Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »... zase nedodavaj 64bit binarku :(
Jste divnej a nelíbíte se mi... Jen subjektivní názor. :POK, beru :) Já to o sobě vím :P
Dle mého názoru vyhledává adresní řádek logicky jak to jen jdeAle já nechci vyhledávat. Já chci psát adresu, od toho to je adresní řádek. :) Ale šanci tomu dám, třeba se mi to nakonec zalíbí...
Ad addony: mohlo tam být alespoň nejaké tlačítko, které by zkusilo addon nahrát i když není ofiko podporovaný.Tak toto by nebyl dobrý nápad. Každé BFU by to zkusilo, a pak nadávalo, jak je Firefox blbý, že se to celý rozbilo. Ať tohle dělají jen uživatelé, kteří ví, jak tam rozšíření dostat násilně, a tak se u nich dá předpokládat, že si uvědomují, co dělají, a jaké to může mít následky.
Ad addony: mohlo tam být alespoň nejaké tlačítko, které by zkusilo addon nahrát i když není ofiko podporovaný.Proboha jen to ne.
Nicméně ani Oldbar neřeší to, co mě štve: vyhledává to nějak divně - pokud začnu psát adresu a napíšu "se", proč se doháje na prvním místě objeví "http://phun.cs.umu.se/wiki" místo "http://seznam.cz"?Protože adresní řádek se změnil v location bar, takže tam nepíšete adresu, ale píšete píšete, Firefox hledá hledá (v názvech stránek a snad i v URL) a v nabídce zobrazuje výsledky. Navíc to nefunguje ani jako filtr, ale opravdu jako vyhledávač, takže se může stát, že s upřesněním hledaného názvu se ve výsledcích objeví stránka, která tam dříve nebyla. PT tu někde v diskuzi vysvětloval, že je to jediné správné řešení™. Pro nás, co víme, jestli píšeme adresu nebo chceme vyhledávat, holt asi za chvíli žádný prohlížeč nebude.
root clanky firefox 3(clanky jsou v url). A bylo to
že já vím, že píšu adresu, ale prohlížeč to bere, že si jen tak něco píšu, a pak s velkou slávou zjistí, že je to adresa.A jak to má vědět? Jak už adlo, už to není "pure address bar". Ale pravda, souhlasím s tím, že v nastavení by to mělo jít změnit. Hodně lidí to bude chtít a nahrávat kvůli tomu addon mi nepřijde moc uživatelsky-přátelské.Ale mimochodem, jeden z mých FF uživatelů (Windows) je opravdu klasický nongeek serfař, takže schválně si na něm vypozoruji, jak na to bude reagovat on. Je tu furt jistá pravděpodobnost, že "my" nejsme moc reprezentativní vzorek.
A jak to má vědět?Nejlépe tak, že mi dá šanci, jak mu to sdělit. Což se třeba udělá dobře tak, že je pro to vyčleněn konkrétní vstupní řádek. Nebo může být funkce jednoho řádku přepínatelná tlačítkem a klávesovou zkratkou. Další o něco horší možnosti jsou nějaký prefix (kde pak ale chybí nenásilná vizuální kontrola, protože písmeno v prefixu se mi bude plést se zbytkem zadávaného textu) nebo klávesová zkratka, kterou zadaný text potvrdím (což taky není dobré, protože rozhodnutí adresa/vyhledávání udělám na začátku, pak si to musím během psaní pamatovat a nakonec to sdělím prohlížeči). Oddělený nebo přepínatelný vstupní řádek má tu výhodu, že jeho užití kopíruje to, jak přemýšlí uživatel (nejprve se rozhodne, zda chce zadávat adresu nebo hledat), a zároveň mu poskytuje zpětnou vizuální kontrolu (uživatel rovnou vidí, že zadává adresu do adresního řádku nebo vyhledávané slovo do vyhledávacího řádku). Tak vypadá ergonomie – že se zabývá tím, jak něco uživatel používá. Uživatelské rozhraní, které vznikne stylem „tady do toho řádku uživatel zadává text, pro vyhledávání potřebujeme taky zadat text, tak to bude zadávat na to samé místo“ sice zmenší počet ovládacích prvků, ale to ještě nemusí být pro uživatele zjednodušení. Pro uživatele je stejně matoucí, jestli má víc různých ovládacích prvků, mezi jejichž funkcemi nedokže rozlišit, jako když má jeden ovládací prvek, který má víc funkcí.
Pro uživatele je stejně matoucí, jestli má víc různých ovládacích prvků, mezi jejichž funkcemi nedokže rozlišit, jako když má jeden ovládací prvek, který má víc funkcí.Není. Viz zpětná vazba a ohlasy na novou funkcionalitu, kdy i například moji rodiče ji hned rozpoznali a uvítali, a to přitom ani to vyhledáací pole předtím moc nepoužíali.
Pro nás, co víme, jestli píšeme adresu nebo chceme vyhledávat, holt asi za chvíli žádný prohlížeč nebude.Ještě jeden tu naštěstí zbývá. Je to Safari. Ovšem to má dvě vady na kráse: nefunguje pod Linuxem nativně a na Windows nectí jejich GUI. Na Macu si ho nemůžu vynachválit, avšak na Windows ho nepoužívám. Je tam pomalý a vypadá fakt exoticky. Krom toho, nejde schovat do system tray. Díky tomu raději používám Operu...
A teď v sobě bude mít WebKit, takže to bude vlastně jakési Safari pro Linux.Tak jak
Navíc to nefunguje ani jako filtr, ale opravdu jako vyhledávač, takže se může stát, že s upřesněním hledaného názvu se ve výsledcích objeví stránka, která tam dříve nebyla.Buď nemáte pravdu, nebo jsem si už kdysi vypnul. Mně to prohledává skutečně jen historii.
x
. Takže se může stát, že po dopsání dalších písmen se vám zobrazí víc záznamů nebo jiné záznamy. Třeba při vyhledávání „se“ se vypíšou stránky, kde je tohle slovo, a ostatní už ve výsledku nebudou, protože budou vyhodnoceny jako málo relevantní. Pak dopíšu „sedě“ a najednou se mi ve výsledku objeví úplně jiné stránky, třeba stránka, kde je „sedět“ ale není tam samotné slovo „se“.
Kdybyste aspoň nekecal.Nicméně ani Oldbar neřeší to, co mě štve: vyhledává to nějak divně - pokud začnu psát adresu a napíšu "se", proč se doháje na prvním místě objeví "http://phun.cs.umu.se/wiki" místo "http://seznam.cz"?Protože adresní řádek se změnil v location bar, takže tam nepíšete adresu, ale píšete píšete, Firefox hledá hledá (v názvech stránek a snad i v URL) a v nabídce zobrazuje výsledky. Navíc to nefunguje ani jako filtr, ale opravdu jako vyhledávač, takže se může stát, že s upřesněním hledaného názvu se ve výsledcích objeví stránka, která tam dříve nebyla. PT tu někde v diskuzi vysvětloval, že je to jediné správné řešení™.
Pro nás, co víme, jestli píšeme adresu nebo chceme vyhledávat, holt asi za chvíli žádný prohlížeč nebude.Ti moudřejší z vás si to přenastaví.
A co konkrétně z toho je kec? Nebo je to celé špatně?Protože adresní řádek se změnil v location bar, takže tam nepíšete adresu, ale píšete píšete, Firefox hledá hledá (v názvech stránek a snad i v URL) a v nabídce zobrazuje výsledky. Navíc to nefunguje ani jako filtr, ale opravdu jako vyhledávač, takže se může stát, že s upřesněním hledaného názvu se ve výsledcích objeví stránka, která tam dříve nebyla. PT tu někde v diskuzi vysvětloval, že je to jediné správné řešení™.Kdybyste aspoň nekecal.
Ad hledání A co hledání na wikipedii? Česky, anglicky, hledání na dalších serverech, hledání jednoslovných frázíJe přece snadné a rychlé si je přidat do vyhledávacího pole. Já to tak používám a nemusím si pamatovat zkratku pro kde co, i když to použiju zřídkakdy.
Ale takto si nemusí nastavovat pro spoustu navštívených stránek vůbec nic a pak si to vše pamatovat.to pamatování mi moc praktické nepřijde... Ale uznávám, že hlavní část sporu spočívá v tom, že jsem ti zatím, přes docela velké úsilí, nedokázal vysvětlit, že vyhledávání přes Keywords (třeba u Bookmarků) je praktická věc
Jen nevím, jak bude z upgradu nadšený BFU, když zjistí, že mu jeho oblíbené pluginy prostě nefungují.1. Bežní uživatelé čekají na finální verzi a systém aktualizací nenabídne uživatelům Firefoxu 2 novou řadu hned, resp. by je měl upozornit, pokud některá rozšíření nebudou kompatibilní. Uživatelé tak mohou používat ještě půl roku poté předchozí řadu. 2. Drtivá většina běžných uživatel nepoužívá žádné rozšíření a drtivá větišna ze zbytku jen jedno nebo pár nejpopulárnějších, které již kompatibilní jsou nebo brzy budou.
Další poměrně velká nepříjemnost je nová roletka, co vyskakuje pokud píšete do adresního řádku. Nechápu smysl rozdělení titulku stránky a adresy do dvou řádků.Odborníci na použitelnost návrhu zkoušeli spoustu iterací, a tak mohli během mnoha měsíců dojít k takovému výsledku. Pro srovnání - Opera nasadila nový motiv vzhledu a intergovala ochranu před phishingem pouhých pár dní před vydáním. Každý produkt má jiný přístup. Ohlasy jsou v drtivé většině případů velmi pozitivní.
A tak se mým dalším pluginem stal Oldbar. Nicméně ani Oldbar neřeší to, co mě štve: vyhledává to nějak divně - pokud začnu psát adresu a napíšu "se", proč se doháje na prvním místě objeví "http://phun.cs.umu.se/wiki" místo "http://seznam.cz"?To máte nějaké divné, proklikl jsem obě stránky a vždy se na prvním místě nabízí Seznam. Učí se to na základě toho, jak používáte prohlížeč. Dejte tomu chvíli čas.
Bohužel to vypadá, že i Firefox se začíná chovat jako Windows Vista - chtít potvrzení kvůli každé ***. Viz obrázek při otevírání about:config. Pochybuju, že by tuto adresu zadal někdo aniž by měl důvod měnit nastavení prohlížeče.To je velmi správné - ti, kdo něco mění, si to odkliknou, a budou varováni. Celým internetem se šíří různé více či méně pochybné nápady a vymoženosti, které v mnoha případech vedou k větší škodě než užitk u lidí, kteří rádi zkouší nové věci a pak jim to nefunguje tak, jak má. Nechápu, jak něco takového může vadit.
2. Vyjížděcí menu pro dotaz na uložení hesla z formuláře. Tohle je absolutní katastrofa. Jak může někdo okopírovat tak neskutečně nepraktickou věc? By mě zajímalo nějaké vysvětlení toho, kdo to tam protlačil. Když pominu, že na slabším strojí to vyjíždění bere 100% CPU, ještě se to cuká a trvá to i vteřiny, tak vůbec nerozumím smyslu toho umístněníCo je to slabý počítač? Smysl umístění je tkaový, že to není kravsky velké skoro přes půl okna jako v jiných prohlížečích a nemusí se na to reagovat, tzn. nezdržuje to a neukládá se špatně zadané heslo..
Když už chtěli něco zlepšit, tak měli okno s dotazem zobrazit co nejblíž k pozici kurzoru.Dané umístění je logické, protože tam jsou i všechny ostatní informační lišty, podobně jako v jiných prohlžečích.
Jinak zrychleni jsem nějak výrazné nepozoroval, ale to mě zatím moc netrápí.Zrychlení by výrazné být mělo, protože Firefox je postaven na rozhraní využívající v hojné míře JS, a rychlost jeho zpracování byla mnohokrát zrychlena. Dokonce je nyní nejrychlejší.
Tak se mi zdá, že nevíš, co je pro tebe dobré. Dobré je pro tebe to, co je dobré pro Drtivou většinu.To říkáš ty, ne já.
Jinak FYI máš právo používat prohlížeč, jaký chceš, ale nemáš právo zakazovat PT, aby tě na linuxovém serveru každý den krmil tím, jaký je FF na Windows úžasný (inovativní, uživatelsky přívětivý, standardy dodržující, bezpečný) prohlížeč.Lidi, co čtou články, které nechtějí, a pak si na to ještě stěžují atorům, že je píší, jsou blbci.
To říkáš ty, ne já.Nenene, ze tvých příspěvků a blogpostů to úplně kape. Jakmile má někdo s FF problém, který se nedá jenom tak odbýt, označíš ho za čistě jeho problém, protože tomešovská "Drtivá většina" (píšu s velkým "D", protože to už je možná něco jako ochranná známka, užitný vzor, nebo tak něco
Lidi, co čtou články, které nechtějí, a pak si na to ještě stěžují atorům, že je píší, jsou blbci.Stavba téhle věty se mi zdá nějaká lingvisticky nevybroušená
To mi taky připadá zvláštní, že na serveru s názvem abclinuxu čteme několikrát týdně o Firefoxu pro Windows. To už můžeme záčít do sloupce zpráviček psát o každé nové betaverzi kdejakého softwaru třeba od Microsoftu.Až na to, že funkčnost a závěry z multiplatformního produktu jsou v drtivé většině případů shodné či velmi pdoobné, že? Psal jsem tu o věcech a funkcích, které má Win i Lin verze, psal jsem tu testy rychlosti, které dělal Onřej na Linuxu nebo Krčmář na Rootu a v nichž Opera propadla. Ale chápu, ve zdjší komunitě je zjevně v modě kopat do úspěšných a nalhávat si nesmysly.
Tiskni
Sdílej: