Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
...alebo čo sa stane ak sa podmienky používania webových služieb použijú na software. EULA nikto nikdy nečíta. Jedna z mala EULA, ktoré som prečítal je EULA Google browsera Chrome. Takže viem, že ho nikdy používať nechcem. Pôvodne som čakal, že sa v kóde nájde do dvoch týždňov backdoor/bonzovač, ale Zmluvné podmienky podmienky to bohato zabezpečujú. Varovanie: po čítaní toľkej právničiny budete zvracať.
Inšpirované príspevkom Michala Čihařa (slovensky sa to skloňuje takto) o záludnostiach Zmluvných podmienok browsera Google Chrome. Prešiel som si celé podmienky a vybral najlepšie perly. Zvýraznenie textu som robil sám, Google by sa k upozorneniu na svinstvá neznížil.
Pravdepodobne je to univerzálna Google licencia, ktorá však pri aplikácii na software namiesto webových aplikácíí získava nový rozmer a novú obludnosť:
1.1 Předmětem podmínek smlouvy mezi vámi a společností Google je používání produktů, softwaru, služeb a webových stránek společnosti Google (v tomto dokumentu společně označovaných jako „Služby“, mimo služeb poskytovaných vám společností Google na základě samostatné písemné smlouvy).
WebKit je pod LGPL, táto časť podmienok je v rozpore:
5.5 Souhlasíte s tím, že Služby z žádného důvodu nebudete reprodukovat, duplikovat, kopírovat ani prodávat, nebudete-li k tomu výslovně oprávněni na základě zvláštní smlouvy se společností Google.
10.1 Společnost Google vám uděluje osobní, celosvětově platnou, bezplatnou, nepřevoditelnou a nikoli výhradní licenci pro používání softwaru
10.2 Nesmíte (a nesmíte ani dovolit ostatním) kopírovat, upravovat, vytvářet odvozená díla, provádět zpětnou analýzu, dekompilovat ani se jinak pokoušet extrahovat zdrojový kód ze Softwaru nebo jeho části, není-li to výslovně povoleno nebo vyžadováno zákonem, nebo nebylo-li vám to písemně výslovně povoleno společností Google.
Google vlastní všetko, čo pretieklo cez browser (ak sa na ničo zabudlo, určite to aj tak vlastní Google):
11.1 K Obsahu, který odešlete, zveřejníte nebo zobrazíte v rámci Služeb nebo jejich prostřednictvím si ponecháváte autorská práva a jakákoli jiná práva, která ohledně tohoto Obsahu vlastníte. Odesláním, zveřejněním nebo zobrazením obsahu udělujete společnosti Google trvalou, neodvolatelnou, celosvětovou, bezplatnou a nevýhradní licenci k reprodukování, přizpůsobování, upravování, překládání, publikování, veřejné prezentaci a šíření jakéhokoli Obsahu, který předložíte, zveřejníte nebo zobrazíte v rámci Služeb nebo jejich prostřednictvím. Výhradním účelem této licence je umožnit společnosti Google zobrazovat, šířit a propagovat Služby a může být odvolána pro určité Služby, jak je definováno v Dalších smluvních podmínkách těchto Služeb.
Google môže predať všetko čo o vás vie:
11.2 Souhlasíte s tím, že licence zahrnuje právo společnosti Google zpřístupnit tento Obsah jiným společnostem, organizacím nebo osobám, s nimiž má Google smluvní vztahy v oblasti publikačních služeb a používat tento Obsah v souvislosti s poskytováním těchto služeb.
Zdanlivo je to zmiernené, ale fakt len zdanlivo:
9.4 Kromě omezené licence popsané v odstavci 11 potvrzuje společnost Google a souhlasí s tím, že na základě těchto Smluvních podmínek od vás (nebo vašich držitelů licence) nezískává žádná práva, nárok ani podíl ohledně jakéhokoliv Obsahu, který odešlete, zveřejníte, přenesete nebo zobrazíte v rámci Služeb nebo jejich prostřednictvím, včetně jakýchkoli práv duševního vlastnictví, která se váží k tomuto Obsahu (ať už jsou tato práva registrována či nikoliv, a bez ohledu na to, v které části světa tato práva případně existují).
Perly pokračujú - povinné aktualizácie, aj keď nechcete:
12.1 ... Souhlasíte s tím, že jako součást svého používání Služeb budete přijímat tyto aktualizace (a dovolíte společnosti Google vám je dodat).
Podmienky sa môžu potichu pod zadkom zmeniť:
19.2 Berete na vědomí a souhlasíte s tím, že pokud budete používat Služby po datu, k němuž se Univerzální smluvní podmínky nebo Další smluvní podmínky změnily, společnost Google bude považovat vaše další užívání za přijetí aktualizovaných Univerzálních smluvních podmínek nebo Dalších smluvních podmínek.
Síce sú oprávnení to oznámiť, ale nie povinní:
20.3 Souhlasíte s tím, že společnost Google je oprávněna poskytovat vám oznámení, včetně oznámení týkajících se změn Smluvních podmínek e-mailem, běžnou poštou nebo zveřejněním na stránkách Služeb.
Úplne záverečné ustanovenie o tom, že najprv USA, potom Anglicko a potom už iba opice na stromoch:
20.7 Smluvní podmínky a váš vztah se společností Google na základě Smluvních podmínek se řídí zákony Anglie. Vy i společnost Google souhlasíte s tím, že se podrobíte výlučné pravomoci soudů Anglie pro vyřešení jakýchkoli záležitostí vyplývajících z těchto Smluvních podmínek. Bez ohledu na výše uvedené souhlasíte s tím, že společnost Google bude mít nadále právo v jakékoli jurisdikci uplatňovat přikazující nápravná opatření (nebo obdobný typ neodkladného právního opravného prostředku).
Update:
Dočkal som sa, ani to netrvalo 2 týždne. Pár citácií z diskusie na zive.cz:
...po letmom prehliadnuti logu od firewallo kde vsade sa snazil pripajat po kazdej akci prehliadaca je jasne, ze si vsetko loguje na svoje servery.
...Process Explorer mi ukazuje připojení na Google servery, i přistože surfuji třeba na Zivě.
Na druhej strane (rovnaký zdroj):
pro ty co se diví... na začátku instalace nesouhlasíte s licenčním ujednáním, ale zaškrtáváte položku, kde svolujete, aby Chorme logoval vámi navštívené stránky a zasílal výsledky pro lepší vývoj beta verze
Tiskni
Sdílej:
A předpokládáme, že je nezneužijí.Což je občas předpoklad dost optimistický - občas se najde bedna plná citlivých zdravotních informací vyhozená u popelnic, takže si kdokoli může přečíst, kdo se například léčil s kapavkou.
Myslím si, že ve srovnání s českými firmami jsou informace pro google u obyčejného člověka nejméně zajímavé.Ony jsou pro Google zajímavé hodně. Hlavně pro co nejpřesnější cílení reklamy. Když se Googlu podaří získat o člověku co nejvíc informací, může si vytvářet detailní profily, podle kterých vybírá, jaká reklama (a kdy) se tomu člověku zobrazí. Samozřejmě to z podstatné většiny funguje automaticky, byť možnost do toho vstoupit a ty informace si ručně vytahovat, tam samozřejmě je.
Ale verim, ze G tieto data nikdy nemaze, iba pridava a neda sa vylucit, ze im to raz niekto ukradne, alebo nejaky sud im to prikaze vydat.Kdepak. Tyto data se uchovavaji po dobu 6 mesicu az dvou let podle geografickeho umisteni.
shred
opravdu spouští?
A az niekde na svete bude v tom momente strelena vlada, ktora z toho, ze si citam clanky o jadrovych elektrarnach a katastrofach bude vyvodzovat, ze som urcite terorista vhodny na odstrel (alebo Guantanamo), tak ma to trapit bude.(a IMHO tam "nepatrně" střelená vláda je...)
zakon reguluje osobni informace, u nas je to dokonce natolik prisne ze kdyz se sbiraji data, tak se musi dopredu deklarovat ucel, proc se sbiraji a nesmi se k nicemu jinemu ucelu pouzitJenže ono stačí tento účel vymezit tak, jak je to uvedeno v podmínkách služeb, s tím, že to uživatel odsouhlasí. Takto je to v souladu se zákonem a ty podmínky dávají Google poměrně široká práva.
Ale nevim co řešíte, gmail tu je celkem dlouho, tak proč ten povyk až teď?heh? ty ses právě probudil ze zimního spánku? - "povyk" kolem gmail je tu už taky celkem dlouho ...
Source Chromu si můžete stáhnout, zkontrolovat, a co si zkompilujete, to budete mít. Žádnej problém.žádnej problém? - kolik to má řádek, kolik času by tím člověk strávil, kdyby četl tempem řádek za sekundu?
“In order to keep things simple for our users, we try to use the same set of legal terms (our Universal Terms of Service) for many of our products. Sometimes, as in the case of Google Chrome, this means that the legal terms for a specific product may include terms that don’t apply well to the use of that product. We are working quickly to remove language from Section 11 of the current Google Chrome terms of service. This change will apply retroactively to all users who have downloaded Google Chrome.”
Při odinstalaci Crome se objeví msgbox "Chcete opravdu odinstalovat Google Chrome? (Udělali jsme něco špatně?)"
Jsou vtipní))