Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Říkejte si co chcete o velkém americkém bratrovi, ale Google mi přijde dnes, v době všech .NETů, XGL, Maců mini a podobných "vymožeností", jako jedna z mála firem, u kterých jde vidět nějaká filosofická inovace. Už mě s tím pěkně štvou, člověk se na to vždycky podívá a řekne si, že je to milá kravinka, ale za 14 dnů zjistí, že bez toho nemůže prakticky existovat. Takže napíšu, co mě zaujalo na Gmailu, v Google maps a v Google talku. Jo a nejsou to žádné horké novinky, píšu dojmy až s odstupem času.
První překvápko u Gmailu spočívá v tom, že pro využití nejnovějších vychytávek je potřeba přepnout na angličtinu. České rozhraní je beta, Anglické asi beta z bety.
Takže šup do angličtiny a máme tady na první pohled viditelnou integraci Google talku, což je googlův jabber. Ten se teď zobrazuje pod kontakty, normálně se z toho dá psát, přijímá to zprávy a tak. Oproti klasickému Google talk klientovi to zatím netelefonuje, ale třeba to v tom java scriptu jednho krásného dne hoši u Google dokážou, těžko říct. Už mě několikrát překvapili věcma, které jsem myslel, že nejdou, ale asi za to můžou všechny ty zkratky, co teď všichni v souvislosti s webem používají.
Další blbostičkou je, že se teď včechny konverzace z talku "nahrávají" a ukládají jako zprávy do Gmailu do přihrádky "Chats". Tato fíčura jde dočasně vypnout, když mi třeba někdo talkem posílá heslo :). Na první pohled nic moc. Můj názor se ovšem drasticky změnil, když jsem chtěl najít, kdy má Lenka promoce. "Lenka promoce", "search mail" a je vymalováno. Komunikaci zachytává a ukládá server, takže je jedno, jestli jsem to psal z domu z psi, z práce z talku nebo odkudkoli přes web. Teď si to porovnejte s vyhledávám ve vašem oblíbeném IM klientovi, nejlépe ještě pokud děláte na více počítačích. Tady ta vychytávka funguje i když je nastavená čeština, jenom se konverzace ukládají do odeslané pošty.
No a teď jedna čistá praktičnost. Mail teď u příloh .doc .xls a .pdf ukazuje "Display as HTML", OpenDocument sheet nefunguje (kurňa!), další jsem nezkoušel. Převod je relativně dobrý, zachovává diakritiku a snaží se i o podobné formátování. Myslete si o tom co chcete, ale podle mě je to velká paráda.
No a poslední odstaveček věnuju Google Earth. Už je tomu docela dávno a na mapě se objevily hranice států, cesty a ulice. Dobré, jenom to pořád neumí vyhledávat a Zlín je pořád Gottwaldov. Píšu to ale hlavně proto, že jsem našel beta.mapy.cz, které mají letecké snímky v docela rozumném rozlišení, takže můžete zkoumat, jakou barvu má (mělo) sousedovo auto, kdo má za domem bazén a tak a funguje tam vyhledávání. Takže jsem zase krok před těmi americkými imperialisty. Otázkou zůstává, jestli to bude stačit...
Tiskni
Sdílej:
Komunikaci zachytává a ukládá server...Jenže tohle je právě ten hlavní důvod, proč tyhle Googlovy služby nepoužívám. Má do toho přístup nejen Google samotný, ale také např. americké státní orgány. Ano, možnost vyhledávat je hezká. Ale raději vyhledávám na svých médiích, která mám pod kontrolou, než aby se mi mohl hrabat v životě i leckdo další.
Ze do toho bude mit pristup Google, nebo co ja vim CIA je mi naprosto ukradene, protoze nejsem terorista, ani zadny jiny radikal. Nemam se ceho bat a jen to zvysi bezpecnost nasi spolecnosti.bojim se lidi s takovym smyslenim zvlast tech co maji moznost takove nazory vnutit ostatnim
Takže kde je, kurňa, jaký rozdíl?Ten je samozřejmě velice podstatný. Tady zatím ještě platí české zákony, a tedy pokud má policie provést domovní prohlídku, musí mít souhlas soudu. To znamená, že pokud by se měli hrabat v mailech z počítače, musejí toto absolvovat. Takže aby k tomu došlo, musí být už pořádný důvod. Oproti tomu u Googlu jim stačí (v rámci Patriot Act) pouze poslat Google zprávu, ten jim otevře vrata dokořán a FBI se může přehrabovat dle libosti.