Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Když jsem se rozhodl, že zkusím nový ext4, napadlo mě, že si udělám menší srovnání, co se týče výkonu FS. A pokud by se někomu hodilo, tady je. Jenom předem upozorňuji, že / mám zašifrovaný, takže pokud vidíte horší hodnoty, než máte vy, neděste se. (Zkusmo pomocí dd je propustnost disku kolem 35MB/s). A ještě testovací sestava: Notebook Lenovo N200 0769 - Intel DualCore T2310 (1,46GHz), 1,5GB RAM, HDD SATA FUJITSU MHW2120BH (120GB).
Každý geek by měl jedny mít. A pro ty, kteří opovrhují koupenými nebo jen nemají dost peněz je určen následující návod.
Po dlouhé době jsem byl inspirován (zdravím Amy ) oprášit svůj oddíl s Gentoo a vyzkoušet si ho. A když už jsem si Gentoo tak hezky aktualizoval, byla by škoda toho nevyužít pro srovnání (takový malý minitest) s mým aktuálním Debianem. Takže začínáme!
Dnes se mi v pravidelné dávce aktualizací nainstaloval onen slavný Firefox (resp. Iceweasel) 3. Na úvod je důležité poznamenat, že se nemusí jednat o final release, ale tato pravděpodobnost je velmi vysoká; možná právě proto je v about: uvedena verze 3.0. Předem upozorňuji, že se jedná o můj pohled na tuto aplikaci, nikoliv objektivní recenzi.
Tenhle dotaz sem vůbec, ale vůbec nepatří, ale potřebuji nutně pomoct, nevím koho se zeptat. Studuji nejmenované severočeské víceleté gymnázium a zbývá mi rok do maturity (septima). Letos jsmě měli jako volitelný předmět informatiku, ale na příští rok nebude dostatek zájemců, takže se neotevře. Co s tím?
Jelikož jsem si poslední dobou hrál s MRTG, a vymýšlel, co by to tak ještě mohlo monitorovat, napadlo mě: webserver!. Bohužel, jak jsem záhy zjistil, Lighttpd neumožňuje přístup ke statistikám pomocí SNMP a tak jsem přemýšlel, jak na to.
Vzpomněl jsem si na jednu starší hru, která mě kdysi strašně bavila a přepadla mě nepřekonatelná chuť si ji znovu zahrát. Ale zapomněl jsem název :( Poradíte?
Není to tak dlouho, co jsem tady objevil odkaz na výborný projekt - Phun. Nedávno vyšla verze 3.5, která umožňuje používání vlastních lokalizací. Neváhal jsem a vytvořil jsem amatérský překlad. Zájemci si ho mohou stáhnout zde. Bohužel, aplikace podporuje zatím pouze ISO-8859-1, takže se jedná o verzi bez diakritky.