Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Uvolnění tohoto projektu jako OpenSource je sice hezké, ale kdyby to dělat nemusel tak to nikdy neudělá. Navíc si nejsem jistý zdali by mu to vůbec umožnily licence projektů, ze kterých při vývoji čerpal. Podle mě dá nejvíc práce udělat kvalitní rendrovací jádro. Takže takhle je to jen další z řady prohlížečů čerpající z jádra Konqueror. Navíc mě Google dost štve preferováním Windows platformy, ostatně kdyby se ten prohlížeč měl šanci chytnout bez portů na Linux a Mac, tak by je nedělal. Vše je to jen strategie velké komerční firmy, nic víc, nic míň. Srdce na pravém místě má pouze komunita a proto mám rád Debian. :)
Takže takhle je to jen další z řady prohlížečů čerpající z jádra Konqueror.To je nesmysl. Pokud je pravda, že je každý tab samostatný proces, pak jde o vlastnost, kterou má AFAIK zatím jen Internet Explorer 8. Tato vlastnost samozřejmě není jen pozitivní, nese s sebou vyšší režii a větší spotřebu paměti.
Samozřejmě jsem to myslel takto: "čerpající z jádra prohlížeče Konqueror", uznávám, že zkrácenou formu této věty lze pochopit i jinak. Navíc někde jsem zahlédl zmíňku, že chtějí WebKit použít i v browseru Konqueror, takže na něm asi kluci z vývoje Safari zamakali a posunuli ho někam dál.
Nikdy jsem nezkoumal vnitřnosti prohlížečů, ale můj laický názor je, že nejtěžší je udělat vykreslování, aby splňovalo i nejnovější standardy, bylo rychlé, nepadalo a vše ostatní už je jen třešnička na dortu. Jestli se pletu tak mě oprav. Takže mi ta jedna specifická vlastnost nepřijde moc zajímavá, protože pokud se osvědčí, tak jí zanedlouho použijí i ostatní prohlížeče na trhu, protože její implementace není tak časově náročná jako jiné součásti prohlížeče. Navíc moc se mi nelíbí právě to občasné padání prohlížečů a nadměrné vytěžování procesoru, případně žraní paměti. Více procesů mi přijde pouze jako obcházení problému. A s tím si zatím neporadil nikdo. A je mi celkem jedno jestli mi spadne tab nebo celý prohlížeč. Opera mi bleskurychle naběhne znovu a obnoví sezení, takže ani tato specifická vlastnost pro mě není přínosem.
Moc nechapu, proc maji taby uplne nahore. Neporusuje to nahodou Fittsuv zakon (tedy co je casteji pouzivane by melo byt mysi blize)?V tom pripade bych rekl, ze ho porusuji vsichni, kdo maji taskbar dole
* Subversion >= 1.4 (note: if you use the tarball below, due to an oversight, you'll need 1.5. we'll fix this.) * pkg-config >= 0.20 * Python >= 2.4 * Perl >= 5.x * gcc/g++ >= 4.2 * bison >= 2.3 * flex >= 2.5.34 * gperf >= 3.0.3 * libnss3-dev >= 3.12
Ja porad hledam, kam "utect" od nekolik let nevyvijeneho Galeonu, ale vzdycky mi vyjde ze Galeon je porad nejlepsi. Chrome se chlubi tim, jak "setri misto" umistenim tabu nahoru, ale zvlast dnes, kdy vetsina monitoru je sirokouhlych a vetsina stranek optimalizovanych na pevnou a docela malou sirku, je prece nejsnadnejsi cestou jak usetrit misto presunuti tabu do sloupce doleva nebo doprava, protoze v horizontalnim smeru je mista dost, na rozdil od vertikalniho. Navic do sloupce se vejde daleko vic otevrenych tabu nez do radku. No a Chrome tohle neumi. Gesta by mi taky chybela.
Tak se jeste zeptam uzivatelu, jestli to umi dalsi veci, ktere obvykle pouzivam:
Jinak ale myslenka "co tab to proces" mi prijde naprosto genialni - jen by me zajimalo jak to resi na urovni X protokolu - jestli ma opravdu kazdy proces jedno spojeni na X server nebo ne (a tedy treba xkill umi zabit fakt jen jeden tab).
-Yenya, http://www.fi.muni.cz/~kas/blog/.
Jinak ale myslenka "co tab to proces" mi prijde naprosto genialniZajímavé to bude také ohledně nyní často diskutované rychlosti JavaScriptu. Jaké asi budou reálné rozdíly v použitelnosti prohlížeči mezi prohlížečem „každá záložka vlastní proces“ oproti „nejrychlejší jádro na světě a přilehlém okolí, ale všechny záložky a také GUI prohlížeče v jednom vláknu“?
Treba kdyz si chci precist iDnes, tak po otevreni tak 5-10 tabu s jednotlivymi clanky mam CPU na 100 % a interaktivni odezvu prohlizece dost slabou.Ovšem to dělá především Flash, JavaScript je až na druhém místě.
11. Licence k Obsahu poskytnutá vámi
11.1 K Obsahu, který odešlete, zveřejníte nebo zobrazíte v rámci Služeb nebo jejich prostřednictvím si ponecháváte autorská práva a jakákoli jiná práva, která ohledně tohoto Obsahu vlastníte. Odesláním, zveřejněním nebo zobrazením obsahu udělujete společnosti Google trvalou, neodvolatelnou, celosvětovou, bezplatnou a nevýhradní licenci k reprodukování, přizpůsobování, upravování, překládání, publikování, veřejné prezentaci a šíření jakéhokoli Obsahu, který předložíte, zveřejníte nebo zobrazíte v rámci Služeb nebo jejich prostřednictvím. Výhradním účelem této licence je umožnit společnosti Google zobrazovat, šířit a propagovat Služby a může být odvolána pro určité Služby, jak je definováno v Dalších smluvních podmínkách těchto Služeb.
11.2 Souhlasíte s tím, že licence zahrnuje právo společnosti Google zpřístupnit tento Obsah jiným společnostem, organizacím nebo osobám, s nimiž má Google smluvní vztahy v oblasti publikačních služeb a používat tento Obsah v souvislosti s poskytováním těchto služeb.
11.3 Berete na vědomí, že společnost Google při provádění požadovaných technických kroků za účelem poskytování Služeb svým uživatelům smí (a) převádět nebo šířit váš Obsah v nejrůznějších veřejných sítích a médiích a (b) provádět takové změny vašeho Obsahu, které jsou potřebné pro přizpůsobení tohoto Obsahu technickým požadavkům připojených sítí, zařízení, služeb nebo médií. Souhlasíte s tím, že tato licence dovoluje společnosti Google provádět tyto činnosti.
11.4 Potvrzujete a zaručujete společnosti Google, že máte veškerá práva, pravomoc a oprávnění nezbytné k udělení výše popsané licence.
Tiskni
Sdílej: