Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »LaTeX bych zakázal. Má příliš mnoho společného s tvrdými drogami: Je silně návykový, při jeho pravidelném užívání má člověk pocit radosti bez dalších zjevných příčin a z pohledu věci neznalého průměrného Wordisty se šíří undergroudovou komunitou a všichni kdo v tom jedou jsou dost mimo realitu; například když tvrdí, že k PDF je nějaký zdroják a nechtějí poslat ten .doc, ze ketrého dokumet vzniknul.
Co ale dělat, když je nejvyšší šéf věci neznalý Wordista a navíc má neustále nutkavou potřebu do zaslaných dokumentů šťourat a něco do nich dopisovat, opravovat je a posílat zpátky? Člověk pak hledá, jak z krásně přehledného .tex udělat něco, co by otevřeli Nezasvěcení i pro čtení. V podstatě jediný způsob, který jsem našel, je utilita latex2rtf. Ta má (jak by řekl Kryton :) jenom dvě drobné vady: Za prvé má výsledný dokument naprosto rozhozené kódování češtiny a za druhé je kódování češtiny ve výsledném dokumentu nepoužitelné. Teoreticky se sice jedná jenom o jednu vadu, ale považoval jsem ji za natolik závažnou, že jsem ji uvedl hned dvakrát.
Na fórech jsou jenom dotazy, žádné řešení. Já osobně jsem přišel reverzním inženýrstvím otevřeného formátu RTF :) na to, že je potřeba zdroják napřed převést (teď je vhodná chvíle se pokřižovat :) na "kódování" cp1250, pak to prohnat přes latex2rtf. Tím dostaneme dokument, který umí správně otevřít WordPad nebo možná i Word (nemám, nezkoušel jsem), při pokusu otevřít dokument v OOo to má pořád ještě dvě drobné vady... Je to způsobeni tím, že latex2rtf sice nakrásně nadefinuje v RTF fonty i s kódováním, ale posléze je vůbec nepoužije. To je potřeba ještě ošetřit, třeba sedem. Celé se to zabalí do umístí do scriptu /usr/local/bin/rtfcslatex a violá:
#!/bin/bash [ -r $1 ] && iconv -f iso8859-2 -t cp1250 <$1 | latex2rtf | \ sed -e s/aftnnar/aftnnar\\\\f16/ > ${1%.tex}.rtf \ || echo "Nekde se stala chyba" echo
Share and enjoy. :)
PS: Tak a teď se těším, jak mi někdo vysvětlí, jaké že jsem to jelito, že se na to dá jít nějak jinak, lépe a radostněji...
Tiskni
Sdílej: