Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Dnes jsem měl konečně čas se podívat na zoubek konfiguraci vstupních zařízení u nových X. Ta nabízejí dvě základní možnosti: buď klasickou "statickou" v xorg.conf
, nebo dynamickou pomocí HAL. Mě už dlouho zajímala dynamická konfigurace, především protože právě díky ní lze mít na notebooku opravdu dobře (TM) fungující hlodavce
Dřívější X servery totiž s možností mobilních zařízení vůbec nepočítaly. V době sériových a PS/2 myší to totiž ani nebylo potřeba. Všechny myši uměly to stejné (tři tlačítka a později kolečko) a připojovaly se přes stejné rozhraní, takže se na koncepci X serveru "načti zařízení při svém startu" nemuselo nic měnit. S nástupem USB myší, event rozhraní a udevu se toto vše ale zbortilo. Myši se začaly chovat každá jinak a připojovat se pokaždé přes jiné zařízení. "Vyřešilo" se to hackem v podobě zařízení /dev/input/mice
, do kterého se slévaly události ze všech myší, o kterých jádro vědělo. Ani to ale nebylo ideální. Jednak se u všech USB myší připojovaných za běhu daly využít jen základní vlastnosti, ale to nebylo to nejhorší. Opravdu nepříjemná byla duplikace signálů od Touchpadu (která se dala dalším hackem potlačit) a nemožnost nastavit Option "EmulateWheel" "true"
pouze pro trackpoint (to už nijak obejít nešlo).
X.org 1.5 umí všechny tyto neduhy řešit pomocí dynamické konfigurace zařízení přes HAL. To s sebou ale bohužel nese opuštění staré dobré přehledné syntaxe xorg.conf
, na druhou stranu ovšem stačí konfigurovat nezbytné minimum. Na svém počítači používám 4 vstupní zařízení: klávesnici, trackpoint, touchpad a USB myš Logitech RX300. Z toho mi ubuntí HAL s X rozpoznávají USB myš a touchpad, ale trackpoint a klávesnice ještě potřebují "nakopnout", aby odpovídaly mé oblíbené konfiguraci:
# klávesnice Section "InputDevice" ... Option "XkbLayout" "us,cz" Option "XkbOptions" "grp:shift_toggle,grp:switch,lv3:ralt_switch" EndSection # trackpoint Section "InputDevice" ... Option "EmulateWheel" "true" Option "EmulateWheelTimeout" "200" Option "EmulateWheelButton" "2" ... EndSectionTedy ne, že by je nerozpoznaly vůbec, pouze u klávesnice nastaví natvrdo českou klávesovou mapu a u trackpointu se snaží emulovat kolečko při stisku neexistujícího tlačítka "4". Takže je vlastně potřeba přepsat výše zmíněný konfigurák tak, aby mu porozuměl HAL:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <deviceinfo version="0.2"> <device> <match key="info.product" string="TPPS/2 IBM TrackPoint"> <merge key="input.x11_options.EmulateWheel" type="string">true</merge> <merge key="input.x11_options.EmulateWheelButton" type="string">2</merge> <merge key="input.x11_options.ZAxsisMapping" type="string">4 5</merge> <merge key="input.x11_options.Emulate3Buttons" type="string">true</merge> </match> <match key="info.capabilities" contains="input.keys"> <merge key="input.x11_options.XkbLayout" type="string">us,cz</merge> <merge key="input.x11_options.XkbOptions" type="string">grp:shift_toggle,grp:switch,lv3:ralt_switch</merge> </match> </device> </deviceinfo>Toto XML je pak potřeba pojmenovat a dát do míst, kde HAL hledá svou konfiguraci - v mém případě je to soubor
/etc/hal/fdi/policy/10-x11-input.fdi
. Potom už všechny myši krásně myšují i lidem, co notebooky používají opravdu jako notebooky.
Tiskni
Sdílej:
Option "AutoAddDevices" "false"
(II) config/hal: Adding input device TPPS/2 IBM TrackPoint (**) TPPS/2 IBM TrackPoint: always reports core events (**) TPPS/2 IBM TrackPoint: Device: "/dev/input/event5" (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Found x and y relative axes (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Found mouse buttons (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Configuring as mouse (II) XINPUT: Adding extended input device "TPPS/2 IBM TrackPoint" (type: MOUSE) (**) Option "Emulate3Buttons" "true" (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Forcing middle mouse button emulation. (II) config/hal: Adding input device AT Translated Set 2 keyboardVeci ako scrollovanie trackpoinotm úplne ignoruje. Treba na to nejaký špeciálny software?
$ hal-device /org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input' input.x11_options.Emulate3Buttons = 'true' (string) input.x11_options.YAxisMapping = '4 5' (string) linux.sysfs_path = '/sys/class/input/input4/event4' (string) info.category = 'input' (string) input.device = '/dev/input/event4' (string) info.subsystem = 'input' (string) input.x11_options.XAxisMapping = '6 7' (string) info.parent = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port' (string) info.capabilities = { 'input', 'input.mouse' } (string list) info.product = 'TPPS/2 IBM TrackPoint' (string) input.product = 'TPPS/2 IBM TrackPoint' (string) input.x11_options.EmulateWheelTimeOut = '200' (string) info.udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input' (string) linux.hotplug_type = 2 (0x2) (int) linux.subsystem = 'input' (string) linux.device_file = '/dev/input/event4' (string) input.x11_driver = 'evdev' (string) input.x11_options.EmulateWheel = 'true' (string) input.originating_device = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port' (string) input.x11_options.EmulateWheelButton = '2' (string) input.x11_options.ZAxsisMapping = '4 5' (string)
Takže presne to nastavenie mám. Z logu:
(II) XINPUT: Adding extended input device "TPPS/2 IBM TrackPoint" (type: MOUSE) (**) Option "Emulate3Buttons" "true" (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Forcing middle mouse button emulation.
vyplýva, že jediné nastavenie ktoré z hal použilo je emulácia 3 gombíkov (nie scrollovanie).
Z výpisu hal-device:
udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input' input.x11_options.Emulate3Buttons = 'true' (string) input.x11_options.YAxisMapping = '4 5' (string) linux.sysfs_path = '/sys/class/input/input4/event4' (string) info.category = 'input' (string) input.device = '/dev/input/event4' (string) info.subsystem = 'input' (string) input.x11_options.XAxisMapping = '6 7' (string) info.parent = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port' (string) info.capabilities = { 'input', 'input.mouse' } (string list) info.product = 'TPPS/2 IBM TrackPoint' (string) input.product = 'TPPS/2 IBM TrackPoint' (string) input.x11_options.EmulateWheelTimeOut = '200' (string) info.udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input' (string) linux.hotplug_type = 2 (0x2) (int) linux.subsystem = 'input' (string) linux.device_file = '/dev/input/event4' (string) input.x11_driver = 'evdev' (string) input.x11_options.EmulateWheel = 'true' (string) input.originating_device = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port' (string) input.x11_options.EmulateWheelButton = '2' (string) input.x11_options.ZAxsisMapping = '4 5' (string)
vyplýva, že systém hal má správne informácie o trackpointe (alebo sa mýlim)?
Potrebujem teda vedieť čo mám zlé. Najlepšie nejaká referenčná dokumentácia s voľbami, požiadavkami, napr. xorg-server >=, hal .. proste aký software k tomu potrebujem ...
No a k verziám:
x11-base/xorg-server-1.5.2 x11-proto/inputproto-1.4.4 x11-drivers/xf86-input-evdev-2.0.7 x11-drivers/xf86-input-mouse-1.3.0 x11-drivers/xf86-input-keyboard-1.3.1 sys-apps/hal-0.5.11-r1 sys-apps/dbus-1.2.3-r1
Xorg.0.log
sleduj i výpisy daemon.log
. Pokud máš v konfiguraci chybu, stěžuje si tam.