Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Kolem šesté odpoledne jeden začal pracovat. Kolem půl deváté večer se objevuje druhý, se slovy "je potřeba ještě něco dodělat?".
Kolem desáté prohlašuje "to nemůžeme stihnout". Mlátím hlavou o stůl.
Objevuje se ještě jeden, napíše "úžasný jak to všichni řeší na poslední chvíli" a zas se odhlásí. Mlátím hlavou o zeď.!!!!
Akorat si fakt clovek nesmi myslet, ze to da za dve odpoledneChallenge accepted :)
To ze to kolega vzdal nez aby se tyden ucil myslim rika vic o nem nez o FITu.Říká to o mě zejména to, že nerad ztrácím čas učením se věcí, které v životě nepoužiju. Taková obdoba toho, že jsem posledních pár let na gymnáziu neměl nikdy před sebou učebnici dějepisu, zeměpisu nebo biologie, ale kupříkladu učebnici španělštiny. A zatímco deficit ve znalostech válečných taktik ve středověku jsem nikdy nepocítil, tak ten jazyk jsem už dávno zužitkoval. A něco podobného jsou PARy. Ten předmět se nezaměřuje na to, jak může programátor zužitkovat paralelizaci v případě softwaru, jaký bude ve svém životě s největší pravděpodobností psát. Praktická část je tam naprosto potlačena do podoby pár konzultačních cvičení, kde se stejně řeší běh nad výpočetním clustrem (to má vskutku každý doma) - a jak jste správně řekl, GPGPU by bylo užitečnější a sám jsem tento názor při cvičení vyjádřil. Teoretická část má podobu zběsilosti, u které především nevidím význam v tom umět tohle všechno nazpaměť. PARy jsou pro mě epitomem mizerného předmětu. Namísto přínosu tam jde spíš o zkoušení, co všechno ještě student dá; jakýsi "filtr". Reálné programátorské schopnosti většiny studentů FITu ale dost pokulhávají. Hrubým odhadem a z vlastních zkušeností - půlka z nich doteď nedokáže napsat pořádný kus programu v C/C++, assembler je pro ně španělská vesnice a když mají napsat složitý SQL dotaz, tak uhnou očima pryč. Ale ano, během zkouškového a asi tak ještě měsíc poté vám odpoví na otázku Jakou adresu a dimenzi má průnik dvou podkrychlí S1=1**10*11 a S2=*0**0**1 v hyperkrychli Q8. Faktem ale je, že když jsem začal chodit po pohovorech, tak po zjištění šíře mých znalostí a zkušeností se o mě společnosti praly a předháněly se v tom, kdo mi nabídne víc a kdo mi to nabídne dřív (prý tím značně trpěly vnitřní předpisy). Tenhle typ lidí firmy hledají, ale školy je neprodukují. Takže raději dostuduji na FELu s vědomím, že tam úroveň trochu pokulhává, a uspořený čas vložím do něčeho jiného.
půlka z nich doteď nedokáže napsat pořádný kus programu v C/C++, assembler je pro ně španělská vesnice a když mají napsat složitý SQL dotaz, tak uhnou očima pryč.Tak nevím, tohle je nadsázka nebo je to myšleno skutečně vážně?
Ale tenhle argument je ale spatne z jednoho duvodu -- pointou vysokoskolskeho vzdelani neni jen naucit konkretni dovednosti (ktere budou nejspis za par let obsolete, i kdyz takovy lambda kalkul uz tu s nami nejakou dobu je a asi i zustane), ale naucit cloveka myslet a resit problemy v kombinaci s temi znalostmi.To bych bral, jenže ono to tak potom nedopadá. To je ten problém. Rád bych viděl úspěšnost, kdybyste absolventům PARů na FITu předhodil nějaký trochu zapeklitější problém v multithreaded aplikaci.
A ano, PARy jsou filtr, takze kdyz se pak podivam na diplom, muzu si rict "tenhle clovek udelal PARy".To mě pobavilo. Teď by mě zajímalo, kolik takových, co ví, co jsou to PARy, ve firmách najdete. Diplom navíc řeší jen pokud jdete na juniorskou pozici; u seniorských, kde dokládáte hlavně schopnosti a zkušenosti, je diplom nezajímá.
To bych bral, jenže ono to tak potom nedopadá. To je ten problém. Rád bych viděl úspěšnost, kdybyste absolventům PARů na FITu předhodil nějaký trochu zapeklitější problém v multithreaded aplikaci.Jak by ten zapeklitejsi problem mel vypadat? Nevim, jestli tu nedochazi ke zmateni pojmu. Mluvime o 1) concurrency, kdy dela program vic veci najednou, nebo o 2) parallelism, kdy vypocet rozprostru po vic vypocetnich jednotkach aby byl rychleji? Multithreading se ve vetsine pripadu (nepocitam takove x264 a podobne) pouziva na to prvni, a to se na FEL EaI VT ucilo a na FITu uci na bakalari v predmetu Operacni Systemy. Tam clovek potka vecerici filozofy, semafory a podobne. To je jina uloha nez "tady jsou ctyri pocitace s nvidia grafikama, udelej at to nasobi matice dost rychle". Oboji je vysokoskolska vec, podobne jako crypto, teorie grafu nebo prekladace v tom smyslu, ze to potrebuje teoreticky zaklad a nekdo kdo ho nema bude dost prekvapen, ale jedna se o dost rozdilne problem.
To mě pobavilo. Teď by mě zajímalo, kolik takových, co ví, co jsou to PARy, ve firmách najdete.Napriklad vsechny kdo udelali FEL CVUT v poslednich deseti letech, a vsechny kdo udelaji FIT CVUT v budoucnu.
Nevim, jestli tu nedochazi ke zmateni pojmu. Mluvime o 1) concurrency, kdy dela program vic veci najednou, nebo o 2) parallelism, kdy vypocet rozprostru po vic vypocetnich jednotkach aby byl rychleji?Obojí. Jenže s concurrency se setkají spíš.
To je jina uloha nez "tady jsou ctyri pocitace s nvidia grafikama, udelej at to nasobi matice dost rychle".To vím. Jen si nejsem jist, že pro tento typ úlohy je nutné znát nazpaměť látku z PAR. Takový zajímavý paradox toho předmětu je, že v průběhu semestru se (na)učíte paralelně programovat, sami si vyzkoušíte různé vlastnosti (dopad latence na rychlost výpočtů, že to má část, která se paralelizovat dá a která nedá atd.) a poté, co to zvládnete, vás čeká zkouška z něčeho, co jste k tomu nepotřebovali vědět a nikdy ani nebudete. S crypto, teorií grafu nebo překladači problém nemám.
To mě pobavilo. Teď by mě zajímalo, kolik takových, co ví, co jsou to PARy, ve firmách najdete. Diplom navíc řeší jen pokud jdete na juniorskou pozici; u seniorských, kde dokládáte hlavně schopnosti a zkušenosti, je diplom nezajímá.Tezko rict, ale pokud se podivate po velkych firmach, tak tam s velkou p[ravdepodobnosti nekoho z VT z FELu najdete.
Sem netusil, ze Tvrdik patri mezi lidi, jehoz jmeno se nevyslovuje. :) Jinak mozna kdybyste nedal jen na sve spoluzaky, a ten tyden se ucil, tak byste mozna pochopil k cemu ty PARy jsou, a mozna tu zkousku dal na prvni pokus, stejne jako spousta mych spoluzaku.
Jinak jste si hezky obhajil, proc jit na lehci skolu. Mimochodem podobne jako vy uvazuje sposta ldi, kteri jdou na FEL. Jaka pak bude uroven absolventu FELu oproti FITu, si uz domyslete sami.
Sem netusil, ze Tvrdik patri mezi lidi, jehoz jmeno se nevyslovuje.
(dost vtipný, v pondělí jedu zrovna na ČVUT )↑ Well, fuck!
tak byste mozna pochopil k cemu ty PARy jsouTak když už jsem se to tedy neučil, tak si to rád poslechnu od tebe (nevím, proč si vykáme
Seznamis se s moznostma paralelizac ruznych problemu, zejmena pak s tim, ze nektery problemy moc paralelizovat nejdou, nebo ze sice jdou, ale dost neoptimalne (ze kdyz tam proste bude neco co pripomina prefix sum, nebo redukci, tak se pod log n nedostanes apod.).Vida, to je to, co sis z předmětu odnesl a to opravdu je hodnotné. S tím bych problém neměl. Já se na ten předmět původně těšil! Problém mám s 98 % ostatní teorie, co si člověk musí naloadovat do mozku.
Důvodem jsou obávané PARy (Paralelní algoritmy a systémy), které náročností a naprostou nepoužitelností překonávají ostatní předměty (včetně matematik) o několik řádů.
To je daný především tím, že brutálně devalvovaly předměty v základní etapě, který byly s PARama zcela srovnatelný (v obou zmiňovaných kriteriích). PARy se tak nyní můžou zdát řádově náročnější, ale ve srovnání s M1(2,3), polem nebo obvodama už to tak markantní nebylo. Jedinej problém PARů byl v tom, že si člověk za těch pár semestrů mezi odvykl pořádně makat...
Nicméně pravda je, že pro dnešní FEL/FIT "style" (titul do každé rodiny) jsou PARy mimo a daly by se jistě nahradit něčím prakticky mnohem užitečnějšim, stejně tak jako se to stalo těm filtrovacím předmětům základní etapy.
To je daný především tím, že brutálně devalvovaly předměty v základní etapě, který byly s PARama zcela srovnatelný (v obou zmiňovaných kriteriích).Ta fakulta je na světě dva roky a už devalvovala?
Nicméně pravda je, že pro dnešní FEL/FIT "style" (titul do každé rodiny) jsou PARy mimo a daly by se jistě nahradit něčím prakticky mnohem užitečnějšim, stejně tak jako se to stalo těm filtrovacím předmětům základní etapy.Jen ať nás tam drtí a mučí, ale ať je to ksakru něco užitečnýho! To mě na tom vadí, všechny obtížný předměty na ČVUT jsou a byly matematiky, elektro, fyzika a další blbosti kolem, pomalu se člověk diví, že tam nestrčí třeba ještě něco ze stavařiny nebo medicíny, když už se tak rozjeli, ale nikdy ne věci kolem softwaru. Výjimkou během Bc. studia bylo UOS (Úvod do operačních systémů) se Žďárkem a C++ v podání Vágnera, ale oba už to na FELu nedělají.
To mě na tom vadí, všechny obtížný předměty na ČVUT jsou a byly matematiky, elektro, fyzika a další blbosti kolem...
Osobne by som videl problem skor v style vyucovania (alebo pripravy/pristupe studentov) nez v samotnej matematike (a zrejme aj fyzike a elektre). Vsetko sa da podat tak, ze to bude vyzerat nudne a strasne neprakticky a vsetko sa da brat tak, ze to je nudne a strasne neprakticke. U teoretickejsich predmetov je este problem, ze nie je mozne (zrejme z casovych dovodov) podavat aj prakticke aplikacie.
Taka matematicka analyza, ktora je zdanlivo zbytocna nachadza uplatnenie napr. v analyze zlozitosti algoritmov (obvzlast tych menej trivialnych). Algebra zas nachadza celkom bohate uplatnenie napr. pri analyze prvocisiel. A taka teoria grafov? Tam su snad priklady pouzitia jasne vsetkym.
Osobne mi matematicke predmety prisli ako jedny z najlahsich z celeho studia a prevazne boli len (casto nutnym) uvodom do dalsich predmetov, pricom nadvazujuce predmety boli casto omnoho obtiaznejsie.
Celkovo z toho, co popisujete, pozadujete skor odborne specializovane stredoskolske vzdelanie (aka remeslo) nez vysokoskolske vzdelanie. Na podobnu temu mal celkom zaujimavu prednasku Ken Robinson: Schools kill creativity. V skratke ide o to, ze dnesna spolocnost nuti ist vsetkych na vysoke skoly napriek tomu, ze maju omnoho lepsi talent na nejake remeslo a vysoka skola je im skutocne zbytocna.
Neberte prosim predchadzajuci odstavec v zlom svetle. Problem je skor v tom, aky nadych maju dnesne stredne odborne skoly nez ako to bolo skutocne myslene. V dobrom systeme moze mat dobry remeselnik daleko vyssi dopad na spolocnost a daleko vyssi plat nez nejaky vysokoskolsky vzdelany clovek.
Ta fakulta je na světě dva roky a už devalvovala?
Obě fakulty devalvovaly už samotným rozdělením KP FEL na FIT a FEL, protože tolik kvalitních lidí aby se z toho daly vytvořit 2 fakulty tam prostě nebylo...
Jen ať nás tam drtí a mučí, ale ať je to ksakru něco užitečnýho! To mě na tom vadí, všechny obtížný předměty na ČVUT jsou a byly matematiky, elektro, fyzika a další blbosti kolem
Netvrdil bych, že matematika, fyzika a elektro jsou "blbosti okolo počítačů"... Nicméně ano, i tyhle předměty mohly bejt mnohem víc "k tématu" (především matematika - poměr diskrétní matematiky/algebry/numerickejch metod k analýze byl pro VT dost tristní...).
Tiskni
Sdílej: