V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Po úspěchu předchozího blogu přináším druhou stručnější část, resp. epilog / poslední díl první série. Od včera jsme doma už zase sami, takže je možno zhodnotit celou akci.
Někdy od druhého / třetího týdne naše návštěva vyhodnotila, že válka na Ukrajině jenom tak neskončí a je potřeba promyslet, co dělat v dalších týdnech / měsících. Celá výprava (původně 9 lidí) se rozdělila na dvě skupiny - Ačko se složení Natalia, Yana a Marko se rozhodli zůstat a najít si dlouhodobější ubytování ve Zlíně, Bčko se zkontaktovalo s rodinou ve Skotsku a rozhodlo se přesunout dále na západ.
K odstěhování Natalie a jejích dětí došlo někdy po dvou týdnech a byl jsem za to celkem rád. Teď vidím, jak se antivítači a "naši lidi" radostně zatetelili, jak integrace nefunguje a už se těší na nějaký ten průšvih, ale hned se můžete zase schladit - veškerý problém byl v tom, že mi přišlo dost nehumání mít devět lidí v bytě 2+1, po rozestěhování už nám to všem připadalo mnohem víc normální.
Ubytování pro Natalii se našlo v městském bytě, který byl původně určený k rekonstrukci. Takových bytů bylo nakonec využito víc, dobrovolníci je aspoň vymalovali a lehce brigádně pozprovozňovali, aby byly funkční, a velká "městská" rekonstrukce se odložila.
Zbývající skupina se spolu s námi a Jane ve Skotsku potýkala s imigračními papíry, protože u nás to aktuálně funguje tak, že přijdou Ukrajinci a obratem dostanou víza, kdežto Británie jim napřed dá víza a pak teprve můžou přijít. Hlavní problém byl v tom, že Maxim neměl pas, takže mu vyřizovali náhradní doklad a museli jsme 2x do Prahy. Holky se do Prahy hodně bály - ztracení, přepadení, jazyková bariéra na úřadě apod., takže jsme se se ženou rozhodli, že si vezmeme volno a uděláme velký výlet do Prahy spolu, což byl nakonec super nápad - ukázali jsme jim strarou Prahu, prolezli památky i obchody, odpočinuli si, poklábosili.
V mezičase do odjezdu holky braly různé brigády, většinou úklidy domů nebo tak něco. Všechno "šedá ekonomika", protože si nehledaly trvalou práci, ale jinak pohledem okolo se ostatní Ukrajinky daří zaměstnávat bez problému. Občas jsme někam zašli nebo zajeli na výlet, občas něco opekli, občas dali společně nějakou kávičku. Děti se nám úplně moc propojit nepodařilo - jejich kluci jsou takoví nepříliš komunikativní, ale Venďa s Marikou si občas kreslily a povídaly. Celkově se hlavně snažili nám nedělat problémy a nepřidávat práci a být hodně potichu a nenápadní / nedružní - většina ostatních ubytovatelů to má hodně podobné.
Po vyřízení víz Jane koupila letenky (pěkně blbě) a včera nastal den D, kdy jsme ukončili naše dobrodružství poslední společnou cestu do Prahy. Moje žena taky chtěla jet, ale vzhledem k času odletu (9:50) jsme nenašli kompatibilní vlakové spoje, tak jsem vzal v úterý auto, domluvil u sestry (u Prahy) přespání na středu a nakonec všechno klaplo. Skoro bez problémů. Až na ty náhradní doklady, kterými jsme tak na 20 minut ucpali check-in, propadlé pasy, takže řešení s policií, manažerem letiště, manažerem letiště v Edinburghu, britskou policí, britským imigračním úřadem a tak dále. Holky byly extrémně vystrašené, já jsem je uklidňoval, že je nepošlou do vězení, prostě jenom přinejhorším neodletí, ale nakonec se úřady a policie shodli, že pár dní prošlé pasy nevytváří ve válečním stavu příliš velké bezpečnostní riziko a nechali nás projít. Naštvala mě Jane ve Skotsku, prý že "já jsem věděla, že mají propadlé pasy, ale víza na ně vystavit šlo, tak co?"
Než se dostanu k závěrečnému hodnocení celé akce, tak proberu ještě jeden aspekt: Takovou tu mantru o věčně nespokojených Ukrajincích s iPhony, kterým není dobrá Česká republika a jdou raději na nóbl západ. Podle "skutkové podstaty" je to skutečně tak. Když za mnou přišli se svým plánem, tak jsem měl přesně stejný pocit, ale pak - racionálně se zamýšlejíc - není to náhodou win-win situace? Totiž běžní Britové taky chtějí hodně pomáhat, mají to se svým vízovým procesem složitější, přirozeně osloví své (vzdálené) rodiny a nabídnou jim azyl - to je přece úplně OK, udělal bych to taky tak, stejně si tady nemůžeme všechny ty Ukrajince nechat, ať se pěkně distribuují po Evropě. Taky o ně bude dobře postaráno, budou se svou rodinou, vlastně jsme všichni spokojení.
A jestli se jim tady líbilo? Myslím, že nakonec docela hodně. Nedošli jsme jazykově tak daleko, abych to mohl říct určitě, ale pokud by přišla nabídka ze Skotska teď, tak myslím, že by spíš zůstali tady. Celkově jsme na sebe navzájem udělali dobrý dojem.
No a úplně nakonec nějaké osobní zhodnocení celé akce. Jsem moc rád, že jsme do toho šli. Jsem hodně hrdý na Venďu (dceru), která obětovala svůj pokojíček na dobu neurčitou a dva měsíce spala v obýváku na matraci v podstatě bez soukromí, které jí v jejích čtrnácti přijde hodně důležité, a celou dobu si nestěžovala. Jsem rád, že jsme mohli takto "odlehčit" Ukrajině. Jsem rád za nové kamarády a kamarádky. A jsem rád, že jsme se uměli uskromnit, teď nám náš dům přijde hrozně obří, je to stejný pocit, jako když jsme se stěhovali z bytu.
A půjdeme do toho znovu? Teď si dáme chvilku pauzu a budeme se dívat. Z našeho komunitního pořadníku ještě nebyly využity ani všechny nabídky, které tam byly zaneseny od začátku války, takže dáme možnost pomoci ostatním, ale pokud místa v pořadníku dojdou a půjde se zase od začátku, tak jsme připravení. Ledničku a sporák necháváme "v prádelně".
PS: Přikládám poslední společnou fotku s naší návštěvou. Jsou taková ta malá bílá tečka vpravo od mého palce.
Tiskni
Sdílej:
na válku se umře když třeba běháš nafrontě s flintou v ruce a z druhýho zápou tě picne kadyrovec co tam taky běhá s flintou
s válkou se umře třeba jako když ktobě domu příde kadyrovec a picne tě protože si myslí žesi žiješ moc dobře :D
Myslím se do 10 000 / měsíc neodvádí nicPlati se DPFO. Pokud zamestnanec nepodepise prohlaseni k dani, srazi mu dan rovnou zamestnavatel (plati do 10kkc vcetne). To asi bude tento pripad.
už se těšíme na druhou sérii :D ;D
kterým není dobrá Česká republika a jdou raději na nóbl západ. Podle "skutkové podstaty" je to skutečně tak.v tomto konkretnim pripade si myslim, ze rozhodujici je, ze se stehuji k pribuznym a ze ten nobl zapad nehraje takovou roli. Jinak, ja bych se rozhodl pro Ceskou republiku, tak silene to v Cechach skutecne neni a i na tom zapade uz davno neni vsechno tak bezvadne, jak si kdo predstavuje. Take je samozrejme rozdil, ktery zapad se mysli. Skandinavie, Skotsko je urcite OK, aby zil clovek ve Francii a nebo v Nemecku, tak na to musi byt asi stavenej, aby ty podivne mentality mistnich zkousnul
Skandinavie, Skotsko je urcite OK... ... ...
Francii a nebo v Nemecku, tak na to musi byt asi stavenej, aby ty podivne mentality mistnich zkousnulProsim podel se s nami, proc je problem zkousnout nemeckou mentalitu? A muzes rict, ktera spolkova zeme je nejhorsi?
Komentář skryt kvůli vulgaritám.
Zobrazit komentářKomentář skryt kvůli vulgaritám.
Zobrazit komentářtak aspoň niečo malé na zakúsnutie
Komentář skryt kvůli vulgaritám.
Zobrazit komentář