Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Lehký okenní manažer - Openbox - používám už poměrně dlouho, ale začal mi chybět nějaký rozumný správce wifi připojení. Už mě nebavilo po každém přesunu domov-škola zadávat wpa_supplicant -iwlan0 -c ./doma|eduroam.wpa -B; dhcpcd wlan0
tak jsem si řekl, že s tím něco udělám - a ubastlil jsem pár jednoduchých bashových skriptů, které mi připojení pomocí openboxího pipe menu usnadní
Jedná se o 2 bashové skripty pro vlastní správu připojení a jeden skript pro generování menu, 1 konfigurační soubor a libovolné množství profilů. Tyto skripty vyžadují nainstalované: wireless-tools, sed, coreutils (cut) a sudo. Sudo by se dalo nahradit suid wrapperem v nějakém shellu, který nezahazuje suid root práva, ale to aktuálně není priorita. Možná někdy. Konfigurační soubory jsou umístěny v /etc/wifi/, výkonný skript v /usr/local/sbin/, skript s pár pomocnými funkcemi (čekám, že se rozroste) v /usr/local/lib/ a skript na generování menu :)
Než si začnete stěžovat, co všechno tam není/nefunguje, tady je seznam věcí, co chci někdy dodělat/opravit:
Jak z toho seznamu vidíte, jedná se o dost mizernou práci , ale kdyby to někdo chtěl zkusit (na přepínání domácí síť/eduroam mi to funguje skvěle - i když na to by asi stačil samotný wpasupplicant :D) Instalce je jednoduchá - rozbalte do rootu přiložený tarball. Do ~/.config/openbox/menu.xml přidejte kam chcete:
<menu id="wifimenu" label="Wifi">
<menu execute="/usr/local/binwifinetworks.sh old" id="wifiprof" label="Old results"/>
<menu execute="/usr/local/bin/wifinetworks.sh new" id="wifinet" label="New scan (takes a few secs)"/>
</menu>
Do sudoers.conf přidejte:
uživ.jméno ALL = (ALL) NOPASSWD: /usr/local/sbin/wifimgr.sh
a spusťte
openbox --reconfigure
.
V /etc/wifi/profiles resp. /etc/wifi/conf máte ukázkové skripty pro připojení k síti zabezpečené WPA s dhcp serverem a k Eduroamu na UK - z nich by mělo být vše jasné.
Ohledně license - přijde mi skoro zneuctění GPL ji lepit na takovou slátaninu jako jsou tyhle skripty, tak to uvedu pod VPL (Vegetables Public License): Nezkoušejte na těch skriptech vydělat - stejně se vám to nepovede. Pokud by to někdo už náhodou chtěl šířit, připojte k tomu odkaz na tenhle blogpost a prosím, nechte komentářové hlavičky v nezměněné podobě. Díky
A jak by to mělo vypadat funkční můžete vidět na mém nejnovějším desktopu. Snad jsem na nic nezapomněl.
Tiskni
Sdílej: