Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tenhle dotaz sem vůbec, ale vůbec nepatří, ale potřebuji nutně pomoct, nevím koho se zeptat. Studuji nejmenované severočeské víceleté gymnázium a zbývá mi rok do maturity (septima). Letos jsmě měli jako volitelný předmět informatiku, ale na příští rok nebude dostatek zájemců, takže se neotevře. Co s tím?
Můžu maturovat z informatiky i když nebudu mít poslední rok hodiny? Starosti mi dělá vyhláška 442/1991 Sb., §10 odst. 5:
(5) Volitelnými předměty maturitní zkoušky jsou další předměty podle
příslušného zaměření oboru vzdělání zařazené v učebním plánu povinných
a volitelných předmětů, pokud jejich celková hodinová dotace činí
nejméně 4 hodiny. Žák může skládat maturitní zkoušku celkem pouze ze
dvou cizích jazyků; tělesná výchova se zařazuje mezi volitelné
maturitní předměty v gymnáziu pouze v oboru vzdělání zaměřeném na
sportovní přípravu a tělesnou výchovu. Volitelné předměty určí ředitel
školy.
Co znamená "celková hodinová dotace nejméně 4 hodiny"? Vzhledem k čemu se to vztahuje? Pokud by to znemožňovalo maturitu z informatiky bez semináře, myslíte, že je možné se spojit s nižším stupněm (tercie/kvarta), abych měl informatiku zapsanou a mohl z ní maturovat? (Pozn.: letos jsme byli spojení s oktávou a čtvrťákem, takže spojit sousední ročníky problém není. Otázka je, co ob 3/4 ročníky). Nebo vás napadá jak jinak to obejít?
Předem díky za všechny rady.
Tiskni
Sdílej:
Jo, bere asi víc než většina lidí tady.Bohužel je to taky na jeho článcích poznat. Drogy jsou prostě svinstvo.
a) 4 roky po 1 hodine tydne b) 2 roky po 2 hodinach tydne c) 1 rok 4 hodiny tydne d) jine kombinace, ale doufam ze je to uz jasne2) Pro volitelné předměty platí:
Volitelné předměty určí ředitel školy(konzultovano s ředitelem střední školy)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free