to soubor
/etc/hal/fdi/policy/10-x11-input.fdi
. Potom už všechny myši krásně myšují i lidem, co notebooky používají opravdu jako notebooky.
Tiskni
Sdílej:
Option "AutoAddDevices" "false"
(II) config/hal: Adding input device TPPS/2 IBM TrackPoint (**) TPPS/2 IBM TrackPoint: always reports core events (**) TPPS/2 IBM TrackPoint: Device: "/dev/input/event5" (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Found x and y relative axes (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Found mouse buttons (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Configuring as mouse (II) XINPUT: Adding extended input device "TPPS/2 IBM TrackPoint" (type: MOUSE) (**) Option "Emulate3Buttons" "true" (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Forcing middle mouse button emulation. (II) config/hal: Adding input device AT Translated Set 2 keyboardVeci ako scrollovanie trackpoinotm úplne ignoruje. Treba na to nejaký špeciálny software?
$ hal-device /org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input' input.x11_options.Emulate3Buttons = 'true' (string) input.x11_options.YAxisMapping = '4 5' (string) linux.sysfs_path = '/sys/class/input/input4/event4' (string) info.category = 'input' (string) input.device = '/dev/input/event4' (string) info.subsystem = 'input' (string) input.x11_options.XAxisMapping = '6 7' (string) info.parent = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port' (string) info.capabilities = { 'input', 'input.mouse' } (string list) info.product = 'TPPS/2 IBM TrackPoint' (string) input.product = 'TPPS/2 IBM TrackPoint' (string) input.x11_options.EmulateWheelTimeOut = '200' (string) info.udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input' (string) linux.hotplug_type = 2 (0x2) (int) linux.subsystem = 'input' (string) linux.device_file = '/dev/input/event4' (string) input.x11_driver = 'evdev' (string) input.x11_options.EmulateWheel = 'true' (string) input.originating_device = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port' (string) input.x11_options.EmulateWheelButton = '2' (string) input.x11_options.ZAxsisMapping = '4 5' (string)
Takže presne to nastavenie mám. Z logu:
(II) XINPUT: Adding extended input device "TPPS/2 IBM TrackPoint" (type: MOUSE) (**) Option "Emulate3Buttons" "true" (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Forcing middle mouse button emulation.
vyplýva, že jediné nastavenie ktoré z hal použilo je emulácia 3 gombíkov (nie scrollovanie).
Z výpisu hal-device:
udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input' input.x11_options.Emulate3Buttons = 'true' (string) input.x11_options.YAxisMapping = '4 5' (string) linux.sysfs_path = '/sys/class/input/input4/event4' (string) info.category = 'input' (string) input.device = '/dev/input/event4' (string) info.subsystem = 'input' (string) input.x11_options.XAxisMapping = '6 7' (string) info.parent = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port' (string) info.capabilities = { 'input', 'input.mouse' } (string list) info.product = 'TPPS/2 IBM TrackPoint' (string) input.product = 'TPPS/2 IBM TrackPoint' (string) input.x11_options.EmulateWheelTimeOut = '200' (string) info.udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input' (string) linux.hotplug_type = 2 (0x2) (int) linux.subsystem = 'input' (string) linux.device_file = '/dev/input/event4' (string) input.x11_driver = 'evdev' (string) input.x11_options.EmulateWheel = 'true' (string) input.originating_device = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port' (string) input.x11_options.EmulateWheelButton = '2' (string) input.x11_options.ZAxsisMapping = '4 5' (string)
vyplýva, že systém hal má správne informácie o trackpointe (alebo sa mýlim)?
Potrebujem teda vedieť čo mám zlé. Najlepšie nejaká referenčná dokumentácia s voľbami, požiadavkami, napr. xorg-server >=, hal .. proste aký software k tomu potrebujem ...
No a k verziám:
x11-base/xorg-server-1.5.2 x11-proto/inputproto-1.4.4 x11-drivers/xf86-input-evdev-2.0.7 x11-drivers/xf86-input-mouse-1.3.0 x11-drivers/xf86-input-keyboard-1.3.1 sys-apps/hal-0.5.11-r1 sys-apps/dbus-1.2.3-r1
Xorg.0.log
sleduj i výpisy daemon.log
. Pokud máš v konfiguraci chybu, stěžuje si tam.