Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Posledních pár týdnů trávím jako dobrovolný tester Windows Vista. Ne že bych to nějak zkoumal do detailu nebo tak něco, prostě to zkouším používat. Jak to dopadlo prozradím rovnou v perexu - je to o ničem. Kromě lepší grafiky a pár příjemných detailů je to jenom k vzteku.
Pár věcí přece jenom vylepšili. Třeba instalace už se zbavila hlavního neduhu, kdy se počítač pořád ptal na různé věci v průběhu celého procesu. Při instalaci Linuxu už od nepaměti systém napřed shromáždí potřebné údaje a pak spustí samočinný dlouhotrvající proces. Tak teď to umí Windows taky. Napřed pár otázek a pak si systém už poradí sám. Taky to probíhá celé v grafice, je to celkem pěkné. Zajímavý bug: pro instalaci je potřeba jeden volný primární oddíl navíc, pokud jsou všechny čtyři obsazené a do jednoho chcete instalovat, tak to jenom suše oznámí, že instalace nemůže pokračovat. Musel jsem teda dočasně zálohovat /boot do image. Po instalaci jsem to vrátil a všechno funguje, tak nevím. Jinak instalační volby veškeré žádné: zadat licenční klíč, odsouhlasit licenci, fdisk, instalovat. Nic moc dalšího, výběr software k instalaci není. Ale zvládne to aspoň každá lama.
Instalace si z disku ukousne přibližně 10GB, co zabírá kolik místa jsem nezkoumal. Oproti Windows XP jsem našel navíc jenom Media center, což má být něco jako MythTV. Co zabírá zbývající prostor netuším.
Skoro všechen hardware včetně grafické karty (nVidia GeForce 7600GS) už najde Vista RC1 sama, dokonce použije pro grafiku ovaldač od nVidia. Bezprostředně po instalaci nefungovala zvukovka (SB Live!), kterou jsem rozjel tak, že jsem spustil aktualizaci. Co nefunguje vůbec je TV karta (bt878 based). Novější ovladač pro grafickou kartu je potřeba stáhnout z nVidia, sám se aktualizací očividně neaktualizuje.
Systém je na mé sestavě (Athlon64 3000+, 1GB RAM, GeForce 7600GS) kupodivu velice svižný, startuje asi za půl minuty a při předstírání práce na nic nečekám. Když jsem měl 512MB paměti, tak už hry nejely moc plynule.
Co se hodně povedlo je design a akcelerované rozhraní Vista Aero. Je to asi otázka vkusu, ale dle mého je Vista první graficky zdařilý systém od Microsoftu. I když to je určitě subjektivní záležitost. Trochu zamrzí, že Aero má sice spoustu možností, ale Vista je nevyužívá. Když to srovnám s Compizem a jeho funkčníma vychytávkama (expose, zoom, práce s virtálními plochami), nějak postrádám cokoli, co by Aero mohlo pro uživatele udělat. Funkčně se to opravdu rovná Windows 95 - minimize, maximize, zavřít, obnovení velikosti, které ani nemá žádnou vizuální vychytávku. Dokonce stále nejde ani měnit pořadí otevřených oken na liště; tuto vlastnost postrádám ve Windows už 11 let.
Součástí Visty je i nový Internet Explorer, který musím hodnotit jednoznačně pozitivně. Umí taby (konečně!), ovládá se velmi intuitivně a dokonce kopíruje i běžné klávesové zkratky - Ctrl + T je nový tab, stejně tak i otevření linku prostředním tlačítkem myši. Oproti Firefoxu to ještě pořád není úplně ono a chybí mi třeba ukládání self-signed certifikátů, flashblock a spousta dalších věcí, ale vylepšení jsou znatelná a pozitivní. Na druhou stranu - pokud chce někdo IE 7, nemusí nutně instalovat Vistu, je i pro Windows XP. Já teda zůstávám u FireFoxe.
To jsem si myslel, že si ze mě fakt dělá někdo srandu. Implicitně se vytvoří při instalaci účet, který má tradičně práva administrátora. "Vylepšení" pak spočívá v tom, že přestože jsem administrátor, tak se mi aplikace spouští v režimu běžného uživatele. Pokud má aplikace přejít do režimu administrátora, vždycky to vyhodí obrazovku jako jestli to myslím vážně. Asi po deseti minutách práce už mačkám správnou volbu zcela automaticky a po dalších deseti minutách mě to začíná pěkně štvát. Navíc třeba u Battlefileldu musím před spuštěním v zástupci zašktnout "spouštět tento program jako administrátor" aby mi fungoval PunkBuster. Pak se mě to vždycky při spuštění ptá, jestli aplikaci důvěřuju. Celkem bych ocenil volbu "Ano, této aplikaci opravdu důvěřuju, už se mě neptej." Furt musím jak jelito mačkat "Yes".
Taky je celkem vtipné, že staré aplikace si neumí samy zažádat o přepnutí do režimu správce. Administrátorovi napíší, že má nedostatečné oprávnění. To se mi stalo třeba při pokusu o klibraci joysticku - ač jsem administrátor, tak administrátor nejsem a na kalibraci joysticku prostě nemám práva. Tečka.
Jedním slovem: Mizerná. Prakticky cokoli jsem spouštěl mělo nějaký problém. U Palm Desktopu nefunguje synchronizace, asi někde nejsem dost administrátor. Heroes III v multiplayeru často vypadávají při přepínání hráče, Battlefield 1942 má nějaké dost divné menu (chybí checkboxy a další věci), na obrazoce ve hře pak není zaměřovač a od boku nikoho netrefím. Heroes V napřed vůbec nic, teď se to tváří že to jede dobře, asi jsem něco nainstaloval.
Kromě lepší grafiky nic nového, kompatibilita se staršími aplikacemi asi jako když si člověk spustí Wine, všechny bezpečnostní otázky (kromě toho, že jsou k ničemu) děsně lezou na nervy. No volba je na každém z nás, já mám už celkem jasno.
Tiskni
Sdílej:
pacman -Syu
nebo apt-get dist-upgrade
apod. mkisofs ... | cdrdao ...
.
Problém je ten, že ve Windoze se lidi učej postupy místo principů. A těch postupů je přeci mnohem víc, protože univerzální princip jaksi neexistuje. Nastavení písma má ve Wordu jinou klávesovou zkratku než ve WordPerfectu; i ty nabídkyu jsou jinde... A to nemluvím o "hloubce" dialogů v Ovládacích panelech.
Zkrátka a dobře: "lamám" dělá mnohem líp, když před někým udělá sto-klik v Ovládacích panelech, než aby napsal čtyři písmenka do konzole. "On je přeci ten lepší, protože přesně ví, kde najde ten správný checkbox!"
Další věc, která drží Windoze nad vodou je nespočítatelné množství třicetidolarovek -- programů, kteří dělaj buď jednu věc tragicky, nebo tisíc věcí ještě hůř.
Lidi mají Windoze na hraní, protože se v nich pracovat nedá. Tak jim to nemějmě za zlé.
Poznámka k "dotaženosti" Windoze Vista:
To, že Windoze Vista v podstatě nepřidaly žádnou novou funkci, ještě neznamená, že se neuchytí. Naopak! Každej debil bude umět zpaměti seznam třicetidolarovek včetně linků na download warezu, který tyhle features doplní. Lidem to jen zvedne ego. Bohužel.
Další věcí je, že vše, co šlo ve winxp naklikat na 3 kliky myší, to platí s vistou na 10 kliků :-/Staci jen par kliku...
s/obrazoce/obrazovce/