Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nože prezraď, aký máš k tomu notebooku zdroj (koľko Wattový)?
když jsem instaloval (no, spíš jsem se o to jen pokoušel) tenhle tejden na Gentoo KDE 4.3, tak mi v jednu chvíli dosáhla teplota kritický úrovně, který je nastavená na 100°C a vypnul se. Když jsem notebooka nechal vystydnout a pokračoval jsem v emergi, pustil jsem si watch s příkazem sensors (kontrola teploty) a vypozoroval jsem, že při zátěži se teplota pohybovala mezi 80° a 90°C (jakmile se to dostalo na 90°, tak se větrák roztočil na max a zchladil jádra)...
tohle je starý Core 2 Duo 1,66GHz.
skoda, ze nepodporuju CORE 2 ULV :(
Není, to je ještě celkem málo...
ono asi zálezí na konkrétní řadě a účinnosti chlazení.
U staršího HPčka sem měl teplotu v klidu na 45 a při zátěži bez přídavného chlazení (průvan pod notebookem) lezla přez 80.
Teďka u T60 neklesne pod 40 a nepřeleze 60. A co jsem vypozoroval, tak v linuxu zatím najvíc topí grafika (atina). Jinak pod win ten odběr v klidu klesá pod 15W
No, snížit odběr při zatížení ani tak nepotřebuji, spíš ten odběr v klidu, se současnými 13 Watty mi to vydrží jen 3 hodiny pohodlné práce :(
Jak již bylo uvedeno přede mnou - občas zkalibrovat. U nové baterie stačí 1-2x za rok, pak o něco častěji. A stáří "baterie" se nepočítá od koupě, ale od datumu výroby těch článků.
Taky mi to furt hlásí, že má 95-100%, ale pak jsem zjistil, že 100% ukazatele znamená 65% původní kapacity
Hmm, moje lenovácká to dělá automaticky. Po 2 letech denního používání 80% reálné kapacity.
Tiskni
Sdílej: