Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Bohužel s tím musíme předem počítat a připravit se. Zákony u nás jsou většinou v rozporu a třeba by se našla skulinka jak by šla ACTA potlačit nebo dodatečně zrušit. Jinak asi dojde k hromadným nákupům optických pojítek (Ronja), vytváření komunitních spolků a naprosto nových sítí, klidně i běžících na IPv6 nebo i lepších a svobodnějších principech
Poplatky se hnedtak nezruší, vždycky se najde někdo, kdo si bude chtít třeba převádět sbírku gramodesek na CD a co by z toho měli ti dávno mrtví interpreti, kdyby poplatky nebyly? Chudáci jedni, smilujte se a pomyslete na ně!
Bojím se že internetová kavárna bude mít whitelist (v lepším případě blacklist) aby se nedostala do problémů se zákonem.
Nebudu tady veřejně popisovat co dělám nebo nedělám, ještě by si na mě něco našli, případně (v dnešní době běžně) něco ušili
Veřejná poprava jako výstraha pro ostatní....a jsme tam, kde jsme byli
Odposlech optiky si představit dokážu, ale když se budou data přenášet jinak (než IPv*), tak bez SW nikdo nepozná jestli mi teploměr posílá údaje o teplotě sklepa, nebo spolužák archiv s horou obrázků. Radioamatéři taky nedostanou deset let za to, že slyší hlášení a přijedou k dopravní nehodě dřív než sanitka
tak bez SW nikdo nepozná jestli mi teploměr posílá údaje o teplotě sklepa, nebo spolužák archiv s horou obrázkůAle k tomu, abys mohl provozovat rozumně velkou (nebo v podstatě cokoli jiného než point-to-point) síť, musí mít přístup k routování (a tedy v tomto případě softwaru) spousta lidí.
Myslel jsem spíš menší sítě, řádově desítky strojů (případně jeden sloužící jako "NAT" spojující víc sítí).
No....třeba těch teploměrů mám víc
To zní moc hezky, taky bych to bral, aspoň aby to točilo s ventilem na topení a když někde teplota poklesne pod určitou mez, tak vynutit zapnutí kotle (v ostatních místnostech se topení zavře samo).
Spíš bych dal v důležitých místnostech čidla na okna, když se otevřou, tak aby se topilo třeba na teplotu o 3°C nižší nebo tak
No, dvakrát do týdne si skočím do internetové kavárny...Kavárna bude na občanku jako v Itálii.
10MB / 3B
10MB za tři bony
....jak to některým právě připadá. Rozhodně shazovat servery nemá takovou váhu, jako sebrat se a miliardy požadavků (představte si ping pakety) směřovat ústy (zvuková karta) do vstupních zařízení (uší, očí,...) těch, co nám vládnou.
Nepopírám, dneska jsem si udělal školu místo od devíti už od šesti a ty tři hodiny spánku se někde odrazit mohly.
Co není může být. (Politické) sliby = chyby. Lež má krátké nohy, proto se vozí autem
Bojím se, že k podpisu už možná kdesi v zákulisí právě došlo, ostatně v našem téměř Kocourkově (jsme horší) bych se nedivil ničemu. Někdo dostane papír s doporučením ("Lid tě zkouší, podpisem si to vyžehlíš") a najednou je ACTA tady. ISP se bude bránit nejspíš tak, že svoje služby úplně zruší, nebo zavede blacklist, "inteligentnější" dokonce whitelist - jinak si na něj může kdokoli kdykoli něco najít a potopit ho pro každou blbost.
Ústava ČR, článek 10a:
(1) Mezinárodní smlouvou mohou být některé pravomoci orgánů České republiky přeneseny na mezinárodní organizaci nebo instituci.
(2) K ratifikaci mezinárodní smlouvy uvedené v odstavci 1 je třeba souhlasu Parlamentu, nestanoví-li ústavní zákon, že k ratifikaci je třeba souhlasu daného v referendu.
Nějaký další dotaz?
Jo - a ještě článek 49:
K ratifikaci mezinárodních smluv
a) upravujících práva a povinnosti osob,
b) spojeneckých, mírových a jiných politických,
c) z nichž vzniká členství České republiky v mezinárodní organizaci,
d) hospodářských, jež jsou všeobecné povahy,
e) o dalších věcech, jejichž úprava je vyhrazena zákonu,
je třeba souhlasu obou komor Parlamentu.
Zní to zajímavě, díky za nakopnutí.
Že to tak dopadlo jednou neznamená, že to tak dopadne vždycky.
To se nedá popřít, jen jsem narážel na to, že to s IPv4 skoro ani jinak nejde, než táhnout data přes prostředníka a tím se vystavovat možnosti narušení soukromí.
Bohužel, ale to neznamená že s nimi nepůjde nic dělat.
Že není potřeba je diskutabilní (a pokud hrozí vyčerpání, mělo by se inovovat s předstihem), jako pravděpodobnější překážku vidím neomezenou svobodu, kterou nám nechce někdo nahoře dovolit.
Tak samozřejmě ne tak doslova, ale mám dojem že IPv6 nebude fungovat tak špatně, jako většina aplikací na našich úřadech. Nemyslel jsem nasadit hned, ale když už to nějakou dobu existuje, dokonce snad i někde funguje a IPv4 nesplňuje požadavky, proč by ne? A rozdíl mezi GUI co obsluhuje člověk a aplikací o kterou se stará čistě systém je taky znát.
IPv4 by se měl nahradit ne protože je něco "lepšího", ale protože už nedostačuje současným požadavkům a existuje cesta, která jim vyhovuje.
Majorita má tucty IP adres, politikovi stačí že se dostane do e-mailu, ještě aby věděl co je vůbec IP adresa nebo DNS....takže ten o tom nerozhodne. Vysvětlit majoritě že chceme svobodu je jako mluvit do větru
A to si opravdu chceme nechat líbit?
Jak jsem psal, shazovat servery není řešení, takže Anonymous ne-e.
Hmmm, Seznam a modrobílá kniha....mám v plánu najít centrální DNS (odněkud ty ostatní kopírovat musí) a nenápadně shodit jistič. Ale spíš by to chtělo najít něco, co s IPv4 opravdu (vůbec) nejde a s IPv6 to jde.....rozvinout možnosti využití, rozšířit to mezi lidi a někdo se toho chytí - ovečky se přece vlků nesmí bát, musí žít v nejistotě nebo v nejlepším s pocitem jistoty.
Obecně automatizaci, sám nevím co si pod tím představit. Napadá mě automatizace nějakých výrobních linek a opakovaných procesů, ale zapadá do toho i měření a regulace všech možných i nemožných veličin (teplota, tlak, průtok, osvětlení,...). Mým tak trochu snem je, že pošlu SMS a po chvíli budu mít na stole oběd co jsem si vybral. Zatím jsem ve škole a čekám na maturitu (snad se povede), se spolužákem tvoříme projekt k natáčejícím-se fotovoltaickým panelům (měření napětí, proudu, teploty a zobrazení času na displeji, přepínání automaticky po několika sekundách). Jinak ve škole tvoříme termostaty, hlídače hladin a podobně
Jej, to abych si dal pozor. Ale vodík vytvořit umíme, nafouknout s ním obří pytel bysme snad taky dokázali, rozbuška je hračka a časovač s 555 se dá najít na wikipedii.....takže kdyby mělo dojít na nekalosti, tak se budu bránit
Mimochodem teď chci vytvořit spouštěč pro zesilovač (bude ho spínat zvuk ze zvukovky, po X vteřinách bez signálu vypne), dál mám v hlavě z asi 50% návrh frekvenčního měniče a už dlouho chci udělat regulátor předstihu pro spalovací motory....škoda že v okolí si nekoupim ani kondenzátor
To s těma sluchátkama zní zajímavě. Já si našel zapojení kde je jedna 555 a PNP tranzistor, pak už jen kondenzátory a odpory (časová konstanta), takže pořizovací cena bude někde přes desetikorunu, napájení z 12V ATX zdroje. Ráno cron spustí stream (a bude postupně zesilovat), signál na zvukovce spustí a resetuje časovač. Když do časovače nějakou dobu (třeba minutu) nepůjde signál, tak se zase vypne. Na výstupu bude relé pro spínání zesilovače.
Teda, je krásný vidět co se dá v dnešní době už sehnat Ale mám pocit že ten čip bude dražší než když si to postavim z jednotlivých součástek.
Já mám drátový AIWA, ale kabel se taky ukroutil. No, co s tím....rozdělal jsem, na kousek drátu přidělal CINCH konektory a asi metr a půl dlouhou redukcí Jack 3,5mm -> 2x CINCH si to připojim. Bohužel drátky se utrhaly a po dalších asi dvou pokusech jsem v nasranosti kleštěma vylomil na obou sluchátkách kus plastu, CINCH zabudoval dovnitř tak že kouká už jen konektor, zapatlal horou lepidla a takhle už mi to hraje několik měsíců bez problému. Ale je pravda že můj první nápad by byl lepší - oba konektory (zapojený do sebe) dát přímo do mušlí - ven by šel drát se zhruba podobnou tloušťkou jako původní a když se ukroutí, tak rozdělat sluchátka, vyměnit a můžu chodit s novým. Ale co, už jsem to tam ulomil, zalepil tavnou pistolí, tak nebudu zatím řešit. A jednou si koupím nový a až se ukroutěj, tak to udělám jak jsem popsal - konektory nacpu dovnitř
Mě kabel překážel taky, buď moc krátkej (nemoh jsem se otočit úplně na židli), nebo moc dlouhej (na schodech jsem se zasek a spadly mi sluchátka ). O bezdrátových jsem docela dlouho uvažoval, ale přecejen kabel je kabel. PC převede digitál na analog, ten se zase ve sluchátkovym vysílači znova převede na digitál a ve sluchátkách zase na analog...a kvalita jde dolů.
O spaní se sluchátkama bych moh vyprávět, pecky jsou na spaní fajn, ale ještě před usnutím vypadnou (mám atypický ucho a ty co jsem měl mi tam nedržely), zato mušle.....jedna radost v nich usínat, problém je že těsně před usnutím se musí sundat. Spát v mušlích není nejpříjemnější, do asi dvou hodin otevřu oči a jsem rozlámanej protože jsem se díky sluchátkům nemoh otočit na bok
Jo takhle Tak to si můžu za stovku postavit vysílat a splašit sluchátka se zabudovaným FM rádiem
Já vim že je to blbost, ale já si rád komplikuju život a vim že jednou dobou se daly takový koupit
PLL syntéza mi popravdě nic neříká, to spíš už PWM modulace. Rozhodně nejradši si všechno stavim sám, aspoň se naučim jak to funguje
Co jsem slyšel tak nejhorší byly keramický kondenzátory, rádio se pak chovalo jako teploměr
Sakra to je nějaký divoký, na to se musim kouknout až v pátek až se vyspim
To já s rozlazováním nějak problémy nikdy neměl, stačilo naladit přesně a už to neujíždělo.
Lampový rádio mám taky http://www.oldradio.cz/ts516.htm , pořád všechno původní a doteď krásně hraje Místo ladícího kondenzátoru jsem docela uvažoval o ladící cívce - cívka do který by se šrouboval šroubek. Třeba to někdy zkusim postavit. Jinak dneska jsme začali brát ve škole FM modulaci, tak se na to PLL zeptám až budeme mít v pondělí hodinu.
Jinak před lety jsem na táboře viděl ladící kondenzátor o hmotnosti snad 5kg a velikosti čtvrt na čtvrt metru, zkoušela se s tím postavit krystalka (ten člověk je teď inženýrem). Doma jsem krystalku taky zkoušel, ale po třech nocích kdy mi z 50R sluchátka mluvila nějaká komunistická stanice jsem ji radši složil.
Náhodou tyhle konstrukce mám rád, dokonce když kdysi odešla stará CRT TV, tak leckdo vykuchal střeva, koupil akvárium a nechal si v ní plavat rybičky A na všechno co je potřeba k udržování akvária tam byla hromada místa. To v těch nových už bohužel nebývá samozřejmostí
Do nových LED TV (naši si udělali radost) se nevejde pomalu už ani čepel nože, chudáci mravenci jak se tam budou mačkat....
To mám v jednom elektronkovym taky (Largo to myslim nemá), jde to trochu ztuha, ale funguje to nadmíru dobře
Jen shrnutí mých dojmů a názorů.
Já ho tak hodnotím už delší dobu. Když to tak vidím, tak stačí získat občanství v cizí zemi, přijet zpátky do ČR a bez práce mám zisk skoro jak ostatní pracující.
To je pravda, ale to by šlo i teď. Mě jde spíš o to, že data můžu posílat přímo na cíl a nemusím je hnát přes nějakou veřejnou službu (megaupload), takže o datech tuší snad už jen providěři.
Tak to jsem to špatně napsal, myslel jsem prostředníka ve smyslu abych nemusel nikdy "veřejně" vystavovat, že ty data vůbec mám. Na PC by mi na určitym portu poslouchala aplikace, kdybych přímo na tu IP adresu poslal požadavek, tak by se aplikace zeptala a případně zahájila přenos. U IPv4 to jde (někde jsem to viděl, opravdu), ale těžko za NATem
Otázka je co se stane v případě, když se PC stane předmětem postihu. Kdo potom ručí za obsah? Hádám že osoba blízká taky fungovat nebude
Co jsem slyšel, tak adresa se generuje náhodně a podle MAC adresy (přiznejte se, kdo z vás ji někdy nezměnil?) se generuje jen její část.
Aspoň něco, doufejme že to unie zase nezavede zpátky.
Otázka je co se stane v případě, když se PC stane předmětem postihu. Kdo potom ručí za obsah? Hádám že osoba blízká taky fungovat nebude
Jo, to je otázka a asi zatím nic takového u soudu neskončilo. Osoba blízká..., tak důkazní břemeno je (by mělo být) na žalující straně. Ať dokážou, kdo tam ta data umýslně dal.
Adresu si lze nastavil staticky, nebo pomocí autokonfigurace (zde je odvozena z MAC), nebo ji nechat generovat náhodně a měnit (privacy extension), nebo libovolně dynamicky (dhcpv6).
Nejede IPv6 pomalu právě protože jede uvnitř IPv4 a musí ucestovat velkou vzdálenost než někam dojede? Jinak já používal IPv6 přes Miredo v Debianu a (při prohlížení webů) jsem snad nezaznamenal že by něco trvalo delší dobu, odezva naprosto identická a rychlost stahování 2Mb/s (konec tunelu myslim ve Francii). Když mi provider dával 4Mb/s nahoru i dolů tak jsem s tím rád experimentoval, obzvlášť když CZ.NIC (byli to tuším oni?) udělali "konec" tunelu i v čechách. Rychlost srovnatelná s IPv4 a odezvy perfektní. Bohužel to fungovalo jen krátce (proto je teď nemám moc v lásce) a pak už to nešlo nikomu. Potom providera sežral větší provider, za stejnou cenu mám download 2Mb/s a upload sotva 0.5Mb/s (údajně nasadil 2,4GHz na páteř). Jde to všechno někam
Netušim, je to mimo moje znalosti.
Ať si každej interpret určuje cenu sám, rychle by to kleslo k několika desetikorunám. Když se vybodnou na clipping, tak za stovku prodaj CD jako nic..... Teď mě napadá, jsou autorský poplatky i na pásky? (takový ty na zálohy)
Možná by stačilo říct, že je budeme volit
Na druhou stranu bysme z nich zaplatili státní dluh "A co jde od teď do mínusu, to si platíte vy, naši milí politici"
http://holesovskavyzva.zacit.cz/
FB maj taky (dole je link)
Tak mne napadá ... má to smysl? Má to smysl! A i bez humoru.
Oprava ... "Má to cenu!
Fandim jim ...
Tiskni
Sdílej: