Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
A je to tady, přátelé, jdu si podruhé v životě užít svých 15 minut slávy. Budu to totiž právě já, kdo přináší toto veleepesní zprávu. Ti, kdož máte prastaré TV karty, zvuk vám jede jak kdy a už přemýšlíte, kterou popelnici svou kartou "upgradujete", nezoufejte. Přináším vám čtrnáct písmenek, které promění vaše soužití s televizní kartou na bezproblémový partnerský vztah.
Trocha historie. Moje karta (Aver TV Phone - Křápol, Tchaiwan) jela bezproblémově naposledy někdy v dobách RedHatu 6.2, od té doby si začala vymýšlet - konkrétně se často nemohla rozhodnout, jestli bude fungovat zvuk a dálkové ovládání. Celkem dobrou praktikou se ukázalo být načítání a vyhazování ovladače z jádra do té doby, dokud se v kernel logu neobjevila hláška o nalezení toho správného čipu. Postupem času přidala karta ještě jeden zlozvyk, a to tuhnutí celého počítače při odebírání modulu. To jsem plus mínus odstranil záměnou pořadí odebírání, ale přece jenom to občas stejně zatuhlo. Od jádra 2.6.19 včetně jsme se ale dostali do stavu, kdy už nepomáhala ani svěcená voda a tak jsem doteď zůstával na poslední funkční 2.6.18, pomalu se díval po hybridním tuneru a stěžoval si v diskusích tady na ABClinuxu.
Předevčírem se ale v mém mailboxu objevil mail od dobrého člověka - Michala Žejdla - který mi moudře poradil použít parametr i2c_udelay pro bttv. Ano - přichází velké finále - funguje to! Titul za konfigurační volbu měsíce si tedy odnáší následující modifikace modprobe.conf:
options bttv card=41 i2c_udelay=128
Svou kartu už jsem v sekci "hardware" opravil, teoreticky by se to mělo týkat i dalších PV951 karet - Michal píše konkrétně o Media Forte a 3DeMon, bohužel nevím přesné typy. Takže pokud byste někdo přišel na to, že vám to pomůže, dejte vědět buď v diskusi, nebo to rovnou plácněte do "hardware".
Poslední otázkou tak zůstává, jestli je to bug, nebo feature. Michal soudí, že feature - v4l se celkově zrychluje a není čas čekat na pomalé karty. Vývojáři nám se starýma šunkama dávají nástroj v podobě konfigurační volby, který nám zprovozní naše železo, ostatní uživatelé si užívají svižného Linuxu. Já bych spíš řekl, že by se měl opravit default, aby pak lidi nemuseli psát články, jako je tady tento - a to i přesto, že by zapínání zvuku a přepínání kanálů nebylo už tak realtimové, jak by mohlo být.
Tiskni
Sdílej: