Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Steam Hardware Survey byla vždycky celkem zajímavá statistika, která ukazovala, na jakém hardware se hraje. Co jí dodává zajímavosti je, že se jedná o data od několika desítek milionů uživatelů, na druhou stranu na objektivitě ubírá, že vzorek (hráči) není pro společnost až tak reprezentativní, ale to hoďme za hlavu a pojďme se podívat na novinku, kterou je nová "Software" část statistiky, ve které se dá najít, co má kdo nainstalováno.
Celou přehlednou statistiku je možní najít tady, já vytipuji jenom několik zajímavých čísel.
Když přeskočím Steam klienta na nulté příčce (100%), jsou nejhojněji instalovanými aplikacemi flash player (97%), acrobat (73%) - gratulace Adobe - a hned na třetím místě máme prvního zástupce free software - Firefox s krásnými 63%. Browsery (ještě IE, Chrome a Safari) ale nechme lepším statistikám přímo z webu a pojďme dále. Jo a ještě jedna zajímavá věc - hráčům Opera asi moc nevoní, když se nedostala ani na 0,7% a ve statistice nefiguruje.
Hned další pozice je také poměrně zajímavá - MS Office 57%, proti nim postavené OpenOffice se "krčí" vzadu s 15%, tedy MS Officů (nebo jak to skloňovat) je cca 4x více. Ale tady bude zajímavé sledovat spíše trend.
Pojďme se podívat na IM. Zde není situace pro svobodný software příliš růžová - Skype 42%, pak už (pokud dobře vidím) nic.
Nástroje pro kompresi - dekompresi. Z mně ne zcela jasného důvodu placený WinRAR 45%, pak open source zachraňuje (dle mého výborný) 7-zip s 18% a kdysi monopolní WinZip paběrkuje na 4%.
Dále multimediální přehrávače: QuickTime 44% (co? takový vir a 44%? asi je to k iTunes povinně, ale pořád máme minimálně 13% lidí, kteří to mají dobrovolně), iTunes 31%, WinAmp 20%, foobar2000 až na konci s 2,5%. VLC se k mému překvapení neumístil.
Celkem zajímavá a hojně zastoupená je i sekce torrent klientů - uTorrent 29% (symbolicky je jednu příčku hned za iTunes , bittorrent 5%, Vuze 4%, BitComet 2,5%. Takže svět se pravděpodobně nedělí na "piráty" a "poctivce", ale tyto skupiny mají výrazný průnik. Teda nepředpokládám, že by si cca 40% hráčů pomocí torrentu stahovalo nové linuxové distribuce.
No a pak tady máme rastrové grafické editory - GIMP 5%, Paint.NET o nějaké půlprocento méně. Hráči asi moc grafiku nedělají, ale přesto je výkon GIMPu - jako vítěze kategorie - sympatický.
No, a na závěr díky Valve za statistiku.
Tiskni
Sdílej:
Winrar
Ono je to jednoduché, nainstalovat Winrar a je vystaráno. Byť je to jen trial verze, po 45-dnech stačí ignorovat upozornění a můžete v klidu dál rozbalovat/zabalovat. A máte to "zadarmo"!
Winrar je pro BFU jednoduchý a podporuje hodně druhů archivů. A hezky vypadá (což je pro majitele asi hodně Windows důležité, protože když jsem jednomu kamarádovi nabízel alternativu za Skype, aby si mohl se mnou telefonovat, tak prohlásil, že zůstane u Skype, protože má hezčí ikonky