Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dnes jsem měl konečně čas se podívat na zoubek konfiguraci vstupních zařízení u nových X. Ta nabízejí dvě základní možnosti: buď klasickou "statickou" v xorg.conf
, nebo dynamickou pomocí HAL. Mě už dlouho zajímala dynamická konfigurace, především protože právě díky ní lze mít na notebooku opravdu dobře (TM) fungující hlodavce
Dřívější X servery totiž s možností mobilních zařízení vůbec nepočítaly. V době sériových a PS/2 myší to totiž ani nebylo potřeba. Všechny myši uměly to stejné (tři tlačítka a později kolečko) a připojovaly se přes stejné rozhraní, takže se na koncepci X serveru "načti zařízení při svém startu" nemuselo nic měnit. S nástupem USB myší, event rozhraní a udevu se toto vše ale zbortilo. Myši se začaly chovat každá jinak a připojovat se pokaždé přes jiné zařízení. "Vyřešilo" se to hackem v podobě zařízení /dev/input/mice
, do kterého se slévaly události ze všech myší, o kterých jádro vědělo. Ani to ale nebylo ideální. Jednak se u všech USB myší připojovaných za běhu daly využít jen základní vlastnosti, ale to nebylo to nejhorší. Opravdu nepříjemná byla duplikace signálů od Touchpadu (která se dala dalším hackem potlačit) a nemožnost nastavit Option "EmulateWheel" "true"
pouze pro trackpoint (to už nijak obejít nešlo).
X.org 1.5 umí všechny tyto neduhy řešit pomocí dynamické konfigurace zařízení přes HAL. To s sebou ale bohužel nese opuštění staré dobré přehledné syntaxe xorg.conf
, na druhou stranu ovšem stačí konfigurovat nezbytné minimum. Na svém počítači používám 4 vstupní zařízení: klávesnici, trackpoint, touchpad a USB myš Logitech RX300. Z toho mi ubuntí HAL s X rozpoznávají USB myš a touchpad, ale trackpoint a klávesnice ještě potřebují "nakopnout", aby odpovídaly mé oblíbené konfiguraci:
# klávesnice Section "InputDevice" ... Option "XkbLayout" "us,cz" Option "XkbOptions" "grp:shift_toggle,grp:switch,lv3:ralt_switch" EndSection # trackpoint Section "InputDevice" ... Option "EmulateWheel" "true" Option "EmulateWheelTimeout" "200" Option "EmulateWheelButton" "2" ... EndSectionTedy ne, že by je nerozpoznaly vůbec, pouze u klávesnice nastaví natvrdo českou klávesovou mapu a u trackpointu se snaží emulovat kolečko při stisku neexistujícího tlačítka "4". Takže je vlastně potřeba přepsat výše zmíněný konfigurák tak, aby mu porozuměl HAL:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <deviceinfo version="0.2"> <device> <match key="info.product" string="TPPS/2 IBM TrackPoint"> <merge key="input.x11_options.EmulateWheel" type="string">true</merge> <merge key="input.x11_options.EmulateWheelButton" type="string">2</merge> <merge key="input.x11_options.ZAxsisMapping" type="string">4 5</merge> <merge key="input.x11_options.Emulate3Buttons" type="string">true</merge> </match> <match key="info.capabilities" contains="input.keys"> <merge key="input.x11_options.XkbLayout" type="string">us,cz</merge> <merge key="input.x11_options.XkbOptions" type="string">grp:shift_toggle,grp:switch,lv3:ralt_switch</merge> </match> </device> </deviceinfo>Toto XML je pak potřeba pojmenovat a dát do míst, kde HAL hledá svou konfiguraci - v mém případě je to soubor
/etc/hal/fdi/policy/10-x11-input.fdi
. Potom už všechny myši krásně myšují i lidem, co notebooky používají opravdu jako notebooky.
Tiskni
Sdílej:
Option "AutoAddDevices" "false"
(II) config/hal: Adding input device TPPS/2 IBM TrackPoint (**) TPPS/2 IBM TrackPoint: always reports core events (**) TPPS/2 IBM TrackPoint: Device: "/dev/input/event5" (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Found x and y relative axes (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Found mouse buttons (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Configuring as mouse (II) XINPUT: Adding extended input device "TPPS/2 IBM TrackPoint" (type: MOUSE) (**) Option "Emulate3Buttons" "true" (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Forcing middle mouse button emulation. (II) config/hal: Adding input device AT Translated Set 2 keyboardVeci ako scrollovanie trackpoinotm úplne ignoruje. Treba na to nejaký špeciálny software?
$ hal-device /org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input' input.x11_options.Emulate3Buttons = 'true' (string) input.x11_options.YAxisMapping = '4 5' (string) linux.sysfs_path = '/sys/class/input/input4/event4' (string) info.category = 'input' (string) input.device = '/dev/input/event4' (string) info.subsystem = 'input' (string) input.x11_options.XAxisMapping = '6 7' (string) info.parent = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port' (string) info.capabilities = { 'input', 'input.mouse' } (string list) info.product = 'TPPS/2 IBM TrackPoint' (string) input.product = 'TPPS/2 IBM TrackPoint' (string) input.x11_options.EmulateWheelTimeOut = '200' (string) info.udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input' (string) linux.hotplug_type = 2 (0x2) (int) linux.subsystem = 'input' (string) linux.device_file = '/dev/input/event4' (string) input.x11_driver = 'evdev' (string) input.x11_options.EmulateWheel = 'true' (string) input.originating_device = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port' (string) input.x11_options.EmulateWheelButton = '2' (string) input.x11_options.ZAxsisMapping = '4 5' (string)
Takže presne to nastavenie mám. Z logu:
(II) XINPUT: Adding extended input device "TPPS/2 IBM TrackPoint" (type: MOUSE) (**) Option "Emulate3Buttons" "true" (II) TPPS/2 IBM TrackPoint: Forcing middle mouse button emulation.
vyplýva, že jediné nastavenie ktoré z hal použilo je emulácia 3 gombíkov (nie scrollovanie).
Z výpisu hal-device:
udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input' input.x11_options.Emulate3Buttons = 'true' (string) input.x11_options.YAxisMapping = '4 5' (string) linux.sysfs_path = '/sys/class/input/input4/event4' (string) info.category = 'input' (string) input.device = '/dev/input/event4' (string) info.subsystem = 'input' (string) input.x11_options.XAxisMapping = '6 7' (string) info.parent = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port' (string) info.capabilities = { 'input', 'input.mouse' } (string list) info.product = 'TPPS/2 IBM TrackPoint' (string) input.product = 'TPPS/2 IBM TrackPoint' (string) input.x11_options.EmulateWheelTimeOut = '200' (string) info.udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port_logicaldev_input' (string) linux.hotplug_type = 2 (0x2) (int) linux.subsystem = 'input' (string) linux.device_file = '/dev/input/event4' (string) input.x11_driver = 'evdev' (string) input.x11_options.EmulateWheel = 'true' (string) input.originating_device = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX_port' (string) input.x11_options.EmulateWheelButton = '2' (string) input.x11_options.ZAxsisMapping = '4 5' (string)
vyplýva, že systém hal má správne informácie o trackpointe (alebo sa mýlim)?
Potrebujem teda vedieť čo mám zlé. Najlepšie nejaká referenčná dokumentácia s voľbami, požiadavkami, napr. xorg-server >=, hal .. proste aký software k tomu potrebujem ...
No a k verziám:
x11-base/xorg-server-1.5.2 x11-proto/inputproto-1.4.4 x11-drivers/xf86-input-evdev-2.0.7 x11-drivers/xf86-input-mouse-1.3.0 x11-drivers/xf86-input-keyboard-1.3.1 sys-apps/hal-0.5.11-r1 sys-apps/dbus-1.2.3-r1
Xorg.0.log
sleduj i výpisy daemon.log
. Pokud máš v konfiguraci chybu, stěžuje si tam.