Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Protože tady dlouho nebyl žádný pořádný linuxový blog, žádný pěkný hack, nebo zajímavý kus kódu, přináším toto vše v jednom zápisku. Ukážeme si, že napsat vlastní filesystém dnes zvládne i úplný noob, jako jsem třeba já, má to celé asi 100 řádků. A i když by se mohlo zdát, že "barcodefs" je poněkud ujetý způsob, jak generovat obrázky s barocode, nějakou skrytou poetiku to má.
Nedávno jsem řešil, co s těmi tisíci fotkami, které člověk během let udělá, hledal jsem něco, jak je uložit. Po všech těch redesignech, reorganizacích a rušení zajímavých služeb u Google jsem tak nějak došel k názoru, že bych chtěl něco self-hosted. Taky si u toho člověk něco procvičí a má mnohem víc kapacity prakticky "zadarmo". (Já vím, flickr teď "dává" 1TB...)
Většina uživatelů linuxu dává rovnítko mezi pojmy "Mobility Radeon" a "problémy", z toho plynoucí implikace "intel" a opět rovnítko "out-of-the-box". Abychom byli féroví, musíme jim dát mírně za pravdu, nicméně čas od času bychom měli tady tu rovnici revidovat a podívat se na stav současného světa; v mém pojetí prohlížený přes desktop Fedory 12 a Mobility Radeonu 4330.
Na vánoce jsem si od firmy nechal nadělit Samsung D880 - báječný to telefon na dvě SIMky. V první fázi jsem byl nadšen samotným telefonováním, ve druhé jsem pak začal zjišťovat, co telefon umí dalšího. V informacích o telefonu se mimo jiné dozvíte, že by měl umět přehrávat mp4* video, tak se pojďme podívat, jak mu jej naservírovat...
Toto bude skutečně pikorecenze. Původně jsem si myslel, že tady popíšu, jak moc se živé CDčko liší od instalované verze - ale ono se prakticky liší pouze wallpaperem a rychlostí startu, takže tak nějak není o čem psát. Po vložení CD se zcela suše spustí plná Fedora. Tak mě tak napadá - co že jsem vlastně čekal jiného?
Dobře, chtěli jste to sami. Gnome, Fedora, beryl. Okno levo dole je negativ, což je fajn funkce. Vpravo od něj pak jiné hořící okno, což je "nevyfotitelný" efekt a naživo vypadá asi 10x líp. Jinak samozřejmě screenshot bez Gimpu je jako Bond v teplákách. :) Samotné okno Gimpu je na sreenshotu trochu rozsypané, čert ví proč.
Na webu už visí několik "recenzí" na Fedoru Core 6 od lidí, kteří systém nainstalovali, udělali pět screenshotů, připsali něco jako "můžu doporučit" publikovali recenzi na nějakém serveru, udělali si fajfku v deníčku a jali se instalovat nové Ubuntu, aby udělali to samé. Já bych se na Fedoru chtěl podívat z pohledu někoho, kdo ji běžně používá už pěkných pár let a šestka je pro něj dalším evolučním krokem a ne kratochvílí na jeden večer.
Minulý rok jsem se díval po routeru pro naši Korporaci (asi 50 PC :) a v podstatě jsem byl rozhodnutý pro plný linux na nějaké pikodestičce s cenou do 5000. Po dohodě s mým dodavatelem hardware jsem koupil Routerboard 532. No a teď bych se rád svěřil s nějakými postřehy.
Tak jsem si upgradoval počítač (z Athlonu XP 1700+ na Athlon 64 3000+) a chtěl bych se tady podělit s pár postřehy, zejména s výběrem grafické karty nVidia ze středního segmentu trhu. Zaměření je zejména na tichý provoz a rozumný výkon v moderních hrách.
Hihi, jdu registrovat ségru na tělocvik. Toto mi od ukončení studia chybí. 16:50 - nejde reloadnou stránku, vypršel časový limit - už to začíná. Ale stejně je to pěkně srabská doba - začátek registrace v 17:00, už to nemá to kouzlo jako před lety, kdy se o půlnoci mačkalo 5 lidí na Družbě u jednoho PC, psaly se scripty pro crona, které někdy fungovaly a jindy zase ne...
LaTeX bych zakázal. Má příliš mnoho společného s tvrdými drogami: Je silně návykový, při jeho pravidelném užívání má člověk pocit radosti bez dalších zjevných příčin a z pohledu věci neznalého průměrného Wordisty se šíří undergroudovou komunitou a všichni kdo v tom jedou jsou dost mimo realitu; například když tvrdí, že k PDF je nějaký zdroják a nechtějí poslat ten .doc, ze ketrého dokumet vzniknul.