Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dear princess Luna....
Aneb příběh o tom, jak dokáže inovace brzdit
Tak jsem nedávno řešil problém s mým bashovým skriptem. Že spustím příkaz v terminálu bez problémů, ale jako sh skript.sh už si ani neškrtnu jsem si zvyknul. Nejčastější problém je podmínka if, vždycky vypisuje chybu ať udělám snad cokoli. Ale už jsem se naučil jak ji napsat tak, aby neprotestovala (dost neefektivně).
Na(ne)štěstí jsem v posledním pokusu (smyčka while) potřeboval použít read -n 1....a nastaly problémy. Skript měl načíst jeden znak, rovnou podle case spustit přiřazený příkaz a znovu se ptát....a takhle dokola. Bohužel co se (ne)stalo - terminál se mi začal plnit hromadou textu o tom, že read -n 1 opravdu není to co chci a že to nebude fungovat.
Vydal jsem se na cestu a ptal se Google, který mi (jako vždy, stačí se umět ptát) odpověděl, kde je zakopaný.....silový vodič Ten, co mě silovým polem nutí přepisovat skripty. Ano přátelé.....byl to Dash! Díky svému výcviku jsem obratem v terminálu jako root napsal dpkg-reconfigure dash (snad jen tohle) a Dash poslal na dlouhou dobu pryč.
I začalo mi ale vrtat hlavou, proč se na prvních řádcích snad všech Bashových skriptů objevuje:
#!/bin/bash
#!/bin/env bash
....a možná i několik dalších alternativních zápisů. Proč píšu že chci Bash, když mi skript pořád běží přes Dash? To bych to tam skoro ani nemusel psát. Teď mě tak v polospánku napadá použít podmínku a pokud se skript pustí v Dashi, tak jen vypsat něco ve smyslu "tudy cesty nevede, spust mě tak a tak", případně zařídit aby při běhu v Dashi sám sebe znova spustil v Bashi....otázka je, jestli se dřív něco nezacyklí a nevznikne vidličková bomba. Nemluvě o tom, že se jedná o prasárnu nejvyššího kalibru Ale mě to stačí, hlavně když to bude fungovat....za předpokladu že je to čistě pro vnitřní účely a nebudu to šířit ven
Chtěl bych se zeptat zasvěcených, jak je to s tím #!/bin/bash ? Znamená to, že se má skript spustit v Bashi, nebo jen konstatování že je to Bashový skript a dělej si s tim co chceš? Upřímně řečeno, psát bash manual.sh proti sh manual.sh je krok zpět, obzvlášť když to u mě funguje stylem sh m[TAB], Efektivita především....ale nechci slyšet že se mám učit Python nebo C, jsem na elektroškole a psaní bashových skriptů mám jen jako takovou berličku (například neskutečně neefektivní skript pro počítání RLC obvodů a generováním grafu přes GNUplot).
Tiskni
Sdílej:
No pokud máš tohle nahoře, tak dej na soubor chmod +x a pak ho spouštěj přímo ./soubor.sh. A on se právě spustí v tom, co je nahoře. Říká se to mu shebang myslim. http://en.wikipedia.org/wiki/Shebang_(Unix)
perl skript.pyuž si ani neškrtnu, jsem si zvyknul...
Mám dojem že je to přesně takhle
Aneb příběh o tom, jak dokáže inovace brzditOmlouvám se, ale nikde jsem tuhle část nenašel. Zápisek je jenom o tom, že máte drobet chaos v termitech. Pokud jsem něco přehlédl, mohl byste tu část zvýraznit?
#!/bin/bash echo "Ahoj"potom priradis spousteci prava:
chmod +x soubor.shnasledne lze skript spustit klasicky takto:
./soubor.shPrvni radek urcuje interpret, ve kterem se skript spusti. Nemusi tam byt jen bash. Pokud spoustis skript timto zpusobem:
sh soubor.sha nefunguje to, tak ti patrne sh (asi symlink) miri na spatny shell - alespon u mne miry /bin/sh na dash (debian testing). Doporucuji tedy spousteni jako
./soubor.shale pokud trvas na
sh soubor.shtak toto by mohlo byt reseni:
rm /bin/sh ln -s bash /bin/shSnad to pomuze.
Děkuju a pro příště se poučim.
Teď koukám, zdá se mi to, nebo funguje alias? alias sh='bash'
Hmm....díky za info, zkusim vymyslet něco lepšího....a možná už mám nápad
curl http://j.mp/spf13-vim3 -o - | sh
. To vše na Ubuntu 11.10. Za to může taky ten slavnej dash?
curl http://j.mp/spf13-vim3 -o - | bash
curl http://j.mp/spf13-vim3; checkbashisms spfl13-vim3
....protože ve škole se učili jen TurboPascal a Javascript
Jo... kdyby obecně v distribucích fungovalo něco rozumného (např.: #!bash, #!python apod), tak by to bylo mnohem lepší.Chystá se něco lepšího