NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
LaTeX bych zakázal. Má příliš mnoho společného s tvrdými drogami: Je silně návykový, při jeho pravidelném užívání má člověk pocit radosti bez dalších zjevných příčin a z pohledu věci neznalého průměrného Wordisty se šíří undergroudovou komunitou a všichni kdo v tom jedou jsou dost mimo realitu; například když tvrdí, že k PDF je nějaký zdroják a nechtějí poslat ten .doc, ze ketrého dokumet vzniknul.
Co ale dělat, když je nejvyšší šéf věci neznalý Wordista a navíc má neustále nutkavou potřebu do zaslaných dokumentů šťourat a něco do nich dopisovat, opravovat je a posílat zpátky? Člověk pak hledá, jak z krásně přehledného .tex udělat něco, co by otevřeli Nezasvěcení i pro čtení. V podstatě jediný způsob, který jsem našel, je utilita latex2rtf. Ta má (jak by řekl Kryton :) jenom dvě drobné vady: Za prvé má výsledný dokument naprosto rozhozené kódování češtiny a za druhé je kódování češtiny ve výsledném dokumentu nepoužitelné. Teoreticky se sice jedná jenom o jednu vadu, ale považoval jsem ji za natolik závažnou, že jsem ji uvedl hned dvakrát.
Na fórech jsou jenom dotazy, žádné řešení. Já osobně jsem přišel reverzním inženýrstvím otevřeného formátu RTF :) na to, že je potřeba zdroják napřed převést (teď je vhodná chvíle se pokřižovat :) na "kódování" cp1250, pak to prohnat přes latex2rtf. Tím dostaneme dokument, který umí správně otevřít WordPad nebo možná i Word (nemám, nezkoušel jsem), při pokusu otevřít dokument v OOo to má pořád ještě dvě drobné vady... Je to způsobeni tím, že latex2rtf sice nakrásně nadefinuje v RTF fonty i s kódováním, ale posléze je vůbec nepoužije. To je potřeba ještě ošetřit, třeba sedem. Celé se to zabalí do umístí do scriptu /usr/local/bin/rtfcslatex a violá:
#!/bin/bash [ -r $1 ] && iconv -f iso8859-2 -t cp1250 <$1 | latex2rtf | \ sed -e s/aftnnar/aftnnar\\\\f16/ > ${1%.tex}.rtf \ || echo "Nekde se stala chyba" echo
Share and enjoy. :)
PS: Tak a teď se těším, jak mi někdo vysvětlí, jaké že jsem to jelito, že se na to dá jít nějak jinak, lépe a radostněji...
Tiskni
Sdílej: