Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »S velkou slávou Google představil plugin přinášející na Linux podporu pro hlas a video v jejich Gmail IM klientu. Pod zprávičkou se objevila vtipná poznámka od anonyma Virt6: To je Apt-backdoor. Klasická součást všech balíků google . Bohužel, při bližším ohledání mi zmrzl úsměv na rtech.
Samotná stránka kde je odkaz na stažení balíčku není automaticky přenášená šifrovaně - tedy MITM útok není žádný problém. Ale řekněme, že uživatel je paranoidní a to s do adresního řádku dopíše. To je mu po kliknutí na tlačítko "Instalovat" na nic, protože Google odkaz vede na tunu JavaScriptu a výsledný soubor zase na nešifrované HTTP. A co hůř, tady už finta s přidáním s do protokolu nefunguje - jednoduše dojde k přesměrování na úvodní stránku Google. Na to, že k tomu balíčku nikde nenabízí kontrolní součty - a ani ten balíček není podepsaný je to už docela průšvih. Ale teď už se podíváme na samotný ballíček.
Je to standardní .deb balík, takže rozbalíme ar x google-talkplugin_current_amd64.deb, vylezou nám z toho dva .tar.gz archivy: data.tar.gzkde se nachází soubory které přijdou do filesystému a control.tar.gz kde jsou umístěny drobnosti jako instalační skripty nebo MD5 jednotlivých souborů v archivu. Nejprve koukneme na data.tar.gz.
Veškeré soubory jsou v /opt/google/talkplugin. V /usr je pár symlinků a changelog. To, co je zajímavé je ale v adresáři opt/google/talkplugin/cron a nasymlinkováno do etc/cron.daily/google-talkplugin. A tady to začíná být opravdu (ne)veselé. Nejen, že tento skript přidá do systému repozitář Google, on dokonce přidá svůj klíč mezi důvěryhodné klíče repozitářů. Pokud balíčkovač repozitář Googlu při upgradu zakáže, ten skript ho opět povolí. Tedy pokud si tento balíček nainstalujete, nejen, že je nijak neověřený ale dojde i k automatickému přidání nijak neověřeného GPG klíče mezi důvěryhodné zdroje. Výsledné dopady na bezpečnost mohou být katastrofální.
Tiskni
Sdílej:
Google však neprozradil, jaké počítače použilJinak nepodepisováním balíčků trpí třeba i Arch (jeden ze dvou důvodů, proč jsem od něj odešel) a takovýto MITM možná používá i česká policie.
anonyma Virt6Tak od anonyma, nebo od Virt6?
on dokonce přidá svůj klíč mezi důvěryhodné klíče repozitářůNepoznám debian/apt, ale fungujú tie kľúče? Ja overujem Slackware-ové balíky GPG kľúčmi a aby bol GPG kľúč Slackware-u dôveryhodný, tak musí byť podpísaný mojím GPG kľúčom. A to bezo mňa žiaden skript neurobí.