Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Když jsem se rozhodl, že zkusím nový ext4, napadlo mě, že si udělám menší srovnání, co se týče výkonu FS. A pokud by se někomu hodilo, tady je. Jenom předem upozorňuji, že / mám zašifrovaný, takže pokud vidíte horší hodnoty, než máte vy, neděste se. (Zkusmo pomocí dd je propustnost disku kolem 35MB/s). A ještě testovací sestava: Notebook Lenovo N200 0769 - Intel DualCore T2310 (1,46GHz), 1,5GB RAM, HDD SATA FUJITSU MHW2120BH (120GB).
Každý geek by měl jedny mít. A pro ty, kteří opovrhují koupenými nebo jen nemají dost peněz je určen následující návod.
Po dlouhé době jsem byl inspirován (zdravím Amy ) oprášit svůj oddíl s Gentoo a vyzkoušet si ho. A když už jsem si Gentoo tak hezky aktualizoval, byla by škoda toho nevyužít pro srovnání (takový malý minitest) s mým aktuálním Debianem. Takže začínáme!
Dnes se mi v pravidelné dávce aktualizací nainstaloval onen slavný Firefox (resp. Iceweasel) 3. Na úvod je důležité poznamenat, že se nemusí jednat o final release, ale tato pravděpodobnost je velmi vysoká; možná právě proto je v about: uvedena verze 3.0. Předem upozorňuji, že se jedná o můj pohled na tuto aplikaci, nikoliv objektivní recenzi.
Tenhle dotaz sem vůbec, ale vůbec nepatří, ale potřebuji nutně pomoct, nevím koho se zeptat. Studuji nejmenované severočeské víceleté gymnázium a zbývá mi rok do maturity (septima). Letos jsmě měli jako volitelný předmět informatiku, ale na příští rok nebude dostatek zájemců, takže se neotevře. Co s tím?
Jelikož jsem si poslední dobou hrál s MRTG, a vymýšlel, co by to tak ještě mohlo monitorovat, napadlo mě: webserver!. Bohužel, jak jsem záhy zjistil, Lighttpd neumožňuje přístup ke statistikám pomocí SNMP a tak jsem přemýšlel, jak na to.
Vzpomněl jsem si na jednu starší hru, která mě kdysi strašně bavila a přepadla mě nepřekonatelná chuť si ji znovu zahrát. Ale zapomněl jsem název :( Poradíte?
Není to tak dlouho, co jsem tady objevil odkaz na výborný projekt - Phun. Nedávno vyšla verze 3.5, která umožňuje používání vlastních lokalizací. Neváhal jsem a vytvořil jsem amatérský překlad. Zájemci si ho mohou stáhnout zde. Bohužel, aplikace podporuje zatím pouze ISO-8859-1, takže se jedná o verzi bez diakritky.