Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Nedávno jsem řešil, co s těmi tisíci fotkami, které člověk během let udělá, hledal jsem něco, jak je uložit. Po všech těch redesignech, reorganizacích a rušení zajímavých služeb u Google jsem tak nějak došel k názoru, že bych chtěl něco self-hosted. Taky si u toho člověk něco procvičí a má mnohem víc kapacity prakticky "zadarmo". (Já vím, flickr teď "dává" 1TB...)
Prvním (ne zcela příjemným) zjištěním bylo, že nás Google, Facebook, Flickr a spol. v poslední době tak debilizovali, že jsme (teď myslím nás, jako free komunitu) zcela rezignovali na tvorbu vlastních galerií. Přijde mi, že softwary pro tvorbu galerií a ukládání fotek se "zasekly" tak někde pět až deset let zpátky a tak všechno vypadá hrozně primitvně až amatérsky. Moje požadavky jsou:
Napíšu rovnou, že najít software, který toto všechno umí, se mi nepodařilo. Prolezl jsem spoustu galerií, které vypadaly jako z roku 1999 a skončil jsem na stránkách projektu OpenPhoto, zkusil jsem to nainstalovat a je to skoro ono. Z mých požadavků to nesplňuje v podstatě jenom jeden z nejdůležitějších - integrovaný prohlížeč je na prd - zobrazuje příliš malou fotku, ale to by se snad dalo změnit, plus je tam ještě pár drobností, které by šly doladit.
Moc se mi nelíbí změna projektu na "Trovebox" a to, že na stránkách troveboxu jako takového není ani zmínka, že jde o svobodný software (s Apache licencí). Pro jistotu přidám tedy ještě odkaz na gitgub, kde se to všechno "vaří" a odkaz na dokumentaci, kde je vlevo nahoře popis instalace.
Rozsah celého projektu je trochu větší, něž jenom "webová galerie", jde v podstatě o tři vrstvy - vrstvu pro ukládání, "fotkový backend" a "fotkový frontend". Ukládání lze realizovat na vlastním serveru nebo pomocí služeb jako dropbox, box, amazon S3 apod., já využívám vlastní storage, resp. NAS u sebe v kanceláři připojený přes NFS k serveru. Fotkový backend umožňuje "servírovat" fotky, ukládat tagy a metadata, přijímat fotky apod., frontendem pak může být samotná webová aplikace, nebo třeba aplikace pro telefony - taky zkouším, ale v principu jde napsat / integrovat např. i desktopový prohlížeč / nahrávač fotek. To mi přijde jako zajímavý nápad až se rozchodí základní funkce.
Instalace samotná je celkem přímočará pro někoho, kdo už podobné věci dělal - Trovebox je klasický php + mysql bastl, takže je potřeba stáhnout zejména pár balíků pro apache/php, nainstalovat samotný trovebox (doporučuji přes git - líp se to pak upgraduje), něco málo nastavit v php.ini, vytvořit si site pro apache, v mysql vytvořit uživatele a databázi a pak to ještě přes webové rozhraní dofinišovat.
Používám to několik týdnů a celkem spokojenost, jak to vypadá při běhu se můžete podívat na fotky.stodulkovi.cz, kde uvidíte jenom "public" fotky, soukromých tam mám pár GB, ale na ty byste se snad neměli dostat. První zobrazení fotky může chvilku trvat, disk v NASu se vypíná a nabíhá pěkných pár sekund. Největší bolestí je dle mého prohlížeč, který prostě zobrazí fotku příliš malou, to ale půjde nějak opravit.
Teď by měl přijít závěr a zhodnocení, ale já budu končit trochu jinak. Chtěl bych poprosit místní komunitu, aby se na to podívala a zhodnotila, jestli má takový projekt smysl, jestli se nechtějí šikovní jednotlivci zapojit a dodělat nedodělky (např. ono neslavné zobrazení fotky). Druhou cestou může být doporučení jiného software a pokud ani to nedopadne, tak se půjdu asi podívat na ten flickr a budu se těšit na nějaký báječný redesign, popřípadě budoucí zamoření reklamou.
Tiskni
Sdílej: