Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ke zdrojáku snad nemusím nic dodávat, komentáře jsou doufám srozumitelné.1) SIGNAL je deprecated. V novém kódu se má používat ISR. 2) Funkce showMins() je krásná ukázka toho, jak se dá naprosto jednoduchá věc udělat zbytečně složitě. Tohle bude fungovat podstatně efektivněji:
void showMins (unsigned char m) { m <<= 1; if (PORTB & (1 << PORTB0)) m |= 1; m &= 0x7e; //vynuluje bity, které nejsou součástí minut PORTB = m; }(unsigned char je stejně velká, jako short; u short si nejsem jistý, jestli není znaménkové) 3) Přerušení nastavuješ divně:
bitSet (PCMSK, PD2); // minutovy button bitSet (PCMSK, PD3); // hodinovy buttonjsou přerušení na změnu stavu logické hodnoty na pinu (PCINT). Ty ale používáš (a obsluhuješ) signál vnějšího přerušení (INTx). Tato dvě nastavení jsou tedy zbytečná, protože nemají na nic vliv.
1) nevedel jsemhttp://www.nongnu.org/avr-libc/user-manual/group__avr__interrupts.html Úplně dole.
Diky moc :) Rad se poucim :)Není zač. Rád pomůžu - čím víc lidí bude umět s AVR, tím víc lidí si je bude kupovat a používat a tím budou levnější.
- pouzitie non-isp jednocipaku v roku 2008Co to znamena?
- pouzitie modrych supersvietivych led (neznasam ich)Myslim, ze te nikdo neomezuje v tom, tam dat treba zeleny matny nebo fialovo-zluty polomatny s cervenejma puntikama...
- pouzitie non-isp jednocipaku v roku 2008- a proc ne? Doma se mi jich par valelo, tak proc kupovat?
- pouzitie modrych supersvietivych led (neznasam ich)- ale v cerny krabici (pokud to tam nekdy zadrtuju) to bude vypadat skvele!
- pouzitie non-isp jednocipaku v roku 2008Tak to v Atmelu museli od doby, co jsem s Attiny2313 pracoval, to ISP vymontovat.
avrdude -c dapa -p t2313 -t
používají se 2 příkazy: write lfuse 0 hodnota
a read lfuse 0 1
(hodnota může být v decimálním tvaru nebo v hexa 0x..)
V tomhle režimu můžeš hodnotu pomocí write zapsat a pomocí read si potom přečíst, co se skutečně zapsalo. Stejným způsobem můžeš číst/psát do hfuse.
Terminálový režim ukončíš příkazem quit
, pokud jsi změnil některou z hodnot, tak se tě bude ptát, jestli to skutečně myslíš vážně.
Máš dobře připojený ten krystal?Snad jo. Mezi vyvody XTAL1 a 2 a potom pres kondenzatory na zem (zkousel jsem dva krystaly, pro pripad, ze by jeden byl nefunkcni).
Jinak zkus tu hodnotu změnit v terminálovém režimu avrdude: avrdude -c dapa -p t2313 -t
Problem je, ze ten terminalovy rezim uz nespustim. AVRdude skonci, ze nemuze komunikovat s cipem. :( A riskovat dalsi se mi nechce :)
Problem je, ze ten terminalovy rezim uz nespustim. AVRdude skonci, ze nemuze komunikovat s cipem.Což to je mi jasné, myslel jsem vzít jiný čip. S tímhle bez paralelního programátoru nehneš, protože jestli jsi zapsal 0xff do hfuse, tak jsi zakázal programování přes ISP (tj. přes ty vývody MISO/MOSI/SCK) a s dapa programátorem (ani obdobnými) už si neškrtneš Ale i tak je to divný, protože jestli jsi zapsal 0xff do hfuse místo do lfuse, tak by pořád měl fungovat asopň program na vnitřní oscilátor.
Tiskni
Sdílej: