Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hihi, jdu registrovat ségru na tělocvik. Toto mi od ukončení studia chybí. 16:50 - nejde reloadnou stránku, vypršel časový limit - už to začíná. Ale stejně je to pěkně srabská doba - začátek registrace v 17:00, už to nemá to kouzlo jako před lety, kdy se o půlnoci mačkalo 5 lidí na Družbě u jednoho PC, psaly se scripty pro crona, které někdy fungovaly a jindy zase ne...
17:00 - is hlásí timeout. Teď jenom doufám, že jsou na tom podobně všichni, jinak mě ségra zabije. Ale je nějaký krátký, jenom tak 15 - 30 vteřin, kde se dá co nastavit? Ha, mám to, network.http.request.max-start-delay, dávám z 20ti 300.
17:05 - Teď je chyba ISu, zpracovávané údaje atd. cosi cosi, realod bez milosti. Nastavení timeoutu nefunguje, že by to bylo potřeba nějak commitnout? Restart FF.
17:11 - Průser, můj tuning nezabírá, timeoutuje pořád po 20ti sekundách.
17:14 - Konečně vidím stránku se skupinama, v jazzdance je ještě volno břišní tance a flamenco už je vyprodáno, flák tam jazzdance, funguje, hotovo, přihlášena. Ufff, ještě že ségra chtěla do tance, kdyby to mělo být plavání nebo volejbal, nedej bože nějaká konkrétní hodina, tak bych to nedal. Prostě by mě překlikali jak malého kluka - to by byla teda pěkná ostuda. Já, informatik, 20Mbit linka...
No nic, dobře to dopadlo, jdu domů. Holt těžká nostalgie...
PS: Toto není kritika ISu jako takového, tady tuto "loterii" prosadil akademický senát. Možná se někde objeví statistika, kolik miliónů stránek tady v té půlhodince IS naservíroval, pak to sem přidám.
Tiskni
Sdílej: