Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Já dělám tištáky starým plotterem. Něco v tomhle smyslu: http://forum.mcontrollers.com/viewtopic.php?t=530
Jenom plotter používám HP 7475A. Je to sice relativně pomalé, ale pokud se mi něco nezdá, můžu to fixkou bezproblémů dotáhnout. Navíc počítám, že je to metoda jednoznačně nejlevnější (pokud se vám povede sehnat levně ten plotter). S podleptáváním apod. problémy nemívám. Akorát je potřeba dát si pozor na nečistoty a různá smetí na desce, protože se můžou nalepit na pero, které je pak tahá za sebou a desku pak můžete zpravidla zahodit. Taky je potřeba dbát na správní přilepení toho kuprexitu, protože když vám to nevyjde a pero sjede z/na desku, tak se většinou poškodí špička.
Jenom plotter používám HP 7475A.Jaký na to používáš SW? Plotter tu je, ale nevím, z jakého moderního programu dostat HPGLv1, aby to sežral.
Já tisknu normálně z Eaglu (HPGL).
Vytvořenej HPGL soubor tam pošlu z terminálu a hotovo. Řešil jsem akorát problémy s řízením toku ... hlavne když to byl složitější tišťák, nebo tam bylo hodně tvarů, který trvají dlouho vykreslit -> nejdřív začla blikat LEDka error a pak (..asi když přetekl buffer), tak to začlo malovat kraviny.
Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem napsal dva skritpy, z nichž jeden vezme HPGL file, vyháže z toho příkazy "SP" (protože pero tam mám napevno) a potom ten jeden soubor rozdělí do více menších... a to tak, že každej tenhle soubor se maluje jedním tahem. Druhej skript je potom posílá s nastavitelnou časovou prodlevou na sériový port.
proto je nejlepsi ze zacatku nechat si nakreslit obys te desky na podklad na ktery si ju prilepis, a potom vis presne kam ju dat a nic takovyho se ti nemuze stat...
Jj, tak to taky dělám. Problém ale byl, když přetekl ten buffer a ten plotter si začal čmárat naprosto nesmyslně po celé A4.
nevím jakej používáš podklad pro DPS, mě se osvědčila 1mm tlusta lehce pruzna plastova deska, sirka tak aby se presne vlezla do plotteru a vyska 420 (vyska A3), potom je opakovana presnost dost vysoka (nekolikrat se mi uz takhle povedlo udelat presne oboustrane desky na prvni pokus, odchylka mezi top a bottom byla po vyleptani sotva 2desetiny) takze muzes posilat data postupne, klidne na 3x nebo 4x, vyhnes se preteceni ne zrovna velkyho bufferu plotteru....Používám obyčejnej papír. Oboustrannou desku jsem s tím ješte nedělal - kdyžtak jsem tam nasekal plno propojek. Budu to s tou plastovou deskou někdy zkusit.
Jj, jak jsem psal o pár příspěvů výš: "Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem napsal dva skritpy, z nichž jeden vezme HPGL file, vyháže z toho příkazy "SP" (protože pero tam mám napevno) a potom ten jeden soubor rozdělí do více menších... a to tak, že každej tenhle soubor se maluje jedním tahem. Druhej skript je potom posílá s nastavitelnou časovou prodlevou na sériový port. "
Dalsi moznost je rozdelit si "zdrojak" pro ten plotter na vic casti, akorat si musis pohlidat aby bylo zrovna zvedly pero, potom jenom pockas az dokresli a zvedne pero a posles mu dalsi instrukce...
jinak...jak odesilas plotteru data? catujes do /dev/lp0 nebo si prisel na neco lepsiho?
Tiskni
Sdílej: