Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Jelikož jsem si poslední dobou hrál s MRTG, a vymýšlel, co by to tak ještě mohlo monitorovat, napadlo mě: webserver!. Bohužel, jak jsem záhy zjistil, Lighttpd neumožňuje přístup ke statistikám pomocí SNMP a tak jsem přemýšlel, jak na to.
Volba zdroje dat byla jednoduchá - nic jiného krom access.log(u) se nedalo použít. Vzhledem k tomu, že můj routeroserver běží na Celeronu 300MHz, 256MB RAM a 1GB disk a žádný web krom seznamu DHCP klientů na něm není, nehrozí nutnost parsování desítek/stovek MB dat. (Tak mě napadá, proč já tu statistiku vlastně dělám:)
Programovací(skriptovací) jazyk jsem také nevybíral dlouho... BASH se s desetinnými čísly moc nekamarádí a nic jiného krom BASHe a PHP neumím. Takže jsem otevřel mcedit a vrhnul se do psaní "kódu". Pokud máte zájem, tady je výsledek.
A co že to vlastně dělá? Na stdout (tzn. pro MRTG) vytiskne 2 řádky
Syntaxe pro MRTG vypadá následovně:
Target[lighttpd]: `/cesta/k/php/skriptu` Options[lighttpd]: gauge, noinfo, growright Title[lighttpd]: Lighttpd hits PageTop[lighttpd]: <h1>Lighttpd hits</h1> YLegend[lighttpd]: hits / sec ShortLegend[lighttpd]: hits LegendI[lighttpd]: 5 min. average: LegendO[lighttpd]: 15 min. average Legend1[lighttpd]: Lighttpd hits (5 min. average) Legend2[lighttpd]: Lighttpd hits (15 min. average)
PS: Možná bude potřeba upravit cestu k access.log - hned třetí řádek kódu
PPS: Připomínky/kritiku rád uvítám v diskuzi :)
Tiskni
Sdílej:
bc
si BASH s float-pointing aritmetikou rozumí celkem hezky