Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nedávno jsem řešil, co s těmi tisíci fotkami, které člověk během let udělá, hledal jsem něco, jak je uložit. Po všech těch redesignech, reorganizacích a rušení zajímavých služeb u Google jsem tak nějak došel k názoru, že bych chtěl něco self-hosted. Taky si u toho člověk něco procvičí a má mnohem víc kapacity prakticky "zadarmo". (Já vím, flickr teď "dává" 1TB...)
Prvním (ne zcela příjemným) zjištěním bylo, že nás Google, Facebook, Flickr a spol. v poslední době tak debilizovali, že jsme (teď myslím nás, jako free komunitu) zcela rezignovali na tvorbu vlastních galerií. Přijde mi, že softwary pro tvorbu galerií a ukládání fotek se "zasekly" tak někde pět až deset let zpátky a tak všechno vypadá hrozně primitvně až amatérsky. Moje požadavky jsou:
Napíšu rovnou, že najít software, který toto všechno umí, se mi nepodařilo. Prolezl jsem spoustu galerií, které vypadaly jako z roku 1999 a skončil jsem na stránkách projektu OpenPhoto, zkusil jsem to nainstalovat a je to skoro ono. Z mých požadavků to nesplňuje v podstatě jenom jeden z nejdůležitějších - integrovaný prohlížeč je na prd - zobrazuje příliš malou fotku, ale to by se snad dalo změnit, plus je tam ještě pár drobností, které by šly doladit.
Moc se mi nelíbí změna projektu na "Trovebox" a to, že na stránkách troveboxu jako takového není ani zmínka, že jde o svobodný software (s Apache licencí). Pro jistotu přidám tedy ještě odkaz na gitgub, kde se to všechno "vaří" a odkaz na dokumentaci, kde je vlevo nahoře popis instalace.
Rozsah celého projektu je trochu větší, něž jenom "webová galerie", jde v podstatě o tři vrstvy - vrstvu pro ukládání, "fotkový backend" a "fotkový frontend". Ukládání lze realizovat na vlastním serveru nebo pomocí služeb jako dropbox, box, amazon S3 apod., já využívám vlastní storage, resp. NAS u sebe v kanceláři připojený přes NFS k serveru. Fotkový backend umožňuje "servírovat" fotky, ukládat tagy a metadata, přijímat fotky apod., frontendem pak může být samotná webová aplikace, nebo třeba aplikace pro telefony - taky zkouším, ale v principu jde napsat / integrovat např. i desktopový prohlížeč / nahrávač fotek. To mi přijde jako zajímavý nápad až se rozchodí základní funkce.
Instalace samotná je celkem přímočará pro někoho, kdo už podobné věci dělal - Trovebox je klasický php + mysql bastl, takže je potřeba stáhnout zejména pár balíků pro apache/php, nainstalovat samotný trovebox (doporučuji přes git - líp se to pak upgraduje), něco málo nastavit v php.ini, vytvořit si site pro apache, v mysql vytvořit uživatele a databázi a pak to ještě přes webové rozhraní dofinišovat.
Používám to několik týdnů a celkem spokojenost, jak to vypadá při běhu se můžete podívat na fotky.stodulkovi.cz, kde uvidíte jenom "public" fotky, soukromých tam mám pár GB, ale na ty byste se snad neměli dostat. První zobrazení fotky může chvilku trvat, disk v NASu se vypíná a nabíhá pěkných pár sekund. Největší bolestí je dle mého prohlížeč, který prostě zobrazí fotku příliš malou, to ale půjde nějak opravit.
Teď by měl přijít závěr a zhodnocení, ale já budu končit trochu jinak. Chtěl bych poprosit místní komunitu, aby se na to podívala a zhodnotila, jestli má takový projekt smysl, jestli se nechtějí šikovní jednotlivci zapojit a dodělat nedodělky (např. ono neslavné zobrazení fotky). Druhou cestou může být doporučení jiného software a pokud ani to nedopadne, tak se půjdu asi podívat na ten flickr a budu se těšit na nějaký báječný redesign, popřípadě budoucí zamoření reklamou.
Tiskni
Sdílej: