Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dear princess Luna....
Debian po přechodu na novější kernel odmítal připojovat RAID (na kterém jsem měl i kořenový adresář) a nedávno začaly všechny GTK aplikace padat při otevření open/save dialogu. To druhé se stalo po dist-upgrade na Debian Jessie. Protože ve Virtualboxu fungovalo vše správně, rozhodl jsem se pro reinstalaci.
Problémy jsem zkoušel řešit, ale úspěchu jsem nedosáhl. Stručně řečeno, GTK2 aplikace (Firefox, GIMP) se stylem Atolm stále padají při otevření open/save dialogu. U GTK3 aplikací (Evince) se zdá, že se problém neprojevuje. Podle některých zdrojů je potřeba doinstalovat nějaké asijské fonty (v distribuci jsem zmíněný font nenašel), jiné doporučují změnu GTK stylu. Prozatím jsem přejmenoval adresář .themes v domovském adresáři a jedu bez stylu.
Ano, přizpůsobím se, co mi zbývá. Nelíbí se mi ale, že bez problémů fungující GTK2 styl (používám určitě něco přes rok) po aktualizaci GTK (z větve testing) začne shazovat všechny GTK2 aplikace. Opravdu se aktualizací nadobro odepíše nejeden GTK2 styl a uživatel musí hledat náhradu, která může za další měsíc také přestat fungovat?
Ohledně problémů s kernelem, z diskuze vyplynulo, že na vině bude zřejmě konfigurační soubor mdadm.conf, nebo generování initrd. Fakt je ten, že:
- Dříve se initrd vygeneroval správně pro kernel, který jsem zrovna používal - 3.2.0. U dalších kernelů ale docházelo k tomu, že RAID nenaběhl. Konfigurační soubor jsem mezitím nijak neupravoval.
- To samé se stalo i po čisté instalaci Debianu Jessie, vše proběhlo v pořádku, ale raid se nepřipojil
- Je zvláštní, že ve VirtualBoxu funguje vše hladce.
- Chybová hláška je konkrétně:
mdadm: No devices listed in conf file were found.
Zároveň bych se chtěl omluvit všem, kteří museli číst původní verzi zápisku. Poslední dobou jsem trochu podrážděný a musel jsem to ze sebe nějak dostat. Uznávám že vylívat si zlost v blogu není dobrý nápad a nehezky jsem se tím potrestal (pro někoho už jsem troll). Kdyby to mimochodem někoho zajímalo, tak mě dráždí hlavně dvě "drobnosti":
- práce - v prosinci jsem byl odvolán abych šel pomáhat na druhou dílnu, údajně do konce roku, potom jsem se měl vrátit na elektrodílnu. Místo toho vedení na začátku ledna rozhodlo, že budu na strojní dílně pracovat do konce března (později změněno na konec dubna) na dvě směny včetně sobot. Po dvou měsících toho máme všichni dost, termín se nestíhá, někteří pracovníci z kanceláří (i ti se museli zapojit do procesu) pochybují, že se na svá křesla ještě vrátí. A mechanik-elektronik místo jeho oblíbené práce brousí a leští nerez
- PC - protože přítelkyně nebydlí zrovna za rohem, tak je pro nás nejlepším komunikačním prostředkem internet, i když i tam se zřídkakdy sejdeme. A teď si představte, že po instalaci systém nebootuje. To bych se pak ani netěšil z práce domů.
Tiskni
Sdílej:
Omlouvám se, nějak mi povolily nervy a musel jsem to ze sebe dostat. Šlo mi hlavně o to, že:
- dříve nebyl problém upgradovat kernel a vše bylo ok, od nějaké aktualizace mi ale fungoval jen jeden kernel a to 3.2.0 - protože používám OSS ovladače grafiky, tak jsem chtěl zkusit 3.12, kde údajně došlo k nárůstu grafického výkonu. Najednou jsem se ale dostal do situace, kdy nešel Debian nabootovat a fungoval jen s jedním kernelem
- GTK aplikace byly vždy bez problémů, ale po natažení části GTK z větve testing začaly padat jak ovoce. Styl používám pořád stejný, GTK2 i GTK3, mám pocit že se jmenuje Atolm3. Dřív se to nedělo a nelíbí se mi, že nějaká aktualizace GTK není ošetřená tak, aby aplikace nepadala se starým stylem.
Jsem si samozřejmě vědom, že chyba je někde mezi klávesnicí a židlí, ale proč to dříve fungovalo a teď ne?
A tomu se divíš? Míchat větve se nevyplácí (resp. je blbost to dělat), buď jedu čistě stable, nebo čistě testing.ale po natažení části GTK z větve testing začaly padat jak ovoce
Já mám docela dobré zkušenosti s mícháním stable, unstable a experimental.Já osobně nevidím problém s tím, že to někdo používá a umí to používat. Jen bych to obecně uživatelům nedoporučoval, protože jediným výsledkem je velké množství frustrovaných jedinců, kteří navíc mají pocit, že za jejich neúspěchy může Debian.
kteří navíc mají pocit, že za jejich neúspěchy může Debian
No a ne, když notoricky obsahuje i v unstable některé zastaralé balíčky?
Chtěl jsem přejít na testing, upravil jsem sources.list, apt-get update, apt-get dist-upgrade....a je to tam
Já hlavně předpokládal, že když je / na RAID oblasti, tak se do /etc nic nedostane dřív, než se RAID připojí. Že se to nějak sype do initrd mě nenapadlo, GNU/Linux neznám až tak dobře
Jen mě zaráží, proč se to tak neudělalo už během instalace. Čekal bych, že čistá instalace připraví systém tak, aby první start proběhl hladce (jako tomu bylo předchozích 8 let, kdy jsem s tučňákem neměl po instalaci snad nikdy problémy).
Také, že ne. konfigurák se při generování initrd vkládá do něj. Načte se tedy kernel s initrd a jsou tak v ramce všechny potřebné údaje k nahození pole. V initrd většinou bývají kromě konfiguračních souborů také moduly (drivery k řadiči filesystému apod.).Já hlavně předpokládal, že když je / na RAID oblasti, tak se do /etc nic nedostane dřív, než se RAID připojí..
Ha, jasně! To už dává smysl
Jen netuším proč to s jedním kernelem šlo a s dalším ne. Jakoby v době generování initrd pro starší kernel bylo všechno v pořádku a potom se to nějak rozhodilo. Nebo se při generování novějšáho initrd na RAID vůbec nebral ohled.
Teď mě ale napadá, že to vlastně fungovalo i ve VirtualBoxu, jen na fyzickém stroji byly problémy. Otázka tedy spíše zní jak zjistit, co má být v souboru mdadm.conf a proč to ve virtuálu funguje a v reálu ne.
Hádám že bude potřeba chrootovat z LiveCD, zjistit UUID disků a nějak donutit initrd aby si všimnul RAIDu. Nezapomněl jsem na něco?
[O existenci initrd vím, jednou dobou jsem zkoušel i kompilovat kernel abych si rozšířil obzory, už to ale nějaký rok bude. Teď když se rozpomínám jak to fungovalo, tak to všechno dává smysl. Akorát moje paměť je mrška a na nějaký initrd jsem úplně zapomněl.]
mdadm --detail --scan ARRAY /dev/md2 metadata=1.2 UUID=14640e9e:d1c30960:5b020607:1eecbc2b ARRAY /dev/md3 metadata=0.90 UUID=1d4bfb10:2b00fef9:5b020607:1eecbc2b ARRAY /dev/md5 metadata=0.90 UUID=1011cbb3:b48abbe7:5b020607:1eecbc2b ARRAY /dev/md6 metadata=0.90 UUID=88018aa2:0d416a22:5b020607:1eecbc2bDále, proč ti to jde / nejde. Debian myslím standardně ještě mdadm.conf nepoužívá (teď bych kecal, nevím to jistě). Každopádně vždy to bylo tak, že se mdadm.conf nepoužíval a distribuce spoléhaly na autodetekci pole v kernelu. Jenomže, tato autodetekce má své mouchy a v posledních verzích už je ignorována čím dál víc a doporučuje s používat mdadm.conf nehledě na to, že ani nové verze kernelů nepodporují při autodetekci novější metadata, takže u nových verzí metadat ti ani nic jiného nezbývá.
Poprvé jsem si všiml, že mají dva oddíly spojené do jednoho RAID pole stejné UUID. Jdu si vytisknout tvůj článek a v práci ho zkusím během dne přechroupat, moc díky a počítej s tím, že se ještě budu ptát...pokud tě to teda nějak neobtěžuje.
Díky, bookmarknuto a vytisknuto
Akorát jsem si všimnul, že při dnešním ranním bootu opět vyskočila hláška, že v poli nejsou disky, přitom včera bylo vše OK a nijak jsem s tím nemanipuloval. Začínám mít podezření, jestli na to nemá vliv i nastavení BIOSu a podobných blbin
Díky za informaci. Já se teď snažím odhalit proč jednou initrd disky najde a jindy ne, je to opravdu zvláštní
Ha, po odkomentávání řádku
DEVICE partitions containers
v
/etc/mdadm/mdadm.conf
a spuštění
update-initramfs -u
to vypadá nadějně. Při bootu už to všechny oddíly našlo. Uvidíme po pár rebootech, jestli to nebyla jen náhoda.