Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
LaTeX bych zakázal. Má příliš mnoho společného s tvrdými drogami: Je silně návykový, při jeho pravidelném užívání má člověk pocit radosti bez dalších zjevných příčin a z pohledu věci neznalého průměrného Wordisty se šíří undergroudovou komunitou a všichni kdo v tom jedou jsou dost mimo realitu; například když tvrdí, že k PDF je nějaký zdroják a nechtějí poslat ten .doc, ze ketrého dokumet vzniknul.
Co ale dělat, když je nejvyšší šéf věci neznalý Wordista a navíc má neustále nutkavou potřebu do zaslaných dokumentů šťourat a něco do nich dopisovat, opravovat je a posílat zpátky? Člověk pak hledá, jak z krásně přehledného .tex udělat něco, co by otevřeli Nezasvěcení i pro čtení. V podstatě jediný způsob, který jsem našel, je utilita latex2rtf. Ta má (jak by řekl Kryton :) jenom dvě drobné vady: Za prvé má výsledný dokument naprosto rozhozené kódování češtiny a za druhé je kódování češtiny ve výsledném dokumentu nepoužitelné. Teoreticky se sice jedná jenom o jednu vadu, ale považoval jsem ji za natolik závažnou, že jsem ji uvedl hned dvakrát.
Na fórech jsou jenom dotazy, žádné řešení. Já osobně jsem přišel reverzním inženýrstvím otevřeného formátu RTF :) na to, že je potřeba zdroják napřed převést (teď je vhodná chvíle se pokřižovat :) na "kódování" cp1250, pak to prohnat přes latex2rtf. Tím dostaneme dokument, který umí správně otevřít WordPad nebo možná i Word (nemám, nezkoušel jsem), při pokusu otevřít dokument v OOo to má pořád ještě dvě drobné vady... Je to způsobeni tím, že latex2rtf sice nakrásně nadefinuje v RTF fonty i s kódováním, ale posléze je vůbec nepoužije. To je potřeba ještě ošetřit, třeba sedem. Celé se to zabalí do umístí do scriptu /usr/local/bin/rtfcslatex a violá:
#!/bin/bash [ -r $1 ] && iconv -f iso8859-2 -t cp1250 <$1 | latex2rtf | \ sed -e s/aftnnar/aftnnar\\\\f16/ > ${1%.tex}.rtf \ || echo "Nekde se stala chyba" echo
Share and enjoy. :)
PS: Tak a teď se těším, jak mi někdo vysvětlí, jaké že jsem to jelito, že se na to dá jít nějak jinak, lépe a radostněji...
Tiskni
Sdílej: