Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ve vědeckých časopisech se hlavně řeší, jak si pohrát s daty, aby nám to sakra už konečně vyšlo jako apokalypsa a vlády nám vysolili další peníze.To je klasický případ toho, jak v mediálním světě získáváme informace. Někdo v e-mailu popíše žargonem nějaký vědecký postup. Někdo jiný se k tomu e-mailu (navíc neoprávněně) dostane, nepochopí jeho obsah a vytvoří z toho mediální bublinu o tom, jak vědci falšují údaje. Mediální bublinu papouškují média a čtenáři v diskusích a blozích, a málokoho napadne pídit se po obsahu toho původního e-mailu a snažit se mu porozumět. Pak přijde někdo, kdo v těch médiích zaznamenal i méně často citovanou zprávu o tom, co onen e-mail doopravdy znamenal, a napíše o tom další komentář na web
Pricemz to nikdo nestudoval, zadne clanky o tom nikde nevysly, vlastne o tom nikdo nevedel, teda krome tech dvou, co si ten mail poslali, ...
Propagandu popiracu mate nastudovanou, to chvalim. Ale co kdybyste si pro zmenu precetl, co rika druha strana? Tim myslim co opravdu rika, ne to co popiraci tvrdi, ze rika.
Jeste byste mohl poukazat na spiknuti komunistu ve vedecke obci ohledne evoluce, stari Zeme a skodlivosti koureni, a budete to mit komplet.
Rozhodně. Bohužel v současnosti je celý problém natolik zpolitizovaný, že najít skutečná naměřená data může být obtížné. (Ale věřím, že přesto možné; jiná věc je, nakolik by vědec amatér dokázal zreprodukovat všechny analýzy nad těmi daty a prokázat, zda jsou správné nebo zda je v nich chyba.)Ovsem tu politizaci maji na svedomi hlavne popiraci. Kdyby misto toho provadeli mereni a zpracovani dat, mohou argumentovat necim jinym, nez ukradenym emailem. Proto ve me nebudi vic duvery nez fanatik hlasajici bludy o neexistence evoluce.
Klasický příklad je bionafta, která víc problémů nadělala než vyřešila.opravdu? Tohle je klasicky argument, ale jeste nikdo mi ho nedokazal vysvetlit. Zatim veskera arguimentace v tomto smeru stala na predpokladu, ze kdyby se nevyrabela bionafta, lezelo by pole ladem nebo by na nem dokonce rostl les. Jenze skutecnost je takova, ze pokud tam neporoste "bionafta", poroste tam nejaka jina plodina, kterou nasledne zemedelci vyleji demonstrativne do kanalu.
a splynulo mu oteplování a ekologické zemědělství.ale ono kdyby prevazovalo ekologicke zemedelstvi, v ramci ktereho se kravicky pasou nekde na horske louce a maso a mleko se nevyrabi v podstate prumyslovym zpusobem, tak by samozrejme produkce bordelu klesla. Ano, potraviny by staly to co biopotraviny stoji, tudiz nejmene dvakrat ci vickrat tolik, nehazely by se do kanalu, setrilo by se... neni to nahodou dobre? jakkoliv jsem zastancem moderni civilizace, filosofie levne masove vyroby mi zrovna moc nesedi.
Tohle jsem na mysli neměl, myslel jsem spíš, že paliva s příměsí řepkových olejů jsou horší (méně efektivní) než klasická, takže se jich spálí víc a zplodin je také víc, čímž ekologie dostala na frak. Ale přiznávám, že tady bruslím na tenkém ledě; nejsem odborník na paliva.ale ty zplodiny, mluvime li o uhliku, jsou zdarma - pokud repka vubec neporoste je to totez, jako kdyz se spali
Jenže zase mám pocit, že lidé, kteří jsou teď chudí a na jídlo sotva dosáhnou (a vím, že takoví jsou), by umřeli hlady.neumreli, je zoufala nadprodukce recko neni zadna bohata zeme a rekl bych, ze spousta chudych lidi tam je chudsich nez tady (taky co sem tech reku uteklo) - ovsem v kazdem krame tam prodavaji potraviny, kterym se nevyrovna ani nase bio
ale ty zplodiny, mluvime li o uhliku, jsou zdarma - pokud repka vubec neporoste je to totez, jako kdyz se spaliJenže-někdo tu pole musí zorat, osít, použít příp. chemikálie, sklidit, zpracovat.
Pole se musi zorat, osit, osetrit, sklidit a zpracovat i kdyz na nem roste jakakoliv jina plodina.Až na to, že řepka mezi jinými při svém růstu uvolňuje do atmosféry oxidy dusíku, což jsou "skleníkovější" plyny, než oxid uhličitý, jehož nárůst se má pěstováním řepky omezit. Ekologie za všechny prachy.
To je ale technicka chyba implementace, ne chyba v principu. Mozna staci navrhnout lepsi motory prizpusobene bionafte? Nebo zmenit bionaftu? proste nejde o princip.Jak lepší motor zajistí, aby řepka při růstu neuvolňovala oxidy dusíku?
Problem je, kdyz se do toho kolobehu pridava neco, co tam do te chvile nebylo - a to je presne spalovani fosilnich paliv.Problém je v tom, že v rámci snahy o omezení toho, co se přidává, se přidává něco mnohem horšího. A to platí pro bionaftu i pro rtuťové zářivky.
Jak lepší motor zajistí, aby řepka při růstu neuvolňovala oxidy dusíku?nikdy jsem neslysel, ze by repka uvoilnovala oxidy dusiku pri rustu - za to jsem slysel, ze bionafta tvori vioc takovych dusiku pri spalovani ale je to v podstate jedno, upravit se da i repka (a je to opravdu divne, dusik je pro rostliny vzacna vec)
Problém je v tom, že v rámci snahy o omezení toho, co se přidává, se přidává něco mnohem horšího. A to platí pro bionaftu i pro rtuťové zářivky.co se pridava horsiho do bionafty? zarivky jsou pseudoproblem, stejne zarovky pouziva jen par exotu - pro opusteni zarovek existuji prakticke duvody, na nejake predpisy sere pes pokud chces svitit zarovkama, kup si u vietnamcu
Jiste, pokud jako alternativa k repce bude ruseni poli, zemedelcu a vysadba kvalitnich lesu (zadnych nesmyslnych monokultur) - pak ano, lepsi je repku nepestovat. To je ovsem bohuzel utopie, ktera s realitou nema nic spolecneho.Proč je to utopie? Řekl bych, že je to správné řešení.
Ale zkus sebrat zemedelcum dotace.Není problém. Akorát by potom někdo musel mít gule na to, aby vymáhal zákony (např. ten, který zakazuje překážet v silničním provozu apod.) - všechny nátlakové akce zemědělců nějaký zákon poruší ve snaze na**at co nejvíc lidí.
Další průser je, že v myslích lidí se složité myšlenky mají tendenci zjednodušovat a spojovat s jinými podobnými, což vede k dost hrozným omylům a špatným závěrům. Stejným způsobem si v minulosti řada lidí chybně udělala rovnítko mezi ozónovou díru a globální oteplování. Zrovna dnes jsem slyšel o kongresu sociálních demokratů, kde se konzumovalo maso zásadně BIO typu, a to v rámci boje proti oteplování. Někdo se dopustil chybného zjednodušení a splynulo mu oteplování a ekologické zemědělství. A já mám obavy, že pokud lidský mozek zachází s fakty takhle, tak nemáme nejmenší šanci vyřešit problém takovéto složitosti - prostě se nám do těch hlav celý nevejde.Proto se lide specializuji a badaji v nejakem urcitem oboru. Ve spolecnosti schopne neco vyresit pak neodbornik nasloucha odbornikum. Bohuzel v soucasnosti je bezne ze lide v danem oboru bez znalosti casto podlehaji tomu dojmu ze rozumi vsemu -- nemusi jit jen o globalni otepolovani a ekologii, ale i architekturu, o to jak delat Linuxove distribuce nebo jak vykladat ustavu apod...
A hlavne popiraci se ani nic prokazovat nesnazi"Klimatologové" tvrdí, že člověk může za globální oteplování, takže oni by měli prokazovat. A nebo aspoň vysvětlit: - proč, když člověk může za nárůst podílu CO2 v atmosféře, se takové nárůsty v historii objevovaly, i když člověk ještě neslezl ze stromu. - proč, když na globální oteplování může CO2 vypouštěný člověkem, došlo k globálnímu oteplení (a následně zase k ochlazení) ve známé historii opakovaně v době, kdy člověk nevěděl, že to černé kamení hoří. Protože dokud nikdo neprokáže, že současné oteplování je způsobeno něčím jiným, než minulá oteplení, pak nemá cenu dělat všechny ty opičárny, co děláme. I když snížíme produkci CO2 na nulu, stejně tu bude fungovat ten jev, který oteplení způsobil dříve.
- proč, když člověk může za nárůst podílu CO2 v atmosféře, se takové nárůsty v historii objevovaly, i když člověk ještě neslezl ze stromu. - proč, když na globální oteplování může CO2 vypouštěný člověkem, došlo k globálnímu oteplení (a následně zase k ochlazení) ve známé historii opakovaně v době, kdy člověk nevěděl, že to černé kamení hoří.vulkanismus a spousta dalsich faktoru, ve skole te nic neucili?
Protože dokud nikdo neprokáže, že současné oteplování je způsobeno něčím jiným, než minulá oteplení, pak nemá cenu dělat všechny ty opičárny, co děláme. I když snížíme produkci CO2 na nulu, stejně tu bude fungovat ten jev, který oteplení způsobil dříve.to je ale naprosty nesmysl - tady jde o zivot - rezat si pod sebou vetev a vymlouvat se na to, ze vetev muze upadnout i sama - to neni inteligentni chovani
vliv lidske cinnosti na zmeny klimatu je jasny a nepopiratelny - diskutovat je mozne pouze o tom, jak moc silny je
Jenže to se právě moc neví, jak silný je vliv lidstva na klima. Je sakra rozdíl, jestli ten vliv činí 5% nebo 95%. Klima je neuvěřitelně komplexní problém s mnoha faktory a vazbami. Znovu opakuji - jestliže politici, ekologové a další hlupáci nebyli schopni správně analyzovat ani nesrovnatelně jednodušší problém biopaliv, jakou máme záruku, že tentokrát budou jejich opatření efektivní a smysluplná?
Protože dokud nikdo neprokáže, že současné oteplování je způsobeno něčím jiným, než minulá oteplení, pak nemá cenu dělat všechny ty opičárny, co děláme. I když snížíme produkci CO2 na nulu, stejně tu bude fungovat ten jev, který oteplení způsobil dříve.Ono tohle by až tak nevadilo. Když se podíváme na pár možností: A: nic jako člověkm ovlivněné GO neexistuje.
Tak to se asi v Jihoafricke Republice za apartheidu nemenilo klima, protoze tam nebyly valky, ale poradek, mir
Já bych ti Faune namaloval tu tvojí hubu na černo, párkrát tě přetáhnul bičem, poslal na plantáž a zavřel na pár let do bantustánu, aby sis ten apartheid vyzkoušel. V době apartheidu byli sice vládcové die saube rase a bílí jako sníh, ale černoch nemohl do autobusu, do kina, na pláž nebo do restaurace. Kdepak si to vzal Faune, že jsou dnes v JAR války. Války jsou možná v okolních afrických státech.
Zase na druhou stranu je nutno podotknout, že dnes je v JAR tak trochu apartheid pro bílé (jsou znevýhodňováni bílí farmáři) atd., což je samozřejmě taky špatně a je to asi důsledek toho, že černoši se chtějí pomstít za dlouhá desetiletí příkoří.
V době apartheidu byli sice vládcové die saube rase a bílí jako sníh, ale černoch nemohl do autobusu, do kina, na pláž nebo do restaurace.
Přesněji řečeno, černoši nemohli do autobusů, kin, pláží a restaurací pro bílé. Ale mohli do těchto zařízení pro černé. Nebylo to zrovna košer, jenže v jiných afrických zemí nemohli černoši vůbec nikam, protože tam autobusy, kina a restaurace nebyly vůbec. Nebo tam byla občanská válka.
Kdepak si to vzal Faune, že jsou dnes v JAR války. Války jsou možná v okolních afrických státech.
V JAR válka sice není, ale kriminalita tam patří k nejvyšším na světě. Bílí hromadně emigrují, protože situace se stále zhoršuje.
Super. Ted vam jeste zbyva prokazat, ze pravdepodobnosti realizace jednotlivych alternativ a jejich relativni naklady jsou takove, jake uvadite.
Vy ste na to kapnul!
Protoze ke kolisani koncentrace CO2 v atmosfere a globalnim zmenam klimatu dochazelo v minulosti, je naprosto vylouceno aby na to ted a kdykoliv v budoucnu melo nejaky vyznamny vliv lidstvo, i kdyby delalo cokoliv. Cim byly zpusobene minule zmeny a co ma vliv na soucasnou zmenu nikdo neresi a nezkouma, klimatologum staci prohlaseni Ala Gora z jeho filmu.
Pan trekker.dk opet pokoril tisice vedcu z celeho sveta kdyz odhalil sokujici chyby v jejich praci. Ja myslim, ze po jeho prispevku muzeme debatu uzavrit, nebot jiz neni co dodat, vse bylo dokazano.
Pomalu zacinam chapat vas tah s Kodani. Nejen, ze jde o jedno z hlavnich svetovych semenist komunismum, ale ted se do nej sjedou i vudci ekoterorismu. Fi-ka-ne! Jeste kdyby se vam tam podarilo dostat tu evolucionarskou ateistickou pakaz, mohl byste je pekne po krestansku vodpalit vsechny najednou a byl by RaJ na Zemi.
P.S. S tema milionama mrtvejch si nedelejte starosti, vzdyt tady jde o konecne vitezstvi kapitalismu a to musi jit vsecko ostatni stranou, je to pro dobro lidstva. Beztak to v celkovem uctu siritelu volneho trhu bude jen zaokrouhlovaci chyba a kdyz americky mirotvorce pouzije vase patentovane zlepsovaky mlejnku na lidske maso, tak si ti staliniste sveho vyhlazeni ani nevsimnou.
Jeste kdyby se vam tam podarilo dostat tu evolucionarskou ateistickou pakazja tam byl v lete, smula... ale krestanska zeme to moc neni :)
Zvítězit nad globálním oteplováním? Tak sakra by si to ekoteroristé mohli ujasnit - buď chtějí udržet zemi obyvatelnou, nebo chtějí zničit globální oteplování a s ním veškerý život na zemi.Jestli dobre chapu tuhle vetu, tim se "znici" globalni oteplovani, zanikne veskerej zivot na Zemi? Nemyslim si. Znicit globani oteplovani nejde, jen pozastavit, pripadne s trochou stesti zastavit (coz je se stavajicima technickejma podminkama nemozny), protoze nashromazdeneho CO2 se neda tak snadno zbavit. Ale rozhodne to neznici veskery zivot na Zemi.
To bych řekl. Zbavit se závislosti na uhlíku, zvlášť v případě, kdy veškeré organické sloučeniny jsou založeny na uhlíku a kdy uhlík tvoří 18% hmotnosti živých organsimů bude sakra problém.Zbavit se zavislosti na uhliku bylo v prvni rade mysleno v kontextu zbaveni se zavislosti na zdrojich energie produkujicich slouceniny uhliku (horeni organickych paliv - ropa, uhli...) a prechod na alternativni zdroje energie. Treba slunecni energii (jiny zdroj vlastne ani neni lepsi), pokud si uvedomime ze za 1 hodinu dopadne na osvetlenou polokouli dostatek energie, ktery by pokryl 1 rok spotreby energie pro USA. Ted je jen otazkou jak tuhle energii vyuzit.
Jestli dobre chapu tuhle vetu, tim se "znici" globalni oteplovani, zanikne veskerej zivot na Zemi? Nemyslim si. Znicit globani oteplovani nejde, jen pozastavit, pripadne s trochou stesti zastavit (coz je se stavajicima technickejma podminkama nemozny), protoze nashromazdeneho CO2 se neda tak snadno zbavit. Ale rozhodne to neznici veskery zivot na Zemi.Ovšem že to nemůže znamenat konec života na Zemi - proti tomu, co se stalo v minulosti, je zvýšení teploty o pár stupňů naprosté nic. I kdyby stoupla teplota třeba o dvacet stupňů, pořád to nebude mít žádný vliv např. na organismy žijící několik kilometrů pod vodou v okolí horkých pramenů o teplotě vysoko nad 100°C. Život na Zemi přežil i tak drsné epizody jako zamrznutí oceánu do hloubky jednoho kilometru nebo roztavení zemské kůry do hloubky desítek metrů. Jediné, co by mohlo Zemi plně a zcela spolehlivě sterilizovat, by bylo kompletní roztavení zemské kůry až po hranici pláště, což nás tak jako tak v budoucnu čeká (ale naštěstí až za cca. pět miliard let). A globální oteplování zastavit lze, ale v žádném případě způsoby, o kterých mluví ekologisté (zákaz žárovek, zákaz kravího prdění ...). Pokud chceme měnit klima celé planety, musíme použít planetární inženýrsví - například vytvořit gigantické sluneční stínítko v bodě L1 (cca. 1,3 miliónu kilometrů směrem ke Slunci) o průměru několika tisíc kilometrů, které by (měnitelnou) redukcí dopadajícího slunečního záření mohlo ovlivňovat globální teplotu v řádu hodin, a jako bonus by mohlo fungovat jako olbřímí fotovoltaická elektrárna (přenos energie by se realizoval svazkem mikrovln). Bohužel bez naprosté revoluce v dopravě materiálu na orbitu (např. pomocí kosmického výtahu, kosmické fontány a pod.) nebo odchycení menšího asteroidu a jeho přeměny na stavebí materiál je něco takového zcela nerealizovatelné ...
Taky dobry. Popiraci na jednu stranu tvrdej, ze o klimatu a jeho fungovani nevime temer nic, ale to jim nebrani vymyslet absurdni navrhy, jak s klimatem manipulovat ve velkem.
Opravdu smysluplné řešení v Evropě by byly investice do jaderných elektráren, už kvůli potlačení naší závislosti na Rusku, a investice do moderních techologií (např. lepších baterií pro elektromobily) a základního výzkumu (např. jaderné fůze). Protože bez dostatku energie se rovnou můžeme vrátit do středověkuTy chces nove technologie, to je tezka, trnita a riskantni cesta, zelenorudym socialistum a neohrozenym bojovnikum proti klimatu staci zavest nove dane, regulace a dotace. Jednak je to lehci a navic je v tom pro ne mnohem vic potencialu.
... říkam jenom že stávající metodika boje proti němu je zbytečné vyhazování peněz z okna, protože její účinnek bude vzhledem k nákladům nepatrný. Navíc za každý gram CO2, který v Evropě uspoříme, vypustí v rozovjovích zemích, Indii a Číně deset nových.To je sice pravda, ale kdybysme zkurvili prumysl i jim, kdyz jeste chteji delat, tak kdo by pak socialistickemu zapadu pujcoval na desitky let deficitni rozpocty a na marnotratny socialni stat?
Ze vy verite na nekonecny exponencialni rust, co? Setrit se bude muset tak jako tak, z duvodu ekonomickych, kvuli tencicim se zasobam fosilnich paliv ci omezene kapacite planety. Ucinek setreni bude nepatrny? Z jakych udaju vychazite? (A nez sem zacnete hazet odkazy na trakty exxonu a jinych popiracu, prectete si i nazor druhe strany.) Jake naklady budou, kdyz se neudela nic?
Omezovani vypousteni sklenikovych plynu neni v rozporu s investicemi do modernich technologii. Je to presne naopak, pokud bychom nedelali nic a nechali uradovat neviditelnou ruku trhu, tak se budou stavet elektrarny na plyn a uhli, protoze jsou nejlevnejsi s nejkratsi navratnosti a vic kapitalistu nezajima.
Prave probiha jeden geoinzenyrsky experiment s nazvem "prumyslova revoluce", ktery se nam ponekud vymyka z rukou. Nemyslim si, ze je nejlepsi napad resit problem prvniho experimentu rozjetim nejakeho dalsiho, mnohem vetsiho pokusu. Jestli vam to jeste nedoslo, tak Zemekoule je jen jedna, kdyz se neco posere, nemuzeme zacit znova s cistym stolem.
Zeme neni vajecna skorapka. Kdyz pominu otazku, co vam dava moralni pravo znicit dost mozna jediny avsak urcite unikatni zivy system ve vesmiru jenom proto, ze si chcete vozit zadek v SUVecku a snit o meziplanetarnich cestach, tak je vskutku genialni ignorovat realnou, vedecky podporenou hrozbu klimatickych zmen, a misto toho resit teoreticky pad velkeho meteoritu.
Nechapu, proc neustale implicitne davate snahy omezovat vypousteni CO2 do rozporu s technologickym vyvojem, s vesmirnymi vypravami, se zkoumanim dalsich hrozeb, etc. Opakuji: pozadavek setrit a omezovat exhalace bude nutit k objevovani novych technologii.
Odkud vsichni berete ty udaje o neefektivnosti biopaliv? Ja jsem kdysi cetl nejakou studii pro USA, a celkova energeticka bilance byla pozitivni. Krom toho, nikdo nerika, ze snizovani emisi musi byt skrze biopaliva.
Nerozumim stiznostem na zabirani orne pudy, znecisteni v Cine, etc. To jako kdyz budeme ve vypousteni CO2 pokracovat, tak tomuhle zabranime? Nebudu se ted a tady poustet do debaty jestli radsi solarni elektrarny nebo Temelin, emise CO2 snizuji obe reseni.
do osmivalce leju dotovany E85, do chrochtacku dotovanou smesnou naftu.
Ty vergle ti za to podekovaly?
Nemyslite, ze je nakonec spravne, kdyz socialnim pripadum, jako jste treba vy, jejich podnikani spolecnost zafinancuje? Vy jste stastny, ze muzete brat dotace, odepisovat z dani, byt permanentne ve ztrate a pritom verit tomu, ze jste samostatny, ostatni zase oceni, ze o vas nemusi zakopavat na Hlavaku jak se valite po chodniku s Beaujolais v PET lahvi. IMHO win-win situace.
Občan mu to vrátí tak, že se postará o to, že lidé, kteří jménem státu podobné sviňárny dělají, si už do budoucna ani neškrtnou.to je vyzva k nejake ozbrojene akci?
volby, petice, demonstrace, občanská hnutí, osobní příklad aj. Teprve když tyto prostředky selžou, je třeba vyjít do ulic.to uz tu snad vsechno bylo, ne?
[citace z lidovek, kterou si ted nepamatuju]
. Nemysleme si, že sme tak mocní, že by jsme zlikvidovali přírodu...ta nás přežije. Cynik by poznamenal "příroda se s náma taky nemže, tak co ..."Ne, pane bubo., udelame to jinak. Tvrdite: "Akosi ti nazelenali blbeckovia zabudaju na to, ze ked stupne teplota, tak stupne aj odpar vody z oceanov a tym mnozstvo vody v atmosfere. ...". Takze vemte soucasne klimatologicke modely, ukazte kde v nich chybi zapocitani odparu z oceanu, navrhnete jak to opravit, provedte simulace s novymi modely a dokazte, ze lepe popisuji realitu.
Vidim, ze sa tu zapojili ortodoxni bojovnici ktori pri akejkolvek pochybnosti nevahaju bud vulgarne nadavat alebo urazat nazory druhych.Docela odvazne tvrzeni na nekoho, kdo zahajil svuj vstup timhle:
Akosi ti nazelenali blbeckovia
Proc bych mel neco opravovat? Ja netvrdil, ze to maj klimatologove spatne. To rikate vy a vy to taky musite dokazat, fakt to nefunguje tak, ze vypustite nejakou picovinu a svet vam ji musi vyvratit, pokud se mu to nepodari, tak jste objevil PRAVDU.
Pokud pripustite, ze GO je pravda, pak jedina rozumna cesta, jak mu alespon castecne zabranit je snizovani emisi CO2.
To je velmi zjednodušený názor. Kolik procent údajných skleníkových plynů tvoří CO2? CO2 totiž není jediný, jsou tu i další plyny, hlavně metan. Kolik procent CO2 vyprodukují lidé a kolik se vyproduje přirozenou cestou? Takže i když snížíme globální lidskou produkci CO2 o 20% (což je podle mě nereálné, protože Čína a Indie nic takového neudělají), o kolik se sníží celková produkce všech skleníkových plynů?
Takze, to co bude soudit historie, je nase schopnost snizit emise CO2. Do jake miry to dokaze ta ci ona varianta (treba emisni povolenky nebo biopaliva - ani jednoho ja sam nejsem velky zastance), je druhorada otazka, a je na posouzeni nekym jinym (ekonomy).
Tato údajně druhořadá otázka je podle mě nejdůležitější. Opět se podívejte na biopaliva. Zjevně si nikdo nespočítal ani tak základní věc, jestli se při jejich výrobě nespotřebuje víc energie, než kolik jí následně poskytnou. Kde je záruka, že se podobná "díra" nechystá znovu?
Co se tyce jistoty, ze statistickeho hlediska je 95% pravdepodobnost, ze hypoteza o globalnim oteplovani zpusobenem lidmi je platna (a to je konzervativni odhad, z vicero duvodu).
Těch 95% jste vzal kde? Velký Teplý Al pro mě není seriózní zdroj. Klimatologové si většinou dávají pozor, aby neposkytli konkrétní čísla. Dokonce jsem slyšel na BBC jednoho z nich přiznat, že věci nejsou tak jednoznačné, jak se zdálo ještě před pár lety. Jak víme, že GO není jen další bublina, stejně jako globální ochlazování?
Kolik procent údajných skleníkových plynů tvoří CO2?Uslo vam, ze C02 se pouziva jako merna jednotka na kterou se prepocitavaji veskere skodlive plyny. To ze nekde nevidite primo vycisleny metan neznamena ze se snim nepocita. Ale budiz vam utechou, ze tato neznalost je celkem bezna...
OMG! Linux nema internet! Nikde na plose nevidim modre ecko!!!!
Pusobite dojmem cloveka, ktery so o globalnim oteplovani dozvedel pred dvema minutama a zkratku CO2 zaslechl az po odeslani prvniho prispevku. Na takove "postrehy" se tady asi odpovedi nedockate, doporucuji hledat na internetu: http://www.ipcc.ch/, http://www.realclimate.org/, http://www.google.com/.
Opět se podívejte na biopaliva. Zjevně si nikdo nespočítal ani tak základní věc, jestli se při jejich výrobě nespotřebuje víc energie, než kolik jí následně poskytnou.
To mate odkud? Zalezi to na rostline, ale u tech obvyklych jako repka, kukurice, soja nebo cukr je celkovy energeticky prinos pozitivni.
Zkoumani klimatu a pocitani energeticke bilance biopaliv patri do rozdilnych oboru, nevidim duvod proc by pripadna chyba v jednom oboru mela zneplatnit vysledky v jinem.
To mate odkud? Zalezi to na rostline, ale u tech obvyklych jako repka, kukurice, soja nebo cukr je celkovy energeticky prinos pozitivni.
To právě není. Biopaliva fungují dobře v Brazílii, kde cukrová třtina roste velmi rychle a bez velké péče. V Evropě je to dost jinak, což je jeden z důvodů, proč biopaliva šla k ledu a pouze se slibuje druhá generace biopaliv, která bude efektivnější, lepší atd. Kdy to bude, nikdo raději neříká. Zcela pomíjím další nepříznivé dopady na rostoucí ceny potravin atd.
Zkoumani klimatu a pocitani energeticke bilance biopaliv patri do rozdilnych oboru, nevidim duvod proc by pripadna chyba v jednom oboru mela zneplatnit vysledky v jinem.
To je pravda, ale opatření nakonec nenavrhují klimatologové, ale politici. A také lobbisté. Jaká je záruka, že v Kodani opět nevymyslí nějakou blbost?
Nejvetsi blbost by byla, kdyby nevymysleli vubec nic. Nepochybuju, ze se na cele srande prislusni kapitaliste mohutne nakapsuji, ale tim, ze nebudeme delat nic, si nepomuzeme.
Vedecke argumenty jsou totiz zcela jasne (GO existuje a zpusobuje ho CO2 vypoustene lidmi).
To je pozoruhodné. Nějaké seriózní citace by nebyly? Protože tady se ukazuje, že (a) to není vůbec tak jasné, jak si někdo představuje, nebo (b) vědci opět nejsou schopni jednoznačně a jasně ukázat, co zjistili a říct o tom veřejnosti.
Ke všemu mě děsí, jak podle toho článku "musí" zachraňovat lidstvo tím upozorňováním na vědecký problém média a nikoliv vědci. To je absurdní.
Kdo o tom mluvil?
Pan farar mi rikal, ze Zeme je placata, naky posahani fyzici, ze je kulata, kdo se v tom ma vyznat... Vsechno je to fales!
Takze jeste jednou a pomalu: Citace konkretnich clanku lze nalezt v clancich na Wikipedii nebo realclimate.org, ktere se tykaji toho ktereho tematu. Pokud chcete jenom prehledny souhrn, zprava IPCC, popr. zprava Copenhagen Diagnosis.No, zda se, ze jste si trochu nabehl. Zprava IPCC rika A, Copenhagen diagnosis rika B. Jakto, ze se lisi? Jak je mozne, ze stejni vedci sdruzeni ve stejnem IPCC panelu(!) daji dva navzajem se vylucujici vysledky? Mame vyhodit miliardy a snizit si zivotni uroven podle A nebo vyhodit biliony a snizit si zivotni uroven podle B? Co kdyz se spaseni nedostavi ani potom? Nemuze to byt tim, ze Diagnosis delal radikalnejsi proud vericich, tech co jsou ve vire pevnejsi a IPCC jsou umirneni verici? Cele mi to prijde jako vira, spaseni uz je na dosah, jen mi vadi, ze na rozdil od jehovistu ci vesmirnychlidi chteji tihle smradi me penize a snizeni zivotni urovne mych deti hned, na povel a bez ptani ci snad meho souhlasu.
CO2 je plyn bez zápachu :)cuchnul sis nekdy k sodovce? :) a jaksi nejde jen o CO2, jde o prumsylovy bordel obecne
Vznikne kyselina uhličitá?spravne... je vcelku jedno, zda pochazi ze sodovky ci jineho zdroje... a je citit
Ano, ale to je cítit kyselina uhličitá, ne oxid uhličitý.ne, citit je oxid uhlicity. kyselina uhlicita citit neni, tu kdyz si do nosu nalejes, bude te tak maximalne palit rozpousteni je soucasti cichoveho procesu
Což se ovšem nedá říct o té pražské - nejen, že je samotná hnusná, ale navíc i čaj z ní uvařený chutná hnusně a je potažený duhovou vrstvou :)Pankrácký panelák hlásí vodovodní vodu dobrou!
Sem si byl prekontrolovat, zda nejsi ten samy, co tvrdil ze oxid uhlicity je plyn bez zapachu :)
Vzdyt ten chlor je citit hrozne moc... to jste vsichni kuraci nebo co? Nechapu.Ne, jsem nekuřák. To tu mám stáčet vzorky?
Kdyz mluvi vinari o charakteristikach vina, mam pocit, ze jsou zfetovany, protoze tam nic takoveho necitim.+1
Aniz bych se tim vyjadroval k tomu, jestli, nakolik a proc jsou ty dve zpravy v rozporu: jedni verici tvrdi, ze se moderni clovek vyvinul v Africe pred 100 000 lety, konzervativci zase, ze vznikl krizenim po celem svete v prubehu as 2,5 milionu let. Tim je dokazano, ze evoluce neexistuje a stvoril vas inteligentni designer. Q.E.D.
K posledni vete mam jenom jedno slovo: Somalsko. Odstehujte se tam a budete si zit jak kral. Uz i burzu tam maj, takze kapitalismus v Somalsku je kompletni.
Problém s IPCC vidím v tom, že
Takže bych rád věděl, kterým vědcům věřit, kteří za to stojí.
Nevite o cem mluvite. Klimatologove dostavaji granty na to, aby zkoumali atmosferu. Ty granty nezavisi na tom, jestli se zeme otepluje nebo ne.
Mám pocit, že vy nevíte, o čem mluvíte. Peníze na vědu a výzkum nejsou neomezené, je to nějaká konkrétní suma, která se rozdělí mezi všechny obory. Různé obory mají různou prioritu a obory s větší prioritou dostanou větší část peněz. Kdyby klimatologové dospěli k závěru, že se klima poněkud otepluje, ale nejde o nic nového a nic moc se vlastně neděje, grantů moc nedostanou. Když ale jde o záchranu lidstva, granty jen prší.
Kdyby klimatologové dospěli k závěru, že se klima poněkud otepluje, ale nejde o nic nového a nic moc se vlastně neděje, grantů moc nedostanou. Když ale jde o záchranu lidstva, granty jen prší.Tak to prece neni. Takovehle zavery (typu vypousteni CO2 zpusobuje otepleni a to zpusobuje tani ledovcu) se pisou do metastudii, ktere jsou (z definice) zalozene na jinych studiich. A to nestoji zase tolik penez. To, co v klimatologii stoji hodne penez je sber dat a modelovani. A oboji bychom delali bez ohledu na to, zda se otepluje, a mam za to, ze konkretni prace v teto oblasti to prilis neresi - jejich cilem jsou proste dalsi data nebo lepsi model. Proste, konkretni prace se zabyvaji vzdy urcitou casti dukazoveho retezce, a ne celym tim retezcem, takze uz z principu o nich lze jen tezko predem dolozit, jaky by mely mit vysledek.
Jasne, vykaslem se na peer-review casopisy, na klimatology a ostatni vedce, kteri se tim denne zabyvaji, proste celou tu prolhanou luzu zazdime a budeme se ridit blogy pana Zemanka, protoze on je kapacita na vsechno.
P.S. V zadnem pripade neklikejte na tohle, je to propaganda oteplovacu, ve skutecnosti se planeta ochlazuje!
Rozhodně se věda nedělá stylem, jak to předvedl IPCC, který se tímto u všech seriózních vědců zdiskreditoval.
Mohl byste byt konkretnejsi? BTW, sem nevedl, ze IPCC ma za ukol "delat vedu", ale rad se poucim.
BTW, sem nevedl, ze IPCC ma za ukol "delat vedu", ale rad se poucim.Kdepak, ta zeleznicnim inzenyrem rizena organizace ma preci za ukol davat vlade doporuceni jak dostahnout zivot vecny, ne, vykoupeni, ne, ehm, lepsich zitrku a toho, jo, trvale udrzitelneho rozvoje....proste rozvoj, ktery by nebyl, kdybysme ho trvale neudrzovali....ze?
Kdyby to mel pod palcem prof. VK, tak by davno svetu odhalil, ze zivot vecny je k nalezeni v Somalsku, o tom neni sporu. Jenze komunisticko-bruselsko-eokoteroristicke spiknuti.
Mimochodem, vas maminka neucila, ze nejdriv prace az pak zabava? Zatim se vam tam ti zeleni diktatori produciruji po meste jakoby se nechumelilo. Tak vypnete ty internety, uchopte do prave ruky misese, do leve kriz, na hrud privinte akcie GE, dynamit zastrcte do spodaru a hura na vec!
Pokud vim, klimatologove mohou modelovat ruzne scenare, pokud jde o emise jinych veci, to dnes uz neni takovy problem (moderni modely simuluji i chemicke reakce v atmosfere).
Problém to je. Nejsem klimatolog, přesto jsem za poslední rok zachytil relativně mnoho objevů nových faktorů ovlivňující atmosféru. Jeden přináší kladnou zpětnou vazbu a teplotě, druhý zápornou, třetí kladnou v závislosti na té záporné atd. V tomto vidím plus (snad jediné) celého toho oteplovacího šílenství. Probíhají intenzivní výzkumy v mnoha oblastech na které se předtím nedostávalo. Ovšem výsledky predikce se mění každým dalším objevem a každým dalším modelem.
Co se tyce otazky zda klimatologie je veda, bohuzel, nemame druhou (stejnou) planetu, na ktere bychom mohli experimentovat. S tim stoji a padaji nase moznosti. Jaky experiment presne byste si predstavoval vy, ze by se mel provest?
To je sice pravda. Máme však možnost zkoumat historii naší planety včetně klimatu hlouběji do minulosti a to tak daleko do minulosti, kdy člověk ani žádný primát (natož politik) ještě neexistoval.
Z nasbíraných dat je patrno, že docházelo k periodickým změnám teplot, výkyvům v koncentracích plynů, prachu apod a to v daleko větší míře než dnes. Tehdy za to člověk rozhodně nemohl.
P.S. Co se tyce me, jsem laik. Nikomu se nevnucuji, ale tem, co se opravdu chteji neco dozvedet (a tedy, jsou ochotni verit vedcum), mohu pomoci najit odpoved. Pokud vedcum verit nechcete, nepresvedci vas sebevetsi expert.
Nepodsouvete zde víru či nevíru ve vědce. O tom to vůbec není. Když někdo přinese nezpochybnitelný důkaz toho či onoho, každý to uzná.
Napadlo mě jediné:
Hle, jaký podivný nápad říkáme si. Ale nebyl to právě Cimrman, který jako první experimentálně dokázal, že vydechováním kouře do vody zlato nevznikne? Někdo to totiž vyzkoušet musel.
Spis by me zajimalo, co se podle tebe deje s temi sklenikovymi plyny, ktere clovek produkuje. Jakym zazrakem nefunguji?
Fungují. Stejně jako fungovaly freony či DDT. Možná z jedné miliontiny procenta, možná významnější měrou. Možná je zde nějaký mechanismus o kterém zatím nevíme, který jejich vliv vyruší. DDT se už nepoužívá, freony také ne. Naproti tomu v rámci boje proti GO produkujeme více skleníkových plynů a ničíme přírodu více než kdy předtím.
A ze zeme nekolikrat zmrzla ci roztala je sice pekne, ale az se to stane znovu, nebude ti to k nicemu platne. Proste umres.
To už se ale dostáváme někam úplně jinam, že? Ty cykly tady byly, ale teď, protože by to mohlo vyhubit lidstvo, se musí zastavit. Není to tak trochu nad naše síly? Což takhle se připravovat na rudého obra, který tento šutr za nějakých 5mld let spálí?
Soucasna vychylka neni nepatrna, ale je nejvetsi za poslednich par tisic let (tedy fakticky po celou lidskou civilizaci), a dalsi se jeste ocekava kvuli setrvacnosti oceanu.
Nemáš pravdu. Bohužel ani v jednom. Lidé tu jsou mnohem déle než pár tisíc let (pokud "pár" znamená max. 9). A také to není nejvyšší teplota.
Mě se velmi líbí ten poslední graf v článku. A to je prosím graf za pouhých 5000 let.
Mě se velmi líbí ten poslední graf v článku. A to je prosím graf za pouhých 5000 let.To je zajímavé, jak diametrálně odlišné jsou nároky kladené na grafy potvrzující globální změnu klimatu a na ty změnu vyvracející. Grafy potvrzující musí být zveřejněny s přesným postupem získání údajů, algoritmem zpracování, interpretací, možnou odchylkou – odpůrci ale mohou svá tvrzení dokazovat na obrázku bez komentáře, u nějž lze za velký úspěch považovat už to, že á popsané obě osy grafu.
Tiskni
Sdílej: