Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Když jsem se dozvěděl o hračce jménem Stellaris Launchpad od TexasInstruments, bylo rozhodnuto - to prostě musím mít!
Ve zkratce se jedná o vývojovou desku s 32bit mikrokontrolérem LM4F120H5QR od TI. Ve zkratce:
Přes prázdniny běžely předobjednávky za hezkých 5USD/ks (limit 2ks), dnes tam jsou ty desky za 13USD (limit 10ks). 13USD je už trochu víc, ale když to člověk porovná s Arduinem Due (v oficiálním obchodě 40EUR a je jen o trochu lepší než Launchpad) nebo Arduinem Uno (v oficiálním obchodě za 20EUR, na DealExtreme za 17USD přičemž to je jako srovnávat Davidovu Vectru a Rolls Royce.
A to bych to nebyl já, abych nenarazil na první problém ještě před tím, než tu desku budu držet v ruce. Ne, nejedná se o podporu Linuxu nebo tak něco - to by mělo chodit bez problému.
Problém je v tom, že TI k Launchpadu dodává jakousi sadu knihoven - StellarisWare. A dá se očekávat, že většina projektů to budě nějakým způsobem používat. No, a když mi to snad zítra (vlastně už dneska) přijde, tak bych na to mohl kouknout, žejo... Otevřu si odkaz se soubory, vyberu StellarisWare. my.TI login - no dobře, vyplním, přihlásím. A vyskočí na mě kouzelný formulář U.S. Government export approval
Copak po mě chtějí? Jméno, email, firmu/školu, předpokládaná kategorie použití a "a brief abstract of how this software will be used". Super, od toho to je vývojová deska, abych to zjistil, ne? Horší je ale následující čestné prohlášení, které kopíruji doslova:
(a) I understand that this Software/Tool is subject to export controls under the U.S. Commerce Department’s Export Administration Regulations ("EAR").
(b) I am NOT located in Cuba, Iran, North Korea, Sudan or Syria. I understand these are prohibited destination countries under the EAR or U.S. sanctions regulations.
(c) I am NOT listed on the Commerce Department’s Denied Persons List, the Commerce Department's Entity List, the Commerce Department’s General Order No. 3 (in Supp. 1 t o EAR Part 736), or the Treasury Department’s Lists of Specially Designated Nationals.
(d) I WILL NOT EXPORT, re-EXPORT or TRANSFER this Software/Tool to any prohibited destination, entity, or individual without the necessary export license(s) or authorization(s) from the U.S. Government.
(e) I will NOT USE or TRANSFER this Software/Tool for use in any sensitive NUCLEAR, CHEMICAL or BIOLOGICAL WEAPONS, or MISSILE TECHNOLOGY end-uses unless authorized by the U.S. Government by regulation or specific license.
(f) I understand that countries other than the United States may restrict the import, use, or export of the Subject Product. I agree that we shall be solely responsible for compliance with any such import, use, or export restrictions.
I / We hereby certify that we will adhere to the conditions above.
I / We do not know of any additional facts different from the above.
I / We take responsibility to comply with these terms.
I / We understand we are responsible to abide by the most current. versions of the Export Administration Regulations and other U.S. export and sanctions laws.
Hezké, co?
Nevím jak pro ostatní vývojáře/čtenáře, ale tohle je pro mě deal breaker. Seznam zakázaných zemí? Seznam zakázaných osob a firem? Děkuji, nechci. Navíc, pokud bych vyrobil nějaký software, který StellarisWare používá, můžu ho buď distribuovat bez knihovny - a pak každý uživatel musí projít tímhle schvalovacím procesem (a navíc i registrací na TI webu), nebo ho budu distribuovat s knihovnou a pak musím mít licenci od vlády USA a otravovat uživatele stejným formulářem.
Potom, co jsem zjistil, že je StellarisWare natvrdo napálená v ROM v čipu, tak jsem se rozhodl to zkusit - přece jen by to mohlo ušetřit cenné kilobajty. Odsouhlasil, stáhnul a rozbalil. A ukázkové příklady mají docela dobrou licenci:
... Texas Instruments (TI) is supplying this software for use solely and exclusively on TI's microcontroller products. The software is owned by TI and/or its suppliers, and is protected under applicable copyright laws. You may not combine this software with "viral" open-source software in order to form a larger program.
Naštěstí to vypadá že samotné drivery jsou pod BSD licencí.
P.S.: Až budu mít příležitost si s tím trochu pohrát, aktualizuji zápisek o moje postřehy.
Tiskni
Sdílej:
Další "problém" vidím prozatím v tom, že to nemá podporu v openocd, resp. ten jejich ICDI (InCircutitDebugInterface). Není v tom FTDIčko, jako bývalo v ostatních kitech. I když prý TI poslalo specifikace vývojářům openocd.Nějaké patche už jsou
No netuším kde jsi vzal to kradení softwaruOni ti chtějí poskytnout SW jenom když Obamovi dáš číslo bot a implantuješ si do mozku jeho čip. Ty jsi tohle neudělal, proto nemáš právo jejich SW používat.
Ty jsi tohle neudělalKde bereš tu jistotu?
Tos nemohl napsat, když to bylo za $5 (nebo to aspoň nezmiňovat)? Protože teď mě to přijde strašně drahý