Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Moje kapesní story, aneb jak sedláček měnil, až vyměnil. Jako bonus bude dole nabídka iPaqu s Linuxem a jako druhý bonus zřejmě flame pod článkem, protože se chystám vychvalovat starý dobrý PalmOS a hanit Linux.
Začalo to někdy okolo roku 2000, kdy jsem našel inzerát na černobílý, už v té době "zastaralý" Palm m105. Systém jsem pochopil za večer a postupně mi začalo docházet, že to, co by nezasvědcenému připadalo jako nevýhody, jsou vlastně výhody. Kvůli absenci multitaskingu byl systém velice rychlý i na 16MHz procesoru, zelenobílý primitivní display dával zařízení výdrž několik dnů v zapnutém stavu, nerozlišení RAM od disku (nebo něčeho na ten způsob) umožňuje instantní (a z toho plyne i okamžitý) přístup do aplikace bez kopírování dat z disku do paměti, nebo absence "normálního" filesystému a jeho nahrazení primitivní databází umožňovalo různá kouzla s aplikacemi a jejich daty. Geniálně jednoduché, jednoduše geniální. Postrádal jsem ssh klienta, kvalitního mail klienta (který se synchronizuje k IMAPu, ne k Outlooku) a přehrávač hudby, filmů a prohlížeč barevných fotografií. Naopak jsem navykl na Plucker (čtení offline webu v posteli), promakané PIM, přístup k news, zábavné hry (SpaceTrader a Vexed mě stály nejeden večer) rychlost a jednoduchost.
Pak mi odešel kondenzátor, který drží paměť při výměně baterií. U Palmů této kategorie to byla celkem běžná závada. Zaradoval jsem se, že mám konečně důvod vyměnit kapesního pomocníka a koupil jsem staršího iPaqa 3870 s PocketPC alias kapesní Windows. "Ty systémy přece musí umožňovat to samé, a kdyžtak tam flashnu Linux, který to zvládne určitě", říkal jsem si. No PocketPC dlouho nevydržely. Všechny Palmí vychytávky (alias pro neznalého nevýhody) se začaly postupně projevovat a mě najednou vadilo, že když si spustím víc věcí zaráz, tak se nedá se systémem pracovat, nabíjení i vícekrát za den bylo otravné (ale toho už jsem se dodnes nezbavil) a nad jednoduchou Palmí databází, instalací programů z Palmu do Palmu a podobně jsem musel zatlačit slzu. Jo a iPaq 3870 je pěkně velká kráva. No nic, je čas Linuxu v kapse...
Flash proběhl v pořádku, původně jsem byl nadšen. Nad X serverm, nad tím, že kromě ssh klienta mám i ssh server, můžu si spustit sambu a tak. Během několika dní se ale ukázalo, že tady ty serverové věci jsou sice krásné, ale nějak chybí to, k čemu by mělo PDA sloužit. Mail klient žádný funkční, web browser bídný, chybějící diakritika ve fontu, offline prohlížeč žádný a čtečky dokumentů mizerné, přehrávač zoufale padavý (i když dobře vymyšlený). Trochu jsem tomu chtěl pomoct, tak jsem chvilku překládal dejavu fonty do prostředí Opie (než na to šli maintaineři systémově) a odpovídal jsem v konferenci a tak - prostě aktivní člen. Taky mě trápila nefunkčnost hardwaru - zvuk praskal, vypnutí občas nefungovalo a iPaq sežral ve "vypnutém" stavu baterku, rozchodit bluetooth byl jeden velký porod. Nehledě na to, že bluetooth a SD slot byly už z výroby zoufale pomalé. A co bylo nejhorší, projevily se znovu všechny "nepalmí" vlastnosti - pomalost, složitost, nestabilita.
Znáte tu pohádku, jak sedlák měnil až vyměnil? Takto jsem si připadal. Funkční Palm, méně funkční PocketPC s skoro nefunkční Linux. iPaq už dlouho leží na stole a nic se s ním nedělá. Lenka mi z práce dotáhla Palm Zire, který byl parametricky ještě horší, než původní m105. Ale uchvátil mě, zase ta známá jednoduchost používání, zase všechno funguje "out of the box". Znovu jsem otočil SpaceTradera. Spojení přes mobil za minutu, paráda. Blbé je, že jsem mu promáčknul display. No chvilku na to si sestra koupila Treo a zbyl jí Zire72. Koupil jsem ho za 4000 a teď si jenom pochvaluju. Je to tak jednoduché, že tam není co pokazit. Všechno na první pokus, spousta krásných funkčních aplikací. Navíc Palm přibalil spoustu software a tak není potřeba nic moc shánět. Dokonce to přehraje DivXy, teď mi tam celkem plynule profičel jeden 640x320 - vivat TCPMP, který je dokonce GNU/GPL. Zakončil bych to klasickým Palm rulez.
Jo a závěr - tak mi tady zůstal jeden iPaq 3870 s Linuxem. Poslední verze Familiaru už je zase o kus dál a tak většina věcí funguje, navíc se blíží další release. Pokud by někdo chtěl, prodám ho (řekněme) za 3000. Můžete nabízet v diskusi, vyhrává nejvyšší rozumná nabídka. Ideální by bylo, kdybych ho mohl předat ve Zlíně nebo někde okolo, méně ideálně pak v Brně nebo v Praze, kde studují sestry, nejméně ideálně pak na dobírku. Je k němu CF kabátek, ochraný plastový kryt, USB kabel, nabíječka (ale nabíjí se i přes USB, to ten syčák Palm zřejmě neumí). Procesor StrongArm 205MHz, paměť 64MB RAM, 32MB flash, rozlišení 320x240 (tuším) 65k barev. Má integrovaný bluetooth a slot pro SD.
Tiskni
Sdílej:
Místo koly rulandské šedé
Do kapsy nic a pořádnej bigtower na stůl!Na stul? Brrrr. Radsi pod stul, tam bude bigtoweru jiste lepe a bude min zavazet
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Pak mi odešel kondenzátor, který drží paměť při výměně baterií. U Palmů této kategorie to byla celkem běžná závada.existuje vubec nejaky kus, ktery tuhle zavadu nemel? muj m125 na ni taky zhebl. napred jsem to chtel resit zalohovaci kartou - pred vymenou baterek odzalohovat a po vymene zase z5. ale nakonec jsem to nechal tak. ted cekam, az mi dodela i mobil, abych si koupil smartfouna (kez by na nejakem bezel emulator starych palmu ;)) a vexed i trader byly dobre hry. a sfcave. a bugtrap. a "takova ta hra, kde se skladaly stromy tocenim s vetvema"
naco mate zajem o toho Ipaqa, kdyz si tak lebedite s tou nokii? To budete mit akorat dalsi krabicku ve skrini, ne?A tvrdil jsem, ze ho snad chci pouzivat sam? Tedy, samozrejme, mit ho doma nemusim(e). Ale zda se mi za ty 3000 byt prece jen levnejsi nez druha Nokia. Tedy, pokud jsou tu potrebnejsi zajemci o iPAQa, tak jim samozrejme ustoupim...
A to na mě bude mluvit německy?Aho, I když Palm toho moc nenamluví - většina programů má celkem málo nabídek, případně se ovládá přes ikonky. Já německy neumím a zvládám to
Funguje tam čtení a zapisování českých znaků?Funguje - existuje počeštění GNU Czech (myslím, že je pod GPL nebo nějakou podobnou licencí), které tohle zajistí.
nechceš radši dvoutlačítkovou?Dvojtlačítková má pro mě moc málo tlačítek