Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Ještě minulý pátek jsem si myslel, že napjatou situaci na Urajině pořeším jedním odeslaným starším spacákem a můžu se poplácat po zádech, jak jsem udělal maximum. Nicméně není nad to mít dobré a akční kamarády, nejlíp skauty, kteří zavolají, kdykoli je něco potřeba (díky Lenko) a od té doby už je to jedna jízda. A tak se stalo, že od minulé neděle obývá náš dům ještě dalších devět lidí - tři maminky, babička a pět dětí. Sem bych chtěl sepast nějaké zkušenosti a postřehy, protože jsem zjistil, že poměrně dost času trávím tím, že vysvětluju různým lidem, jak to jde.
Svého času vznikl systém "PES", který byl zaveden ministrem tuším Blatným. Když odhlédneme od politiky, kterou se tady zabývat nechci, tak jsem na něm viděl dvě úplně nezávislé pozitivní věci - jednak se snažil zavést nějaký systém do naprostého chaosu (ale to je politika, takže to hned opouštím) a taky se mi hrozně líbily ty piktogramy k jednotlivým stupňům / barvám psa - jak se ten pes tvářil, to bylo úplně skvělé. Prostě mám rád psy.
Letošní black friday v CZ mě opravdu pobavilo. Přišel jsem na tajný algoritmus, kterým to celé funguje:
Včera byla krásná bezmračná noc a před půlnocí mě manželka upozornila, že nad horizontem se objevila "nějaká jasná planeta". Po zběžném vizuálním průzkumu jsem usoudil, že se bude pravděpodobně jednat o Jupitera a jenom tak ze srandy jsem vytáhl foťák a zkusil to napřed přiblížit a pak vyblejsknout. Výsledek mě celkem fascinoval - je možno pozorovat nejen Jupiter, ale i čtyři velké Galileovy měsíce už s úplně primitivním vybavením na ohniscích, které bych rozhodně ještě nezařadil mezi "tele". Dále v článku se podíváme, jak to bude asi vypadat a popravdě by mě celkem zajímalo, co může vylézt z různých foťáků, takže hybaj k oknu a pochlubte se!
Šel jsem do obchodu koupit štěně (teda mládě od psa - aby bylo jasno ). Paní řekla, že má dvě šťeňátka k dispozici u chovatele, ale neví jejich pohlaví. Říkal jsem jí, že chci jenom fenku (ne psa), ona že zavolá chovateli a zeptá se. Zvedla tedy telefon, vytočila číslo a zeptala se, jestli aspoň jedno štěně je fenka. S úsměvem mi pak oznámila, že ano. Jaká je pravděpodobnost, že druhé štěně z tohoto páru je fenka?
Steam Hardware Survey byla vždycky celkem zajímavá statistika, která ukazovala, na jakém hardware se hraje. Co jí dodává zajímavosti je, že se jedná o data od několika desítek milionů uživatelů, na druhou stranu na objektivitě ubírá, že vzorek (hráči) není pro společnost až tak reprezentativní, ale to hoďme za hlavu a pojďme se podívat na novinku, kterou je nová "Software" část statistiky, ve které se dá najít, co má kdo nainstalováno.
Ne, nebudu psát o albu R.E.M., chtěl bych se pochlubit pár zážitky s mým bývalým autíkem. Koupil jsem Hondu Civic z roku 1985 s automatem, takže po světovém úspěchu populárně naučného článku "jak nastartovat auto" zde na blogu pokračuji s podobně zaměřeným plátkem s podtitulem "jak jezdit s automatickou převodovkou".
Dnes ve 20 hodin našeho času se podivným způsobem zachvěla země - něco jako když vychází Debian, ale takové trochu jiné. Sedl jsem k webu a jal se zkoumat, co se stalo a našel jsem věc nevídanou - Google vystavil veřejnosti vlastní webový prohlížeč nazvaný "Chrome", a to dokonce jako open source - a vypuštění celé open source aplikace je i u Google věc, která se až tak často nevidí; jestli k ní vůbec kdy došlo. Vynechme politiku typu "proč to vlastně Google dělá" a pojďme se podívat pod kapotu (a na kapotu) na revoluční myšlenky, které nový produkt přináší + nějaké ty screenshoty.
Pozor - toto je politický zápisek, který nabízí náhled na současnou situaci v Gruzii z opačného pohledu, než prezentují naše média, s linuxem nemá nic společného. Račte dále, nicméně byli jste varováni.
A je to tady, přátelé, jdu si podruhé v životě užít svých 15 minut slávy. Budu to totiž právě já, kdo přináší toto veleepesní zprávu. Ti, kdož máte prastaré TV karty, zvuk vám jede jak kdy a už přemýšlíte, kterou popelnici svou kartou "upgradujete", nezoufejte. Přináším vám čtrnáct písmenek, které promění vaše soužití s televizní kartou na bezproblémový partnerský vztah.
V neděli jsem jednomu nešťastníkovi (mladému klukovi) pomáhal dostat se z křižovatky, když mu zdechnul motor a nemohl nastartovat. Protože jsem v následné diskusi zjistil, že autoškoly neplní své povinnosti pořádně a nenaučí žáky ani nastartovat auto, je potřeba vzít to do vlastních rukou. Popíšu tady základní finty pro spouštění motorů s různým typem plnění. S linuxem to opravdu nesouvisí.
Posledních pár týdnů trávím jako dobrovolný tester Windows Vista. Ne že bych to nějak zkoumal do detailu nebo tak něco, prostě to zkouším používat. Jak to dopadlo prozradím rovnou v perexu - je to o ničem. Kromě lepší grafiky a pár příjemných detailů je to jenom k vzteku.
Dnes bylo v Napajedlech k vidění krásné tornádo - teda jakože takový ten vír ve vzduchu. Prý to bylo i ve zprávách a pro ty, kteří to neviděli, přikládám dvě vlastnoruční fotky. Bonus: volné použití obrázků.
Nejsem žádný audiofil, nemám doma elektronkový zesilovač, rozdíl mezi 160 a 192kbit mp3 poznám jenom s velkými obtížemi a ani můj palmík Zire 72 není žádné Hi-Fi. Ale jedno poznám přesně - jestli to hraje dobře, nebo jestli se to nedá poslouchat. Takže pokud vás zajímá, jestli staré dobré Sennheisery MX-500, nové neznámé MX 55 Street s podivným twist-to-fit systémem a jak si stojí proti Koss Porta Pro, tak čtěte dále. Jo a o Linuxu se tady nic nepíše.
Moje kapesní story, aneb jak sedláček měnil, až vyměnil. Jako bonus bude dole nabídka iPaqu s Linuxem a jako druhý bonus zřejmě flame pod článkem, protože se chystám vychvalovat starý dobrý PalmOS a hanit Linux.
Nebudu to zbytečně opisovat, ale po netu už se fláká pár návodů a repozitářů. Já jsem začal tady. 32 bitová instalace už asi funguje automaticky, 64 bitová moc ne, ale repozitář už obsahuje 64 bitové binárky, které vedou k funčnímu XGL - to byl dřív problém.
Už vás nebaví politika na Ábíčku? Různé provokace, příchody, odchody? Přesto vás blogy zajímají a chcete vědět zajímavosti ze světa Linuxu a nelinuxové vtipné osobní postřehy? Založil jsem pro vás RSS Dobrý blog.
Zápis o tom, jak přijít o dva dny, jak IBM servery nefungují, co považuju za buzeraci a jak dokáže potěšit aptitude.
Tak jsem si včera upgradoval z FC4 na FC5. Něco mě potěšilo, něco zase ne, tak bych to rád trochu shrnul. Pokud teda máte náladu na pár postřehů jednoho Fedoristy, tak vás tady vítám.
Tak jdu pozvednout místní blogy z blogovacího dna a naházet nějakou špínu na Microsoft, doufám že se to bude líbit. Ne, teď vážně, poslední dva dny jsem trávil na konferenci Svět informačních systémů a toto by měla být spíš vážná úvaha...
Kdysi dávno (před více než pěti lety) jsem hledal způsob, jak spustit nějaký příkaz po restartu systému jako běžný uživatel - ne root. Nic čistého jsem nenašel a tak jsem dal do cronu "každých 10 minut kontroluj, jestli běží proces a kdyžtak ho nahoď". Pak jsem se stal rootem a naučil se psát rc scripty, ale teď se dívám do manuálu od cronu a co nevidím:
Říkejte si co chcete o velkém americkém bratrovi, ale Google mi přijde dnes, v době všech .NETů, XGL, Maců mini a podobných "vymožeností", jako jedna z mála firem, u kterých jde vidět nějaká filosofická inovace. Už mě s tím pěkně štvou, člověk se na to vždycky podívá a řekne si, že je to milá kravinka, ale za 14 dnů zjistí, že bez toho nemůže prakticky existovat. Takže napíšu, co mě zaujalo na Gmailu, v Google maps a v Google talku. Jo a nejsou to žádné horké novinky, píšu dojmy až s odstupem času.