Byla vydána verze 1.96.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Společnosti IBM a Red Hat představily Project Lightwell s investicí 5 miliard dolarů. Jedná se o důvěryhodné clearingové centrum pro bezpečnost open source softwaru a zabezpečení dodavatelských řetězců s novým AI modelem a globální skupinou více než 20 000 softwarových inženýrů. Služby centra budou dostupné prostřednictvím komerčních předplatných. Project Lightwell staví na iniciativách jako Anthropic Glasswing nebo OpenAI Trust Access for Cyber.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 26.05. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Český stát by v budoucnu mohl provozovat vlastní alternativu ke komunikačním aplikacím typu WhatsApp, Signal, Telegram, Facebook Messenger a podobně. Cílem je zajistit bezpečnou datovou komunikaci pro stát a jeho důležité subjekty, jako jsou bezpečnostní složky, ministerstva a další organizace.
Už za týden, ve čtvrtek 4. června, se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční další konference věnovaná tématům spojeným s IPv6 - Den IPv6. Program akce a registrační formulář jsou k dispozici na webu akce. Kapacita konference je omezená, proto organizátoři doporučují, aby se vážní zájemci přihlásili včas (k dnešnímu dni zbývá přibližně 30 volných míst). Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Zařízení Steam Deck OLED bylo znovu naskladněno, ale vlivem rostoucích cen pamětí a úložišť má novou, vyšší cenovku. Steam Deck OLED 512 GB stojí nově 779 EUR (stál 569 EUR) a Steam Deck OLED 1 TB stojí 919 EUR (stál 679 EUR). Samotné zařízení se nijak nezměnilo a nové ceny tedy pouze odráží aktuální náklady na komponenty a další globální logistické výzvy, se kterými se potýká celá branže.
Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.
Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.
Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).
Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.
Za devatero horami a devatero řekami stálo město Horšovský Týn. A protože bylo opravdu známé a turisticky navštěvované mělo své Infocentrum. A v tom Infocentru se rozhodlo pro kohokoliv poskytovat dva počítače s přístupem k internetu.
I jednoho dne se stalo, že do města přijel Mrkvák spolu s panem králem a celou družinou. Král okamžitě nabral směr Infocentrum zjistit nějaké informace o městě a nebohému Mrkvákovi nezbývalo nic jiného, než je následovat. Zahlédnuvše dva počítače, z toho jeden neobsazený zajásal a hned za jeden zasedl. Po zjištění, že tam jsou standardní Windows XP Mrkvák žertem prohlásil: "Vsadím se o princeznu a půl království, že na tom počítači získám admina do 15 minut!". To mu samozřejmě pan král nevěřil a tak sázku s klidným svědomím uzavřel. Jaké bylo ale Mrkvákovo překvapení, když klikl na kouzelné tlačítko Start, potom na tlačítko "Ovládací panely" a nakonec na "Uživatelské účty". Zjevení na monitoru v podobě okna mu přímo vyrazilo dech. No posuďte sami:
A tak náš hrdina Mrkvák sázku vyhrál úplně bez práce. Půlku království a princeznu samozřejmě dostal - i když... dostal? 3/4 z Mrkvákova podílu království a princeznino tělo krom pravé ruky připadlo státu - to víte milé děti, daně se platit musí. Mrkvák si ještě při svém odchodu všiml cedule ledabyle se válející na počítačové skříni - což bylo také pravděpodobně jediné zabezpečení.
I opustil Mrkvák budovu Infocentra a pokud neumřel, tak se směje dodnes.
Tiskni
Sdílej:
Ten Obchod už tak 15 let nestojí, to bylo v Libni v přístavu, jak se tam pak vyrojily ty autobazary
amigapower - likvidator 
To je uplne normalni. Co se tomu divite. Admin a bez hesla je naprosto bezne v kavarnach a jinych verejnych PC.
Lidi co tam ty scoty daly tak nevi ze existuji nejake uzivatelske ucty natoz neco jineho nez win xp.
Dívám se kolem sebe. Občas vidím nějakou vlasovou trhlinku, jindy problikne tma, ozve zvuk tříštících se vln. Tak tak, boří se z toho svět. Ale teď vážně: no a co? I kdybys jim celý počítač smazal nebo zaviroval, dojede týpek co se jim o to stará, přeinstaluje systém a za dvě hodiny nemá co dělat.
A linux? To vážně? Kdokoliv to navrhujete, zkuste si představit, co budou místní dělat, když jim tam třeba přestane fungovat internet. Už vidím ten dialog s technickou podporou poskytovatele. "Klikněte na Start" "Já tady žádný start nemám" "..."
Já linux podporuju, dal jsem ho přítelkyni i rodičům, nicméně se najdou místa, kam prostě nepatří.
tak proc by nemohlo bejt infocentrum na linuxu?
Bude soucasti KU campu exkurze do samosky?
.
Heh přítelkyně a rodiče? Jakej je rozdíl mezi infostánkem a jimi? Když se jim to podělá dojdeš jim to opravit ty, pokud se to podělá v infostánku dojede linuxák kterej to dá do kupy, stejně jako by tam dojel woknař když tam jsou Windows, není v tom žádný rozdíl.
BTW: Protože je na obrázku i Kotyz a limit je jen 1MB, musel jsem ho bohužel podstatně zmenšit... 
Tentokrát mě ale, a myslím nejen mě, pěkně napálil
Amigapower nebojí se, nastrčit kouli radonu. A proto hrdě nastaví se, pronikajícímu atomu. Toužíte po mně čím dál více, s počtem mých častých vulgarit. na vás jsem ale vždycky hodnej, to bych si musel ubalit. Chtěl bych tu fotku, po té toužím, tak jako správný uchylák. S penisem v ruce, se teď soužím, chtěl bych vás vojet, nevím jak...???
Rači bych Vás než soudružku, nemam rád Marxe a Leniny. To bych jí snad i dal na držku, hoď šutrem, kdo jsi bez viny... Nemusela byste pivo pít, můžem se setkat i u vína. Hned bych se jal Vás rozpálit, Aby Vám zvlahla vagína. Všech pět "P" to máte jen Vy, ta Pravá, Plachá a Půvabná. Jílek psal: "prsatá", někdy, nevím kdy, paměť je bezradná. Pátým "P" bude "princezna", bez zámku, bez prince, bez draka. Za to však stále líbezná, princezna co chce č...
Nikdy jsem netvrdil že jsem princ, mám spíše blíže k té magii. Ohnivé vodě se vyhýbám, chuť hnusná a vždy se pobliji. Na čarodějného chasníka, je můj pud vážně monstrózní. Nic divného že každá princezna, je z toho kapánek nervózní. Že nejste plachá mi netvrďte, tohle je jiná pohádka. Vlk je v ní zhulenej hipízák, co chce jen přitulit kůzlátka. Buďte mou myškou a já budu krtek, v autíčku na klíček, bez motoru. Tak popusťte uzdu fantasii, a zahoďte "mám se na pozoru". Jednou vám možná zaimponuju, jak v pohádce Neckář Heleně. A vy mě snad konečně oceníte, až skončíme spolu na seně. Každá pohádka dobře končí, né jako béčkový thrilery. aspoň si to tak tedy myslím, mám trochu v pohádkách mezery. Tak vemte mně k sobě do pelíšku, když není žádný princ po ruce. Celý dny na vás totiž myslím, a v noci mám z toho poluce...
Místo toho mně přitulit, pohladit jak z plyše medvídka. Jste ke mně stále stejně chladná, tak jako Kozel desítka. Nesmírně mi to však imponuje, ve smyslu muže-lovce. Co nezabije, to posílí, nebudu bečet jak ovce. Naděje umírá poslední, jsem ten co se z chyb poučí. A stále čeká na ten den, kdy skončíte celá v mém náručí. Pak přestanu psát ty básničky, pošeptám vám je do ouška. Budu vás chránit před vším zlým, jak hajný Horyna kolouška. Zkuste se ještě zamyslet, než navždy mně hodíte do koše. Dejte mi ruku a poplujem, spolu, na vlnách rozkoše.
Bylo to pro mně fakt dost těžký, překonat svoje nutkání. Nutkání napsat do svýho textu, tyhlety věci fekální. Píšu teď celkem hustý věci, pro rapovej projekt kámoše. Denně napíšu pár stran textu, z nihž většina jde hned do koše. Někde se dostal k našemu demu, které teď bude mít sedmnást let. Pro projet si chtěl půjčit texty, do dneška znám je na zpamět. Tak jsem mu nabídnul napsat nový, tamty jsou striktně pro metal. Napsal jsem první o hospodě, na nikom suchou nit nenechal. Mělo jít čistě o jednu píseň, můj text se mu však zalíbil. Chtěl proto po mně napsat další, tak proč bych mu je neslíbil... Sám jsem moc zvědavej jak to skončí, nedovedu si to představit. Dnes čekám první verzi s hudbou, a chtěl bych pár slůvek upravit. Teďka jsem trochu odbočil, od lovu vašeho srdíčka. Doufám že mi to odpustíte, vy moje mrško maličká. Nemám rád kovy, cín i stříbro, platinu, hliník, mosaz, zlato. Kovy jsou chladný, stejně jak kámen, nemam rád šperky, krátce vzato. Nemam rád make-up a podobný věci, a to co miluju jsou dlouhý vlasy. Nejhezčí ženský jsou naturální možná jsem divnej, úchyl asi... Ženskejch je spousta, všude kolem, v tý naší zemi divoký. Však vhodnou jsem stále nenalezl, mám možná nároky vysoký. Asi bych měl jít na kompromis, však nevím či by to stálo zato. A nebo čekat, že za mnou přijde, tak to je blbost, logicky vazto. Proto to na vás pořád zkoušim, a vy se tomu divíte. Máte to "něco" co jiný nemaj, a tuze se mi líbíte... ♥
Snad nepřijde čas že zlata třpit, omrzel by vás takřka hnedka. Kdyby váš sladkej nosánek, pro zlato natloukla fetka. Takový věci se stávají, jak v hojnosti, tak v krizi. Abych vás pak fňukat neviděl, na novinkách a v televizi. V nejlepším přestat je dobré, však k tomu je ještě daleko. Musim vás nejdřív tak zblbnout, až budete úplně na měkko. Ten song jsem včera neslyšel, jen samply co kámoš připravil. Mikrofon se totiž nenašel, nějakej sviňák ho zabalil. Do "a href" to dávat nebudu, bude to něco jak to demo Root. Co má jen Walter s Henychem, a oba říkaj, že je good! Teď však náhle už musím končit, kamarád čeká před domem. Nezlobte tu a boďte hodná, večer ven? Jedině s kondomem! ;)