Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Navíc se dokumentace nezmiňuje, jak crond
pozná, že byl opravdu spuštěn v rámci inicializačních skriptů po startu systému a ne ručně později. To mi připadá dost důležité.
Navíc se dokumentace nezmiňuje, jak crond
pozná, že byl opravdu spuštěn v rámci inicializačních skriptů po startu systému a ne ručně později. To mi připadá dost důležité.
Na implementaciu som sa nepozeral, ale nepise si to crond niekde do /var/... ? run_reboot_jobs(db) cron_db *db; { register user *u; register entry *e; int rbfd; #ifdef DEBIAN #define REBOOT_FILE "/var/run/crond.reboot" /* Run on actual reboot, rather than cron restart */ if (access(REBOOT_FILE, F_OK) == 0) { /* File exists, return */ log_it("CRON", getpid(),"INFO", "Skipping @reboot jobs -- not system startup"); return; } /* Create the file */ if ((rbfd = creat(REBOOT_FILE, S_IRUSR&S_IWUSR)) < 0) { /* Bad news, bail out */ log_it("CRON",getpid(),"DEATH","Can't create reboot check file") ; exit(0); } else { close(rbfd); log_it("CRON", getpid(),"INFO", "Running @reboot jobs"); } Debug(DMISC, ("[%d], Debian running reboot jobs\n",getpid())); #endif Debug(DMISC, ("[%d], vixie running reboot jobs\n", getpid())); for (u = db->head; u != NULL; u = u->next) { for (e = u->crontab; e != NULL; e = e->next) { if (e->flags & WHEN_REBOOT) { job_add(e, u); } } } (void) job_runqueue(); }Z toho mi vychází, že pokud cron není v Debianu, tak spustí reboot jobs vždycky a pokud je, tak si to hlídá vytvořením souboru /var/run/crond.reboot, který mu zřejmě debianí rc.init někde smaže. Tato modicikace je součástí debianího diffu. Taky je možné, že si to na jiných systémech hlídá jinak podobně.
Tiskni
Sdílej: