Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Já dělám tištáky starým plotterem. Něco v tomhle smyslu: http://forum.mcontrollers.com/viewtopic.php?t=530
Jenom plotter používám HP 7475A. Je to sice relativně pomalé, ale pokud se mi něco nezdá, můžu to fixkou bezproblémů dotáhnout. Navíc počítám, že je to metoda jednoznačně nejlevnější (pokud se vám povede sehnat levně ten plotter). S podleptáváním apod. problémy nemívám. Akorát je potřeba dát si pozor na nečistoty a různá smetí na desce, protože se můžou nalepit na pero, které je pak tahá za sebou a desku pak můžete zpravidla zahodit. Taky je potřeba dbát na správní přilepení toho kuprexitu, protože když vám to nevyjde a pero sjede z/na desku, tak se většinou poškodí špička.
Jenom plotter používám HP 7475A.Jaký na to používáš SW? Plotter tu je, ale nevím, z jakého moderního programu dostat HPGLv1, aby to sežral.
Já tisknu normálně z Eaglu (HPGL).
Vytvořenej HPGL soubor tam pošlu z terminálu a hotovo. Řešil jsem akorát problémy s řízením toku ... hlavne když to byl složitější tišťák, nebo tam bylo hodně tvarů, který trvají dlouho vykreslit -> nejdřív začla blikat LEDka error a pak (..asi když přetekl buffer), tak to začlo malovat kraviny.
Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem napsal dva skritpy, z nichž jeden vezme HPGL file, vyháže z toho příkazy "SP" (protože pero tam mám napevno) a potom ten jeden soubor rozdělí do více menších... a to tak, že každej tenhle soubor se maluje jedním tahem. Druhej skript je potom posílá s nastavitelnou časovou prodlevou na sériový port.
proto je nejlepsi ze zacatku nechat si nakreslit obys te desky na podklad na ktery si ju prilepis, a potom vis presne kam ju dat a nic takovyho se ti nemuze stat...
Jj, tak to taky dělám. Problém ale byl, když přetekl ten buffer a ten plotter si začal čmárat naprosto nesmyslně po celé A4.
nevím jakej používáš podklad pro DPS, mě se osvědčila 1mm tlusta lehce pruzna plastova deska, sirka tak aby se presne vlezla do plotteru a vyska 420 (vyska A3), potom je opakovana presnost dost vysoka (nekolikrat se mi uz takhle povedlo udelat presne oboustrane desky na prvni pokus, odchylka mezi top a bottom byla po vyleptani sotva 2desetiny) takze muzes posilat data postupne, klidne na 3x nebo 4x, vyhnes se preteceni ne zrovna velkyho bufferu plotteru....Používám obyčejnej papír. Oboustrannou desku jsem s tím ješte nedělal - kdyžtak jsem tam nasekal plno propojek. Budu to s tou plastovou deskou někdy zkusit.
Jj, jak jsem psal o pár příspěvů výš: "Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem napsal dva skritpy, z nichž jeden vezme HPGL file, vyháže z toho příkazy "SP" (protože pero tam mám napevno) a potom ten jeden soubor rozdělí do více menších... a to tak, že každej tenhle soubor se maluje jedním tahem. Druhej skript je potom posílá s nastavitelnou časovou prodlevou na sériový port. "
Dalsi moznost je rozdelit si "zdrojak" pro ten plotter na vic casti, akorat si musis pohlidat aby bylo zrovna zvedly pero, potom jenom pockas az dokresli a zvedne pero a posles mu dalsi instrukce...
jinak...jak odesilas plotteru data? catujes do /dev/lp0 nebo si prisel na neco lepsiho?
Tiskni
Sdílej: