Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
A není jednodušší mít harddisky v šuplíku (nebo v šachtě pro rychlou montáž) a někde po ruce mít silný magnet? Vyrvat šuplík a přiložit magnet zase tak dlouho netrvá. A pokud trváte na vypínači, tak co elektromagnet zabudovaný ve skříni?
Co treba pridelat na disk par nalozek hmtd? Da se to odpalit snadno odporovym dratem, takze lze velice snadno pripravit autodestrukci dopredu a v pripade nutnosti jen zapnout cudlik Myslim, ze 20g hmtd by pevny disk uz nerozdychal - udelalo by to do nej poradnou diru.
V Mythbusters obecně mají celkem zajímavý pokusy s výbušninama a spol.Docela zajímavé byly pokusy (možná že to nebylo v Mythbusters, ale přinejmenším v nějakém podobném pořadu), jak hluboko je potřeba se ponořit pod vodu, aby byl člověk chráněn proti střelbě ze břehu. Hloubka 1 m vyšla jako bezpečná, na základě úhlu střelby a dostřelu ve vodě (žádná testovaná střela neměla ve vodě větší dolet než 8 stop a to se týkalo pomalé kulky z pistole; rychlé střely z pušek měly dolet mnohem kratší, protože se roztříštily o hladinu a vzniklé částice se velmi rychle zbrzdily). V jiném takovém pořadu testovali ochranu proti kulkám z pistole pomocí foťáků (střela do objektivu), peněženky a spony na peníze. Výsledek: foťák s poctivým skleněným objektivem (nebyla to zrcadlovka, jen nějaký malý dálkoměrný přístroj) kulku zastavil, jednočočkový plasťák samozřejmě nikoliv. Peněženka naplněná pořádnou dávkou mincí neuspěla (mince se rozestoupily), kdežto nerezová spona s bankovkami střelu zastavila. Obojí by se možná dalo najít na YouTube.
Chystáš nějaké pokračování pro majitele notebooků, nebo na ně uvedený návod taktéž funguje? Taktéž bych se rád zeptal, zda uvedený návod platí pouze pro PC nebo je kompatibilní i s Macintoshem. Jinak luxusní článek, že bych vyzkoušel na otcově PC?
Ale hlavně - ono moc zapojovat dráty přes svářečský sklo (=skoro poslepu) moc nejde.Zpožďovač? Dostatečně velké a výrazné tlačítko?
pravda, ten měl návod napalm, ale zase jenom návodO bojovém použití napalmu nám vojáci vyprávěli, když jsem byl v 5. třídě ZŠ, na oficiální besedě při příležitosti Dne Československé lidové armády (6. říjen). Popisovali vše velmi podrobně, aby se to deseti- až jedenáctiletým školákům pořádně vštípilo do paměti. To bylo samozřejmě ještě před revolucí, ale v kontrastu s tímto je to jeví velmi zajímavě
A co takle tajny fileserver zazdeny misto nekolika cihel (nebo tvarnice) ve zdi , pripojeny eternet kabelem (samozrejme zazdenym tez) Sem odkladat warez apod.
Kdo uklidi ten bordel po vybuchu aby to chlupati nepoznali ? Nakonec cloveku jeste prisijou prechovavani vybusnin.
Kdyz Vas prepadnou tak vypnou proud abyste nestihl nic smazat a tim spadne i server a nebude mozno jej ani nijak dohledat cuchanim po lokalnich ip adresach.
Termit imho neni vybusnina, ale horlavina.
Ono neni problem udelat sifrovani rubberhose-odolne. Staci mit sifrovani disku delane tak, ze se klic pri bootu nacte ze souboru (na jinem disku). Uzivatel pak klic nezna (a navic ho nemusi pri bootu zadavat). Pri prichodu police pak staci soubor s heslem dobre prepsat/premazat. Heslo muze byt ulozene na USB flashce nosene s sebou, takze policie nemuze vyuzit nepritomnosti uzivatele.
Velmi pěkný návod, připomněl mi trochu dobu, kterou jsem strávil na střední škole. Doporučuji vyzkoušet směs práškového aluminia a hypermanganu (KMnO4 ,k dostání ve všech lékárnách). Domnívám se, že této směsi by mohlo stačit i menší množství. Samozřejmě, opatrnost (velká) na místě.
ZDAR!
nanopoviedka
tretie vianoce, tretia navsteva mrkvaka.
buch, buch, buch.
"SOFTWAROVA POLICIA! OTVORTE!"
zensky hlas: "vedela som to! zase si podpalil byt! idem byvat k mame."
muzsky hlas: "vodu NIEEEE!"
bezime. vybuchy smiechu, potkynanie sa na schodoch. o rok prideme zas.
A inac si zdravy? Jest ti chuti? Mrdas kamaratov pravidelne do zadocku?
nie, ano, nie.
no co tak koukam na ty diskuze o tom termitovi tak bezpečnější mi připadne mít hdd v šuplíku, při razii jsem v podkroví bytu takže než vyrazí dveře, vyběhnou schody az mnou tak v klidu vytahnu šuplík, otevřu většinou otevřené okno a hdd ze 3. patra na asfalt, nevím kolik by toho přečetli, myslím, že by to disk asi nevydržel a rozletěl se i když možná něco :D
mám doma staré hdd tak to asi testnu jaká bude reakce :D
taky umi pistalkou na mobilu aktivovat dozivotni roaming zdarma a maka za neomezenou zasobu visnovejch tasticek a kazet se xenou
Mozna by to slo slo znicit fakt velkym neodymovym magnetem ... ale spis by ten disk mel byt roztoceny. Otazka je, jestli zkrz obal disku
pronikne dost pole. Kousek od ploten je podobny magnet na vychylovani hlav (ale ten ma docela uzavrene pole).
Pokud to nekdo chcete zkusit s nejakym novym diskem (znicit 20MB MFM, nebo 120MB IDE je k nicemu), tak mam 20 magnetu 15x15x50mm magnetizace N48. Jeden unese 33kg. Pokud prinesete disk, rad vam ho zkusim znicit. Praha.
Zdravim,
Me to proste neda nepridat sem komentar, ale pokud vim tak data na plotne jsou ulozeny v podstate na bazi elektromagnetickeho zaznamu. Tedy podle me silny magnet by byl schopny elektromagneticke vazby na plotne "poskodit".
A jeste jedna vec tak me napada, ze docela dobry je hdd hodit do horkyho kotle na uhli (lidi z vesnic jiste vedi). Pri vyssich teplotach se rozpadaji elektromagneticke vazby tak ti by to mohlo byt taky slusne poreseny.
Tiskni
Sdílej: