Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.
Ploopy po DIY trackballech či sluchátkách představuje nový externí DIY trackpoint se čtyřmi tlačítky Bean. Obsahuje snímač Texas Instruments TMAG5273, spínače Omron D2LS-21 a řadič RP2040, používá firmware QMK. Schémata jsou na GitHubu; sadu lze předobjednat za 69 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).
Mozilla před dvěma týdny na svém blogu oznámila, že díky Claude Mythos Preview bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 bezpečnostních chyb. Včera vyšel na Mozilla Hacks článek s podrobnějšími informacemi. Z 271 bezpečnostních chyb mělo 180 chyb vysokou závažnost, 80 chyb střední závažnost a 11 chyb nízkou závažnost. Celkově bylo v dubnu ve Firefoxu opraveno 423 bezpečnostních chyb. Čísla CVE nemusí být přiřazována jednotlivým chybám. CVE-2026-6784 například představuje 154 bezpečnostních chyb.
Před týdnem zranitelnost Copy Fail. Dnes zranitelnost Dirty Frag. Běžný uživatel může na Linuxu získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na většině linuxových distribucí vydaných od roku 2017. Aktuálně bez oficiální záplaty a CVE čísla [oss-security mailing list].
Ačkoli je papež Lev XIV. hlavou katolické církve a stojí v čele více než miliardy věřících po celém světě, také on někdy řeší všední potíže. A kdo v životě neměl problémy se zákaznickou linkou? Krátce poté, co nastoupil do úřadu, musel papež se svou bankou řešit změnu údajů. Operátorka ale nechtěla uvěřit, s kým mluví, a Svatému otci zavěsila.
Incus, komunitní fork nástroje pro správu kontejnerů LXD, byl vydán ve verzi 7.0 LTS (YouTube). Stejně tak související LXC a LXCFS.
Google Chrome 148 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 148.0.7778.96 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Vypíchnout lze Prompt API (demo) pro přímý přístup k AI v zařízení. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 127 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Richard Hughes oznámil, že po společnostech Red Hat a Framework a organizacích OSFF a Linux Foundation, službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzorují také společnosti Dell a Lenovo. Do dnešního dne bylo díky LVFS provedeno více než 145 milionů aktualizací firmwarů od více než 100 různých výrobců na milionech linuxových zařízení.
Americké technologické společnosti Microsoft, Google a xAI souhlasily, že vládě Spojených států poskytnou přístup k novým modelům umělé inteligence (AI) před jejich uvedením na trh. Oznámila to americká vláda, která tak bude moci prověřit, zda modely nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost. Oznámení podtrhuje rostoucí obavy Washingtonu z rizik spojených s výkonnými AI systémy. Americké úřady chtějí v rámci předběžného přístupu
… více »Tento zápisek je psán ve stavu nasranosti, proto prosím omluvte zhoršenou kvalitu. Tento zápisek se ani netýká Linuxu, počítačů ani ničeho souvisejícího. Jako každý rok se i tady v okolí jede rychlostní zkouška Rallye Bohemia. A jako každý rok to přináší spoustu omezení a naopak minimum výhod pro obyvatele přilehlých obcí.
A začínáme hned tím, co postihuje asi nejvíc lidí. Bydlím kousek od mezinárodní silnice první třídy E65, takže by se dalo říct, že jsem na hluk zvyklý. A fakt je, že pokud zrovna nevětrám, tak ani těžké a hlučné nákladní vozy jsou slyšet jen v okamžiku, kdy jsou u domu nejblíže. Ale pokud nějakých 500m od domu jezdí jedno auto za druhým s uříznutým výfukem (čti Rallye speciál) tak to je slyšet i přes několikeré zavřené dveře a trojitá skla v oknech. A hluk přímo u "trati" je ještě daleko vyšší.
Fakt, že si nějaká zájmová organizace pro sebe zabere veřejně prospěšné zařízení typu silnice je pro mne nepřijatelný. Ať to jsou "cyklojízdy", přechody fotbalových fanoušků, demonstrace nebo automobilové závody. Posledně jmenované je navíc horší o to, že pořadatel má z celé akce zisk - a k tomu zabere zařízení určené pro všechny obyvatele bez výjimky. (Pokud se platí za pronájem, pak poslední větu beru zpět).
Spousta lidí tu má dům přímo u silnice, která tak tvoří jedinou přístupovou cestu k domu. Takový člověk se pak během konání závodů nedostane k/z domu. Bez ohledu na to, jestli potřebuje jít do/z práce, nakoupit, nebo se dostat na/z nějakou vlastní akci.
Myslím, že všem je jasné, že i na závodním autě se může objevit závada, a i profesionální závodník může udělat chybu, v důsledku čehož auto neřízeně opustí silnici, leckdy i ve vysoké rychlosti. Proto také pořadatelé vytyčují okolo "tratí" prostory, kde se diváci smí a kde nesmí pohybovat. V situaci, kdy se např. přilehlá zahrada vyskytuje v onom "zakázaném prostoru" existuje zvýšené riziko, že mne např. při údržbě záhonu smete auto. Tedy nemohu plně využívat _svůj_ majetek, aniž bych při tom nebyl ohrožen na životě.
K oné silnici mohou přiléhat areály firem a živnostníků - v takové situaci se pak do firmy nedostane zásobování, zaměstnanci ale ani zákazníci. (Dnes otce nechtěli pustit do stavebnin, a to je vjezd do areálu stavebnin asi 20m před startovištěm). Takovým firmám pak vzniká zcela konkrétní škoda.
Abych to nějak shrnul... Taková akce znamená spoustu omezení kvůli upřednostnění zájmů celkem malé skupiny osob (pořadatelé, závodníci, diváci). Navíc obyvatele a firmy, které jsou těmito akcemi poškozeny nikdo neodškodní. To je pro mne nepřijatelné - a dokud se alespoň toto nezmění, jsou pro mne nepřijatelné i samotné závody.
Tiskni
Sdílej:
Aspon vidite, ze nejvetsi privilegia ma to co je uplne na h***o.
zábor soukromého majetku lze udělat jen po dohodě s majitelem a zase s platbou za omezení. Tak je to zcela běžné u těchto sportů.To sice možná ano, ale pokud pořadatel uzavřením silnice nějaký objekt fakticky odřízne od světa tak majiteli pokud vím nic platit nemusí.
co kdyby si nějaký podnikatel u Vás pronajal louku a tu pronajal na nějaký festNo, takový fest by mě omezil možná tak hlukem (ale dodržování hlukových limitů by snad měla hlídat hygiena).
Trochu nadhledu.
? Sraní na schodech
.
. Jeste bych si sedl na balkon s pivkem a sledoval to s radosti
.
Jinak je opravdu vidět, že článek vznikl ve stavu akutní nasranosti a na nějakou objektivitu nebyl čas. Třeba ta část o soukromém majetku ... vždyť Tě na to záhonu může srazit klidně i kamion za normálního provozu. Evidentně si chtěl bít psa, který Ti štěkal pod oknem ... a hůl se najde vždycky, že ....Tady se pravděpodobně naráželo na to, že pořadatelé si kromě silnice (za jejíž pronájem, věřím, alespoň občas normálně slušně zaplatí) nárokují jakési ochranné zóny. Pokud Tě sejme na zahrádce kamion za normálního provozu, tak to ten řidič uzná jako čistě svoji chybu. Pokud Tě tam sejme závodník rallye, tak budou mít organizátoři kecy, že říkali, že se pojede rallye a že tam nemáš zalévat jahody, aby nedošlo k neštěstí a budou se snažit ze zodpovědnosti vyzout. Koneckonců, po většině neštěstí v rallye se něco takového dočteš: neměli tam co dělat, vyhazovali jsme je. Jakoby si snad kromě silnice pronajali organizátoři padesát metrů lesa na obě strany (o čemž vážně pochybuji).
ještě doplním k tomu hluku: Na vzdálenost 500m přes trojitá okna to asi slyšet je, ale pokud to je slyšet jako obtěžující hluk tak doporučuju ty okna reklamovat u výrobce.Předpokládám, že tam ty okna jsou také pro ilustraci síly. Ono komu by se chtělo sedět v pěkném počasí za oknem, že…
… Jo a na případné škody jsou pořadatelé samozřejmě pojištěni a občas mají vliv třeba na takové věci jako zařízení jinak nedosažitelné opravy silnice.Platit by samozřejmě měli pořadatelé vždy.
a jak si rikal, ze to nikdy nikomu nemam rikat
Informování lidí bydlících podél trati má na starosti obec a dělá to starosta, který konání RZ musí schválit že. Normálně to probíha tak že obejde vesnici a se všemi se domluví a lufťákům na které má adresy píše dopisy. Takže bych možná brečel u svého starosty. Nebo možná Váš starosta nemá tu správnou adresu.
Ani by ty dopisy psát nemusel stačí když to vyvěsí na úřední desce, přesto vím že se tak většinou děje.
. Důsledně kontrolovat, aby se nenalévalo nezletilým a aby opilí návštěvníci nesedali za volant.
Případně preventivně vyndat ventilky, vypustit duše..
Ale teď zas vážně. Jak říkáte, dělají škody na majetku, jsou hluční, ožralí. A velmi smutný pohled na auto zapasované ve stromě, většinou narvané mladými lidmi vracejících se z diskotéky, pro něž je často toto rallye poslední... Je to příliš časté, víkend, kdy se nehoda v této souvislosti nestane, je spíše vyjímečný.
Jinak zprávy plné fotbalu a plivajících fotbalistů taky nepovažuji za nic "smysluplného". To už raději vysílat do TV nějaká roztomilá zvířátka
zavřít ve 22.00 hodProč? Pokud je to uvnitř tak to nikoho neruší.
Důsledně kontrolovat, aby se nenalévalo nezletilým a aby opilí návštěvníci nesedali za volant.Souhlas - a zrovna včera tu byla nedaleko diskotéka. Asi 50m od bývalé sokolovny, kde se konala stála PČR a dávala každému, kdo projel dýchnout :) A nalévat nezletilým na diskotékách si už málokdo riskne.
Případně preventivně vyndat ventilky, vypustit duše..To je ovšem kardinální blbost.
A velmi smutný pohled na auto zapasované ve stromě, většinou narvané mladými lidmi vracejících se z diskotéky, pro něž je často toto rallye poslední... Je to příliš časté, víkend, kdy se nehoda v této souvislosti nestane, je spíše vyjímečný.Ano - ale oni se rozhodli, že budou řídit pod vlivem, nebo pojedou s opilým řidičem. Pokud se chtějí zabít, je to jejich věc - pokud při tom nesejmou někoho dalšího.
. Jasně, pokud je klub zdařile zvukově odizolován, což se však zdaří vyjímečně, tak proč ne.. Ve většině to je však tak, že lidé bydlící v okolí trpí hlukem a trousícími se otrapy v pozdních nočních hodinách. Odpovězte si sám, zda-li byste si přál bydlet v domě, kde by se pořádaly až do rána diskotéky?
PS: Tu v Praze je taková "lahůdka", a sice diskotéky na parníku. Pazvuky se šíří po Vltavě a hluk se rozléhá ozvěnami na kilometry daleko, kudy zrovna plují. Na noční klid se nehledí.
A nalévat nezletilým na diskotékách si už málokdo riskne.
Kéž by to tak bylo...
Případně preventivně vyndat ventilky, vypustit duše..
To byl žert. Dovolila jsem si vsunout tuto taškařici, protože se tematicky hodila a zkrátka se mi vybavila asociace s jedním českým filmem Jiřího Mencla
Ano - ale oni se rozhodli, že budou řídit pod vlivem, nebo pojedou s opilým řidičem. Pokud se chtějí zabít, je to jejich věc - pokud při tom nesejmou někoho dalšího.
No právě...I ostatní jsou v ohrožení.
Přesto, i když sejmou "jen" sebe, cítím lítost. Hlavně nad těmi, kdož jsou vezeni jako spolujezdci. Dovedu si představit, že mladý člověk v určité situaci nezhodnotí správně situaci, může být tlačen tím, že se třeba jinak domů nedostane, únava, alkohol, euforie. Sedne do auta aby se nechal/a svézt pár kilometrů domů kam už třeba nikdy nedojede... V tomto případě důslednost policie může zachránit životy.
PS: Tu v Praze je taková "lahůdka", a sice diskotéky na parníku. Pazvuky se šíří po Vltavě a hluk se rozléhá ozvěnami na kilometry daleko, kudy zrovna plují. Na noční klid se nehledí.No, když jsem v Praze, bydlím v Nuslích. Takže tady nemůžu sloužit.
Kéž by to tak bylo...No, co jsem se ptal, většinou to tu funguje tak, že každý dostane náramek jedné barvy, pokud je starší 18 let, mladší dostanou jiný. No, a barman se podle toho řídí (samozřejmě, je možné, že kamarádovi nalije, ale to už provozovatel neovlivní).