Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Už pár roků jsme jako jeden z našich domácích projektů měli v merku fotovoltaickou elektrárnu, zkráceně FVE. Uvažovali jsme nad ní už když stála MWh okolo 50€, jakmile loni ceny vyskočily přes 200€, vyskočila i priorita tohoto projektu a dali jsme se do toho. Teda spíš se do toho dali chlapi z firmy nemakej.cz.
Proč FVE? Jasná věc - jedná se o relativně ekologickou výrobu energie a fotovoltaická energie je navíc levná. Samozřejmě v diskusi určitě nastane ten moment, kdy někdo přijde s tím, jak je FVE špatně, protože kdyby byly jenom FVE, tak jak by to celé nefungovalo. To má samozřejmě pravdu, o fotovoltaice je potřeba uvažovat jako o zajímavé technologii, která je doplňkem vodních elektráren (v létě je méně vody) a větrných (když svítí slunce, zpravidla méně fouká), nikoli naopak! Taky platí, že ve dne je větší spotřeba než v noci, což je fajn. My jsme navíc plně elektrická domácnost, topíme tepelným čerpadlem země - voda, plyn vůbec nemáme připojený, spotřebujeme okolo 15 MWh / rok.
Parametry. V podstatě platí, že pro domácnosti existuje maximální dotace - plus mínus 200 000 Kč dle kraje - a maximální špičkový výkon - 10 kWp. Jde i víc, ale pak už se z člověka povinně stane podnikatel. Když jsme to zkombinovali, zbylo nám ještě na LiFePo4 akumulátory o kapacitě 11,6 kWh. To se může zdát málo - a taky je. Pro provoz "ostrovního systému" by to chělo aspoň 10x víc, naše denní spotřeba je teď okolo 50 kWh. Akumulátor tedy funguje spíš jako takový buffer pro přechod většího mraku. Ale to je dobře.
Měnič je Solax X3 hybarid 4G, (3 fáze, hybridní, 10 kW), jde do něj zapojit až 15 kWp panelů, při případném rozšiřování systému se dá zapojit více měničů paralelně. Do měniče jdou zapojit maximálně dvě série panelů (tak to má většina měničů této velikosti) a my používáme obě - říkáme jim "jižní" a "západní". Další případné panely by měly asi východní orientaci a tím pádem i druhý měnič. Panely jsou 22x München Solar (nenechte se zmást názvem, je to 100% Čína) 450 kWp "monokrystal" a akumulátor je 1x Tripple Power HV Master + 1x Tripple Power HV slave. Dají se připojit až 3 ty "slave" jednotky a zdvojnásobit tak kapacitu na 22 kWh. Nicméně...
Akumulátor je věc, která celý projekt prodražuje, má nejhorší "rentabilitu" a nejnižší životnost. Mezi výrobci existuje myšlenkový směr, že pro domy se budou výhledově používat "vyjeté" akumulátory z elektromobilů. Pokud u Tesly klesne kapacita z 90 kWh na 50 kWh, je to pro auto už poměrně problém, protože s sebou musí vozit spoustu mrtvé váhy, zkracuje se dojezd a zhoršuje se efektivita. (Kdyby byl býval měl elektromobil menší a lehčí akumulátor o stejné kapacitě, ujel by víc km na kWh.) Pokud se ale takový akumulátor použije v domě, kde jenom leží někde na zemi, tak je celkem jedno kolik váží a kolik se do něj původně vešlo a může klidně dalších dvacet let fungovat. A tak si průmysl postupně vyrobí dalších spoustu úložišť, která by měla být dostupná a levná a která budou částečně vynahrazovat "nespolehlivost" OZE. Malý akumulátor funguje pěkně - jak se přes den pohybuje spotřeba a výroba, tak baterka pěkně "péruje" na obě strany. Hlavně ráno a večer je tam hodně špiček, kdy akumulátor nabídne chvilkové výkony, které už výroba nepokrývá.
Počítání rentability. FVE se skládá ze tří hlavních částí - panely, měnič a akumulátor. Panely by měly vydržet nejdéle, počítejme 30 let, akumulátor - kdo ví, 15? - a měnič někde mezi, takže celkově řekneme 20 let. Po započítání dotace se u našeho projektu pohybuje cena za MWh okolo 1 000Kč, výpočet je jednoduchý - cena po dotaci je 200 000Kč, 10 kWp elektrárna vyrobí v ČR přibližně 10 MWh ročně, to máme 200 000 Kč / 20 (let) / 10 (MWh za rok) = 1 000 Kč / MWh. Vlastní spotřeba vs. prodej bývá půl na půl, našel jsem nabídky odkupu okolo 75% tržní ceny. Tržní cena je teď plus mínus 10 000 Kč / MWh s daní (fakt), berme to ale jako úlet a počítejme 5 000 Kč / MWh s daní, takže roční spotřebu snížíme o 5 MWh: 5 * 5 000 Kč = 25 000 Kč ročně ušetřeno na vlastní spotřebě. Našel jsem nabídky odkupu za cca 75% spotové ceny, takže prodej zbývajících 5 MWh by měl vydělat 5 * 4 000 Kč (bez daně) * 0.75 = 15 000 Kč. Celková návratnost je tedy řekněme 5 let, ale dost záleží na tom, jaká se počítá tržní cena - kdybychom brali aktuální, je návratnost méně než 3 roky a za zbývajících 17 let provozu se eletrárna vrátí ještě více než 5x!
Návratnost akumulátoru samotného je zatím diskutabilní - má udávanou životnost 6 000 cyklů, ale kdo ví, jak po těch 6 000 cyklech bude vypadat. Dejme tomu, že si do něj za život 6 000x uložíme 7 kWh, které bychom jinak museli prodat do sítě a zase si je pak ze sítě jindy koupit. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je řekněme 2 000 Kč, takže ušetříme 6 000 (cyklů) * 0,007 (MWh) * 2 000 (Kč) = 84 000 Kč. To je na samotné hranici rentability i po započtení dotace, úložiště 11,6 kWh vyjde na přibližně dvojnásobek. Možná to není taková bída - akumulátor umožňuje přežít drahou večerní špičku a pak nakoupit až levnější proud v noci, plus je podmínkou hybridního měniče, který může mít různě zatížené různé fáze a tím výrazně omezí přetoky mezi domácností a gridem, ale stejně... Z toho plynou dvě věci - maximum do panelů (i když třeba většina půjde do sítě) a on-grid FVE bez akumulace má smysl. Naopak takové ty 5 kWp + 15 kWh FVE mi moc smysl nedávají.
Dotace. Samozřejmě můžeme argumentovat, že to je cena s dotací a násobit to dvakrát. Je ale dobré se podívat, odkud se berou dotace. Ve skutečnosti jsou to peníze získané z emisních povolenek, což je celkem chytré. Říká to státům EU: "OK, v podstatě si klidně topte uhlím, ale čím víc jej spálíte, tím víc peněz pak nacpete do OZE a stejně je začnete používat, ať jste pro nebo proti." Tahá to peníze z kapes uhlobaronů a dává je lidem, co si staví FVE. Cena elektřiny z FVE pak zpětně konkuruje uhlobaronům a tlačí ceny dolů i pro ostatní lidi. (Nebo by aspoň měla.)
Pokud se ptáte mě, přijde mi to sice dobré, ale pořád v podstatě asociální, protože 200 000 Kč na pořízení FVE bude mít spíš střední třída, než nějací ti strýci a tety na vesnicích, kterým by se hodila nejvíc. Takže ti trochu bohatší ušetří, ale ten, kdo obrací každou korunu, na tom bude bídně. Řešení mě napadjí dvě - jedno socialistické, které by dávalo nárok na FVE prostě každému, kdo má střechu (zvýšit dotaci klidně na 90% ceny projektu), druhé řešení je víc kapitalistické jedná se o "balíček" FVE, půjčky a odkupu, takže potenciální zájemce by si vzal půjčku, kterou by "splácel" vyrobenou elektřinou a tím pádem by měl minimální vstupní náklady s strýci / tety můžou nakupovat. V praxi jsou teď všichni solární stavbaři tak zaměstnaní, že neví, kde jim hlava stojí a tvoří úzké hrdlo. Ten můj mi říkal (ironie!), že na něj rozhodně nemám dávat dobré reference, že už to má teď na mašli.
Jak to probíhá? V první řadě je potřeba sehnat firmu, která to namontuje. Je dobré poslat víc poptávek, většina firem se vůbec neozve nebo se ozve třeba za tři měsíce. Ceny a parametry jsou různé, ale v podstatě srovnatelné - kWp je špičkový výkon, kWh velikost baterky. Kromě vyloženě miniaturních instalací, na které se teď stejně každý dodavatel vyprdne a tudíž je nemá cenu ani poptávat, chce člověk tři fáze a buď asymetrický měnič, nebo on-grid FVE bez akumulace.
Pokud má člověk nabídku a základní parametry, může začít chtít od dodavatele projekt a žádat o dotaci. Pro žádost o dotaci je potřeba projekt, takže ten musí přijít jako první. Projekt je dokument, kde je napsané, jak to bude nakonec celé vypadat - kolik panlů, jaký akumulátor, jaký menič / střídač, kde se bude instalovat apod. Problém je v tom, že tímto krokem si dodavatel "uzamkne" zákazníka a může jej s podanou žádostí držet libovolně dlouho, někdo může za projekt chtít peníze a uzamknout se ještě víc. Já jsem v této fázi zůstal tři měsíce, ale neplatil jsem nic a dodavatele celkem chápu - situace na trhu není jednoduchá. V případě problémů je možno projekt (a dodavatele) v žádosti vyměnit, ale znovu se čeká na schválení. Žádost o dotaci je elektronický formulář, který není příliš složitý, nikam se nemusí jezdit. Některé položky formuláře se vyplňují z projektu.
Žádost na administerstvo může podat dodavatel nebo kupující. Já jsem si ji podával sám, ale dodavatel mi to pomohl vyplnit (asi nějaký vstupní filtr, jestli to myslím vážně), z administerstva se mi zhruba dva měsíce ozvali, že chtějí něco doplnit a pak za další dva týdny žádost schválili. Dotace je v podstatě nároková a je možno stavět už před schválením, není potřeba čekat, jak to dopadne.
Stavba samotná trvala s přestávkou dva dny, první den chlapi začali stavět konstrukci na střeše a udělali elektriku (akumulátory, měnič, kabeláž do rozvaděče), druhý den kabeláž k panelům a osadili panely. Žádný problém.
Teď je před námi revize a paralelní připojení. Aktuálně elektrárna funguje pro vlastní spotřebu a nedodává do sítě, což se změní po revizi a až dostaneme dvousměrný elektroměr. Pak můžeme začít dodávat do sítě a prodávat. A taky dostaneme dotaci, zatím jsme zaplatili plnou cenu. Stát dotaci pošle po kontrole.
Ostrovní provoz je v podstatě možný, ale nemáme jej zapojený, resp. máme prázdnou pojistku, kam si můžeme zapojit věci, které by šly napájet z baterie při výpadku proudu. Problém je v tom, že na této větvi nejde překročit v součtu 10 000 VA, a to jsou ještě omezení pro jednotlivé fáze - a to ani při funkční dodávce proudu ze sítě. Volt-Ampér je trochu divná jednotka - v podstatě by to měl být Watt, ale není to Watt, protože indukční spotřebiče (to, co má motor, nebo indukci) se počítá 2x a při rozběhu 3x - 5x. Reálně je tedy na zálohované fázi něco mezi 2 a 6 kW, takže je dobré tady pro toto vyvést speciální okruh a nezapojovat do něj třeba sporák nebo tak něco, nebo zálohu připojit na konkrétní pojistky - zejména ledničku a třeba světla. Okruh zatím nemáme, takže při výpadku proudu jsme na tom stejně, jako sousedi okolo, ale myslím, že se při výpadku nabíjí aspoň akumulátor. Měniče pro ostrovní systémy mají tady tu větev silnější a jsou samozřejmě dražší, on-grid FVE bez baterií bez proudu nefunguje vůbec a myslím že bez výjimek.
Průběh dne. V 8:00 máme už 2 kW výrobu a prakticky celý den je až na výjimky pokrytý. V poledne je už plná baterka a výroba se dostává k 7,5 kW, takže jsem nastavil tepelné čerpadlo tak, aby od 11:30 do 17:30 jelo v podstatě nepřetržitě - to jsou trvale 2 kW. Někdo akumuluje do vody, já akumuluji do domu. Odpoledne je ale stejně nadbytek a eletrárna přestane odebírat výrobu z panelů, už nemá kam ukládat a pokrývá jenom spotřebu. V 18:00 končí výroba a večerní špička se vezme z akumulátoru. Před optimalizací běhu tepelného čerpadla nám proud z akumulátoru vydržel asi do 20:00, po optimalizaci se dostáváme k dodávce z gridu až po 22 hodině. V noci topíme z gridu za spotové "noční" ceny, které jsou jak - kdy někde mezi 50 a 80 % špičky. Co se stane s teplotou doma, když čerpadlo v noci ještě víc vypnu, bude otázkou dalšího výzkumu.
Technická poznámka - součástí prakticky každého měniče je relé, které se sepne, jakmile je moc energie a není kam ukládat. Nabízí se otázka, proč takto nezapínat tepelné čerpadlo. Odpověď je jednoduchá - našemu tepelnému čerpadlu už táhne na dvacátý rok a takovéto chytrolínské funkce nemá.
Orientaci panelů máme 3,5kW na jiho-jiho-východ a zbytek na jiho-západo-západ. Ranní špička je malá a človek ji buď stihne nebo ne (podle roční doby), proto je větší výkon orientován na odpoledne / večer, kdy jsme doma, i když celková roční výroba se tím sníží.
Zatím jsme v provozu pět dní, vyrobeno podle spotových cen více než 1000 Kč - a to bez prodeje. Po zahájení prodeje se tempo může ještě zrychlit, takže není nad čím váhat. Navíc je to celé poměrně ekologické a pomáhá to ČR i Evropě v překlenutí energeticky těžšího období, takže jsem spokojen. Případné dotazy odpovím v diskusi.
Tiskni
Sdílej:
Pak je dotace dobrou investicí státu - má smysl mu ji zakazovat?Navyseni spolecenskeho prerozdelovani (zdaneni, dotace, subvence) beres jako investici? Wtf? Ano. Toto ma opravdu smysl zakazovat. Predne to neni zadna investice, je to prerozdeleni vynosu ze zdaneni, a dale proc by vubec mel stat investovat? Je snad stat podnikatel? Je snad stat soukroma firma? Ne a ne.
Pokud by to byla pekárna rohlíků, tak to beru. Ale je tam hodně odlišností. Namátkou:
Líbí se mi tvoje ostražitost, abys na tom nebyl tratný. To je v pořádku, ale osobně jsem fakt přesvědčený, že i sousedova elektrárna funguje ku prospěchu všech.
To je v pořádku, ale osobně jsem fakt přesvědčený, že i sousedova elektrárna funguje ku prospěchu všech.Coz jen dokazuje, ze o tom nic nevis. Kdyz je to tak super, calujte si to sami. Vcetne problemu, ktere vyvolavate v prenosove soustave. Myslim, ze vetsina by se divila i usima, kdyby zjistili, kolik to stoji. V Nemecku uz k tomu pomalu dochazi. Mimochodem, zaregistrovals vcerejsi nakladni vlaky v siti DB Netz? I tohle zpusobuji ty vase "prospechy".
ehm ... "denní spotřeba je teď okolo 50 kWh" Mesicni spotreba domacnosti v cr se pohybuje nekde mezi 250 - 400kWh. 1,5MWh rozhodne neni domacnost.nesmíte počítat průměrnou spotřebu bez ohledu na tarif, ale v rámci tarifu. Jinak vám lidi z paneláků pochopitelně srazí průměr.
podle google:
Distribuční sazba D56d tepelné čerpadlo a D57d elektrokotel přibližná průměrná spotřeba ve VT 2,3 MWh a v NT 18 MWh za roka ceny firmy která dělá že čaruje s dotacema mužou bejt zase jakoby trošičku přestřelený protože to lidi tak nebolí :D ;D
(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek nebo v případě, že společenství vlastníků jednotek nevzniklo, správce jsou dále povinni b) zajistit v případě instalace vybraných zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů, která jsou financována z programů podpory ze státních, evropských finančních prostředků nebo finančních prostředků pocházejících z prodeje povolenek na emise skleníkových plynů, v budově, aby tuto instalaci provedly pouze osoby podle § 10d; zajištění se prokazuje předložením kopie daňových dokladů týkajících se příslušné instalace, (1) Osoba oprávněná provádět instalaci vybraných zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů energie (dále jen „osoba oprávněná provádět instalaci“) je fyzická nebo právnická osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru a) vodoinstalatérství, b) topenářství, c) montáž, opravy a rekonstrukce chladicích zařízení a tepelných čerpadel, d) montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení, e) montáž, opravy, revize a zkoušky plynových zařízení a plnění nádob plyny, f) montáž, opravy, revize a zkoušky tlakových zařízení a nádob na plyny, nebo g) kamnářství.(uváděné živnosti jsou řemeslné)
když na něco dáš dotaci tak vlastně jakoby vyrobíš takovou jakože malou lokální inflaci :D ;D
a neni náhoda že ty nedotovaný solární panýlky/instalace někam na pole/louku sou 2x víc nebo kolikžeto lacinější :D ;D
Tvoje ceny mi přijdou podstřelenéPanely a baterii jsem zkopíroval z eshopů, navíc jsem vybíral jen věci skladem. Panel 500Wp = 5029 Kč → 100587 Kč/10kWp. Baterie 36649 Kč/4.8kWh → 88568 Kč/11.6kWh (tady jsem tedy ještě přestřelil; ty to máš blbý že máš vysokonapěťovou, které jsou špatně dostupné, těchto 48V je teď všude hromada). Regulátor/invertor jsem odhadl, a konstrukce nevím kolik stojí - nám ji dělal náš technik, takže jsme neplatili konstrukci (tyčky ze šrotu skoro zadarmo), ale že je u nás zaměstnán.
Taky je v tom práce 4 lidí x 2 dny.Proto píšu že mě překvapilo, jak dobře to vyšlo (bez ironie), dotace často mívají ohromný overhead.
by sem se bála žese to urve když zafouká vítr nebože spadnu zestřechy když by sem to přidělávala :O :O
Jenze ty si svoji FVE nesmis pripojit k distribucni siti.Proč ne? Nesmím si koupit třeba tohle a zapojit do zásuvky? Nebo připojením k distribuční síti myslíš dodávání? To nemůžeš, ale nepřijde mi to zas tak problematické.
661 000 Kč – cena elektrárny 496 000 Kč – dotace 36 000 Kč – studie proveditelnosti a podání žádosti 25 000 Kč – organizace výběrového řízení 30 000 Kč – odměna 6% z vyřízené dotaceTakze 91 z 496 tisic, coz je ~18%.
Dobře, já to tady asi jenom shrnu a nechám to tak bez komentáře. Máme dvě tvrzení, z nichž jedno je pravděpodobně naivní.
Ale u elektřiny prakticky neexistují brambory, květák, mrkve, ani blbé zelí, kterými bys to nahradil.Muzes nakupovat zbozi a sluzby pro jejichz vyrobu je potreba malo energie. Vetsina lidi na svete spotrebuje podstatne min elektriny nez Cesi, a taky zijou.
Jak dlouho mu dokzes konkurovat nez to zavres? A az zavres co se stane?A není to v případě těch uhelných elektráren tak trochu záměr?
Az to bude pouzitelne bez prikazu a dotaciA co když je naopak dotovaná protistrana (neplatí externality) a tohle pak způsobí, že bude dotované oboje stejně? (což taky není výhra, ale pro tvé relativní srovnání by to použít šlo)
Ted nevim, jestli uplne rozumim otazce...Já nevím jestli rozumím tobě. Ty říkáš, že současná výše emisních povolenek (nedělal jsem důkladný výzkum, ale přijde mi, že tvoří 5-10% ceny elektřiny, tj. spíše zanedbatelné) je moc vysoká (vzhledem k externalitám) a že by žádné být neměly?
problem je hlavne v tom, co povazujme za externalitu. Je ji vliv emisi uhelne elektrarny na zdravi?Na zdraví (lokálně) a na klima (globálně).
Jak chces prokazat, ze to je zrovna z te elektrarny?Pomocí vědeckých a statistických metod, které v jiných případech jistě normálně uznáváš. Ano, nedostaneme přesné číslo, bude to spíš řádový odhad.
A ci externalita to je, kdyz ta uhelka sice nedodava do site vyznamne mnozstvi energie, ale je v zaloze pro pripad poklesu dodavek z FVE?Uhelky, samozřejmě. Čí jiná by měla být? Když místo toho postavíš jadernou elektrárnu s nestíněným reaktorem a primárním okruhem chlazeným přímo do řeky, tak to taky budou externality FVE?
Ty říkáš, že...Ja rikam, ze dusit dodatecnymi naklady funkcni zdroje aniz bysme meli odpovidajici nahradu je pitomost. A vlozit nastroj zvany emisni povolenky do rukou spekulantu je pitomost na druhou.
Na zdraví (lokálně) a na klima (globálně).Hokejkovy graf?
Ano, nedostaneme přesné číslo, bude to spíš řádový odhad.Coz je jen jinak pojmenovana Pisvejcova konstanta.
Uhelky, samozřejmě.Opravdu? Kdyz ta uhelka bezi jen proto, aby mohla zaskocit za FVE, kdyz prestane svitit?
Ja rikam, ze dusit dodatecnymi naklady funkcni zdroje aniz bysme meli odpovidajici nahradu je pitomost.To není dušení, to je přestání poskytování dotací. Nebo snad to, že si ostatní musí platit problémy způsobené tou uhelkou, nepovažuješ za dotaci?
Hokejkovy graf?Ano, a? Když spustím tu jaderku bez stínění, tak taky najdeš spoustu argumentů proč vlastně neumíme říct jak moc to škodí, nebo to je už moc a toleruje se jenom trochu škodění?
Coz je jen jinak pojmenovana Pisvejcova konstanta.Zatímco ty navrhuješ zavřít oči a prohlásit že je to přesně nula.
Opravdu? Kdyz ta uhelka bezi jen proto, aby mohla zaskocit za FVE, kdyz prestane svitit?Ano, opravdu. Když prohlásíme, že za to teda může ta FVE a vypneme ji, tak se situace změní jak?
kolem hlavni silnice je vetsi umrnost … hele a nemuze to byt i tim, ze jsou tam levnejsi byty a nizkoprijmovi o sve zdravi mene pecuji a maji horsi zivotospravu?Nebo ti vysokopříjmoví si mohli dovolil lobbovat, aby kolem nich silnice nevedla, příp. se odstěhovali. V Česku to zatím nemá zase tak dlouhou tradici, protože vysokopříjmových tu dlouho bylo pomálu, ale směrem na západ se ty silnice stavěly v chudších čtvrtích dokonce i programově. A ještě předtím nebyly ulice navrženy pro automobilovou dopravu, lidé byli skutečně zhrozeni nebezpečností provozu aut, jenže volantská lobby byla tak silná, že lidi z ulic dokázala vytlačit.
at uz pro vetsinu emisi CO2 nebo pro vetsinu obyvatelTa většina emisí je matoucí, když EU a USA outsourcovala výrobu do Asie a Jižní Ameriky a tak je lákavé CO2 pro dovážené věci napočítat tamtěm státům.
Protoze Cina, Rusko, Indie a rada dalsich to zjevne nevidi jako problem, za ktery by mely platit, pokud teda nebudou na strane, ktere z toho potecou penize.OK, a jak by se řešilo, kdyby třeba provozovatel jaderné elektrárny neviděl problém v dlouhodobém ukládání vyhořelého paliva a odmítal platit do příslušného fondu?
OK, a jak by se řešilo, kdyby třeba provozovatel jaderné elektrárny neviděl problém v dlouhodobém ukládání vyhořelého paliva a odmítal platit do příslušného fondu?Myslenka dlouhodobeho ukladani mela smysl naposledy pred mnoha lety, kdyz jeste neexistoval https://en.wikipedia.org/wiki/BN-800_reactor Je potreba se konecne oprostit od myslenky, ze v reaktorech vznika fuj fuj odpad. Vznika tam palivo pro next-gen reaktory, suroviny pro radiodiagnostiku/terapii, termoelektricke zdroje...
pokud je budeme brat jako znecisteni a problem
by mě zajímalo jestli si jako uvědomujou že kdyby ten jejich slavnej skleníkovej jev s co2 ňák víznamě fungoval takže by jako i sám vosobě byl uplně supr zelenou tech na šetření tepelný energie :D ;D
emise z uhlí možná trošičku škoděj ale fakt jako nejde zpochybnit skutečnost že průmyslový technicky pokročilý lický společnosti maj navopak dýlku života víc věčí ato právě díky tomu všemu co nám průmysl muže dát navoplátku :D ;D alergie/astma věčinou způsobuje moc sterilní prostředí vekterým člověk vyrůstá a rakovina zase víc než s poctivou uhelnou energetikou koreluje s dýlkou dožití a s nezdravým stravováním :O ;D
a věřim žeby ty emise bylo možný eště víc snížit prakticky čistě jenom na neškodnej co2 na dejchání pro kytičky kdyby hodný lidi z uhelnejch elektráren někdo furt nestrašil že jim to vypnou takže by se nemuseli bát investovat do uhelek/vývoje a aplikace novejch poctivejch uhelnejch techs :D ;D
Takove, jake je tu odvekyvekuv. Tak jako v doprave prislo kolo, tazna zvirata, plachty, parni stroj, pozdeji spalovaci motor, u vlaku elektromotor v kombinaci troleji. Proste to co da stejny uzitek za mene usili nebo za stejne usili vice uzitku. Nikoli, aby se ustredni vybor rozhodl, co je pokrok a pak to zacal do lidu necesaneho nemyteho prat hlava nehlava. Takove veci konci vzdy stejne. A je jedno, jestli jde o "vysoka pec do kazde vesnice", "kampan proti ctyrem skudcum", "budoucnost je v biopalivech" nebo "solarni panel nase spasa". Az to bude pouzitelne bez prikazu a dotaci, pak se to prosadi i kdybys to chtel zakazat. Overeno mnohokrat.
Já si tvých názorů vážím (i toho Mayhema mám koneckonců rád) - sice s váma často nesouhlasím a občas jste zbytečně sprostí, ale třeba tady na nějaké zamyšlení nad Evropou za dvacet let bez Ruského plynu a bez uhlí (nebo s uhlím?) jsem se celkem těšil.
Toto jsem ale opravdu asi nepochopil. Myslíš tady tím výše něco jako nechat každého spalovat co kde najde bez ohledu na ekologistické pindy, plně to svěřit volnému trhu a hlavně nic nedotovat? Já jsem myslel, že jsi něco jako "pro jádro", ale to mi nesedí na ten "ústřední výbor". Protože jadernou elektrárnu bez ústředního výboru a v podstatě celonárodního plánování a sbírky (=dotace?) si úplně neumím představit, ani ČEZ to nechce / neumí sám stavět a nikdo silnější už tady není. Nebo je?
Protože jadernou elektrárnu bez ústředního výboruNebo kvůli ústřednímu výboru? Protože ten se pár let zpátky kvůli devíti hlasům ve sněmovně rozhodl, že se elektřina z FVE bude vykupovat za 16Kč/kWh. Ten následující to zase zrušil. Dneska povinnost vykoupovat elektřinu z FVE jako první. I ten ČEZ samozřejmě ví, že by to tu elektrárnu chtělo. A taky ví, že by na ní vydělal... za předpokladu, že příští ÚV nevydá zase nějaké další nařízení, kvůli kterému by celá ta investice šla do červených čísel. A tahle nejistota způsobená chaotickými opatřeními pro boj proti klimatu samozřejmě způsobuje, že se do takhle velkého projektu nikomu nechce.
Opět se musím zeptat, ten princip předběžné opatrnosti se vztahuje jenom na Green Deal, nebo i další věci?
Fields typically concerned by the precautionary principle are the possibility of:
- Global warming or abrupt climate change in general
- Extinction of species
- Introduction of new products into the environment, with potential impact on biodiversity (e.g., genetically modified organisms)
- Threats to public health, due to new diseases and techniques (e.g., HIV transmitted through blood transfusion)
- Long-term effects of new technologies (e.g. health concerns regarding radiation from cell phones and other electronics communications devices)
- Persistent or acute pollution (e.g., asbestos, endocrine disruptors)
- Food safety (e.g., Creutzfeldt–Jakob disease)
- Other new biosafety issues (e.g., artificial life, new molecules)
Zadruhé - nikdo neříká, že má všechno jet jenom na OZE - to je samozřejmě nesmysl.Tak to mas dost spatne informace. Protoze od 80.let jsou fuj jaderky. Od 90.let uhelky. A posledni dva roky jsou fuj uz i plynovky. Co zbyva? Vis co je tvuj problem? Logika vypinace. Cvak. Zapnuto. Cvak. Vypnuto. Dobre. Spatne. Ja nerikam, ze OZE jsou spatne. Je to nastroj pro urcite pouziti. Ja nerikam, ze Americky plyn je spatne. Ja rikam, ze je stejny jako rusky nebo katarsky. A mimochodem, to, ze biopaliva jsou spatne nerikam ja, ale ti sami, co je protlacili. A kdyz rikam, ze "jako driv", tak nerikam "palte co vam prijde pod ruku". Rikam "vyvinte pouzitelnou technologii, ktera to uhli nahradi ve vsech aspektech". Protoze takhle to chodi. Jestli to uhli/jaderky nahradi susene jednorozci lejno vyzarujici cirou energii nebo elektrarny na vitr/svetlo/geotremalni/dosad_si_co_chces ve spojeni s levnymi bateriemi (at uz se pod tim bude skryvat cokoliv), ktere umoznuji akumulaci v radu dni/tydnu/mesicu za rozumne penize bez zniceni pulky sveta je mi celkem jedno. Ale porezat v Kanade stromy, namlit je do peletek a odvezt do Britanie na spaleni pokrok neni. Alespon podle mne. Podle Green Dealu ano.
10kWp FVE znamená o jednu Tatru ročně menší spotřeba uhlí, to přece není málo.A kdyz si postavis FVE, usetris tatru uhli. Skvele. Az na to, ze jsi donutil (prenesene, ty osobne ne) ostatni, aby ti cast zacvakali, elektrarna tu porad stoji a bezi a naklady na ni o tolik mensi nejsou. Je to stejne, jako ted v Nemecku. Priplatky na Energiewende mely byt podle zeleneho ministra v dobe zavadeni marginalni. Tak jako za kopecek zmrzliny. Posledni dobou ta cisla na vyuctovani pripominal spis zmrzlinarske auto. Reseni bylo vpravde zelene. Priplatek zrusili. Plati ho z rozpoctu. Takze platci jakoby usetri, ale ve vysledku na tom budou uplne stejne, v realu hur, protoze uz ta castka neni tolik na ocich.
Rikam "vyvinte pouzitelnou technologii, ktera to uhli nahradi ve vsech aspektech". Protoze takhle to chodi.
Myslíš i aspekty produkce CO2 a dalšího znečištění, zásahů do krajiny těžbou, následná sanace krajiny a s odstupem i konečného množství paliva? Různé technologie mají prostě různé výhody a nevýhody.
A kdyz si postavis FVE, usetris tatru uhli. Skvele. Az na to, ze jsi donutil (prenesene, ty osobne ne) ostatni, aby ti cast zacvakali
To už jsme probírali - pořád hledáš vztah mezi náklady a cenou tam, kde už žádný není a příští desetiletí ani nebude. Taky rozumím tomu, že se na tomto neshodneme, ale už nevím, co k tomu dál napsat - je toho plná diskuse. Rovnou si i odpovím, že jsem blb, který tomu nerozumí, ušetřím ti práci to vypisovat.
elektrarna tu porad stoji a bezi a naklady na ni o tolik mensi nejsou.
Jenomže to stené - a) mezi náklady a cenou vztah aktuálně není a dlouho nebude a b) když neběží tak s náklady / bez nich neprodukuje CO2 a další škodliviny a externality.
pořád hledáš vztah mezi náklady a cenou tam, kde už žádný není a příští desetiletí ani nebude.Jasne, my nekdeme sebereme penize a ony nikde chybet nebudou.
b) když neběží tak s náklady / bez nich neprodukuje CO2 a další škodliviny a externality.Jenze ona samozrejme bezi. To neni stolni lampicka.
Technická poznámka - součástí prakticky každého měniče je relé, které se sepne, jakmile je moc energie a není kam ukládat. Nabízí se otázka, proč takto nezapínat tepelné čerpadlo. Odpověď je jednoduchá - našemu tepelnému čerpadlu už táhne na dvacátý rok a takovéto chytrolínské funkce nemá.Když to čerpadlo můžete zapínat vy, určitě to zvládne i Home Assistent
Ostrovní provoz ... on-grid FVE bez baterií bez proudu nefunguje vůbec a myslím že bez výjimek.Wtf? To nejde shodit hlavní jistič pro odběr ze sítě a dodávat do domu z FVE? (Samozřejmě s tím, že doma povypínáte/odpojíte dost na to, abyste se vešel do výkonu.) To je teda docela pakárna.
Navíc ostrovní režim bez baterky, to bude ještrě složitější řízení, když se výroba musí rovnat spotřebě.Nemusí, když energii z panelů neodebereš, tak jim mírně stoupne napětí (až na napětí naprázdno, a systém musí být dimenzován tak, aby to vydržel -- stejná situace nastane u bateriového, když se plně nabije a nikdo neodebírá) a pak se jako nic dalšího nestane.
To nejde shodit hlavní jistič pro odběr ze sítě a dodávat do domu z FVE?Nejde, tyhle - někdo tomu říká Grid Free (což je matoucí, protože to evokuje, že to funguje právě bez gridu), někdo grid tied (což přesně vyjadřuje co to je) - umí jen „posilovat“ napájení v existující síti. Podobně jako MVE s asynchronním motorem. Myslím, že to je především firmwarové omezení (samostatný generátor mj. nemůže končit vidlicí do zásuvky), ale možná je tomu přizpůsobený i HW. (osobně bych to neřešil, v podstatě všechny věci provozovatelné ze solárů (tj. ne vařič) mám na 12-24V DC - počítač, monitor, LED lišty… - takže bych invertor na 230 vůbec nepotřeboval)
Samozřejmě můžeme argumentovat, že to je cena s dotací a násobit to dvakrát. Je ale dobré se podívat, odkud se berou dotace.Me to prijde takove zbytecne omluvne, jako by nekdo , kdo vezme dotace byl nejaky podly, necestny, zly nebo buhvi co. 8 let bych v Cechach predseda vlady, ktery zil z dotaci a 30% volicu jasalo. Dnesni svet je protkan dotacemi a mimojine - bylo to tak vzdycky. Kdyz Karel IV lakal do Noveho mesta remeslniky, tak ti take neplatili radu let dane. Ty kecy tady v diskuzi, ze dotace jsou zlo jsou fakt smesne. U FVE to je v prevazne vetsine zemi tak, ze se ty dotace rozlozi na vsechny odberatele elektriny. A samozrejme nemohou profitovat vsichni - ale na to mame prece demokraticky system a ve volbach se to takhle v rade zemi rozhodlo. Jestlize je nekdo proti dotacim, tak musi volit jinou partaj (-> kterou
Kdyz Karel IV lakal do Noveho mesta remeslniky, tak ti take neplatili radu let dane.Ano, to je presne to uchylne videni sveta. Neplaceni dani = dotace. Snizena danova sazba = dotace. Nejvyssi level je moderni v posledni dobe i v jinak odbornych kruzich. Plati dan ve vysi X, ale my si myslime ze by meli platit Y. Y-X=dotace. Problem dotaci v energetice je v jedne podstatne veci. My dotacemi vrhneme na "trh" zdroje, ktere nejdou kloudne regulovat, jejich vyrobu je velmi obtizne predpovidat a vinou dotaci u nich neexistuje tlak na cenu (proc, kdyz zaplaceno dostanou tak jako tak). Ale porad nedokazi plnohodnotne nahradit ostatni zdroje, ktere ovsem zacneme legislativne dusit a danit. A pak se vsichni divi, ze cena energie stoupa a v zemich, ktere jsou "napred" obcas maji problem tu energii vubec mit.
A pak se vsichni divi, ze cena energie stoupa a v zemich, ktere jsou "napred" obcas maji problem tu energii vubec mit.Viz kalifornie a viz bohuzel i Nemecko.
no, to je presne to uchylne videni sveta. Neplaceni dani = dotaceja jsem si jist, ze vpodstate kazdy vi, jak je to mysleno. Remeslnik, ktery otevrel zivnost v Beroune od dani osvobozen nebyl -> a kde se na to vzalo? Platil to Karel IV ze sveho?
Problem dotaci v energeticeano, ten sektor je specificky a 'trzne' problematicky. Ale na konce dne se musi udelat nejake rozhodnuti. A na ta rozhodnuti mame dnes nejaky system - pravni stat, delba moci, parlamentni strany, volby .... a ten system udela nejake rozhodnuti - rika se, ze ten system neni optimalni ale 'ze nas momentalne nic lepsiho nenapadlo'. Co ted s tim, kdyz jsme s nejakym konkretnim opatrenim nespokojeni? Je treba zrusit ten system a nahradit ho nejakym 'lepsim'?
Me to prijde takove zbytecne omluvne, jako by nekdo , kdo vezme dotace byl nejaky podly, necestny, zly nebo buhvi co. 8 let bych v Cechach predseda vlady, ktery zil z dotaci a 30% volicu jasalo.To je argument počtem. Nevyplývá z toho, že by dotace byly v pořádku. Naopak to, že ten, kdo bere dotace, bere peníze odebrané jiným lidem, rozporovat nelze.
To je argument počtem. Nevyplývá z toho, že by dotace byly v pořádku.musim priznat, ze mas pravdu a proto to trochu upresnim. Ja neznam cloveka, ktery by nevzal dotace a jsem si jist, ze i ti zde, kteri proti dotacim broji je bereou - at uz vedome nebo nevedomky. Ani to jeste samozrejme neznamena, ze dotace jsou OK, i kdyz to 100% lidi vyuziva kdyz muze -> presto je proste tezke to pak prohlasit za zlo. To je bohuzel ta sila reality tohoto sveta. Jak rika Sandra Bullock v tom jednom filmu: 'nejdulezitejsi je svetovy mir'
jsem si jist, ze i ti zde, kteri proti dotacim broji je berouZa sebe se klidne prihlasim, ze jsem clenem sportovniho klubu, kteremu mesto/MS prisypava na cinnost mladeze. Penize jdou na cinnost (startovne/doprava/material), dospeli z toho nemaji ani vorla. Rozdil je v tom, ze tahle dotace nevytlacuje z trhu komercni subjekty a neohrozuje fungovani odvetvi. Relativne maly klub v malem sportu na komercni bazi nefunguje nikde na svete, leda by snad byl zameren na milionarsky dorost.
Me to prijde takove zbytecne omluvne, jako by nekdo , kdo vezme dotace byl nejaky podly, necestny, zly nebo buhvi co. 8 let bych v Cechach predseda vlady, ktery zil z dotaci a 30% volicu jasalo.Ne. Naopak je to velmi malo omluvne. Ja obecne nemam nic proti tomu, ze vyuziji podminky daneho systemu pro svuj prospech. To je prirozena vlastnost. Strasne mi vsak vadi prave ty podminky systemu (dotace, davky, vysoke prerozdelovani, atd.) a lide, ktere je nastavuji (politici, vlada, stat, urednictvo). A jinak argument, ze zde byl premier zijici z dotaci, ma dokazovat co? Jakoze kdyz neco dela nekdo jiny, tak to legitimizuje me konani? Tento pristup zde byl za bolsevika...
Dnesni svet je protkan dotacemiLeider ja.
Kdyz Karel IV lakal do Noveho mesta remeslniky, tak ti take neplatili radu let dane.I kdyz nesouhlasim s danovymi prazdninami a investicnimi pobidkami, protoze je to vyjimka v systemu, tak je to rozhodne lepsi nez nejaka dotace. Dotace znamena, ze stat vybere nasilim dan a na zaklade sveho rozhodnuti s velkou rezii vynos s teto dane prerozdeli. To, ze stat nejakou dan nasilim nevybere, je lepsi, jelikoz nedojde k one rezii a centralnimu prerozdeleni a penize zustanou primo v ekonomice.
U FVE to je v prevazne vetsine zemi tak, ze se ty dotace rozlozi na vsechny odberatele elektriny.A co jako? To je na urovni hamackova argumentu, ze nemuzeme mit socialni stat a rumunske dane, ci jak to ten chlapec v cervenem svetru rekl.
demokraticky system a ve volbach se to takhle v rade zemi rozhodloKsc i nsdap take byly zvoleny v demokratickych volbach, takze tento argument rozhodne pada. Demokraticka vetsina, ktera je velmi diskutabilni sama o sobe(viz zisky stran, volebni ucast, atd.), rozhodne nelegitimizuje zla rozhodnuti a zlociny.
střešních ploch je hodněTo rozhodne neni. U rodinneho domu dejme tomu. Ale co kralikarny ala jizni mesto? Take dluzno dodat, ze to nevypada nic moc.