Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Ke zdrojáku snad nemusím nic dodávat, komentáře jsou doufám srozumitelné.1) SIGNAL je deprecated. V novém kódu se má používat ISR. 2) Funkce showMins() je krásná ukázka toho, jak se dá naprosto jednoduchá věc udělat zbytečně složitě. Tohle bude fungovat podstatně efektivněji:
void showMins (unsigned char m) { m <<= 1; if (PORTB & (1 << PORTB0)) m |= 1; m &= 0x7e; //vynuluje bity, které nejsou součástí minut PORTB = m; }(unsigned char je stejně velká, jako short; u short si nejsem jistý, jestli není znaménkové) 3) Přerušení nastavuješ divně:
bitSet (PCMSK, PD2); // minutovy button bitSet (PCMSK, PD3); // hodinovy buttonjsou přerušení na změnu stavu logické hodnoty na pinu (PCINT). Ty ale používáš (a obsluhuješ) signál vnějšího přerušení (INTx). Tato dvě nastavení jsou tedy zbytečná, protože nemají na nic vliv.
1) nevedel jsemhttp://www.nongnu.org/avr-libc/user-manual/group__avr__interrupts.html Úplně dole.
Diky moc :) Rad se poucim :)Není zač. Rád pomůžu - čím víc lidí bude umět s AVR, tím víc lidí si je bude kupovat a používat a tím budou levnější.
- pouzitie non-isp jednocipaku v roku 2008Co to znamena?
- pouzitie modrych supersvietivych led (neznasam ich)Myslim, ze te nikdo neomezuje v tom, tam dat treba zeleny matny nebo fialovo-zluty polomatny s cervenejma puntikama...
- pouzitie non-isp jednocipaku v roku 2008- a proc ne? Doma se mi jich par valelo, tak proc kupovat?
- pouzitie modrych supersvietivych led (neznasam ich)- ale v cerny krabici (pokud to tam nekdy zadrtuju) to bude vypadat skvele!
- pouzitie non-isp jednocipaku v roku 2008Tak to v Atmelu museli od doby, co jsem s Attiny2313 pracoval, to ISP vymontovat.
avrdude -c dapa -p t2313 -t
používají se 2 příkazy: write lfuse 0 hodnota
a read lfuse 0 1
(hodnota může být v decimálním tvaru nebo v hexa 0x..)
V tomhle režimu můžeš hodnotu pomocí write zapsat a pomocí read si potom přečíst, co se skutečně zapsalo. Stejným způsobem můžeš číst/psát do hfuse.
Terminálový režim ukončíš příkazem quit
, pokud jsi změnil některou z hodnot, tak se tě bude ptát, jestli to skutečně myslíš vážně.
Máš dobře připojený ten krystal?Snad jo. Mezi vyvody XTAL1 a 2 a potom pres kondenzatory na zem (zkousel jsem dva krystaly, pro pripad, ze by jeden byl nefunkcni).
Jinak zkus tu hodnotu změnit v terminálovém režimu avrdude: avrdude -c dapa -p t2313 -t
Problem je, ze ten terminalovy rezim uz nespustim. AVRdude skonci, ze nemuze komunikovat s cipem. :( A riskovat dalsi se mi nechce :)
Problem je, ze ten terminalovy rezim uz nespustim. AVRdude skonci, ze nemuze komunikovat s cipem.Což to je mi jasné, myslel jsem vzít jiný čip. S tímhle bez paralelního programátoru nehneš, protože jestli jsi zapsal 0xff do hfuse, tak jsi zakázal programování přes ISP (tj. přes ty vývody MISO/MOSI/SCK) a s dapa programátorem (ani obdobnými) už si neškrtneš Ale i tak je to divný, protože jestli jsi zapsal 0xff do hfuse místo do lfuse, tak by pořád měl fungovat asopň program na vnitřní oscilátor.
Tiskni
Sdílej: