Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Instalace ale nebyla dokončena. Byl jsem informován, že instalační médium je poškozené. Tak jsem zkusil jinou flašku. Při druhé instalaci bylo v nabídce i přeinstalace předchozího pokusu. Povedlo se. Ubuntu Ok, Win nějaká chyba. Opravil jsem to podle doporučeného postupu. Tak mám dual boot. Chvilku jsem zkoušel používat win 8, čistě ze zvědavosti, ale asi nee Možná tento OS použiji na nějaké editování videa. Hlavní OS bude Ubuntu (tedy s osekaným Gnome nebo XFCE, ... Unity ne).
Poznámka k WL: ano mám kousek s BCM nikoliv s Intelem takže ruční instalace binárního ovladače:
wget http://www.mirrorservice.org/sites/archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/restricted/b/bcmwl/bcmwl-kernel-source_5.100.82.112+bdcom-0ubuntu3_amd64.deb sudo apt-get install dkms sudo dpkg -i bcmwl-kernel-source_5.100.82.112+bdcom-0ubuntu3_amd64.debnáslendně jsem nainstaloval
bcmwl-kernel-sourceto mě snad ušetří ruční instalace ovladače při každém upgradu kernelu.
Tiskni
Sdílej:
Nápad na prohození klávesy Fn a Ctrl je šílený.
Jestli jsem našel správné obrázky tohoto NB, tak klávesy Fn a Ctrl jsou tak jak mají, tedy stejně jako u všech ostatních modelů (Fn vlevo a Ctrl vpravo)
Záleží na tom, co je pro koho normální klávesnice. Pro mě je normální ta ThinkPadí a tak jak to je na ní, mi to naprosto vyhovuje...
na starých thinkpadech jde stisknout Ctrl+Alt (a na ANSI i Shift) jedním prstemTo pak ale zase musí být nezvyk, když přijdeš k běžné desktopové klávesnici a mezi Ctrl a Alt máš klávesu s tučňákem (meta).
Nevadí ti rovnou existence Fn?Vadí a nejradši bych ji odsunul někam úplně jinam… Ale když už má být někde tady vlevo dole, tak posunutí Altu vnímám jako méně bolestivé než vyhození Ctrl z krajní levé řady.
Většina klávesnic Fn nemá, protože tahle klávesa zpřístupňuje nějaké funkce navíc, které si vymyslí výrobce, proto ani nemá nějaké pevné umístění.
A protože všechny moje notebooky měly klávesu Fn na klávesnici zcela vlevo, jsem zvyklý ji tam hledat a klávesu Ctrl hledám vpravo od ní. Když jsou tyhle klávesy prohozené, tak na Ctrl prostě nedosáhnu a musím posouvat ruku.
A u současného NB mám jen jednu klávesu Ctrl a k ničemu ji nepotřebuji
Mně zase jako naprostá prasečina připadá, když je Fn napravo a Ctrl nalevo (tedy obráceně, než to mají ThinkPady). Navíc všechny notebooky, které jsem kdy měl, to měly stejně jako ThinkPady, takže mě na cizím notebooku dokáže namíchnout, když chci zmáčknout Ctrl a mačkám Fn.
Mně to zase vyhovuje naopak, protože jsem na to zvyklý a také proto, že klávesu Ctrl na rozdíl od klávesy Fn prakticky nepoužívám
+1