V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
... no a největší bomba asi bude až se z nich stane virtuální operátor :DPředpokládáš, že virtuální operátor má stejné propojovací náklady jako VoIP operátor, ale neplatí pronájem GSM infrastruktury? Bohužel takhle to není. Btw. u Blesku mě teď štve platnost kreditu 3 měsíce. Skoro nevolám a tak to neprovolám. Btw. kdyby někoho zajímalo, jak je Blesk technicky realizován, tak SIMka je úplně normální O2 přebarvená na červeno a rozdíly v účtování se řeší až vevnitř v O2.
1) Funkce s vyplněním telefonního čísla ukazuje na netušené možnosti spoofování v PSTNPopravdě jsem nad tím přemýšlel a nenapadlo mě, jak by se to dalo v reálném životě nějak využít nebo zneužít, kromě vtípků, jako udělali "ztohoven" s posílám SMS mezi politiky. Doufám, že se tady ta vlastnost nebude nějak omezovat (nějakým zákonem nebo nařízením), to by byla škoda.
2) Gratuluji k tomuto kroku, jako další si můžeš nastavit end-to-end šifrování mezi SIP telefony ;)Zatím se jenom tak lehce rozkoukávám, ale budoucnost v tom celém celkem i vidím - třeba v kombinaci s přenositelností čísla by to byl určitě velmi zajímavý bonus.
Chce to potvrzeni pomoci SMS, takze nejde zadat jen tak nejake cislo.No ale to, jestli se tím bude řídit, je čistě na vůli operátora.
Nedávno jsem si taky pořídil VooCall a začal zkoušel. Jako první jsem zkoušel SIP klienta v Androidu 2.3, kterej mi ale nevyhovoval. Zaprvé byl nějakej problém se zvukem (asi echo, už nevím), a navíc mě štvalo, že mi mobil nedal na výběr, jestli chcu volat přes VoIP, volal jakože nic a poznal jsem to akorát podle zvuku a výpisu hovorů na webu. Potom jsem zkoušel CSipSimple a ten se mi taky nepodařilo odladit, když jsem zapnul potlačování ozvěny, tak je tam strašnej šum, když jsem ho vypl, je tam strašný echo. Projížděl jsem i nějaký ty skrytý volby, ale nikdy to nebylo ono. Callback samozřejmě bez problémů. Tak teď nevím, jak dál, možná by pomohl upgrade na 4.0... Mobil mám SE WT19i, na čem to provozuješ ty?
To je jasný, problém je v tom, že ty mobily (možná ne všechny) zpracovávají zvuk při GSM volání jinak, než když jde do nějaké (VoIP) aplikace.
Právě přemýšlím, že by aktualizoval na Android 4.0, ale moc se mi do toho nechce, když mi všechno funguje pěkně a zlepšení toho SIPu je jenom doměnka...
P.S. Víte doufám o tom že SIP hovor jde v té wifi velmi snadno odposlouchávat a nahrávat?A GSM/3G/PSTN nejde? ;)
P.S. Víte doufám o tom že SIP hovor jde v té wifi velmi snadno odposlouchávat a nahrávat?SRTP?
P.S. Víte doufám o tom že SIP hovor jde v té wifi velmi snadno odposlouchávat a nahrávat?Já to beru tak, že kdykoli volám z / do jakékoli veřejné sítě (GSM i pevné), tak se někde zapíše, kde jsem byl, komu jsem volal, kde by ten dotyčný a kdyby někdo hodně chtěl, tak má i záznam toho hovoru. Takže mi SIP nepřijde v tomto smyslu jako nějaká velká změna.
Tiskni
Sdílej: