Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jako správný paranoik mám (až na /boot) šifrovaný celý disk - a taky rád používám suspend to RAM. Tady už místní paranoici asi čuchají problém - uspaný počítač je totiž snad to nejlepší, co si útočník plánující coldboot útok může přát. cryptsetup má už delší dobu funkci "luksSuspend", která klíče zahodí. Z pochopitelných důvodů to nejde jednoduše použít na připojený root. I když... Po pár hodinách hraní můžu prohlásit obligátní "jde to, ale dře to!".
Z tarballu nám vypadne jeden prográmek v C, dva shell skripty a jeden patch. Celé představení se spouští skriptem "cryptsleep", ve kterém je zároveň i pár konfiguračních voleb (já vím, /etc...):
cryptsleep-bin je bastl v C, který: změní terminál na vybraný, přesune /proc, /sys a /dev do ramfs, chrootne do ramfs, v chrootu spustí cryptsleep-script a přesune filesystémy zase zpátky.
cryptsleep-script zavolá luksSuspend, uspí systém do RAM, po probuzení si řekne o heslo a zavolá luksResume. V tomhle skriptu je potřeba upravit název pod kterým máme v device mapperu root!
Instalace by měla být jednoduchá - upravit cryptsleep-script a cryptsleep, zkompilovat cryptsleep-bin: gcc cryptsleep.c -o cryptsleep-bin, opatchovat a zkompilovat jádro. cryptsleep-script a cryptsleep-bin nakopírovat do $LIBDIR.
Ve chvíli kdy zavoláme luksSuspend dojde ke smazání šifrovacích klíčů k disku a jakákoliv disková operace se zablokuje. Co se stane s jádrem které chytře zavolá před uspáním sync() je asi jasné. Pro jistotu se sync() volá i těsně před spuštěním skriptu z cryptsetup-bin. Druhý problém je v tom, že jakmile se zavolá luksSuspend začnou všechny procesy sahající na disk tuhnout ve stavu "Disk wait". A kernel před suspendem volá freeze na jednotlivé procesy - a pokud některý čeká na IO je zle. Moc jsem nevěděl co s tím, zkusil jsem mrazák vyhodit a překvapivě to funguje (to neznamená, že vám to fungovat bude taky!). Jestli to budete chtít taky zkusit, hodně štěstí!
Tiskni
Sdílej:
Suspend nepoužívám, takže ani moc neznám, ale pokud vím, tak jádro normální boot a resume rozlišuje pomocí signatury ve swapu. Nedalo by se prvně nabootovat jen do initarmfs, tam se zeptat na heslo a pak přes kexec předat heslo třeba přes /proc/cmdline novému jádru s podporou uspávání? (Nebo složitěji přes reservovanou fyzickou paměť, protože u kexecu do paměti BIOS nešahá.)
Ale i myšlenka plně jaderné implementace není špatná. Jaderná správa klíčů umí klíče zašifrovat a zase odšifrovat a interaktivní jádro už stejně je (vga=ask).
Každopádně jsem viděl, že Fedora má resume do šifrovaného rootfs nějak vyřešený. Aspoň se to tak tváří.
Tím pádem stačí vzít paměť, stříknout dusík, přendat do jiného počítače a zkopírovat si ji. Velmi jednoduše se tak dostane kdokoliv dostatečně šikovný ke všemu, co zrovna běží, včetně klíčů od disku.Opravdu bych chtěl vidět tu jednoduchou demonstraci... Kdy na to máte po neděli čas? Počítám max. s půlhodinkou, je to přece velmi jednoduché.
a co tahle situace: utocnik si zkopiruje tvuh hdd (zasifrovany) a upravi boot aby mu po zadani hesla to heslo posal. Ty zadas heslo, system nastartuje a detekuje ze se neco zmenilo. Utocnik ale uz ma data i heslo...Data má, heslo nemá, síť se spouští (a kabel připojuji/vypínám RF kill) až po kontrole :)
Kazdopadne je pravda ze s fyzickym pristupem muze udelat i dalsi veci, ktery by nebylo tak snadny detekovat.Jo. Nehlídaný fyzický přístup = konečná. Ono teda vzato do důsledků, člověk by neměl věřit ani prodejci, že od něj dostává čistý HW. Na nějakou práci s extra citlivými daty bych si pořídil asi RapsberryPi, BeagleBoard, Pandaboard, kde člověk může zkontrolovat každý čip (ale zase, ten čip může být napíchnutý aby ukládal hesla/poskytnul backdoor atd. už z výroby). Akorát tam pořád jsou nějaké closed source části.
/lib/cryptsetup/scripts/decrypt_derived
jako keyscript
pro šifrovaný swap. Při zapnutí po hibernaci se to zeptá na heslo pro šifrovaný root a je vyřízeno.
/
s btrfs
na LUKS
) nedělal zbytečně.