NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Nedávno jsem řešil, co s těmi tisíci fotkami, které člověk během let udělá, hledal jsem něco, jak je uložit. Po všech těch redesignech, reorganizacích a rušení zajímavých služeb u Google jsem tak nějak došel k názoru, že bych chtěl něco self-hosted. Taky si u toho člověk něco procvičí a má mnohem víc kapacity prakticky "zadarmo". (Já vím, flickr teď "dává" 1TB...)
Prvním (ne zcela příjemným) zjištěním bylo, že nás Google, Facebook, Flickr a spol. v poslední době tak debilizovali, že jsme (teď myslím nás, jako free komunitu) zcela rezignovali na tvorbu vlastních galerií. Přijde mi, že softwary pro tvorbu galerií a ukládání fotek se "zasekly" tak někde pět až deset let zpátky a tak všechno vypadá hrozně primitvně až amatérsky. Moje požadavky jsou:
Napíšu rovnou, že najít software, který toto všechno umí, se mi nepodařilo. Prolezl jsem spoustu galerií, které vypadaly jako z roku 1999 a skončil jsem na stránkách projektu OpenPhoto, zkusil jsem to nainstalovat a je to skoro ono. Z mých požadavků to nesplňuje v podstatě jenom jeden z nejdůležitějších - integrovaný prohlížeč je na prd - zobrazuje příliš malou fotku, ale to by se snad dalo změnit, plus je tam ještě pár drobností, které by šly doladit.
Moc se mi nelíbí změna projektu na "Trovebox" a to, že na stránkách troveboxu jako takového není ani zmínka, že jde o svobodný software (s Apache licencí). Pro jistotu přidám tedy ještě odkaz na gitgub, kde se to všechno "vaří" a odkaz na dokumentaci, kde je vlevo nahoře popis instalace.
Rozsah celého projektu je trochu větší, něž jenom "webová galerie", jde v podstatě o tři vrstvy - vrstvu pro ukládání, "fotkový backend" a "fotkový frontend". Ukládání lze realizovat na vlastním serveru nebo pomocí služeb jako dropbox, box, amazon S3 apod., já využívám vlastní storage, resp. NAS u sebe v kanceláři připojený přes NFS k serveru. Fotkový backend umožňuje "servírovat" fotky, ukládat tagy a metadata, přijímat fotky apod., frontendem pak může být samotná webová aplikace, nebo třeba aplikace pro telefony - taky zkouším, ale v principu jde napsat / integrovat např. i desktopový prohlížeč / nahrávač fotek. To mi přijde jako zajímavý nápad až se rozchodí základní funkce.
Instalace samotná je celkem přímočará pro někoho, kdo už podobné věci dělal - Trovebox je klasický php + mysql bastl, takže je potřeba stáhnout zejména pár balíků pro apache/php, nainstalovat samotný trovebox (doporučuji přes git - líp se to pak upgraduje), něco málo nastavit v php.ini, vytvořit si site pro apache, v mysql vytvořit uživatele a databázi a pak to ještě přes webové rozhraní dofinišovat.
Používám to několik týdnů a celkem spokojenost, jak to vypadá při běhu se můžete podívat na fotky.stodulkovi.cz, kde uvidíte jenom "public" fotky, soukromých tam mám pár GB, ale na ty byste se snad neměli dostat. První zobrazení fotky může chvilku trvat, disk v NASu se vypíná a nabíhá pěkných pár sekund. Největší bolestí je dle mého prohlížeč, který prostě zobrazí fotku příliš malou, to ale půjde nějak opravit.
Teď by měl přijít závěr a zhodnocení, ale já budu končit trochu jinak. Chtěl bych poprosit místní komunitu, aby se na to podívala a zhodnotila, jestli má takový projekt smysl, jestli se nechtějí šikovní jednotlivci zapojit a dodělat nedodělky (např. ono neslavné zobrazení fotky). Druhou cestou může být doporučení jiného software a pokud ani to nedopadne, tak se půjdu asi podívat na ten flickr a budu se těšit na nějaký báječný redesign, popřípadě budoucí zamoření reklamou.
Tiskni
Sdílej: