V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Instalace ale nebyla dokončena. Byl jsem informován, že instalační médium je poškozené. Tak jsem zkusil jinou flašku. Při druhé instalaci bylo v nabídce i přeinstalace předchozího pokusu. Povedlo se. Ubuntu Ok, Win nějaká chyba. Opravil jsem to podle doporučeného postupu. Tak mám dual boot. Chvilku jsem zkoušel používat win 8, čistě ze zvědavosti, ale asi nee Možná tento OS použiji na nějaké editování videa. Hlavní OS bude Ubuntu (tedy s osekaným Gnome nebo XFCE, ... Unity ne).
Poznámka k WL: ano mám kousek s BCM nikoliv s Intelem takže ruční instalace binárního ovladače:
wget http://www.mirrorservice.org/sites/archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/restricted/b/bcmwl/bcmwl-kernel-source_5.100.82.112+bdcom-0ubuntu3_amd64.deb sudo apt-get install dkms sudo dpkg -i bcmwl-kernel-source_5.100.82.112+bdcom-0ubuntu3_amd64.debnáslendně jsem nainstaloval
bcmwl-kernel-sourceto mě snad ušetří ruční instalace ovladače při každém upgradu kernelu.
Tiskni
Sdílej:
Nápad na prohození klávesy Fn a Ctrl je šílený.
Jestli jsem našel správné obrázky tohoto NB, tak klávesy Fn a Ctrl jsou tak jak mají, tedy stejně jako u všech ostatních modelů (Fn vlevo a Ctrl vpravo)
Záleží na tom, co je pro koho normální klávesnice. Pro mě je normální ta ThinkPadí a tak jak to je na ní, mi to naprosto vyhovuje...
na starých thinkpadech jde stisknout Ctrl+Alt (a na ANSI i Shift) jedním prstemTo pak ale zase musí být nezvyk, když přijdeš k běžné desktopové klávesnici a mezi Ctrl a Alt máš klávesu s tučňákem (meta).
Nevadí ti rovnou existence Fn?Vadí a nejradši bych ji odsunul někam úplně jinam… Ale když už má být někde tady vlevo dole, tak posunutí Altu vnímám jako méně bolestivé než vyhození Ctrl z krajní levé řady.
Většina klávesnic Fn nemá, protože tahle klávesa zpřístupňuje nějaké funkce navíc, které si vymyslí výrobce, proto ani nemá nějaké pevné umístění.
A protože všechny moje notebooky měly klávesu Fn na klávesnici zcela vlevo, jsem zvyklý ji tam hledat a klávesu Ctrl hledám vpravo od ní. Když jsou tyhle klávesy prohozené, tak na Ctrl prostě nedosáhnu a musím posouvat ruku.
A u současného NB mám jen jednu klávesu Ctrl a k ničemu ji nepotřebuji
Mně zase jako naprostá prasečina připadá, když je Fn napravo a Ctrl nalevo (tedy obráceně, než to mají ThinkPady). Navíc všechny notebooky, které jsem kdy měl, to měly stejně jako ThinkPady, takže mě na cizím notebooku dokáže namíchnout, když chci zmáčknout Ctrl a mačkám Fn.
Mně to zase vyhovuje naopak, protože jsem na to zvyklý a také proto, že klávesu Ctrl na rozdíl od klávesy Fn prakticky nepoužívám
+1