Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
S velkou slávou Google představil plugin přinášející na Linux podporu pro hlas a video v jejich Gmail IM klientu. Pod zprávičkou se objevila vtipná poznámka od anonyma Virt6: To je Apt-backdoor. Klasická součást všech balíků google . Bohužel, při bližším ohledání mi zmrzl úsměv na rtech.
Samotná stránka kde je odkaz na stažení balíčku není automaticky přenášená šifrovaně - tedy MITM útok není žádný problém. Ale řekněme, že uživatel je paranoidní a to s do adresního řádku dopíše. To je mu po kliknutí na tlačítko "Instalovat" na nic, protože Google odkaz vede na tunu JavaScriptu a výsledný soubor zase na nešifrované HTTP. A co hůř, tady už finta s přidáním s do protokolu nefunguje - jednoduše dojde k přesměrování na úvodní stránku Google. Na to, že k tomu balíčku nikde nenabízí kontrolní součty - a ani ten balíček není podepsaný je to už docela průšvih. Ale teď už se podíváme na samotný ballíček.
Je to standardní .deb balík, takže rozbalíme ar x google-talkplugin_current_amd64.deb, vylezou nám z toho dva .tar.gz archivy: data.tar.gzkde se nachází soubory které přijdou do filesystému a control.tar.gz kde jsou umístěny drobnosti jako instalační skripty nebo MD5 jednotlivých souborů v archivu. Nejprve koukneme na data.tar.gz.
Veškeré soubory jsou v /opt/google/talkplugin. V /usr je pár symlinků a changelog. To, co je zajímavé je ale v adresáři opt/google/talkplugin/cron a nasymlinkováno do etc/cron.daily/google-talkplugin. A tady to začíná být opravdu (ne)veselé. Nejen, že tento skript přidá do systému repozitář Google, on dokonce přidá svůj klíč mezi důvěryhodné klíče repozitářů. Pokud balíčkovač repozitář Googlu při upgradu zakáže, ten skript ho opět povolí. Tedy pokud si tento balíček nainstalujete, nejen, že je nijak neověřený ale dojde i k automatickému přidání nijak neověřeného GPG klíče mezi důvěryhodné zdroje. Výsledné dopady na bezpečnost mohou být katastrofální.
Tiskni
Sdílej:
Google však neprozradil, jaké počítače použilJinak nepodepisováním balíčků trpí třeba i Arch (jeden ze dvou důvodů, proč jsem od něj odešel) a takovýto MITM možná používá i česká policie.
anonyma Virt6Tak od anonyma, nebo od Virt6?
on dokonce přidá svůj klíč mezi důvěryhodné klíče repozitářůNepoznám debian/apt, ale fungujú tie kľúče? Ja overujem Slackware-ové balíky GPG kľúčmi a aby bol GPG kľúč Slackware-u dôveryhodný, tak musí byť podpísaný mojím GPG kľúčom. A to bezo mňa žiaden skript neurobí.