Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dear princess Luna....
RaspberryPi. Někteří o něm dodnes neslyšeli a někteří (já) už ho mají doma a zkouší, co s ním jde všechno dokázat.
Jak to začalo
Bylo před vánoci a já se tu v jednom blogu dozvěděl, že RaspberryPi není problém koupit už i v GME. A protože jsem tou dobou ještě studoval na ČVUT FEL, rozhodl jsem se, že si pro něj před ukončením studia osobně zajdu, abych ušetřil na poštovném Plán byl prostý - 12.12.2012 jsem ukončil studium a v noci si začal hrát s mojí první malinou. Po zprovoznění a vyřešení několika drobností se usadila za naší TV Panasonic Viera s tím, že pokud by rodiče opravdu projevili zájem a malina se jim líbila (Raspbmc), koupil bych jim taky jednu jako HTPC. Po vánocích se měla malina přesunout ke mně do pokoje a zcela nahradit domácí server.
RaspberryPi jako přehrávač (Raspbmc)
Instalace Raspbmc proběhla úspěšně a hned po instalaci fungovalo vše, co jsem považoval za nutné. Prostředí šlo ovládat dálkovým ovladačem od TV přes HDMI, přehrávání obsahu z Youtube i vlastního serveru fungovalo na jedničku,...jen čas byl o pár dní i hodin pozadu Nainstaloval jsem tedy balíčky ntp a ntpdate, nastavil NTP servery v /etc/ntp.conf a snažil se vše zprovoznit. Nakonec to skončilo vložením tří řádků do /etc/rc.local
/etc/init.d/ntp stop
ntpdate tik.cesnet.cz
/etc/init.d/ntp start
Řešení to není nejlepší, ale příjde mi pro běžné uživatele nejjednodušší (editace jen jednoho souboru). Při bootu se spustí NTP daemon, ale nemůže skokově změnit čas, protože ten ujíždí o několik desítek hodin, takže se nic neděje. Proces bootování pokračuje až narazí na skript rc.local. Tady se NTP daemon zastaví, ntpdate nastaví přesný čas a NTP daemon se opět spustí aby čas už jen udržoval na správné hodnotě. Ten se totiž posouvá vpřed podle zatížení serveru a dalších naprosto náhodných faktorů, které se mi dosud nepovedlo vypozorovat. Když jsem nastavil ve dvě odpoledne čas příkazem ntpdate, tak o dvě hodiny déle ukazoval například už 7 hodin večer.
(čas - jde sice rychleji, ale po spuštění maliny se vždy nastaví stejný den a čas jako když jsem ji poprvé spustil, proto se zmiňuji, že je pozadu)
Dále jsem nainstaloval balíček pdnsd, což je cacheovací DNS server. Můj internetový provider bohužel nemá zrovna nejrychlejší DNS servery a zkrácením překladu z několika (desítek) milisekund na nulu se poměrně hodně činností zrychlí bez ohledu na to, jak rychlou máte linku (na Wi-Fi je účinek lokální DNS cache znát asi nejvíce). Navíc NanoStation5 na střeše (802.11a, 5GHz) nemá vždy takový příjem, jaký bychom očekávali a překlad z DNS se občas může protáhnout i na sekundy. Po nastavení serveru v souboru /etc/pdnsd.conf a jeho povolení v /etc/default/pdnsd jsem ještě musel systému vysvětlit, že je DNS server na localhostu. Vyřešil jsem to opět přidáním řádku do /etc/rc.local
echo 'nameserver 127.0.0.1' > /etc/resolv.conf
Házecí kameny prosím schovejte, jsme teprve na začátku
Dále jsem si všiml nepěkně vysoké teploty. Tedy všiml, jednoduše jsem ze zvědavosti položil prst na malinu a zjistil, že malina umí být i nepěkně horká. Vyrazil jsem tedy na výpravu do nepřátelského prostředí (svého pokoje) a hledal dva miniaturní chladiče ARM procesorů ze satelitu, které jsem před lety dostal. Po několika hodinách se mi opravdu povedlo najít je na místě, kam jsem je tehdy položil a nastal další problém - jak je k malině připevnit? Nakonec to vyřešila stará dobrá oboustranná lepící páska Přenos tepla je sice minimální, ale i tak teplota klesla a jakmile koupím teplovodivou pastu, tak půjde páska pryč, slibuji!
(Docela mě trápí upevnění chladiče, protože montážní otvory nejsou na obou stranách vzdáleny stejně daleko od čipu a není zde ani moc místa. Do budoucna plánuji upevnění maliny do case ze satelitu s původním zdrojem (+3.3V, +5V, +12V) a chladič (kus plechu) přidělaný na šrouby v montážních otvorech).
---
Malina se výborně osvědčila jako přehrávač k TV a dokonce překonala i firmware televize Panasonic Viera Prodlevy na stisknutí tlačítka ovladače (jen pohyb v menu) tu sice byly, ale ty má i firmware televize, takže malina je v tom zřejmě nevinně.
Přehrávání videa z internetu (Vimeo, Youtube, archiv TV Prima) funguje výborně, nezaznamenal jsem žádné problémy s plynulostí přehrávání. Přehrávání videí ze serveru (většinou 720p a 1080p z Youtube) přes NFS i DLNA opět bez sebemenšího problému. Vyjímkou bylo jen několik vteřin z několika hodin (NFS, MLP:FiM v 1080p), kdy malina opravdu nestíhala a obraz se asi na dvě vteřiny zasekl. Tyto momenty ale o ničem nevypovídají, protože firmware v TV Panasonic Viera vykazoval problémy na stejných místech. Navíc malina má lepší podporu a přehraje z mého úložiště opravdu vše, Panasonic Viera přehraje jen zlomek obsahu.
Přehrávání hudby nelze zhodnotit jinak, než za jedna - ovladačem označím celý adresář, zvolím přehrávání jeho obsahu a přehrávač mohu bez problémů minimalizovat, hudba totiž hraje dál. Není problém spustit si hudbu, otevřít adresář s obrázky a spustit prezentaci. Panasonic Viera toto totiž vůbec neumí! Umí jen prohlížení obrázků (možno zvolit tři předdefinované melodie) nebo "přehrávání hudby" - po zvolení skladby se otevře přehrávač, který lze jen zavřít, nic jako minimalizace zde neexistuje!
RaspberryPi jako server (Moebius Linux)
Přišly vánoce, kapr (brrrr) a čas na změnu distribuce. Dal jsem si na chvilku rande s Googlem a našel distribuci Moebius Linux - http://moebiuslinux.sourceforge.net/ - víceméně čistý Debian pro RaspberryPi "Instalace" se provádí tak, že se na kartu přesune obraz příkazem dd. Našel jsem skoro nepoužitou SD kartu 4GB Class 4 a kopíroval. Po chvíli bylo hotovo a dd vypsal něco o tom, že přenos probíhal rychlostí 2MB/s. Nevyznám se v rychlostech, ale něco mi říkalo, že je to na disk s lomítkem docela málo. Vyhrabal jsem 16GB Class 10 kartu, spustil znovu dd a dostal se na.....3MB/s. Něco je asi opravdu špatně
Rozhodl jsem se pro 4GB kartu a poprvé nastartoval malinu s distribucí Moebius.
Boot je opravdu rychlý a po prvním přihlášení se spustí hezká konfigurační utilita. První možnost roztáhne oddíl na celou kartu a malina uživatele odmění dvěma restarty, přičemž po druhém už je možné malinu opět normálně používat. Dodal bych, že v /etc/fstab je zapsaný swap oddíl, ale distribuce při bootování vypíše chybu, takže jsem jej raději zakomentoval. Utilita lze spustit příkazem raspi-config a dále nabízí změnu locale, rozložení klávesnice a dalších věcí včetně taktování a změny rozložení paměti. Doporučuji aktualizovat celou distribuci následujícím příkazem, protože tím získáte aktuálnější konfigurační utilitu, která nabízí více možností.
apt-get update && apt-get dist-upgrade
---
Protože mi čistá distribuce nestačila a nechovala se přesně podle mých představ, doinstaloval a nastavil jsem ještě pár balíčků:
apt-get install console-setup console-setup-linux console-data console-common byobu htop ntp ntpdate
dpkg-reconfigure console-setup
Hurá, konečně můj oblíbený font terminus a česká klávesnice (musí se vybrat z kompletního seznamu)! Htop funguje, load je na nule, co víc si přát? Za sebe bych si přál aby server i něco dělal a ne jen blikal hromádkou SMD LED diod a tak jsem pokračoval:
apt-get install ssh pdnsd lighttpd pure-ftpd minidlna nfs-common nfs-kernel-server jed links2 sane-utils cups cups-bsd cups-client cups-driver-gutenprint cups-filters cups-pk-helper printer-driver-splix ziproxy rsync manpages manpages-cs man-db
apt-get install python-openssl spidermonkey-bin tesseract-ocr tesseract-ocr-ces tesseract-ocr-eng
První příkaz nainstaluje SSH server, DNS server, HTTP server Lighttpd, FTP server Pure-ftpd, DLNA server, NFS server, CUPS (print server, splix je ovladač pro tiskárny Samsung), komprimační proxy a manuálové stránky, protože ty se mohou vždy hodit Dále ještě textový editor jed (pro lamy), links2 (výborný webový prohlížeč pro konzoli) a rsync jako náhrada za veřejné FTP (přenáší jen rozdíly a tak by mu neměl dělat problémy ani pád spojení během přenosu).
Ale to mi nestačilo, takže jsem stáhl i PyLoad z oficiálních stránek programu (DEB balíček), spustil instalaci a doinstaloval pár drobností (druhý příkaz) aby nebyly problémy s provozem. Několik balíčků je zde jistě zbytečně, ale zastávám názor, že přebývající balíčky neovlivní provoz serveru tak negativně, jako chybějící balíčky
(Webové rozhraní aplikace PyLoad doporučuji přepnout na "threaded", oproti "builtin" je totiž několikanásobně rychlejší).
Software je nainstalovaný, je nejvyšší čas jej zkonfigurovat
- /etc/rc.local - stejný jako v případě Raspbmc
- NTP - v souboru /etc/ntp.conf jsem nastavil české NTP servery tik.cesnet.cz a tak.cesnet.cz
- SSH - na routeru nemám povolený port 22, konfiguraci nijak neupravuji
- PDNSD - v sekci general jsem na řádku server_ip změnil IP adresu localhostu "127.0.0.1" na "any", sekci server si každý upraví dle svých preferencí
- Lighttpd - "cp /etc/lighttpd/conf-available/10-dir-listing.conf /etc/lighttpd/conf-enabled/10-dir-listing.conf" pro možnost prohlížení adresářové struktury, změna server.document-root s obsahem do /www v souboru /etc/lighttpd/lighttpd.conf
- MiniDLNA - media_dir=/data, db_dir=/data/.minidlna, root_container=B, inotify=yes a samozřejmě změna friendly_name
- NFS - přidání pravidla do /etc/exports: /data 192.0.0.0/255.0.0.0(ro,no_subtree_check,sync)
- CUPS - zkopírování souboru /etc/cups/cupsd.conf z původního serveru a nastavení tiskárny přes webové rozhraní
- Ziproxy - opět překopírování konfigurace ze starého serveru (převod do grayscale a pár drobností)
- pure-ftpd - zapnutá unix autentizace, port zakázán na routeru
- rsync - zatím pročítám manpage
- PyLoad - konfigurace se spouští příkazem "pyLoadCore --setup" (na velikosti záleží!) a ukládá se do /home adresáře uživatele. Běžně nastavuji počet souběžných stahování na 1, vypínám vzdálenou administraci, zapínám webové rozhraní na portu 8000 a jako výstup volím adresář /data/PyLoad. Data z něj poté ručně třídím (a videa převádím do h264 programem ffmpeg na desktopu)
Protože na 4GB kartu se moc užitečných dat nevejde (a systém nyní včetně aplikací zabírá téměř přesně 2GB), přichází na řadu připojení USB disku. Zvolil jsem 500GB WD MyBook (jiný funkční nemám), který mi dříve výborně sloužil, ale poté ležel asi rok zapomenutý v rohu a pravidelně se do něj bouchalo při vysávání vysavačem. I tak je to jediný WD Green disk, který funguje i po záruce bez větších problémů - bratrův WD Green měl po dvou letech 12GB vadných sektorů a můj systémový WD Green jsem během roku třikrát reklamoval. Ve dvou případech se přestal hlásit přes AHCI a data šla vytáhnout rychlostí blízké dialupu přes IDE režim.
Programem blkid jsem zjistil jeho UUID, zapsal řádek do /etc/fstab a restartoval celý server aby se připojil disk a zaply všechny programy s již správnou konfigurací. Jako testovací obsah jsem zvolil moje oblíbené epizody seriálu MLP:FiM, obsadil s bratrem gauč před FullHD televizí a čekal, jestli seriál půjde plynule. Až do 17. minuty šlo vše jako v pohádce, ale poté nastal horor.
Zničehonic se zaseklo video a šla přehrávat jen část od začátku po 17. minutu. Ostatní obsah byl nedostupný, bez ohledu na jeho povahu. Vytasil jsem smartphone, připojil se přes ssh na malinu, příkazem "dmesg | more" si nechal vypsat co se od bootu do teď událo....a tady to začalo být opravdu zajímavé. Náhlé odpojení disku, několik chyb a do posledního řádku už jen chyby DLNA serveru:
Šel jsem se tedy podívat k serveru a spatřil jsem zuřivě blikající USB-SATA redukci (kryt už mám asi rok sundaný) oznamující zřejmě chybu disku. Po výměně redukce se disk opět roztočil a já šel spát s tím, že snad ještě pár dní bude sloužit, než koupím náhradu. Bohužel dnes po asi 12 hodinách od mountu vypsal několik dalších hlášek do dmesg a začal opět zlobit. Poslední tři výpisy:
[89429.274155] EXT4-fs (sda1): error count: 313
[89429.274186] EXT4-fs (sda1): initial error at 1356603323: ext4_find_entry:935: inode 20045825
[89429.274286] EXT4-fs (sda1): last error at 1356603746: ext4_find_entry:935: inode 6897718
Jeho dny jsou sečteny a bude nahrazen novým diskem, ze dvou starých WD Green udělám zřejmě gyroskop, nebo těžítka
Měření výkonu
Mnohé z vás jistě zajímají výkony počítače o velikosti studentské karty (až mi propadne občanský průkaz, asi z obou karet udělám case). Čísla nelze považovat za 100% přesná, protože mi na serveru běží několik aplikací, ale pro orientaci by mohla stačit.
Vytvoření testovacího 100MB souboru v ramdisku:
dd if=/dev/urandom of=/www/randomfile100 bs=1024 count=100000
100000+0 records in
100000+0 records out
102400000 bytes (102 MB) copied, 91.5914 s, 1.1 MB/s
Stažení testovacího 100MB souboru z ramdisku programem wget (poskytuje server Lighttpd):
wget http://192.168.1.100/randomfile100
--2012-12-28 23:04:01-- http://192.168.1.100/randomfile100
Navazuje se spojení s 192.168.1.100:80… spojeno.
HTTP požadavek odeslán, program čeká na odpověď… 200 OK
Délka: 102400000 (98M) [application/octet-stream]
Ukládám do: „randomfile100“
100%[======================================>] 102 400 000 10,5M/s za 9,6s
2012-12-28 23:04:10 (10,2 MB/s) – „randomfile100“ uloženo [102400000/102400000]
Přenos videa z USB HDD přes NFS. Měřeno programem rsync:
rsync -P /media/nfs/PYLOAD/Mafia\ FILM/Mafia-FILM-\(Full\ HD-1080p\)\ CZ.mp4 /home/dreit/mafia.mp4
Mafia-FILM-(Full HD-1080p) CZ.mp4
2926600227 100% 5.65MB/s 0:08:13 (xfer#1, to-check=0/1)
sent 2926957574 bytes received 31 bytes 5907078.92 bytes/sec
total size is 2926600227 speedup is 1.00
A nakonec výstup programu "hardinfo -r -a", jen některé části:
-Computer-
Processor : ARMv6-compatible processor rev 7 (v6l)
Memory : 481MB (120MB used)
Operating System : Debian GNU/Linux wheezy/sid-Version-
Kernel : Linux 3.2.27+ (armv6l)
Compiled : #250 PREEMPT Thu Oct 18 19:03:02 BST 2012-Processor-
Name
Hardware : %s
Features : ARMv6-compatible processor rev 7 (v6l)
BogoMips : 697.95
Endianesss : Little Endian
CPU Blowfish 99.584
CPU CryptoHash 9.167
CPU Fibonacci 26.139
CPU N-Queens 85.330
FPU FFT 144.362
FPU Raytracing 129.347
Děkuji za váš čas a doufám, že byl blogový zápisek čitelný a informace v něm obsažené k něčemu užitečné
Tiskni
Sdílej:
Za hodinu se Raspberry posune klidně o 10 minut Samozřejmě že si můžu koupit HW hodiny (návod tu byl před několika týdny), ale to možná až nebude server ležet na....co já vim co to je, byla v tom zapíchnutá obří sedmisegmentovka
Děkuji Stahovací pásky opravdu nemám, ale už asi vím, co budu chtít k příštím vánocům
TV posílá informace o stisknutých tlačítkách přes HDMI do RaspberryPi Raspbmc už v sobě má plugin aby vědělo co dělat.
Neumím nainstalovat debian
, ale když už to tam běží...
XBMC - http://wiki.xbmc.org/index.php?title=CEC - zřejmě funguje samo od sebe?
Lirc - http://www.lirc.org/ - ovládání PC jakýmkoli ovladačem, nemám zkušenosti
...a určitě by se ještě něco našlo
Ubuntu - neumím nainstalovat Debian
Debian - neumím zkompilovat Gentoo
Já to zkoušel několikrát před lety na Ubuntu a nikdy se mi to nepovedlo Ale momentálně pro to nemám využití
Pro Samsung TV je alternativní firmware, kde by neměl být problém zprovoznit jakoukoli wifi. Jinak mě napadá strčit wifi do RaspberryPi (tam to určitě půjde zprovoznit), vytvořit most a propojit kříženým kabelez síťovku RaspberryPi s konektorem v TV
Tak to mě mrzí, snad se to povede nějak elegantně vyřešit. Byl bych za křížený kabel a RaspberryPi fungující jako bridge. Tady http://mirrordirector.raspbian.org/raspbian/pool/non-free/f/firmware-nonfree/ je repozitář distribuce Raspbian (na tom by mělo být postavené Raspbmc) a zdá se, že s podporou WiFi nebude problém. Na Debianu v netbooku používám "ASUS USB-N13" (Ralink) a funguje výborně, stejně jako dva Realteky co jsem míval předtím.
Případně druhou možností je koupit router a přepnout do "hloupého" režimu, kdy se připojí na domácí WiFi a do konektorů se připojí malina a TV. Ale ta cena...
Díky za informaci
Jo, taky přemejšlim že nahradim PS2 Raspíčkem jako multimediální centrum, sice to nemá dvd mechaniku ani hodiny a nedá se na tom pařit ani Final Fantasy ani Persona, ale zase to dá s přehledem fullHD video v mkv, youtube a net rádia. A je to menší a míň to žere. Jen to ještě chce tu televizi a bylo by fajn aby se to dalo ovládat jejím ovladačem (nebo jako plán B usb bluetooth dongle a PS3 remote)...
Když já doma nic jinýho nemám
DVD mechaniku seženeš dneska všude (občas i darem) a připojit ji můžeš přes USB-PATA redukci - její zdroj to utáhne (můžeš na něm udělat odbočku pro RaspberryPi) a pokud správně přehodíš jumper, tak většina mechanik normálně funguje. Ostatně stejně jsem vypaloval na netbooku Návod na hodiny máš tady http://www.abclinuxu.cz/blog/origami/2012/10/real-time-clock-pro-raspberry-pi
FullHD v MKV jsem nezkoušel, protože Panasonic Viera kouká na MKV asi jako Ditzy Do na muffin a tak je doma nevedu
Menší to je, míň to taky žere (TV nemusí dodávat víc jak 500mA a pak se může zpožďovat obraz a zvuk, 2A USB nabíječka nemá problém), ale pokud jede naplno, tak docela nepěkně hřeje Ještě bych dodal, že v XBMC jde nastavit, aby se zvuk zrychlil když ztratí synchronizaci s obrazem, docela se to hodí zapnout
Televize doufám že bude, tady http://wiki.xbmc.org/index.php?title=CEC je na konci seznam, jak HDMI-CEC říkají jednotliví výrobci TV Jako plán C bych navrhnul ovladač třeba od starší hifi věže a Lirc - Raspbmc tam má několik předdefinovaných profilů pro IR přijímače, mělo by stačit jen ubastlit a připojit.
Já popadnul první kus něčeho, co na první pohled nehoří, pevně to drží a jdou do toho dělat díry. Potom už to šlo samo Celou soustavu na místě drží hlavně disk, zbytek je jen pěna těžká asi stejně jako malina.
Nebyla by fotka? Kdybych nemusel řešit uchycení disku, tak RaspberryPi přidělám k díře ve skříni (slouží ke spojování skříní šrouby). Výhoda je, že na něj nikdo nešlápne, nevýhoda je, že disk věšet do vzduchu nechci a vibrace by se přenesly do skříně.
Vzpomínám si, že na fóru root.cz byla kdysi nějaká soutěž o server a v jednom z prvních příspěvků byla fotka domácího serveru = ATX deska natvrdo přišroubovaná do skříně a disk buď v přihrádce, nebo visící na kabelu (to už si opravdu nevzpomínám). Vypadalo to docela komicky
Nechat takovou nádheru ležet vedle routeru, jaká to škoda. Proč už z něj není třeba file + print server? To umí sice dražší routery taky (případně levnější s OpenWRT), ale není to ono a spotřeba je třeba čtyřnásobná.
Až mě naši vyženou z domu, tak si dám server někam hezky do poličky. Přítelkyně totiž trvá na tom, aby byl server na očích a mohla se na něj občas podívat
Hezky na jeden šroubek na zadní kryt? Na napájení bych ale dával pozor, hlavní příčinou problémů při přehrávání (zaseknutí, ztráta synchronizace zvuku s obrazem) je problém s napájením. Možná by pomohlo koupit tu "rozdvojku", co se často přikládá k 2.5" HDD aby je notebook roztočil. Já mám dobrou zkušenost s 2A USB nabíječkou, kde se mi ani 1080p video snad nikdy nezaseklo, zato na USB z televize se v jednom kuse ztrácela synchronizace obrazu a zvuku
O WiFi jsem tu psal v #31
To zní hezky, já už tak trochu čekal, že bude jen viset na jednom šroubku Držím palce a doufám, že bude RaspberryPi z TV fungovat. Kdyby se ale projevovaly záškuby a ztráta synchronizace obrazu a zvuku, tak by to měla vyřešit opravdu výměna zdroje - USB oficiálně dodává 500mA, ale RaspberryPi chce údajně až 700mA. Jestli tam bude disk s vlastním zdrojem, tak by se na to dala hezky využít 5V větev
S MAXem hodně štěstí
Tak to by mělo bohatě stačit
A já čekal MAX232
Chápu Přeju hodně štěstí a doufám, že tu o tom co nevidět bude zápisek
Až mě naši vyženou z domu, tak si dám server někam hezky do poličky. Přítelkyně totiž trvá na tom, aby byl server na očích a mohla se na něj občas podívat
Vidím, že si umíš vybrat
U serveru mám multifunkční zařízení Samsung SCX-4500 s USB numerickou klávesnicí (zatím odpojená, musím koupit USB HUB). Na serveru běží můj skript v BASHi co reaguje na stisky kláves - jednou se skenuje (pokud se stiskne víckrát, tak víc stránek) a druhou se skenování ukončuje. Skript potom všechny soubory převede do jednoho PDF.
Protože má táta pokrývačskou firmu a na obou noteboocích používá Windows, tak mi přišlo nejlepší zprovoznit FTP server, přidat "místo v síti" a naučit ho, že se mu budou soubory přímo v PDF objevovat zrovna tam
..., tak o dvě hodiny déle ukazoval například už 7 hodin večer.příště napiš rovnou "dýl", nebude to vypadat tak blbě.
Tak samozřejmě že se nikdy nemůžu zavděčit všem
Tak to je fajn cena Na aukru jsem chtěl kupovat osciloskop, ale cena se buď vyšplhá moc vysoko, nebo mi dojde, že není kam ho dát
Mimochodem musím říct, že když jsem kupoval RaspberryPi, tak mě GME.cz mile překvapilo - moje dva předchozí nákupy nedopadaly zrovna dobře, kolem Peltierova článku se sešla celá prodejna a pět minut na něj všichni koukali, než mi ho někdo přines a naúčtoval. Při koupi maliny (Praha, v přízemí) jsem narazil na příjemnou prodavačku, která mi řekla jak jim před vánoci rychle mizí ze skladu a že je to perfektní vánoční dárek, během deseti vteřin už mi vyjížděla z tiskárny účtenka a spokojenost byla na obou stranách.
A když mi došlo (bohužel už doma), že jsem přítelkyni nedal nic k vánocům, tak se malina ukázala jako jasná volba (po prádle, ale to radši koupíme spolu). Chce se naučit s GNU/Linuxem, ve škole se učí programovat v C,...tak ať nemusí pracovat jen přes SSH ale má vlastní stroj s tučňákem
To vypadá hezky VGA mi taky chybí, mám doma několik VGA monitorů, jeden DVI monitor a všechny pokusy co jsem s RaspberryPi dělal jsem musel provádět na FullHD televizi, protože nemám redukci HDMI-DVI. Ale zase má i RCA konektor a před něj to taky funguje, jen je potřeba kvalitnější kabel
Tak Android je Linux
HDMI-DVISchéma zde schéma, snad by to neměl být problém to udělat, ale při dnešních cenách bych ten kabel raději koupil.
Určitě by nebyl problém to udělat doma, ale radši počkám až místnímu prodejci začne fungovat eshop a budu objednávat tam.
Mělo by to být bez elektroniky, takže teoreticky i obráceně
Tak to o napěťových úrovních mi muselo uniknout. Zase RaspberryPi má možnost zvýšit napětí na HDMI (jestli jsem to dobře pochopil), například kvůli dlouhým a horším HDMI kabelům
Díky moc za všechny informace Barevný prostory mě u RaspberryPi opravdu netrápí
Naprosto souhlasím I když s...
Mem:470M used:75M buffers:52M cache:330M
...se není moc čeho bát (běží tam všechno, co jsem tu popsal). Sice jsem se naučil, že RAM není nikdy dost, ale zároveň se snažím všechno sestavit tak, aby mi ji vždycky co nejvíc zbylo....kdyby náhodou byla potřeba
Info, pekne hlinikove krabicky a za rozumny peniz zacalo produkovat i tuzemske EMKO.
http://www.emko.cz/katalog/it-skrine/mini-itx-skrine/em-raspberry-little-case-b
Pravda pro fajnsmekry to nema vytazene GPIO, ale urcite je spousta lidi, kteri to nepozaduji.
GPIO není opravdu to, na čem by mi momentálně záleželo, ale překvapila mě cena - viděl jsem tu samou krabičku, ale začínala na 550Kč, tak jsem se s ní hezky rychle rozloučil Ale teď když vidím, že bude malina sloužit jako domácí server, tak už půjde do case ze satelitu - tam se vejde jak malina, tak i 3.5" disk se zdrojem
Cena je opravdu příjemná, jestli budu kupovat další RaspberryPi, tak určitě koupím
open source case
GME ho sice v nabídce má, ale ta cena je snad špatný vtip.
Cena by mohla být určitě nižší, ale na naše poměry je to dobrá cena - občas není problém najít hrst integrovaných obvodů za víc jak petinásobnou cenu oproti zahraničí.
No je ten arm procák zhruba ekvivalentný s mojím starým 1GHz AMD Duronom?
Zdaleka ne
Nezkoušel jsem a doteď jsem ani neznal. Podle Wikipedie to zní jako swap s transparentní komprimací, je to tak? Swap totiž na malině nepoužívám vůbec Htop:
Mem:470M used:75M buffers:52M cache:330M
1GHz Duronu se to asi výkonově nevyrovná, ale spotřebu bude mít zlomkovou a za sebe můžu říct, že je možná i rychlejší jak můj Intel Atom N455 (Fluxbox, Firefox, bez Flashe).
Vzduchotěsnou krabici opravdu nemám, ale protože mi lm-sensors nevidí teploměr (Raspbmc vidělo), tak se trochu bojim - prst bych tam neudržel ani za milion. Ale jen pokud umře disk a něco se tam zacyklí, jinak má tak kolem těch 40
Tak proto! Já myslel že to bude venkovní teploměr třeba pro XBMC
Nechápu proč lm-sensors nevidí senzor, co tam fyzicky je a Raspbmc ho vidí, ale....už pár měsíců mám v hlavě nápad na vlastní 8-kanálový TTL teploměr do RS-232 s LM35
Protože chci vyzkoušet vlastní návrh A/D převodníku, co už mi pár měsíců straší v hlavě
Sakra, to je nějaký jednoduchý zapojení Já čekal co to bude za převodníky z 1-wire na RS-232 a ono stačí tohle...wow
A jakto že tu o tom nevidím zápisek v blogu? Určitě nejsem sám, koho by to mohlo zajímat.
Já jsem dvacet let za opicema, před pěti lety jsem v hlavě zdokonaloval parní stroje, dneska si kreslím regulátory a měřiče s několika IO,...na 1-wire se dostanu tak za tři roky
To já si tehdy vybíral školu a o elektronice nevěděl ani prd (teda vždycky mě to k ní táhlo, ale jak to funguje v realitě jsem se dozvěděl až na střední škole). Bohužel u nás nejde koupit ani kondenzátor a místo odporů a cívek můžu koupit jen klubo drátu...už abych někam vypadnul, dát několik tisíc (všechno co mám) do zařízení pokoje se mi zrovna dvakrát nechce. Navíc jakmile by mi něco chybělo, tak musim objednávat
Držím palce a doufám, že se tu brzo něco objeví. Neexistuje tady u blogů něco jako tagy? Že by se podle toho daly vytvořit seznamy blogů, třeba jen o RPi, jen o elektronice (periferie),...
Byl jsem tam půl roku na koleji a líbilo se mi tam. Nemluvě o tom, že se tam dá sehnat hezká práce bez předchozí praxe s dvojnásobným platem než tady Ale bydlení bude cenově taky asi úplně jinde. Zatím jsem u rodičů, uvidíme jak se to časem vyvrbí
Já slyšel něco o odcházejících tunelových diodách (typ bez "A" a první kusy s "A"), navíc to je jezevčík, co se mi tu opravdu nikam nevejde
Já slyšel něco o odcházejících tunelových diodáchVyměníš :) Jinak tohle je fakt parádní osciloskop, sice pravda velký, ale imho dobře vymyšlený a za tu cenu..
Výborně Kouknu na Aukro
Dobře, sáhnu do peněženky a asi si udělám dodatečně k vánocům radost....už asi potřetí
Po osciloskopu už nějakou dobu koukám, ale pro začátek bych šel třeba jen do http://danyk.wz.cz/avr_osc.html, čistě na naučení se Se součástkama to bude horší, před lety jsme se spolužákem jezdili kolem velkých kontejnerů s "nebezpečným" odpadem a běžně jsem si domů přivez tři Merkury
Bohužel dneska už je nevídám a je mi záhadou, kam to lidí hází
Ten osciloskop se mě líbí, akorát bych teda radši něco s výstupem do kompu, protože kompy mám víc po ruce než televize . Ale tam by byl asi problém s propustností rozhrání?
V diskuzi jsem se myslim ptal na VGA a bylo mi naznačeno, že by to byl problém i s 20MHz krystalem. Pokud je tím myšleno připojení přes D-SUB do monitoru, jinak tahat z toho data po RS-232 by měla být maličkost
S tím počítám. Zatím neumim ani číst z osciloskopu (dělali jsme to rok na střední, ale asi to vysvětlovali moc chaoticky, odečítat periodu ani napětí už neumim), asi opravdu půjdu do toho BM556A
odečítat periodu ani napětí už neumimEhm, zrovna tohle je takové dost self-explaining ;). Já měl největší problém, když jsem se poprvé dostal k osciloskopu (bez manuálu), nastavit trigger :).
To je taky pravda, ale proč to v tom případě všem vycházelo jinak?
Trigger, pfffff, to ani nevim, že tam je
No jak jsi zde psal o tom AVR procesoru, zde je ještě něco menšího a méně složitého (celkem hodně jednoduché). Popř. přímo zde je USB-HID osciloskop.To už snad radši tu zvukovku.
Přesně proto jsem si vybral Moebius