Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
ZÁSTUPCE OBCHODNÍ (Salesman)
Zeměpisné rozšíření:všude
Biotop:přizpůsobí se jakýmkoliv podmínkám v libovolném prostředí - nejčastěji tam, kde o něj nikdo nestojí
Zajímavosti:Zástupce obchodní nebývá člověkem oblíben zejména díky svému parazitování, ale někdy také nešťastně kvůli svému způsobu komunikace - obvykle nerozumí otázce a s nejlepším úmyslem odpovídá na to, na co není dotazován. Bývá velmi hovorný (až dotěrný), dal by se charakterizovat jako dobrák, který vždy rád poradí to nejlepší řešení (to i v případech, že zrovna vůbec nechápe, o čem je právě řeč). Je blízkým příbuzným Agenta obecného, což je patrné zejména ze schopnosti tajit důležité informace (především cenu a to do té doby, dokud nejsou splněny jeho požadavky, tj. není vyslechnut).
Velmi užitečná informace pro všechny, kteří zkouší věci, u kterých je předem velmi pravděpodobné, že skončí špatně.
Hrde oznamuji, ze se vcera (16:38:00:00) podarilo uspesne rozsirit rodinny balik Malevica. Oproti minule verzi pribyl modul Toby M. Malevic, vaha 4.2kg a vyska (merena vleze, takze spis delka) 54cm.
Uz zbyva jen upravit paticku. Screenshot noveho produktu bude pridan pravdepodobne v nasledujicich dnech.
Dobré!
Kolega dnes v práci nastínil problém, který musí řešit jednou za čas snad každý, kdo se snaží nasadit do společnosti nějaký ten informační systém. I tentokrát si zákazník vyžádal zpracovávat algoritmus, který bude řídit importy v závislosti na státních svátcích.
Otázka je kde vzít na deset let dopředu státní svátky tak, aby jejich seznam v systému nemusel nikdo nijak udržovat. Přijde jiný režim, nová revoluce, destabilizace nebo cokoliv jiného a rázem budeme státnit jiné dny.
Většinou problém řešíme tabulkou, kterou si záskazník při změnách může editovat, ale vždycky si říkáme, že by bylo fajn natahovat je "odněkud" automaticky. Akorát nevíme odkud.
Otázka zní: Znáte nějakou veřejně dostupnou službu, která umí vracet státní svatky ČR nebo i dalších států? Něco jako třeba kurzy z ČNB ? Jestli jo, postněte, prosím, link. Jestli ne, co takhle ji někde rozjet?))
Dobre dopoledne,
mam problem, ktery bych potreboval resit, a protoze, jak znamo, linuxaci rozumi(me) vsemu a nejlepe, zeptam se i tady v blogu (jelikoz problem neni vazan primo s tuxem).
Tak a je to tady! V prosinci očekáváme, že na světlo vyjde nová verze Maleviča 2.0!
V sobotu jsme si vysli do Liberecke zoo a vzali s sebou i fotoaparat. A tady je obrazek tamnejsiho priznivce komunity, ktery jsme si pozdeji doma nalepili na plochu.
Pripojte sve zoologicke ulovky))...
P.S. Je nam jasne, ze fotografie je naprosto spatne zhotovena, zviratko blbe nasviceno a nastavena nevhodna expozice.
zdravim! nema nekdo tuhle wifi kartu, kterou nepotrebuje a je tudiz naklonen tomu, aby ji odprodal???
DikDobre dopoledne.
Zamerne pisi svuj dotaz sem, abych nebyl bombardovan tim, ze se TO NETYKA LINUXU. Snad se neozve nikdo, ze TOHLE NENI snad ani BLOG))
Pri pouziti ICQ klienta a nekterych dalsich klientu je mozne formatovat zpravy /barvy apod/. Udajne to ICQ protokol nepodporuje, ale samotne ICQ si tam vsechno nejak zaridi a dela to i plno dalsich klientu. V Gaimu(1.5.0/Linux) se mi ale nepodarilo formatovani rozebehnout. Nevi nekdo jak na to. Komunikuji s osobou, co pouziva taktez Gaim(Win/1.5.0) pres protokol ICQ (neni mozne nahradit) a bez barev se proste "nemuze" obejit.
Dik za kazde nakopnuti
I jeste v dobach, kdy jsem pouzival okna (na neco vic nez jen na vetrani), jsem si daval pozor, aby vse, co se na mem disku nachazi bylo legalni. Co jsem si nekoupil, tomu jsem se vyhybal. A to opravdu. Tazi se tedy:
Proc ted, kdyz to delam uplne stejne, narazim na to, ze se musim starat o ochranu u novych DVD? Proc se musim cejtit jako nekdo kdo krade jenom proto, ze se chci podivat na film na DVD a pritom nemam televizi?
Do noveho pocitace si chci koupit i novou DVD +-*/RW mechaniku. Kdyby jenom nejakej cinan vyrabel ve svy bambusovy chatrci neco, co se nestara o ty pitomy ochrany. Jakakoliv mechanika, co ignoruje ochrany a chova se spis jako klasickej DVD prehravac. Ja bych totiz nerad kupoval navic jeste televizi a ten ciste prehravac.
Kdybyste nekdo mel tip, piste to sem. No... jenom se tak ptam