Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Toto bude skutečně pikorecenze. Původně jsem si myslel, že tady popíšu, jak moc se živé CDčko liší od instalované verze - ale ono se prakticky liší pouze wallpaperem a rychlostí startu, takže tak nějak není o čem psát. Po vložení CD se zcela suše spustí plná Fedora. Tak mě tak napadá - co že jsem vlastně čekal jiného?
No, možná jsem si myslel, že boot bude vypadat nějak trochu jakože jinak, nebo že bude na ploše nějaký soubor, kde bude vysvětleno, co můžu kterým příkazem udělat, nebo tak něco. Nic. Fedora.
Jo a proč že jsem vlastně live CD použil? Původně jsem chtěl obejít zdlouhavou a nudnou instalační proceduru a přenést na disk obraz live CD, což ale tak nějak nejde - podpora instalace je plánována až do další verze. Škoda. Tak jsem nakonec potupně použil USB klacek a zdlouhavě instaloval ze sítě - to bych si chtěl postěžovat tady na lampárně...
Jo a ještě jeden postřeh - AIGLX na Intel 845G integrované grafice běží zcela bez problémů a plynule. Vzhledem k tomu, že je to po integrovaných S3 prakticky nejpomalejší grafika na trhu, bych chtěl ukončit všechny virtuální spory o hardwarové náročnosti 3D desktopu a vzkázat všem, kteří si stěžují, jak jim to jede pomalu: Všechno je to rukama, máte to blbě nakonfigurované!
Tiskni
Sdílej:
Enabling /etc/fstab swaps: ok INIT: Entering runlevel: 5 Entering non-interactiv startupa to je vše, víc z toho nedostanu. Nevíte někdo co s tím?
01:00.0 VGA compatible controller: VIA Technologies, Inc. VT8378 [S3 UniChrome] Integrated Video (rev 01)