Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Některé ostatní možnosti mi přijdou ale opravdu ustřelené.Hmmm, to mi připomíná tohle ze Sbohem, a dík za ryby od Douglase Adamse:
Zpráva o sčítání, stejně jako většina statistik, stála strašlivé množství peněz a neřekla nikomu nic, co by už nevěděl - snad až na to, že jeden každý obyvatel Galaxie má 2,4 nohou a vlastní hyenu.
nechcete někdo napsat scraper, který to bude počítat a každý si bude moct vybrat spotřební koš jaký chce?Abychom pak zjistili, ze se to lisi o mene nez 5% od toho, co publikuje CSU? Ne dik.
ještě jsem nepotkal nikoho komu by tam našli práci nebo alespoň nějak pomohli.Já ano.
Takže nejenom že za stejný hardware zaplatím v absolutních číslech o ~8% víc než před rokem, ale pokud vezmeme dolarové ceny jako referenci, vyjde nám zhruba ~20% nárůst.
Srovnávat to s dolarem je nesmysl. Dolar posiluje i vůči jiným měnám (prostě se mu _teď_ daří).
Co se týče osobní inflace, tak je to něco kolem 0%. Ono sice člověka poněkud znepokojí, když vidí ceny komponent vyšší než dvěma lety. Na druhou stranu, ty komponenty stály tolik co cca 2-3 měsíce jídla. A už fungují 24 měsíců a nevypadá to, že bych je v nejbližší době měnil. Takže jejich cena se dávno rozpustila v šumu měsíčních nákladů na život a bude se rozpouštět dál.
Navíc správným nákupem se dá ušetřit mnohem víc než nějakých 8 nebo 20%. Před povodněmi, když byly disky ještě levné, jsem kupoval HDD jako housky na krámě. 1TB za 900Kč, prostě nekup to. Lidi si klepaly na čelo na co mám cca 12 1TB disků. Dneska se hodí. A hlavně, ještě dneska jsou 2x dražší. Když jsem před dvěma roky kupoval nový komp, nakoupil jsem 32GB RAM, prostě jen proto, že za tu cenu to nešlo nekoupit a deska stejně víc neuměla, takže jsem za pár kaček na maximum možností desky. Opět se tomu lidé divili. Dneska je více než 2x dražší.
Proti dnešku jsem to koupil za polovinu. Totéž špičkové 500W zdroje. Takto by se dalo pokračovat.
Jinak, pamatuji si doby, kdy byl dolar za 40Kč a taky doby kdy byl pod 15Kč. Dneska se kurs lehce, opakuji lehce zhoupl a všichni se z toho mohou posrat. Tyto ukvapené závěry mě děsí daleko víc, než definovaný spotřební koš jakýmsi úřadem. Protože ten úřad generuje jen čísla. Ale rozhodnutí činí jiní. Takže mě nějakých 8% nebo 20% nechává naprosto chladným. Když se to dělá chytře (nebo taky hloupě), lze ušetřit (nebo utratit) v řádu stovek procent.
Dolar posiluje i vůči jiným měnám (prostě se mu _teď_ daří).Ze by na tom "kvantitativnim uvolnovani" preci jen neco bylo?
Ano, ale taky o mnoho let později. První 1TB disky jsem kupoval někdy v roce 2008 (to už je 7 let!), v letech 2010-2011 stály kolem těch 900Kč (to už jsou 4 roky). Potom po povodních cena vyskočila na 2.5 násobek a jen velmi neochotně klesá. A teď po těch 4 letech jsme skoro zpět na úrovni roku 2011. Za normálního stavu by cena těch disků byla možná kolem 500-600Kč. Takže polovinu co dneska.
1100 Kč/GB
Asi jsi myslel na 1TB, ale takto se to nedá počítat. Já se bavím konkrétně o 1TB disku. Větší jsou samozřejmně na jednotku velikosti levnější. Dneska se kupují 3 TB disky, možná už lépe vycházejí 4TB.
Nevím, proč se bavit konkrétně o 1TB disku, tím méně o 12 takových
Nejsem si jist, zda jsi pochopil proč jsem to psal. Jednak v té době (2010-11) v podstatě žádné větší kapacity nebyly, nebo velmi drahé. Ale hlavně, já jsem to kupoval proto, že za tu cenu nemělo smysl nad tím dlouze přemýšlet. Kdyby cena klesla, tak se o tolik nepřijde (stejně by neklesla na desetinu a nemá smysl řešit 200Kč rodíly), a když cena stoupla (na dvoj a půl násobek za jeden rok), tak se to tehdy sakra vyplatilo.
A píšu to pod blogem, kde někdo řeší 20%. Tady se jednalo o 250%.
Prdlajs.
V prvé řadě řeším desktop. Když budu mít SSD, systém
V domovském adresáři mám aktuálně zhruba 100 GB studijních materiálů (archiv článků, přednášky, skeny knížek) a přes 150 GB audia (hudba, audioknihy, podcasty, šum na pozadí); ignoruju pracovní zálohy fotek a náhodná další data. Souborové systémy se nechovají optimálně při větším zaplnění, tím spíš na SSD – obecně dneska k elektronice nemám důvěru…
Takže si můžu za ~7,5k korun pořídit SSD od Intelu, které bude irelevantně lepší než WD Black za pětinovou cenu. A to se vyplatí!
Zapomínáš na jeden drobný důvod: Systém bude celkově tak zhruba dvakrát až třikrát rychlejší.
Nezapomínám. I těch několik sekund čekání na první spuštění Firefoxu (jednou denně, když jsem zpomalený a současně si vařím čaj) je směšných oproti občasné latenci vesnického bezdrátu. Krom toho, průměrná reakční doba člověka je IIRC kolem 250 ms. Na nějakých 10 ms při otevírání souboru kálí pes.
pak si vystačíš s SSD za poloviční cenu
Vystačím si s žádným SSD za nulovou cenu, pokud stávající disk slouží a nenahradím ho jiným [úložištěm].
EHMAGERD SSD
Připadá mi vtipné, že tak dvakrát do měsíce mi někdo vysvětluje, jak hrozně potřebuju SSD. Nevím, jestli si lidi takhle neracionalizují vlastní impulzivní nákupy.
Nepopírám, že někdo jako Ivan Bíbr, když dělal distribuce, to využije. Sám bych to (společně s výrazně lepším procesorem) upotřebil, kdyby třeba zpracovával fotky, které mi tu leží, nebo dělal výpočty na svojí domácí mašině. Ale to nedělám…
Jestli mi občas něco načítá o několik sekund déle? Nezájem. Můžu se v mezičase napít, zamyslet, protáhnout,… Hraniční je to až u Portálu UP, kde se skoro každá stránka na vesnickém bezdrátu načítá přes 10 sekund, ale ani to by nebylo tak strašné, kdybych seděl na optice.
Takže, v čem se mi ta minimálně trojnásobná cena vrátí?
Vzdyt anoPak tvůj poslední komentář jaksi postrádá kontext.
Kyknos nechce svoji korporaci zbytecne uvadet do rozpaku.Korporace nelze uvést do rozpaků nebo alespoň netuším, co se tím myslí.
Je to jako kdyby se te nekdo ptal, jak moc jsi spokojeny treba se svoji zenou, takova spolecensky dost nevhodna otazka.A tady je právě ten zásadní rozdíl. Vztah se ženou je na úplně jiné úrovni než obchodní nebo pracovní vztah, alespoň já to tak teda mám. Nehledě na to, že ta otázka byla bezelstná a bez nároku na odpověď. Za běžných okolností by ten můj komentář skutečně diskuzi ukončoval, protože dotazovaný vyjádřil neochotu odpovědět a tazatel tu neochotu akceptoval, čímž byla diskuze dokončena a uzavřena.
Korporace nelze uvést do rozpaků nebo alespoň netuším, co se tím myslí.Byl jsi nekdy v rozpacich? No a korporace to ma podobne, jaka kazda jina bytost (pochopitelne, korporace jsou chytrejsi nez lide - vic hlav vic vi, takze treba takova IBM toho vi opravdu hodne; a cim chytrejsi je bytost, tim hlubsi ma prozivani a tedy i silneji pocituje rozpaky). Korporace si zasluhuji nasi uctu a peci, napriklad formou minimalnich dani.
Vztah se ženou je na úplně jiné úrovni než obchodní nebo pracovní vztah, alespoň já to tak teda mám.Kyknos je opravdovy gentleman a ma to jinak. Chape, ze v korporacich je nase budoucnost, a proto se k nim chova velmi zdvorile.
Proč by ji tím měl uvádět do rozpaků?Nevim, jsem snad nejaky korporatni psychoanalytik? Ale spousta korporaci se za to proste stydi, protoze prave nechteji, aby o tom jejich zamestnanci mluvili, a to ani v pripadech, kdy nemaji objektivne nizky plat nebo nejsou nespokojeni. Je to proste pro ne velice citlive tema, zrejme zpusobene nejakym traumatem z minulosti. Mozna tu korporaci nekdo nasilne prevzal jeste kdyz byla mlada jako startup, a nemela jeste ani prvni verejnou nabidku akcii, kdo vi.
Nevim, jsem snad nejaky korporatni psychoanalytik?
Vy jste s tím uváděním do rozpaků začal, tak jsem (asi mylně) předpokládal, že nějakou představu máte.
Ale spousta korporaci se za to proste stydi, protoze prave nechteji, aby o tom jejich zamestnanci mluvili
Některé firmy opravdu nechtějí, aby jejich zaměstnanci zveřejňovali výši svého platu. Některé důvody už tu padly, některé ne - např. to, že bez znalosti toho, co přesně daný člověk dělá a jak to dělá, má samotná výše platu velmi omezenou vypovídací hodnotu, přesto ale (jak to u čísel bývá) podvědomě vybízí k porovnávání. Nenarazil jsem ještě ale na to, že by někomu zakazovali, aby mluvil o tom, zda je se svým platem spokojen.
tak jsem (asi mylně) předpokládal, že nějakou představu máteAsi mylne.
Některé důvody už tu padlyKecy. Nehrajme si tady na male deti (jako ja doted
Proc znalost platu jejich podrizenych nevadi u manazeru?
Pokud o nich mají (spolu)rozhodovat, těžko můžete chtít, aby je neznali.
Proc i pres to, ze nechteji, aby nekdo nekomu zavidel, stale udeluji vselijake tituly (treba "senior" atd.)?
Ne každý má vlohy vést lidi a řada lidí (zejména odborníků) o to ani nestojí. Je vhodné mít nějakou možnost vyjádřit "kariérní postup" i jinou formou než stoupáním ve firemní hierarchii.
A konecne, proc pokud jak sam rikas, srovnani neni snadne, nedavat tedy lidem v nejakych kategoriich tabulkove platy?
Právě kvůli tomu, co jsem psal: i když dva zaměstanci dělají stejnou práci, neznamená to, že jsou stejně výkonní a dělají ji stejně kvalitně. Jejich nadřízený by o tom přehled mít měl.
Pokud o nich mají (spolu)rozhodovat, těžko můžete chtít, aby je neznali.Captain Obvious?
Právě kvůli tomu, co jsem psal: i když dva zaměstanci dělají stejnou práci, neznamená to, že jsou stejně výkonní a dělají ji stejně kvalitně.A i kdyby, tak to neznamená, že dostanou stejný plat.
A i kdyby, tak to neznamená, že dostanou stejný plat.Mne by nevadilo, kdyby se reklo, ze to neni meritokracie (i kdyz ja jsem proti meritokracii, z ponekud komplikovanych duvodu). Mne vadi, ze se to pokrytecky okecava.
Obavam se, ze kultura "nezverejnovani platu" je mimo rozhodnuti i tech dobrych manazeru.
To jsem ale na mysli neměl. Měl jsem na mysli to, že je úkolem vedoucího vyhodnotit, jaký je přínos jeho podřízených, a na základě toho je ohodnotit (v rámci svého rozpočtu) A že jsem si vědom, že ne každý manažer to dělá dobře, ale přesto to nepovažuji za důvod říct si, že oni to stejně udělají blbě a neveřejné platy jsou jen způsobem, jak to zakrýt.
empiricky i teoreticky je to potvrzene (ze asymetricka informace skodi zamestnancum)
Potvrzené kde, potvrzené kým? A i kdyby to v průměru opravdu platilo (jako že do určité míry asi platí, i když IMHO v menší míře než naznačujete), bude to škodit opravdu všem? Nebude to např. tak, že neveřejné platy umožní dosáhnout větších rozdílů, aniž by z toho byla "zlá krev"?
Měl jsem na mysli to, že je úkolem vedoucího vyhodnotit, jaký je přínos jeho podřízených, a na základě toho je ohodnotitTeď se obávám, že si pleteš plat a odměny.
Měl jsem na mysli to, že je úkolem vedoucího vyhodnotit, jaký je přínos jeho podřízenýchK tomu se hezky hodi Linusuv citat (muj 2. nejoblibenejsi): "Lide mi mohou verit, protoze mi verit nemuseji." I u dobrych manazeru ma to skryvani vyhodu, protoze kazdy dela chyby. Muze se stat, ze proste prijme nekoho papirove dobreho, ale jinak mizerneho (pripadne jde o mandat shora). Manazeri jsou jen lide, a i kdyz se snazi, delaji chyby a racionalizuji si.
Potvrzené kde, potvrzené kým?Treba nedavno byl na HN odkaz na clanek podle ktereho maji dele zamestnani (ve stejne praci) zamestnanci v prumeru nizsi mzdy. To by se v prostredi, kde jsou mzdy verejne, asi nedelo.
A znovu se ptam, proc to nedela zlou krev u manazeru?
Musím se přiznat, že teď už se ve vašich myšlenkových pochodech začínám ztrácet. Jakou zlou krev? Jako že by manažer záviděl svému podřízenému plat, na kterém se dohodli?
maji dele zamestnani (ve stejne praci) zamestnanci v prumeru nizsi mzdy
To určitě nebude platit úplně obecně, protože třeba ve státní správě a "ROPO" to často funguje spíš obráceně - slušný plat je potřeba si "vysedět". Tam, kde to tak (v průměru) funguje, bych se zase obával tradičního problému xkcd 552.
Jako že by manažer záviděl svému podřízenému plat, na kterém se dohodli?Nejde samozrejme o uplne ferovou dohodu, protoze podrizeny nema stejny pristup k informacim. Nicmene, existuji takove situace, kdyz se treba nekdo stane manazerem nebo naopak. Navic je docela podstatna otazka, proc by mel mit vlastne vedouci vyssi mzdu nez jeho podrizeni. Pak by to hralo roli.
Tvuj zamestnavatel se nestydi za to, kolik lidem plati?Já jsem se nikoho na výši mzdy neptal a můj předposlední příspěvek ve vlákně to ještě zdůrazňuje.
Souhlasím s tebou, jenom šílenec by vázal svoje obchody na kurz dolaru (bez zajištění)Ja jsem ted mel kontrakt v USD a zhoupnuti z 20.5 na 24.5 velmi mile potesilo. ;-]
Kolik z měsíčního rozpočtu sakra utrácíš za elektroniku
Nemám to spočítáno (ani se mi to počítat nechce, protože o tom to fakt není), ale tak každý má nějakého koníčka, kterému věnuje čas a prostředky, ne?
Platíš ty i vůbec něco jiného?
Samozřejmně, takové normální věci jako hypotéku, elektřinu, daně (dneska jsem dělal daňové přiznání, takže jsem to měl hezky modré na růžovém), jídlo, vodu, atd.
Nemůžu si pomoct, ale působí to na mě tak že pár úředníků pochybným způsobem nastřelilo pár čísel a teď se podle toho snaží řídit ekonomiku. Jak to dopadne se bojím už teď..Neznam metodiku CSU, ale hadal bych, ze se to dela nejak takto: Vyjde se ze souhrnnych makroekonomickych udaju (domacnost za rok vyda za elektroniku xx % svych vydaju), pak se vybere nekolik zastupcu z kazde kategorie, ty se naskaluji podle toho, aby odpovidaly pozadovanym makroekonomickym udajum, a pak se sleduje jejich prubezny vyvoj. Vyber konkretnich konkretnich zastupcu neni az tak dulezity, nebot jde jen o proxy pro celkou tridu. Jinak tady a tady jsou blogposty srovnavajici inflaci vypoctenou beznou metodikou statistickym uradem v USA a vysledek univerzitniho projektu Billion Prices Project, ktery odhaduje inflaci na bazi okamziteho sberu cen z velkeho mnozstvi e-shopu.
vychází nutná životnost notebooku 5 a půl roku. A myslíte že to vydrží? Podle mě tedy rozhodně ne.
Můj notebook (low-end, MSI, tedy žádná extra značka) by se těch pěti a půl roku měl dožít na konci letošního roku a zatím nejeví známky toho, že by vydržet neměl. Před deseti lety byla morální životnost jakéhokoli počítače tak 2-3 roky prostě proto, že pak už na běžnou práci nestačil. Posledních pět let už to tak ale nefunguje a fyzická životnost 5-6 let u notebooku, mi při slušném zacházení nepřipadá nijak přemrštěná.
Leze to nahoru 15-20% rocne. Poslednich 3/4 roku jde nahoru hlavne zbozi jine nez nejnizsi kvality.V absolutnich cislech nebo prepocteno na jednotku (napr. kg masa a tak)?
že máte hezkou rodinkuAno, mam.
že máte ještě malé děti a ty snad mají i maminkuAno, maji.
jestli se všichni stravujou v restauracichObcas ano, ale abych rekl pravdu, tak nevim. Pres den s rodinou vetsinou nejsem. Je to starost drahe polovicky.
Na druhou stranu je pravda, ze varim jen o vikendech, a proto nekupuji prilis surovin.Když o víkendech vaříte zdravě jen pro
Asi Vas zklamu, ze ted jsem doplnil mrazak 40kg masa,To jako máte 40kg
Zemedelec je asi kouzelnik, na to jak se zdrazuji vstupy do zemedelske vyroby.Ale jinak pokud máte opravdu v mrazáku místo pro 40 a více kilogramů masa a opravdu si tak poctivě vedete výdaje (to blahopřeju, protože já osobně neznám nikoho kdo by to dělal — myslím ty výdaje tak do podrobna, 40kg masa v mražáku na horší časy už vůbec ne), tak doporučuju zkusit takový pokus: Sežeňte si od zemědělce prasátko či krávu a řezníka nech Vám ho picne do hlavy a naporcuje. Pak si zkuste spočítat kolik jste utratil. To co nazýváte politicky korektně „vstupy do zemedelske výroby“ ve skutečnosti není nic jiného než to co tak sám milujete. Profit cizích lidí. Můj dědek nebyl řezník, ale prase naporcovat uměl. Můj strýc už ne a vždycky se vztekal kolik ho to stálo slivovice z demižónu a jaký vliv má inflace na obsah jeho demižónu. Kdyby jen chudák (nechť odpočívá v pokoji) věděl…
Tak 5-7 tydne mam k jidlu maso.Tak. Správný chlap musí smrdět.
Sežeňte si od zemědělce prasátko či krávu a řezníka nech Vám ho picne do hlavy a naporcuje. Pak si zkuste spočítat kolik jste utratil.My (myšleno moje rodina) jsme si na vesnici několikrát vypěstovali prase ve stodole úplně bez problémů, jen ze zbytků. Sehnat řezníka na vesnici není moc velký problém, jednoduše to udělal někdo ze schopnějších sousedů za část toho masa, o kterou jsme jako rodina stejně nestáli (různé vnitřnosti, hlava a tak). Zažít to ještě párkrát, tak bych si na to asi troufl i sám. Nutno teda dodat, že se jednalo jen o zabití, vykrvení a naporcování do mrazáku, ne o nějaké libůstky jako prejt a tak.
My (myšleno moje rodina) jsme si na vesnici několikrát vypěstovali prase ve stodole úplně bez problémů, jen ze zbytků.Však jo. Si vždycky pamatuju jaké šlichty tomu praseti moje babka na ráno vařívala (zbytky chleba, z oběda, možná snad i nějaký šrot). K tomu jsem neměl odvahu si ani čichnout natož to okoštovat. Maximálně pro ostatní dobytek bylo potřeba seséct louku a naplnit na zimu půdu stodoly usušeným senem(nevím jestli to žralo i to prase). Mrtvé prase se vozívalo na takových hnusných smradlavých zakrvácených saních po sněhu, takže ani ten benzín se neplatil. V podstatě to stálo akorát tu práci, ale vzhledem k tomu, že se i okopávalo políčko, udělalo se to všechno u toho a bylo to jednoduše součástí starostí o bydlo. Takže v součtu 0,- Sk. Proto když tu goldenfish operuje s pojmy jako "vstupy zemědělské výroby", tak se akorát usmívám, protože ve skutečnosti nejde o nic jiného než profit všech podnikatelů v celém řetězci.
Pro člověka, který to dělá "na kšeft", je "profit" a cena jeho práce totéž. A stoupají-li mu životní náklady, musí stoupat i ten "profit", chce-li si udržet životní úroveň.
Nemluvě o tom, že je krásné vyprávět, jak si rodina chovala pro sebe jedno prase a bylo to "zadarmo", protože ho uživily zbytky z jejich kuchyně, ale jakmile se tím budete chtít živit, už to tak úplně zadarmo nebude, stejně jako ta "tráva, kterou je stejně potřeba posekat" apod.
Nemluvě o tom, že je krásné vyprávět, jak si rodina chovala pro sebe jedno prase a bylo to "zadarmo", protože ho uživily zbytky z jejich kuchyně, ale jakmile se tím budete chtít živit, už to tak úplně zadarmo nebude, stejně jako ta "tráva, kterou je stejně potřeba posekat" apod.O tom žádná. Jenže u své práce máš jistotu, že když zasadíš jednu bramboru, vyroste ti jeden brambor (nepočítám katastrofy či neplánovanou neúrodu), ne půl, ne čtvrt, ale jedna brambora a nemusíš vysázet celé pole aby ses dostal k jedné bramboře. Pokud si dokonce uděláš nějaké rozumné zásoby, je dost pravděpodobné že hladovět nebudeš. To je něco co si lidí kompletně závislých na peněžním systému (v podstatě neumí nic jiného než provádět peněžní operace – skill které se s trochou vůle dovede naučit i tříleté dítě) neuvědomují jak jsou tyto dva světy od sebe vzdáleny. Efektivita nikdy není pouze o příkonu (v tomhle případě peněžním), ale zároveň i o výkonu a vlastní prací kdy si vlastníš a rozhoduješ o vlastních výrobcích, které si sám spotřebováváš se dá ušetřit docela majlant. A je taky dost možné, že se tak dá vyhnout případům jako jsou tyhle.
Být tak chudý, jak ti lidi tam, tak jsem imho bohatší, než teď.Tohle je relativní. Co si asi tak Ukrajinec může myslet o Řecké "700€ generation"? A přitom jde o jeden kontinent dvě ne až tak vzdálené země.
A stoupají-li mu životní náklady, musí stoupat i ten "profit", chce-li si udržet životní úroveň.Jinak další problém je, že i tomu zemědělci nestoupají náklady na životní úroveň, ale i to je pouze a jenom maskovaný profit dalších lidí v řetězci. Když zemědělec nebude potřebovat po každém skončení záruky nového bavoráka, každou místnost nebude muset dláždit (nebo pokládat plovoucí podlahu nebo co vlastně teďka letí – jsem docela mimo obraz) a nebude každý víkend trávit v Baumaxu, Bauhausu a bůhví kde, to stoupání nákladů na životní úroveň docela rapidně zvolní tempo.
Západní Evropa taky autsórsuje netriviální část zemědělství … právě do některých rozvojových zemí.
To bych tak úplně netvrdil, sice se toho dost dováží, ale taky se dost vyváží a celkově zemědělství v (přinejmenším západní části) EU trpí spíš nadprodukcí a z toho plynoucím omezováním nebo hledáním náhradních produktů (řepka). Takže ten dovoz je spíš kvůli diverzitě než kvůli tomu, že by zemědělství nezvládlo Evropu uživit.
klasické pole na kterým makají vesničani a používají klasické technologieOtázka: Pokud v roce 2015 soukromí zemědělští podnikatelé nevyužívají klasické technologie, proč si furt někdo představuje, že vesničani by měli a nic jiného jim nezbude?
Opravdu se těch "neklasických technologií", o nichž tam píšete, inflace nijak nedotkne?Tak to netuším. Nedovedu to vyloženě zhodnotit.
plne supermarkety*mimibazar
různí Arabi apodArabi žerou prasata?
zamena tehle dvou terminu je nepochopitelnaProč nepochopitelná?
jde o to, ze kdyz si chovas prase a krmis ho zbytky z kychyne a na zahrade pestujes brambory, je to super, pokud to mas jako konicek, muze to byt pro tebe (kdyz mas ten barak a pozemek a cas) i ekonomicky vyhodne, ale proste tenhle system zemedelstvi je tak neefektivni oproti modernim technologiim ve velkochovech prasat nebo pestovani zemedelskych plodin, ze uz nemuze fungovat jako hlavni zdroj potravin pro soucasnou populaciTo je ten problém (který zavedl už slavný nacismus, jen se koncentroval za socialismu a do dokonalosti ho dovedl kapitalismus), že lidi nemají pozemky a čas, ale zato jistotu že od pondělí do pátku (někdy i soboty a neděle a svátky) nebudou makat na svém ale budou od rána do večera čučet u někoho v rychtě a tvořit hodnoty pro jiné (resp. měnit čas u někoho jiného na peníze). Moje babka, strýc, děda to to rozhodně neměli jako koníček, ale prostě zdroj obživy. Dědek a strýc k tomu ještě stíhali jezdit do Bohumína vozit uhlí. Je jasný že v dnešní době vyloženě primární zdroj potravy by kompletní 100% samostatná výroba byla dost obtížná, ale vypomáhat si tím a zbytek času zaplnit nějakýma kšeftama (klidně jako OSVČ), to zas tak nereálné není. A popravdě mě tahle varianta docela láká s tím že se na nějaké stálé zaměstnání vyseru a nech si ten socialismus a světlejší zítřky buduje někdo jiný než já.
Jenže ty furt donekonečna operuješ v klasickém kapitalismu. Je jasné že pro vlastní potřebu si nebudu pořizovat prasečák plný prasat abych co nejvíc zkutal efektivní poměr vstupy/výstupy. Stačí jedno, dvě prasátka, ale zas jim pro změnu můžeš udělat výběh aby měla i trochu pohybu, můžou mít čistou podestýlku ať si neserou na beton, atd. Co sežereš, sežereš, co ti zbude, to prodáš sousedům. Prostě se musíš odprosit od nekonečného přepočítávání úplně všeho na Koruny či Eura. Hodně se mi líbí myšlenka Opensource Ecology. Traktor si postavíš sám, platíš jen materiál a zas uřízneš profit někomu jinému (na goldefishe ukazovat prstem nebudu). Motor si klidně můžeš udělat na ethanol/methanol, zase někomu uřízneš profity a stáváš se nezávislejším na celém Matrixu.uz treba jen proto, ze takove prase na vykrm ve velkochovu je specialni hybrid, kde se peclive sleduje treba konverze krmiva (kolik kg prasete z kolika kg krmiva) a dalsi hromada parametru, o kterych se vesnickemu praseti v chlivku ani nezda
a kdyz uz si v krame koupis maso z jejakeho po staru chovaneho cunika, je to za mastnou prirazku "bio" apod., protoze jinak je to ekonomicky naprosto nekonkurenceschopne stav prasat v ceskych prasecacich po 89 brutalne poklesnul, protoze proste technologicky a tudiz ani ekonomicky nedokazaly konkurovat zapadnim prasecakum
Motor si klidně můžeš udělat na ethanol/methanol, zase někomu uřízneš profity a stáváš se nezávislejším na celém Matrixu.Teď jsem jedním dechem přečetl „Jak chutná moc“ a bylo tam ukázkově vysvětlené, proč ti to nebude fungovat. I kdyby se ti podařilo být nezávislý natolik, že systém v podsatě nebudeš potřebovat, tak budeš mít několik problémů. Hlavním asi bude životní prostor, který ti dost pravděpodobně okolní společnost nenechá. Jako další bych viděl komodity, které na vlastní zahrádce nezískáš. Navíc to s tebou nejspíš nebude chtít nikdo sdílet, takže i při největším štěstím budeš žít a umřeš jako vlk samotář. Tím, že si na tebe a tvůj přístup k životu nikdo ani nevzpomene, tak zase přirozeně vymizí, a můžeš zapomenout na to, že by takhle dlouhodobě fungovala nějaká větší společnost.
Teď jsem jedním dechem přečetl „Jak chutná moc“Co to? To budu muset taky přečíst.
co mas s globalnim oteplovanim? veris, ze clovek nema vliv na klima? to je neco jako islam :)Meh, dva další nezávislé flejmy. To nebudu rozjíždět.
byt sobestacny, to uz clovek musi byt solidni famrar.Pravda. Taky jsem neříkal 100% nezávislí na Matrixu, pouze nezávislejší. Ono být 100% závislí na Matrixu totiž také není nic moc.
co budes delat s temi milony lidi z mest? vsem zajistis zahradky? kde je vezmes? a co v cine?Nechám je pochcípat hlady. Lidi z měst jsem stejně nikdy neměl rád. Hele všímáš si někdy že neřeším jak vyřešit problém celosvětového hladu, ale že starám pouze a jenom o sebe? Ostatní lidi jsou mi vcelku ukradený.
tzn. kdyz se tyhle miliony budou najednou zivit z vlastni zahradky, budou potrebovat nekolikanasobne vetsi plochu na obdelavani nez dnesni zemedelstviVšímáš si někdy, že i když tady máme ten super-efektivní způsob zemědělství, stále jsou v něm lidé kteří hladoví, resp. nejsou živeni tak jak by si představovali? Nebo že jsou lidi, kteří tráví valnou většinu svého času
Hele všímáš si někdy že neřeším jak vyřešit problém celosvětového hladu, ale že starám pouze a jenom o sebe? Ostatní lidi jsou mi vcelku ukradený.Nu a kdyz neco podobneho napise nekdo jiny, tak jej oznacite za nacistu? Ukazkove pokrytectvi.
Myslete si, co chcete.Že jste pouze ubohý fašounek? Taky budu.
Nebo že jsou lidi, kteří tráví valnou většinu svého času prací pro někoho jiného jen a pouze aby se uživili?vsimam, hlavne na sobe, a dost me to sere :) je na case s tim neco udalat :) ale neni to tak snadny, zvlast kdyz nemas ten pozemek
vsimam, hlavne na sobe, a dost me to sereAspoň někdo, protože lidi co znám já to nesere absolutně.
Mam pocit, ze kecate.Vas problem.
Navic z Vas nevypadla zadna kloudna data.Jak jsem psal, ceny jidla moc nesleduji. Zrovna u toho hoveziho mi to proste prijde porad stejne. Ale nevim, treba se to zmenilo a jen jsem si toho nevsiml.
Mam pocit, ze jste si koupil 350g rostenec z hoveziho a je svatek. Mesic nic a pak 50g kvalitniho syraVas pocit je chybny. Svatek kvuli jidlu jsem opravdu nemel.
Asi Vas zklamu, ze ted jsem doplnil mrazak 40kg masa, takze vim trochu o cem mluvim.Proc bych mel byt zklaman? Predstavte si, ze vam to preji. Jen moc nechapu to, ze se nekdo chlubi na webu tim, ze si narval mrazak masem. Jestli vam ke svatecnimu pocitu staci 40 kg masa, tak vam to preji, ja potrebuji ponekud vice. Jidlo neni stredobodem meho sveta a dokonce ani nemam potrebu jej syslit v mrazaku.
Takze Vase prijmy budou nekde mezi 100-200kKc/mesic. A do toho mate cas byt denne na Abicku, diskutovat a zabyvat se politikou.Sve prijmy si s dovolenim necham pro sebe. Vim, ze nekdo verejne sdeluje i rozmer sveho pohlavniho organu, ale ja mezi takoveto lidi nepatrim a patrit nechci. Dale se doporucuji podivat na cas, v jakem zde vetsinou prispivam. Vetsinou je to rano nebo hodne pozde v noci.
Cislo kolik je rocne inflace je hodne zavadejici. Cista propaganda.Pod jednim z tech Krugmanovych clanku (co postoval Ondrej) byla dobra poznamka, totiz ze narust cen jeste neni inflace. Inflace totiz znamena i odpovidajici rust mezd. Muze ale dochazet k objektivnim poklesu zivotni urovne - pak ceny porostou, ale nepujde o inflaci. Nemuzes spocitat ani pokles zivotni urovne (natoz inflaci) jen z narustu ceny masa (navic jen toho kvalitniho). To je logicke faux pas. K tvemu individualismu mam dost vyhrad, myslim, ze to nakonec prave timhle zpusobem kousne cloveka do zadku. Pokud chces levne kvalitni potraviny, postarej se, aby slo o spolecenskou normu a nikoli nejake luxusni zbozi. Protoze za luxus se plati extra, a to tim vic, cim je spolecnost socialne polarizovanejsi. (Staci se podivat do Indie, kde je dodavka pitne vody a nepretrzite elektriny povazovana za luxus.)
Tiskni
Sdílej: